هشدار جدی سید مقاومت به صهیونیست‌ها - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 72972
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۶:۱۴ |
پیام‌های اصلی سخنرانی اخیر دبیر کل حزب‌الله چه بود؟

هشدار جدی سید مقاومت به صهیونیست‌ها

  یک تحلیلگر برجسته عربی به بررسی ابعاد و پیام‌های راهبردی سخنرانی اخیر سید حسن نصرالله به مناسبت اربعین حسینی، پرداخته و آن را حاوی هشدارهای جدی برای آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها دانست. سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان اخیرا  به مناسبت اربعین امام حسین (ع) با انجام یک سخنرانی به بررسی مسائل مختلف منطقه و نیز مسائل داخلی لبنان پرداخت که یکی از مهم‌ترین محورهای صحبت‌های وی پرونده مرزبندی دریایی لبنان و فلسطین اشغالی بود و او با لحنی جدی و قاطع هشدارهای خود را در خصوص هرگونه نقشه آمریکایی-صهیونیستی برای تجاوز به ثروت‌های دریایی لبنان تکرار کرد.
هشدار جدی سید مقاومت به صهیونیست‌ها

گروه بین‌الملل
  یک تحلیلگر برجسته عربی به بررسی ابعاد و پیام‌های راهبردی سخنرانی اخیر سید حسن نصرالله به مناسبت اربعین حسینی، پرداخته و آن را حاوی هشدارهای جدی برای آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها دانست. سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان اخیرا  به مناسبت اربعین امام حسین (ع) با انجام یک سخنرانی به بررسی مسائل مختلف منطقه و نیز مسائل داخلی لبنان پرداخت که یکی از مهم‌ترین محورهای صحبت‌های وی پرونده مرزبندی دریایی لبنان و فلسطین اشغالی بود و او با لحنی جدی و قاطع هشدارهای خود را در خصوص هرگونه نقشه آمریکایی-صهیونیستی برای تجاوز به ثروت‌های دریایی لبنان تکرار کرد.
 سخنان سید مقاومت صریح بود 
در همین راستا «عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه رای‌الیوم و تحلیلگر شناخته‌شده جهان عرب در یادداشت جدید خود به بررسی ابعاد و پیام‌های سخنرانی اخیر سید حسن نصرالله پرداخته و نوشت، سخنرانی سید حسن نصرالله که به مناسبت اربعین امام حسین (ع) در منطقه بعلبک انجام شد با همه سخنرانی‌های قبلی ایشان متفاوت بود؛ البته نه ازنظر صراحت و قوه بیان بلکه ازنظر پیام‌های فراوانی که برای طرف‌های مختلف لبنانی و منطقه‌ای و بین‌المللی داشت. همچنین دبیرکل حزب‌الله در این سخنرانی تلاش کرد تا وضعیت خشم خود را با بالاترین درجه خویشتن‌داری ترکیب کند و درعین‌حال نشان داد که صبر وی در مراحل پایانی خود است.بر اساس گزارش تسنیم، عطوان در این مقاله تأکید کرد: من به‌شخصه به‌عنوان یک نویسنده و تحلیلگر سیاسی و یک شهروند عرب که به مسائل امت خود اهمیت می‌دهد و به مشروعیت مقاومت به‌عنوان کوتاه‌ترین راه برای بازیابی و حمایت از حقوق مظلومان معتقد است، اکثر سخنرانی‌های دبیر کل حزب‌الله را دنبال می‌کنم. بر همین اساس در بخشی از سخنان اخیر سید حسن نصرالله که مربوط به پرونده ترسیم مرزهای دریایی با فلسطین اشغالی بود من احساس کردم که او در آستانه اعلام نبرد برای آزادسازی میادین گازی و نفتی لبنان است.
 کاریش خط قرمز مقاومت است 
در ادامه این یادداشت آمده است، این سخنرانی سید حسن نصرالله که برخلاف سایر سخنرانی‌های ایشان در ساعات صبح انجام شد چندین ایستگاه مهم داشت که می‌توان آن‌ها را به این شکل خلاصه کرد:
-استخراج گاز از میدان کاریش توسط رژیم صهیونیستی، خط قرمز مقاومت است و تا زمانی که لبنان حقوق کامل خود را در منطقه مورد مناقشه به دست نیاورد، اسرائیل نمی‌تواند هیچ‌گونه بهره‌برداری در این میدان انجام دهد. شاید جمله‌ای که سید حسن نصرالله  اخیرا  گفت با این مضمون که «چشم‌ها و موشک‌های ما به سمت میدان کاریش است» به همین منظور بود و یکی از شاخص‌های اصلی درباره وضعیت اضطراری و آماده‌باش صهیونیست‌ها از ترس تهدیدات دبیرکل حزب‌الله است.
