وحشت اردوغان از انتخابات زودهنگام - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 56756
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۳۰ آذر ۱۴۰۰ - ۶:۳۶ | 402 بازدید |
ترجمه و تحلیل؛

وحشت اردوغان از انتخابات زودهنگام

هفته گذشته سقوط آزاد لیر ترکیه چنان شتابی گرفت که برکناری دو معاون وزیر اقتصاد و مداخله بانک مرکزی در بازار و تزریق ارز نیز نتوانست مانع از رسیدن نرخ برابری هر یورو به ۱۹ لیر و هر دلار به ۱۷ لیر ترک شود.
وحشت اردوغان از انتخابات زودهنگام

گروه  بین‌الملل
هفته گذشته سقوط آزاد لیر ترکیه چنان شتابی گرفت که برکناری دو معاون وزیر اقتصاد و مداخله بانک مرکزی در بازار و تزریق ارز نیز نتوانست مانع از رسیدن نرخ برابری هر یورو به ۱۹ لیر و هر دلار به ۱۷ لیر ترک شود.
 این در حالی است که اعداد و ارقام از رشد صادرات و بزرگ‌تر شدن اقتصاد ترکیه در سال ۲۰۲۱ خبر می‌دهند؛ اما ارزش پول ملی این کشور همچنان به سقوط خود که از ابتدای سال شروع کرده ادامه می‌دهد و حتی برخی از ناظران بر این باورند که طی دو هفته باقی‌مانده از سال میلادی احتمال این‌که هر یورو تا کانال ۲۲ لیر و هر دلار تا کانال ۲۰ لیر پیش رود نیز دور از انتظار نیست.
دلیل این امر چیست و تبعات سیاسی آن‌چه خواهد بود؟ آیا ترکیه را به‌سوی انتخابات پیش از موعد خواهد برد و یا این‌که
 رجب طیب اردوغان که هنوز یکسال و نیم از دوره ریاست‌جمهوری‌اش باقی مانده آن‌چنان‌که برخی از نزدیکان حزب عدالت و توسعه پیشنهاد می‌دهند اعلام وضعیت فوق‌العاده خواهد کرد و تا ژوئن ۲۰۲۳ ترکیه را در وضعیت فوق‌العاده اداره خواهد کرد تا سپس در ژوئن ۲۰۲۳ نیز بتواند طی یک رأی‌گیری مناقشه برانگیز همانند رفراندوم آوریل ۲۰۱۷ و انتخابات ریاست جمهوری ژوئن ۲۰۱۸ به حضور خود درعرصه قدرت ادامه دهد؟
در چنین شرایطی پیشنهاد احزاب مخالف اعم از حزب جمهوری‌خواه خلق، حزب خوب و حزب دموکراتیک خلق‌ها که عمدتا پایگاه رأی کردهای ترکیه را نمایندگی می‌کند، استعفای اردوغان و برگزاری انتخابات پیش از موعد است.
به گزارش یورونیوز، اوزر سنجار، افکارسنج برجسته و رئیس مؤسسه نظرسنجی متروپل ترکیه در این رابطه می‌گوید: «آنچه موجب تغییر شرایط اقتصادی می‌شود نه انتخابات پیش از موعد بلکه تغییر دولت درنتیجه برگزاری چنین انتخاباتی است چراکه اگر انتخابات پیش از موعد نیز برگزار شود و همانند سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ خواسته حزب حاکم طی رأی‌گیری شبهه‌ناک و مناقشه‌آمیز پیش برود هیچ تأثیری در تغییر شرایط اقتصادی ورشکسته کنونی ندارد؛ اما اگر انتخابات منتج به تغییر دولت و دگرگونی در سیاست‌گذاری اقتصادی شود هم امید جدیدی بین مردم شکل می‌گیرد و فصلی نو در سیاست ترکیه ورق می‌خورد و هم با ورود سرمایه خارجی شرایط اقتصادی بهبود پیدا می‌کند.»
رئیس مؤسسه متروپل تأکید می‌کند: «نظرسنجی‌های ما هم منصور یواش، شهردار آنکارا و هم اکرم اماماغلو، شهردار استانبول را با اختلافی حدود ۱۵٪ از اردوغان جلوتر نشان می‌دهد. به سخن دیگر اگر امروز انتخابات در شرایطی برگزار شود که رأی بلوک مخالف با تعدد کاندیداها شکسته نشود و کلیت بلوک مخالف روی یکی از این دو تن به نقطه مشترک برسد، نظرسنجی‌های ما شکست آقای اردوغان را پیش‌بینی می‌کند. همان‌گونه که مؤسسه ما در انتخابات محلی و شهرداری‌ها در مارس ۲۰۱۹ نیز شکست حزب حاکم عدالت و توسعه در شهرهای بزرگ را پیش‌بینی کرده بود.»
   وحشت اردوغان از انتخابات
واقعیت امر این است که اگر انتخابات جدیدی در ترکیه برگزار شود
 شانس اردوغان برای بقا در رأس معادلات سیاسی و اجرایی آنکارا شدیدا پایین است. در چنین شرایطی رئیس‌جمهور ترکیه تلاش می‌کند تا به هر نحو ممکن مانع از برگزاری انتخابات در این کشور شود. بااین‌حال فشار احزاب مخالف در پارلمان و محافل سیاسی ترکیه به‌گونه‌ای است که ممکن است درنهایت مقاومت اردوغان را بی‌اثر سازد. 
یورونیوز

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.