وقاحت بی‌پایان ماکرون - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 55634
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۶:۲۳ |
ترجمه و تحلیل؛

وقاحت بی‌پایان ماکرون

بعد از سفر به امارات متحده عربی و قطر، امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه به عربستان سعودی رفت و با ولیعهد این کشور محمد بن سلمان دیدار کرد. بعد از قتل جمال خاشقجی و روشن شدن نقش محمد بن سلمان به‌عنوان آمر قتل، اکثر رهبران سیاسی جهان از ملاقات با وی شانه خالی می‌کنند.
وقاحت بی‌پایان ماکرون

گروه بین‌الملل 
بعد از سفر به امارات متحده عربی و قطر، امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه به عربستان سعودی رفت و با ولیعهد این کشور محمد بن سلمان دیدار کرد. بعد از قتل جمال خاشقجی و روشن شدن نقش محمد بن سلمان به‌عنوان آمر قتل، اکثر رهبران سیاسی جهان از ملاقات با وی شانه خالی می‌کنند. اما رئیس‌جمهوری فرانسه  در اظهارات و به عبارت بهتر، ادعایی دروغین می‌گوید که برای ایجاد ثبات در منطقه، باید با همه گفت وگو کرد! این ادعا در حالی صورت می‌گیرد که پاریس اصلی‌ترین مولد بی‌ثباتی در منطقه بوده است. 
به گزارش رادیوفرانسه، از زمان قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی که در کنسولگری عربستان در استانبول قطعه‌قطعه‌شد، محمد بن سلمان شهرت جهانی بسیار زشتی یافت. اگرچه دونالد ترامپ این واقعه هولناک را چندان به روی خود نیاورد اما جو بایدن در روزهای کارزار انتخاباتی‌اش حکومت عربستان را «دولت مطرود» خواند و بویژه از ولیعهد این کشور فاصله گرفت.( هرچند که بایدن و دموکرات‌ها پس از مدتی کوتاه، بار دیگر به حمایت‌های غیرمستقیم خود از بن سلمان و حتی فروش تسلیحات به سعودی‌ها جهت کشتار و نسل‌کشی در یمن ادامه دادند). 
در این شرایط، دیدار ماکرون با محمد بن سلمان، اعتراض برخی سازمان‌های مدافع حقوق بشر و رسانه‌ها را برانگیخته است. اما ماکرون در آستانۀ ورود به عربستان پاسخ این اعتراضات را داد و مدعی شده که برای حفظ ثبات منطقه باید با همه طرف‌ها گفت وگو کرد. اما معترضان معتقدند که هدف اصلی ماکرون فروش سلاح است. روز گذشته، طی سفر ماکرون به امارات، قرارداد فروش هشتاد هواپیمای جنگی رافال به امضا رسید. در سال‌های اخیر، عربستان نیز یکی از مشتریان اصلی تسلیحات فرانسوی بوده است.
درحالی‌که ماکرون مشغول دیدارهای خود با مقامات عرب بود، در پاریس گروهی از قربانیان جنگ یمن، اقدامات حقوقی را برای شکایت از محمد بن سلمان و همچنین ولیعهد ابوظبی، محمد بن زاید آل نهیان آغاز کردند. این افراد قصد دارند با یاری چند وکیل، مقامات سعودی و اماراتی را به خاطر کشتار در یمن و همچنین همکاری با سازمان القاعده، در برابر مجامع بین‌المللی متهم کنند.
   ردپای فرانسوی‌ها در کودک کشی سعودی‌ها 
عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن
– فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده‌خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد ازجمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که براثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه‌رو هستند.
یکی از کشورهایی که در نسل‌کشی یمنی‌ها نقش و جایگاهی پررنگ داشته، فرانسه بوده است. فرانسه از یک‌سو به‌عنوان یکی از صادرکنندگان تسلیحات به یمن و از سوی دیگر، به‌عنوان یکی از اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، همواره از اصلی‌ترین حامیان جنایات سعودی‌ها در یمن محسوب شده و بارها در مقابل صدور هرگونه قطعنامه علیه
 کودک کشی عربستان سعودی و امارات متحده عربی در یمن ایستادگی کرده است.این قاعده در خصوص انگلیس و آمریکا، دو حامی دیگر جنایات سعودی‌ها در منطقه نیز صادق است.
رادیوفرانسه

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.