واردات مدیریت نشده موجب هدررفت سرمایه کشور‌خواهد شد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 95854
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۰ دی ۱۴۰۲ - ۶:۲۸ |
علی‌اکبر علیزاده برمی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:

واردات مدیریت نشده موجب هدررفت سرمایه کشور‌خواهد شد

علی‌اکبر علیزاده برمی، نماینده مردم دامغان و عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس  در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» به تشریح سلام وقت بخیر راه‌اندازی سامانه ‌کنترل میزان واردات برنج ‌از سوی وزارت جهادکشاورزی به منظور مدیریت واردات و جلوگیری از افزایش قیمت پرداخت.
واردات مدیریت نشده موجب هدررفت سرمایه کشور‌خواهد شد
علی‌اکبر علیزاده برمی، نماینده مردم دامغان و عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس  در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» به تشریح سلام وقت بخیر راه‌اندازی سامانه ‌کنترل میزان واردات برنج ‌از سوی وزارت جهادکشاورزی به منظور مدیریت واردات و جلوگیری از افزایش قیمت پرداخت و دراین باره عنوان کرد:  درحال حاضر جمعیت کل کشور مبرهن است و آمار سرانه مصرف برنج نیز مشخص می‌باشد. دراین راستا آمارهای دقیقی از تولید داخلی وجود دارد و میزان نیاز به واردات نیز سنجیده و ارزیابی شده است. 
وی افزود: طی سال‌های گذشته به ویژه در برخی موارد شاهد واردات بی رویه برنج بوده‌ایم چراکه واردات برنج برای واردکنندگان دردسری نداردو بلافاصله پس از واردات نیز با سود مشخص شده، محصول آورده شده را به فروش می‌رسانند. در این میان تولیدکنندگان داخلی که حدود یک سال زحمت کشیده بود، متضرر می‌شدند و قادر به فروش محصول خود نبودند. به موجب واردات با حجم بالا محصول کشاورزان داخلی خریداری نمی‌شد و بدین ترتیب ناچار به انبارکردن برنج و رهاکردن شغل خود می‌شدند. 
علیزاده تصریح کرد: شرایط سخت برنجکاران موجب می‌شد تا دیگر برای کاشت برنج هزینه نکنند و سرمایه خود را به تولید دیگر محصولات اختصاص دهند. بنابراین مادامی که واردات کنترل نشود، تولید داخل از دست خواهد رفت و ناچار به واردات روز افزون خواهیم بود. واردات برنج نیز تنها عایدی برای واردکنندگان خواهد داشت و ارزبری را رقم خواهد زد. عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: واردات کنترل نشده به معنای اختصاص ارز کشور برای تامین مایحتاج مردم می‌باشد و موجب هدررفت سرمایه کشور‌می‌شود. براین اساس است که می‌گوییم مدیریت واردات امری اساسی است و ضرورت دارد تا همواره موردتوجه قرار گیرد. نماینده مردم دامغان همچنین ادامه داد: همانطور که در ابتدای گفت‌وگو عنوان شد؛ تمامی آمارها مبرهن و میزان تولید داخل و نیاز به واردات نیز مشخص می‌باشد. دراین راستا طی نشست با مسئولان وزارت جهادکشاورزی مطالبه شد تا یکایک فاکتورهای مبرهن در سامانه مشخص درج گردد. به منظور این مطالبه ، وزارت کشاورزی از راه اندازی سامانه کنترل میزان واردات برنج خبر داد و  وعده ‌داد که تمامی واردات و میزان تولید داخلی تحت پوشش قرار‌گیرد. 
او متذکر شد: سامانه کنترل میزان واردات برنج درست همانند سامانه‌ای کنترل نهاده‌های کشاورزی عمل خواهد کرد و بر میزان واردات مدیریت خواهد داشت. براین اساس تولید داخلی تقویت خواهد شد و واردات نیز مطابق با برنامه‌ ریزی‌ها انجام خواهد شد. وی یادآور شد: کوشش این است تا وضعیت کشاورزان ‌‌داخلی بهبود یابد و حمایت از آنان بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. به طورحتم اصل تولید، کشاورزی داخلی است و پس از کشاورزی داخلی ا‌ست که می‌بایست به واردات توجه کنیم. 
علیزاده در پایان این گفت‌وگو بیان داشت: واردات بی رویه امنیت غذایی را به خطر‌خواهد انداخت و در شرایط حال حاضر مولفه امنیت غذایی، مهم‌ترین مسئله در تمامی نقاط دنیاست. همواره باید بکوشیم تا امنیت غذایی کشور به خطر نیوفتد و کشاورزان داخلی متضرر نشوند. 
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.