-سید حسن نصرالله در بخشی از سخنان خود تأکید کرد که ما به دولت لبنان فرصت کافی برای ادامه مذاکرات در پرونده مرزبندی داده‌ایم و متعهد به حفظ آرامش بوده‌ایم اما اگر تقابلی به ما تحمیل شود آماده آن هستیم.
-دبیرکل حزب‌الله بار دیگر با اعلام برائت کامل از آمریکا و اسرائیل و توطئه‌های آن‌ها هشدارها و تهدیدات خود را خطاب به این دو طرف با جدیت بیان کرده و در پاسخ به کسانی که می‌گویند «لبنان ما، لبنان شما نیست» گفت: « خدا را شکر که ما شباهتی به شما نداریم. جنایت‌هایی که شما مرتکب شده‌اید بیانگر هویت خونین شماست و شما به فرهنگ مرگ اعتقاددارید و جنایت کشتار صبرا و شتیلا بخشی از فرهنگ شماست. برعکس شما ،فرهنگ ما فرهنگ زندگی است که هنگام آزادسازی جنوب لبنان، از مزدوران انتقام نگرفتیم».
 بازخوانی جنایات صهیونیست‌ها در صبرا و شتیلا
-سید حسن نصرالله تأکید کرد که کشتار صبرا و شتیلا تنها یک جنایت علیه فلسطینیان نبود بلکه لبنانی‌ها نیز در این جنایت قربانی شدند و ۱۹۰۰ تن از شهدای این کشتار لبنانی و ۳۵۰۰ تن فلسطینی بودند. ۵۰۰ لبنانی نیز هنوز مفقود هستند و عاملان این جنایت از مجازات خود فرار کردند، آیا زمان آن نرسیده که جنایتکار بهای جنایتش را بپردازد؟ -سید حسن نصرالله همچنین موضع‌گیری تند و مشروعی علیه برخی اعراب و رسانه‌های آن‌ها انجام داد و شاید این مسئله برای نخستین بار بود؛ چراکه باوجود مشارکت بیش از ۲۰ میلیون نفر در راهپیمایی اربعین حسینی در نجف اشرف و کربلای معلی آن‌هم بدون وقوع هیچ‌گونه حادثه و مشکلی و همچنین برخورد سخاوتمندانه و مسئولانه عراقی‌ها با این مراسم، رسانه‌های مذکور که در هر زمینه‌ای فعال هستند، توجهی به این رویداد بزرگ نشان ندادند.
-دبیر کل حزب‌الله در بخش دیگری از سخنان خود مواضع و بیانیه اخیر حماس برای همگرایی با سوریه و قدردانی از دولت و ملت این کشور به خاطر حمایت از ملت و آرمان فلسطین و نیز محکوم کردن تجاوزات اسرائیل علیه سوریه را ستود. سید حسن نصرالله این بیانیه حماس را گام و موضعی مثبت و بسیار پیشرفته دانست و بر لزوم اتحاد همه گروه‌های مقاومت تأکید کرد.
 به آمریکایی‌ها نباید اعتماد کرد 
-سید حسن نصرالله به دولت لبنان هشدار داد که به‌هیچ‌وجه به تضمین‌ها و وعده‌های آمریکا اعتماد نکنند؛ زیرا این کشور هرگز به تعهدات خود عمل نمی‌کند. آمریکا در برابر جنایت صبرا و شتیلا هیچ حمایتی از فلسطینی‌ها و لبنانی‌ها نکرد و به هیچ‌یک از تعهدات خود درباره توافق اسلو نیز پایبند نبود. ایالات‌متحده در حال حاضر نیز از تعهدات خود درباره توافق هسته‌ای با ایران شانه خالی می‌کند. بنابراین دبیر کل حزب‌الله معتقد است که همین سناریوها و بدعهدی‌های آمریکا درباره پرونده مرزبندی لبنان و فلسطین اشغالی نیز تکرار می‌شود. 
-دبیرکل حزب‌الله به یک فرصت تاریخی اشاره کرد که پیش روی لبنان قرار دارد تا ثروت‌های نفتی خود را پس گرفته و از این طریق به بحران‌های متعدد این کشور پایان دهد واین شاید اشاره‌ای به بن‌بست بزرگ غرب در بحران اوکراین و اختلافاتی که میان کشورهای اروپایی با یکدیگر و نیز این کشورها با آمریکا به وجود آمده نیز باشد. عطوان در ادامه یادداشت خود نوشت، بعد از بررسی این ۸ نکته و پیام تأمل‌برانگیز و همچنین با توجه به اینکه سید حسن نصرالله برخلاف سخنرانی‌های قبلی خود لبخند معمولش را به چهره نداشت، می‌توان گفت که شاید این آخرین سخنرانی وی قبل از یک سخنرانی دیگر برای اعلام نبرد آزادسازی ثروت‌های نفتی و گازی لبنان باشد. نارضایتی دبیر کل حزب‌الله از روند مذاکرات مربوط به پرونده مرزبندی میان لبنان و رژیم صهیونیستی از طریق «آموس هوکشتاین» فرستاده آمریکایی، کاملا در لابه‌لای سخنان  سید حسن نصرالله مشهود بود و نشان می‌داد که او درک روشنی از نقشه‌های آمریکایی-اسرائیلی برای تعلل در این پرونده و خریدن زمان دارد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.