وزیر نفت: خبرهای خوبی درباره فروش نفت در راه است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 87830
  پرینتخانه » اخبار, اقتصادی تاریخ انتشار : ۰۳ تیر ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۸ |

وزیر نفت: خبرهای خوبی درباره فروش نفت در راه است

وزیر نفت گفت: به همت دولت سیزدهم نه تنها میعاناتِ تولید شده، فروخته شده، بلکه میعانات گازی از پیش ذخیره شده هم با وجود تحریم‌ها فروخته شده و میعانات روی آب به صفر رسیده و در ماه‌های آینده خبرهای خوبی هم درباره فروش نفت خواهیم داشت.
وزیر نفت: خبرهای خوبی درباره فروش نفت در راه است

جواد اوجی، وزیر نفت درباره اظهارات رئیس جمهوری مبنی بر افزایش صادرات نفت در ماه می (اردیبهشت) به ۱.۹ میلیون بشکه در روز ‌به‌رغم تحریم‌هاگفت: در آغاز کار دولت سیزدهم ارقام صادرات نفت بسیار پائین بود اما خوشبختانه با شروع این دولت و اقدامات و رایزنی‌هایی که صورت گرفت، ظرفیت و بازارهای خوبی برای فروش نفت کشور شناسایی شد و توانستیم در ماه‌های ابتدایی شروع به کار دولت آمار صادرات نفت را صعودی کنیم.

وی در ادامه با اشاره به نکات مهم مطرح شده در نهمین گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس جمهور با مردم یادآور شد: کسری بودجه ۴۸۰ هزار میلیارد تومانی یکی از موضوعاتی بود که آیت‌الله رئیسی به آن اشاره داشت؛ در آن شرایط از جمله اقدامات دولت برای ایجاد درآمد، صادرات نفت بود که دولت توانست میزان کسری بودجه را با صادرات نفت جبران کند و افزایش درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت، گاز و میعانات کمک شایانی در جهت رفع کسری بودجه کرد.

وزیر نفت با بیان اینکه ایران با استفاده از ابزار دیپلماسی انرژی و تقویت روابط با کشورهای آمریکای لاتین، آسیایی و آفریقایی، بازارهای جدیدی را برای فروش نفت خود ایجاد کرده است، متذکر شد: با وجود تحریم‌ها فروش نفت نه تنها کاهش نیافت بلکه حتی تشدید هم شده است؛ تحریم‌های ظالمانه به نسبت روزهای اول سخت‌تر هم شده اما به فضل الهی و با اقدامات مجاهدانه دولت ظرفیت تولید نفت و صادرات در کشور افزایش یافته و بازارهای جدید را به دست آوردیم و طی ماه‌های آینده خبرهای خوبی در این حوزه خواهید شنید.

به گفته اوجی مؤسسات مهمی همچون اوپک و مؤسساتی که صادرات نفت را در جهان رصد می‌کنند در تمامی گزارش‌های خود معترف هستند که تولید و صادرات نفت ایران افزایش یافته و با برنامه‌های وزارت نفت در برنامه هفتم توسعه قطعاً ظرفیت تولید در کشور رکوردهای جدید را به ثبت خواهند رساند.

وزیر نفت در خصوص به صفر رسیدن میعانات گازی شناور در سواحل نیز خاطر نشان کرد: در شهریور ۱۴۰۰، ۸۷ میلیون بشکه میعانات گازی شناور روی آب از چالش‌های مهم و مشکل اساسی و پاشنه آشیل دولت بود و مشتری‌یابی برای این میعانات گازی که حتی دو فاز شده بودند و تغییر رنگ هم داده بودند، کاری بسیار سخت بود و تمامی مخازن در خشکی و دریا پر شده بود.

اوجی ادامه داد: با تولید روزانه نزدیک ۸۰۰ هزار بشکه میعانات گازی و با همت دولت سیزدهم اکنون نه تنها میعاناتی که تولید شده، فروخته شده و بشکه‌ای به ذخیره‌سازی‌های روی آب اضافه نمی‌شود، بلکه میعانات گازی از پیش ذخیره شده هم با وجود سخت‌گیرانه‌ترین تحریم‌ها فروخته و میعانات روی آب صفر شده است.

وی خاطرنشان کرد: با قرادادهایی که توسط وزارت نفت منعقد شده، تراز آن به سمت منفی شدن پیش می رود و درخواست برای میعانات گازی بیش از تولید میعانات گازی است.

وزیر نفت افزود: ۴۸۰ میلیون دلار هزینه اجاره ۸۷ میلیون‌ میعانات گازی شناور روی آب می‌شد که این هزینه در دولت سیزدهم برطرف شده و کشتی‌ها آزاد و به ناوگان حمل نفت اضافه شده‌اند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.