والیبال ایران روی سکوی قهرمانی آسیا - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 91968
  پرینتخانه » اخبار, مطالب روزنامه, ورزشی تاریخ انتشار : ۰۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۲ |

والیبال ایران روی سکوی قهرمانی آسیا

تیم ملی والیبال ایران با غلبه بر چین عنوان قهرمانی بازی‌های آسیایی را به خود اختصاص داد.
والیبال ایران روی سکوی قهرمانی آسیا
آخرین روز مسابقات والیبال مردان بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو امروز با پنج دیدار پیگیری شد که تیم ملی والیبال ایران در فینال به مصاف چین رفت و میزبان را سه بر یک شکست داد. شاگردان بهروز عطایی در ست نخست این مسابقه ۲۵ بر ۱۹ مغلوب چین شدند اما در ست‌های دوم تا چهارم به ترتیب با امتیازهای ۲۵ بر ۱۴ ، ۲۵ بر ۲۲ و ۲۶ بر ۲۴ به پیروزی رسیدند تا برای سومین دوره متوالی به مقام قهرمانی دست یابند.به گزارش ایرنا، بهروز عطایی در ابتدای این مسابقه از ترکیب سیدمحمد موسوی، امین اسماعیل‌نژاد، شهروز همایونفرمنش، محمدطاهر وادی، امیرحسین اسفندیار و محمدرضا حضرت‌پور استفاده کرد.
سیدمحمد پولادگر، معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزیر ورزش و جوانان، مناف هاشمی، سرپرست کاروان ایران در بازی‌های آسیای، محمدرضا داورزنی، رئیس فدراسیون والیبال و وحید مرادی، نایب رئیس فدراسیون والیبال از جمله تماشاگران این مسابقه در سالن بودند.
در دیدار رده‌بندی این مسابقات نیز تیم‌های ژاپن و قطر به مصاف یکدیگر رفتند که ژاپنی‌ها با شکست سه بر یک قطر به مدال برنز مسابقات والیبال مردان بازی‌های آسیایی دست یافتند.تیم ملی والیبال ایران در این دوره از بازی‌های آسیایی یازدهمین حضور خود را تجربه کرد که سومین قهرمانی و مدال طلای متوالی را به دست آورد.
مردان والیبال ایران در ۱۰ دوره قبلی، دو مدال طلا (۲۰۱۴ و ۲۰۱۸)، سه عنوان نایب قهرمانی (۱۹۵۸، ۲۰۰۲ و ۲۰۱۰) و یک مقام سومی (۱۹۶۶) کسب کرده بودند.
ملی‌پوشان والیبال ایران در مرحله مقدماتی رقابت‌های این دوره نپال و بحرین را شکست دادند و در مرحله نخست حذفی نیز تایلند را از پیش رو برداشتند و مستقیم به مرحله نیمه‌نهایی صعود کردند.شاگردان بهروز عطایی در مرحله نیمه‌نهایی موفق به شکست قطر شدند تا در فینال حریف چین شوند و با شکست سه بر یک میزبان در دیدار نهایی به مدال طلا و عنوان قهرمانی نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی دست یافتند.
تیم ملی والیبال چهارم مهر بعد از دیدار فینال هانگژو را به مقصد ریودوژانیرو ترک می‌کند تا در رقابت‌های انتخابی المپیک به میدان برود. این رقابتها از ۸ تا ۱۶ مهرماه برگزار می شود و تیم ملی با ۱۴ بازیکن در آن شرکت خواهد کرد.چین اولین امتیاز را با سرویس مستقیم به دست آورد اما بهروز عطایی درخواست بازبینی داد که ویدئوچک امتیاز چین را تایید کرد. در ادامه بازی پایاپای بود. دو اشتباه پیاپی اسفندیار و اسماعیل نژاد چین را ۶ – ۴ جلو انداخت. در حالی که بازی در امتیاز ۸ برابر بود، حضرت‌پور برای اینکه آبشار بازیکن چین را بگیرد به تابلوهای تبلیغاتی دور زمین برخورد کرد، بعد از آن هم بین دو تیم رالی شکل گرفت که  امتیاز نهم برای چین به دست آمد. بازی ۱۵ – ۱۲ به سود چین بود که عطایی درخواست وقت استراحت کرد. همایونفرمنش یک امتیاز مستقیم سرویس به دست آمد تا بازی ۱۸ – ۱۶ به نفع چین دنبال شود. با کاهش اختلاف امتیاز سرمربی چین وقت استراحت گرفت. تیم میزبان بار دیگر با دفاع اسماعیل‌نژاد از ایران امتیاز گرفت تا ۲۱ – ۱۷ تیم برتر میدان باشد. عطایی بعد از اینکه وقت استراحت دوم را گرفت صابر کاظمی را به جای اسماعیل‌نژاد به زمین آورد. اسفندیار سرویس خود را بیرون زد تا امتیاز ۲۵ برای چین به دست بیاید و ۲۵ – ۱۹ برنده ست شود.  