هشدار پیونگ‌یانگ به واشنگتن و سئول - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 75867
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۴۰۱ - ۶:۴۱ |
ترجمه و تحلیل؛

هشدار پیونگ‌یانگ به واشنگتن و سئول

رسانه‌های دولتی کره شمالی روز پنج‌شنبه ۱۳ اکتبر در گزارشی از نظارت کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی بر پرتاب دو موشک کروز دوربرد راهبردی خبر دادند.در این گزارش آمده است که شلیک این موشک‌ها و آزمایش‌های موشکی اخیر از دید رهبر کره‌شمالی نوعی تمرین برای سنجش عملکرد و قابلیت‌های تأيید شده تسلیحات هسته‌ای مستقر در واحدهای نظامی این کشور بوده است.
هشدار پیونگ‌یانگ به واشنگتن و سئول

گروه بین‌الملل 
رسانه‌های دولتی کره شمالی روز پنج‌شنبه ۱۳ اکتبر در گزارشی از نظارت کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی بر پرتاب دو موشک کروز دوربرد راهبردی خبر دادند.در این گزارش آمده است که شلیک این موشک‌ها و آزمایش‌های موشکی اخیر از دید رهبر کره‌شمالی نوعی تمرین برای سنجش عملکرد و قابلیت‌های تأيید شده تسلیحات هسته‌ای مستقر در واحدهای نظامی این کشور بوده است.
به گزارش خبرگزاری دولتی کره شمالی، این شلیک‌های آزمایشی باهدف «افزایش کارایی و توان رزمی» موشک‌های کروز مستقر در ارتش خلق کره و به‌منظور «بهره‌برداری از بمب‌های هسته‌ای تاکتیکی» انجام‌شده است.
بنا به این گزارش، کیم جونگ اون ضمن تأکید بر این‌که آزمایش‌های موشکی یادشده هشدار واضح دیگری خطاب به «دشمنان» است، یادآور شد که کشورش «باید به گسترش حوزه عملیاتی نیروهای مسلح راهبردی هسته‌ای ادامه دهد تا قاطعانه از هرگونه بحران نظامی و جنگی در هر زمان ممکن جلوگیری کند و بتواند به‌طور کامل ابتکار عمل را به دست بگیرد.» کره شمالی روز دوشنبه گذشته اعلام کرده بود که آزمایش‌های موشکی اخیر این کشور نوعی شبیه‌سازی و تمرین برای «حملات هسته‌‌ای تاکتیکی» بوده است. 
آژانس خبری دولتی کره شمالی موسوم به «خبرگزاری مرکزی کره» در همین راستا با انتشار گزارشی تصریح کرده بود که آزمایش‌های اخیر موشکی در واکنش به رزمایش دریایی مشترک کره جنوبی، ایالات‌متحده آمریکا و ژاپن و به‌منظور شبیه‌سازی بارش تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی به جنوب طراحی‌شده بود.از سوی دیگر، بنا به گزارش خبرگزاری مرکزی کره، دو موشک کروزی که روز چهارشنبه آزمایش شدند به مدت ۱۰ هزار و دویست و سی‌وچهار ثانیه به پرواز درآمدند و اهدافی را در فاصله ۲ هزار کیلومتری مورد هدف قراردادند.
 کره شمالی نخستین بار در سپتامبر ۲۰۲۱ یک موشک کروز «راهبردی» را آزمایش کرد؛ در آن زمان کارشناسان این موشک کروز راهبردی را اولین سلاح از نوع خود معرفی کردند که این کشور دارای قابلیت هسته‌ای از آن برخوردار شده است. آزمایش‌های موشکی روز چهارشنبه ماهیت هسته‌ای و عملیاتی بودن آن‌ها را تأیید می‌کند، اگرچه مشخص نیست که آیا 
کره شمالی قادر خواهد بود کلاهک‌هایی به‌اندازه کافی کوچک برای موشک کروز بسازد یا خیر.موشک‌های کروز ازجمله سلاح‌های کوچک‌تری هستند که اخیراتوسط کره شمالی برای پرواز در ارتفاع و برخورداری از قدرت مانور بیشتر به‌منظور گریز از سامانه‌های دفاع موشکی توسعه و ساخته‌شده است.
کیم جونگ اون سال گذشته میلادی اعلام کرده بود که توسعه کلاهک‌های کوچک‌تر ازجمله اهداف اصلی برای صنایع نظامی کشورش است.  این در حالیست که به گفته مقامات سئول، اگر کره شمالی بخواهد برای نخستین‌بار پس از سال ۲۰۱۷ آزمایش‌های هسته‌ای خود را از سر گیرد، توسعه تجهیزات کوچک‌تر می‌تواندیکی از نشانه‌های آن باشد.پیونگ‌یانگ در حالی به‌تازگی آزمایش‌های خود را به پرتاب موشک‌های کروز متمرکز کرده که به‌کارگیری این نوع موشک‌ها هنوز به‌صراحت از سوی قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل منع نشده است.
 نتیجه مداخله‌گرایی آمریکا 
به گفته تحلیلگران، موشک‌های کروز بالستیک کوتاه‌برد که قادر به حمل کلاهک‌های متعارف و یا هسته‌ای هستند در شرایط جنگ و مناقشه می‌توانند بسیار بی‌ثبات کننده باشند زیرا هنگام پرتاب مشخص نیست که چه نوع کلاهکی حمل می‌کنند.بااین‌حال واشنگتن و سئول نباید نسبت به این موضوع خود را طلبکار بدانند. قطعا مداخله‌گرایی آمریکا و دو متحد آن یعنی ژاپن و کره جنوبی در تقابل باکره شمالی، منجر به واکنش قطعی پیونگ‌یانگ نسبت به این رویکرد سلبی و خطرناک خواهد شد….
یورونیوز

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.