واردات راهبردی نهاده ها - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 89857
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۲ |
تخصیص ارز به ورود نهاده های دامی، بالاترین اولویت کشور برای تأمین ذخایر غذایی است؛

واردات راهبردی نهاده ها

تأمین امنیت غذایی، امری است اجتناب‌ناپذیر و غیرقابل‌انکار که‌همواره دولت‌مردان در راستای تحقق آن کوشش می‌کنند و مسئولان مربوطه را در راستای کاهش وابستگی‌های موجود تاکید می‌کنند و خواستار استقلال کافی در حوزه کشاورزی می‌شوند.
واردات راهبردی نهاده ها

تأمین امنیت غذایی، امری است اجتناب‌ناپذیر و غیرقابل‌انکار که‌همواره دولت‌مردان در راستای تحقق آن کوشش می‌کنند و مسئولان مربوطه را در راستای کاهش وابستگی‌های موجود تاکید می‌کنند و خواستار استقلال کافی در حوزه کشاورزی می‌شوند. خوشبختانه این تفکر طی دو سال اخیر و به همت مجلس یازدهم و دولت سیزدهم موردتوجه قرارگرفته است؛ پیش‌تر نگاه چشمگیری به حوزه کشاورزی و تولید داخل وجود نداشت و امیدها همواره به آن‌سوی مرزها و دستان کشاورزان خارجی خلاصه می‌شد. 
حال رویکرد مجلس انقلابی و دولت مردمی این است که تولید داخل و هنر کشاورز ارج نهاده شود و بیش‌ازپیش موردتوجه قرار بگیرد تا به‌موجب آن وابستگی‌ها کاهش پیدا کند و ارتباط با کشورهای خارجی با رویکرد صادرات محوری باشد و به واردات و وابستگی محصولات ازجمله نهاده‌های دامی و خوراک دام ختم نشود. 

خوشبختانه گام‌های بسیاری همچون اصلاح قیمت گندم و قانون الگوی کشت در دستورکار قرارگرفته که نوید خودکفایی در آینده نه‌چندان دور را طنین‌انداز می‌کند؛ اینک اعضای کمیسیون کشاورزی‌ به دنبال آنند تا تخصیص ارز برای واردات نهاده‌های دامی را به ثمر برسانند و ذخایر استراتژیک کشور را افزایش دهند. 
به گفته اعضای این کمیسیون در شرایط فعلی مشکلی برای تأمین نهاده‌های دامی و تولید محصولات کشور‌ وجود ندارد و هدف تنها افزایش ذخایر و آزادسازی محصولاتی است که در بنادر کشور دپو شده‌اند. باور اعضای کمیسیون کشاورزی این است که امنیت غذایی، رکن نخست استقلال کشور‌است و صرف‌نظر از‌ نیازهای ابتدایی می‌بایست برای تأمین و تحقق پشتوانه آن نیز تلاش داشت. 

خبرنگار «رسالت» در بررسی بیش‌تر این موضوع و آخرین وضعیت از تخصیص ارز برای واردات نهاده‌های دامی به گفت‌وگو با احد آزادی‌خواه و علی‌اکبر علیزاده برمی، اعضای کمیسیون کشاورزی‌ مجلس پرداخت که در ادامه می‌خوانید. 
احد آزادی‌خواه، نماینده مردم ملایر و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با‌ خبرنگار «رسالت» از برگزاری جلسه‌ای با  مسئولان دستگاه‌های مختلف برای حل  مشکل واردات نهاده‌های دامی خبر داد و عنوان کرد: با حضور قائم‌مقام و معاون اقتصادی وزارت جهادکشاورزی و همچنین اعضای هیئت‌رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نشستی به‌منظور تخصیص ارز به نهاد‌ه‌های دامی و حل مشکل وارداتشان برگزار شد. در این نشست از سوی اعضای حاضر از سوی وزارت جهاد کشاورزی عنوان شد که ارز تخصیصی برای نهاده‌های دامی در سال گذشته بیش‌ازحد انتظار و ظرفیت بانک مرکزی بوده و حال ناچاریم با تخصیص ارز در سال جاری، بدهی سال گذشته را تسویه کنیم. 

