ورود فرستاده ویژه رئیس جمهور ایران به باکو - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 32262
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰:۳۷ | 818 بازدید |
برای حل مناقشه قره باغ

ورود فرستاده ویژه رئیس جمهور ایران به باکو

سید عباس عراقچی برای ارائه طرح ابتکاری پیشنهادی ایران درخصوص حل مناقشه قره باغ در صدر هیئتی وارد پایتخت جمهوری آذربایجان شد.
ورود فرستاده ویژه رئیس جمهور ایران به باکو

سید عباس عراقچی فرستاده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران برای ارائه طرح ابتکاری پیشنهادی ایران درخصوص حل مناقشه قره باغ در راس هئیتی وارد باکو پایتخت جمهوری آذربایجان شد.

سید عباس عراقچی گفت: این سفر در چارچوب یک سفر دوره‌ای به آن دسته از کشور‌های منطقه که در پایان دادن به درگیری‌های اخیر جمهوری آذربایجان و ارمنستان تاثیر گذار هستند صورت می‌گیرد و هدف اصلی سفر ارائه ابتکار پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل این مخاصمه و رسیدن به صلح پایدار دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان و به تبع آن منطقه است.

وی افزود: چارچوب این طرح ابتکاری آماده شده است و در این سفر با مقامات جمهوری آذربایجان به مشورت گذاشته می‌شود و این طرح در چند مرحله می‌تواند اوضاع را به یک صلح پایدار برساند و به اختلافات موجود و البته به اشغال جمهوری آذربایجان پایان دهد.
فرستاده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران به باکو موضوع پایان دادن به اشغال اراضی جمهوری آذربایجان را عنصری مهم در طرح ابتکاری ارائه شده ایران برشمرد و اضافه کرد: حقوق اقلیت‌ها و حقوق بشر دوستانه هم پایه دیگر این طرح را تشکیل می‌دهند.
عراقچی گفت: ترک مخاصمه و شروع گفتگو‌ها با کمک کشور‌های تاثیرگذار، کمک کننده و تضمین کننده صلح از دیگر عناصر این طرح است.
وی افزود: ما در این خصوص با کشور‌های منطقه دیدار و مشورت خواهیم کرد تا با رایزنی‌هایی که صورت می‌گیرد این طرح بتواند به نقطه‌ای برسد که قابلیت اجرایی شدن را داشته باشد.
معاون امور سیاسی وزیر امورخارجه همچنین در این گفتگو از جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان به عنوان دو کشور دوست و همسایه و نزدیک یاد کرد و افزود: روابط گرمی میان ما وجود دارد و ما همواره از تلاش جمهوری آذربایجان برای آزادسازی شهر‌ها و مناطق اشغالی اش حمایت کرده ایم و تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و بقیه کشور‌ها در منطقه و تغییر ناپذیری مرز‌ها یک اصل مهم و خدشه ناپذیر است که باید همچنان حفظ شود.
فرستاده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران به باکو افزود: ما در گذشته تلاش‌های زیادی برای صلح در منطقه کرده ایم و به این تلاش‌ها ادامه می‌دهیم و امیدواریم که در این سفر هم با دوستان مان در جمهوری آذربایجان بتوانیم به تفاهم برسیم که این تفاهم به اجرایی شدن این طرح کمک خواهد کرد.
سید عباس عراقچی  و هئیت همراه فردا با مقامات جمهوری آذربایجان از جمله “جیحون بایرام اف ” وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، “خلف حلف اف” معاون وزیر امور خارجه، “حکمت حاجی اف” دستیار رئیس جمهوری آذربایجان و “شاهین مصطفی یف “معاون نخست وزیر این کشور دیدار و گفتگو خواهد کرد.
عراقچی پس از دیدار و گفتگو‌های باکو بلافاصله به مسکو و ایروان و در ادامه به آنکارا سفر خواهد کرد تا به تبیین طرح ابتکاری پیشنهادی کشورمان برای حل مناقشه قره باغ بپردازد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.