تیم‌ها در امتیاز ۳ برابر بودند که وادی و موسوی دو بار دفاع کردند و دو امتیاز گرفتند. همایونفرمنش در این ست چند بار از دفاع چین عبور کرد و امتیاز گرفت. اسماعیل‌نژاد تمرکز لازم را نداشت و صابر کاظمی به جای او به زمین رفت. اسفندیار سرویس خود را بیرون زد و بازی در امتیاز ۱۱ برابر شد. بازی ۱۵ – ۱۲ به سود ایران بود که سرمربی چین وقت استراحت گرفت اما ایران برتری خود را حفظ کرد تا سرمربی حریف با برتری ۱۸ – ۱۳ ایران دومین وقت استراحت خود را هم بگیرد. همایونفرمنش امتیاز ۲۱ ایران را با سرویس مستقیم کسب کرد. ایران ۲۲ – ۱۳ جلو بود که بین دو تیم رالی شکل گرفت و صابر کاظمی امتیاز این رالی را برای ایران کسب کرد. بازیکنان چین امیرحسین اسفندیار را دفاع کردند اما توپ بیرون رفت و ایران ۲۵ – ۱۴ ست را برد.  
  ست سوم: ۲۵ – ۲۲ ایران
دو تیم رقابت نزدیکی داشتند. بازیکنان چین صابر کاظمی را دفاع کردند تا مسابقه در امتیاز ۶ برابر شود. اسپک کاظمی بدون برخورد با بازیکنان چین بیرون رفت و امتیاز ۷ برای چین به دست آمد. محمد موسوی با پاس سرعتی وادی دو امتیاز پیاپی گرفت و ایران ۱۱ – ۹ جلو افتاد. در حالی که ایران ۱۶ – ۱۳ جلو بود، شنگ وو درخواست وقت استراحت کرد. چوان جیانگ سرویس خود را بیرون زد و ایران ۱۹ – ۱۵ جلو افتاد. در ادامه هم همایونفرمنش یک امتیاز مستقیم سرویس گرفت. بازیکنان ایران چند اشتباه انجام دادند تا چین چهار امتیاز پیاپی کسب کند و بازی با برتری ۲۳ – ۲۱ ایران دنبال شود. عطایی با کم شدن فاصله امتیازات وقت استراحت گرفت. ایران این ست را ۲۵ بر ۲۲ برنده شد. 
  ست چهارم: ۲۶-۲۴ ایران
این ست با برتری ایران آغاز شد و شاگردان عطایی ۶- ۲ جلو افتادند تا سرمربی چین وقت استراحت بگیرد. اسفندیار در حالی که روی زمین نشسته بود احساس ناراحتی می‌کرد و بازی لحظاتی برای رسیدگی به وضعیتش متوقف شد اما به بازی برگشت. توپ صابر کاظمی بدون برخورد به دفاع بیرون رفت و در ادامه هم چین یک امتیاز مستقیم سرویس گرفت تا بازی را در امتیاز ۸ به تساوی بکشاند. دو تیم امتیاز به امتیاز پیش رفتند تا اینکه اسفندیار و موسوی دو امتیاز گرفتند و ایران ۱۴- ۱۲ جلو افتاد. اسنفدیار هم یک امتیاز دیگر با سرویس مستقیم به دست آورد. بازیکن چین صابر کاظمی را دفاع کردند و بازی در امتیاز ۱۹ برابر شد. در امتیاز ۲۳-۲۲ بازیکن چین توپ را به اوت زد تا ایران در آستانه قهرمانی قرار بگیرد. در حالی که بازی ۲۴-۲۳ بود چین سرویس زد و همایونفرمنش در میان حیرت بازیکنان ایران توپ را به اوت زد تا بازی ۲۴-۲۴ شود. صابر کاظمی امتیاز ۲۵ را برای ایران گرفت و روی سرویس خوب وادی، ولی زاده توپ را در زمین چین خواباند تا این ست ۲۶- ۲۴ به سود ایران تمام شود و ایران ۳-۱ این بازی را برنده شود.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.