وی بابیان اینکه ستاد تنظیم بازار باید در حوزه تخصیص ارز، نهاده های دامی و کشاورزی را اولویت اول خود قرار دهد تا امنیت غذایی مردم تأمین شود، همچنین افزود: با پیشنهاد هیئت‌رئیسه کمیسیون کشاورزی مقرر شد تا بانک مرکزی در شرایط فعلی توجیه گردد که موضوعی مهم‌تر از امنیت غذایی کشور‌ نیست و می‌بایست موضوع نهاده‌های دامی را تعیین تکلیف کند. عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به دپو نهاده‌های دامی در بنادر کشور تصریح کرد: بسیاری از نهاده‌ها اکنون بار کشتی‌ها هستند یا در بنادر کشور دپو شده‌اند. براین اساس ضرورت دارد تا در اسرع وقت این روند موردبررسی قرار بگیرد و از روند ضرر و زیان جلوگیری شود. 

نماینده مردم ملایر در مجلس یازدهم با اشاره به همکاری ستاد تنظیم بازار و کمیسیون کشاورزی مجلس همچنین خاطرنشان کرد: کوشش‌مان این است که با تلاش و حمایت اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس، موضوع تخصیص ارز برای نهاده‌های دامی عملیاتی شود. در این میان خواستمان این است که ستاد تنظیم بازار کشور نیز همکاری لازم را به عمل بیاورد و تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی صورت بگیرد. 

او درباره وضعیت حال حاضر نهاده‌های دامی متذکر شد: در شرایط کنونی مشکل چشمگیری در حوزه نهاده‌های دامی کشور و تأمین‌شان نداریم. شایان‌ذکر است تا بگوییم که اگر شرکت پشتیبانی امور دام روند تزریق ذخایر خود به بازار را ادامه دهد، پس از آزادسازی نهاده‌های دپو شده میزان حجم تزریق‌شده‌شان جایگزین خواهد شد و جای نگرانی وجود نخواهد داشت. وی در‌پایان این گفت‌وگو با اشاره به هدف از تخصیص ارز برای واردات نهاده‌های دامی همچنین یادآور شد: ذخایر استراتژیک پشتیبانی امور دام در حال مصرف می‌باشد و کشور با مشکل تأمین نهاده دامی روبه‌رو نیست. هدف تخصیص ارز و آزادسازی نهاده‌های دپو شده در بنادر است تا ذخایر کشور‌ شارژ شوند.

​​​​​​​علی‌اکبر علیزاده برمی، نماینده مردم دامغان و عضو کمیسیون کشاورزی‌ مجلس شورای اسلامی در تشریح ضرورت تأمین امنیت غذایی کشور به خبرنگار «رسالت» عنوان کرد: اگر دقت جامع داشته باشیم خواهیم دید که مهم‌ترین رکن استقلا‌ل کشور، امنیت غذایی آن کشور است. اگر یک کشور سلاح بسیار داشته باشد اما قادر به تأمین امنیت غذایی خود نباشد، اعتبار و قدرت نظامی خود را نیز از دست خواهد داد. بنابراین قدرت سیاسی و اقتصادی بدون امنیت غذایی کاربردی نخواهد داشت. امنیت غذایی، موضوع پایه و اساسی کشور است و مقام معظم رهبری بارها نسبت به آن  اشاره داشتند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیام نوروزی خود در حرم امام رضا (ع) به اهمیت کشاورزی پرداختند و نسبت به این موضوع تأکید بسیاری کردند. وی افزود: با شکل‌گیری جنگ روسیه و اوکراین بار دیگر اهمیت تأمین غذایی مبرهن شد؛ به سبب موضوعات پیش‌آمده در حوزه نهاده‌های دامی، تمام دنیا دچار تنش برای تأمین غذای خود شدند و برخی عنوان داشتند که دیگر گندم خود را صادر نخواهند کرد. همچنین برخی کشورها قیمت گندم و سایر نهاده‌ها را به‌شدت افزایش دادند. فراموش نکنیم که غذا، ابتدایی‌ترین نیاز بشر است و اهمیت بسیاری برای تمامی کشور دارد. علیزاده برمی تصریح کرد: متأسفانه تفکری در د‌ولت‌های گذشته مبنی بر عدم توجه و سرمایه‌گذاری درآمد کشور برمحصولات کشاورزی ایجاد شد. گمان دولت‌های گذشته این بود که محصولات کشاورزی از بازار کافی برخوردار نیست و در بازار جهانی نیز فاقد ارزش بالاست و برهمین اساس قیمت پایینی خواهد داشت. به سبب چنین تفکری امنیت غذایی طی سال‌های اخیر موردتوجه‌ واقع نشد و با مشکلاتی همراه گشت؛ متأسفانه طی سال‌های اخیر بیش از ۹۰ درصد نیاز خوراک دام کشور وارد شد و از خارج کشور تامین شد. بنابراین تمام خوراک دام از خارج کشور‌ تأمین شد و تولید گوشت، مرغ و لبنیات نیز وابسته به واردات شد. شکل‌گیری این وابستگی موجب شد تا دشمنان نقطه‌ضعف را شناسایی کنند و در سال گذشته از واردات مرغ به کشور جلوگیری کنند. 

