همت اقتصادی می‌خواهیم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 21719
  پرینتخانه » مطالب روزنامه, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۹:۳۷ | 632 بازدید |

همت اقتصادی می‌خواهیم

اثرات ویروس همه‌گیر کرونا بر وضعیت اقتصاد جهان واضح و مبرهن است و اخیرا سازمان تجارت جهانیWTO در گزارشی چشم‌انداز اقتصاد جهان را با کاهش 13 الی 32 درصدی و یا بیشتر پیش‌بینی کرده است.
همت اقتصادی می‌خواهیم
| سعید اشتیاقی | 
اثرات ویروس همه‌گیر کرونا بر وضعیت اقتصاد جهان واضح و مبرهن است و اخیرا سازمان تجارت جهانیWTO در گزارشی چشم‌انداز اقتصاد جهان را با کاهش ۱۳ الی ۳۲ درصدی و یا بیشتر پیش‌بینی کرده است.نکته قابل‌توجه در این پیش‌بینی تأثیر ۲ عامل مهم در حداقلی و حداکثری تأثیرات مخرب بر اقتصاد است:
۱-کنترل شیوع این بیماری و تحت کنترل گرفتن آن 
۲-سیاست‌هایی که دولت‌ها انتخاب می‌کنند 
در مورد اول می‌توان گفت با رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط عموم مردم و فرهنگ بالای جامعه ایرانی به‌خوبی مدیریت شد و در قیاس با دیگر کشورها می‌توان نمره قابل قبولی داد. حال نوبت دولت است که با اتخاذ سیاست‌های مناسب و سنجیده از اقتصاد نیمه‌جان ایران محافظت به عمل آورد تا کمترین آسیب متوجه آن شود. برای بخش صادرات ما سال ۱۳۹۹ سالی پر از چالش و تلاطم است و دولت باید به شرایط ذیل نگاه تیزبینانه داشته باشد :
 با در نظر گرفتن کاهش ۵۰ درصدی قیمت جهانی نفت قطعا بخش اعظم صادرات ما  تحت تأثیر قرارگرفته و ازلحاظ وزنی شاید نه، اما ازلحاظ ارزش قطعا با کاهش  ۲۰ الی ۳۰ درصدی روبه رو هستیم آن‌هم در بخش  فرآورده و مشتقات نفتی.  این  جریان مختص ایران نیست و کشورهای همسایه ما مثل عراق و سوریه را نیز دربر می‌گیرد و این موضوع یعنی کاهش درآمد نفتی آن‌ها و به دنبال آن قطعا سیاست‌های انقباضی در مقابل واردات خواهند داشت و این یعنی  کاهش صادرات ما به آن کشورها. از سوی دیگر با توجه به این‌که چین به‌تازگی کرونا را پشت سر گذاشته و در سال ۹۸ مهم‌ترین شریک صادراتی ما بوده است یعنی حدود ۱۰ میلیارد بازار مطلوب صادراتی ما به این کشور صورت گرفته، شایسته است دولت آخرین نگاه خود را از غرب شسته و نگاهی با تکبر به چین نداشته باشد.
چین امسال قوی‌ترین اقتصاد جهان را خواهد داشت و این به دلیل جهش در اقتصاد دانش‌بنیان و تکنولوژی خواهد بود. این کشور ازلحاظ مناسبات سیاسی روابط خوبی با ما دارد و این موضوع باید سبب شود تا این بازار مطلوب صادرات را از دست ندهیم و به توسعه آن در سال جاری بپردازیم که نقش اتاق بازرگانی و اتاق مشترک ایران و چین نیز در این راستا خیلی تعیین‌کننده است. البته نکته قابل‌توجه برای صادرات امسال ما توجه به تغییر رفتار بازارهای صادراتی به جهت ویروس کروناست که نیازمند دقت جدی صادرکنندگان ما به رعایت این نکات بهداشتی  مراقبتی و با در نظر گرفتن پروتکل‌های مربوطه است.
 با در نظر گرفتن شرایط بالا شایسته است دولت تصمیمات صحیح اتخاذ نماید تا حوزه صادرات ما کمترین آسیب را تحمل کند. نکاتی از قبیل:
*رفع پیمان‌سپاری ارزی 
*رفع عوارض صادرات در برخی کالاها
*تسهیل در مدت‌زمان بازگشت ارز صادرات
*رفع ممنوعیت صادرات کالایی
*رفع ممنوعیت فصلی و موسمی. 
نویسنده : سعید اشتیاقی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.