عضو کمیسیون کشاورزی‌ مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: مجلس در سال ۱۴۰۱ دولت را موظف کرد تا طی یک برنامه پنج‌ساله میزان تولید نهاده‌های دامی در کشور را از ۱۲ درصد به ۵۰ درصد برساند. در برنامه پنج‌ساله برنامه هفتم نیز یکی از هدف‌گذاری‌های پیش‌بینی‌شده این است که خودکفایی کشور در بحث تولید محصولات اساسی کشاورزی رقم بخورد و این میزان به ۹۰ درصد برسد؛ امیدواریم این امر در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح گردد و به‌عنوان قانون پایه مصوب شود تا در بودجه سال ۱۴۰۳ پیش‌بینی گردد. او متذکر شد: نمایندگان مجلس یازدهم اقدام دیگری درباره اصلاح قیمت‌گذاری گندم و کالاهای اساسی داشتند که نتایج خوبی داشت و میزان خرید گندم از کشاورزان را افزایش داد. پیش‌تر این میزان ۵/۴ میلیون تن بود که حال از ۹ میلیون تن عبور کرده است.

پیش‌بینی می‌گردد میزان خرید گندم از کشاورزان به ۵/۱۰ میلیون تن برسد. براین اساس می‌توان گفت که اگر در سال جاری صرفه‌جویی کنیم، قادر به تحقق خودکفایی خواهیم بود. وی یادآور شد: تولید و خرید محصولاتی همچون جو، کلزا و لوبیا نیز در دستورکار قرارگرفته و امیدواریم بدین سبب نتایج خوبی رقم بخورد. خوشبختانه قانون الگوی کشت نیز طی فعالیت مجلس یازدهم و دولت سیزدهم مصوب شد؛ اکنون مشخص گشته هر استان باید چه الگویی داشته باشد. شایان‌ذکر است تا بگوییم که در فرآیند الگوی کشت تنها قانون کافی‌نیست و می‌بایست الزامات و ابزار لازم عملیاتی شدن قانون را برای کشاورز فراهم‌سازیم؛ اگر به یک کشاورز می‌گویم که دیگر تولید خربزه انجام نده و تنها کشت گندم داشته باش، باید مابه‌التفاوت سود حاصل از تولید خربزه را برای او درنظر بگیریم. نماینده مردم دامغان در مجلس یازدهم همچنین بیان داشت: ضرورت دارد تا دولت در اجرای الگوی کشت نقش‌آفرینی کند و شرایط خوبی را برای کشاورزان رقم بزند تا آرام‌آرام کشت محصولات اساسی به فرهنگ تبدیل شود و برای کشور سودآوری داشته باشد. وی در پایان این گفت‌وگو با اشاره به خوراک دام بیان کرد: خوشبختانه اقدامات مناسبی در حوزه خوراک دام انجام‌شده است. اگرچه این اقدامات حائز اهمیت است اما با نقطه هدف فاصله دارد. آرمان مان این است که میزان خودکفایی به ۵۰ درصد برسد و می‌بایست برای رسیدن به این میزان تلاش کنیم و وابستگی‌های خود را به حداقل ممکن برسانیم. 
​​​​​​​

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.