هدف مشارکت فعال ایران در مذاکرات هسته‌ای لغو تحریم‌ها ست - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 54398
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۶:۳۸ | 389 بازدید |
امیرعبداللهیان:

هدف مشارکت فعال ایران در مذاکرات هسته‌ای لغو تحریم‌ها ست

وزیر امور خارجه هدف از مشارکت فعال ایران در مذاکرات آینده هسته ای را لغو تحریم‌های غیرقانونی اعمال شده علیه ایران دانست.
هدف مشارکت فعال ایران در مذاکرات هسته‌ای لغو تحریم‌ها ست

وزیر امور خارجه هدف از مشارکت فعال ایران در مذاکرات آینده هسته ای را لغو تحریم‌های غیرقانونی اعمال شده علیه ایران دانست.
«زبیگنیو  رائو» وزیر امور خارجه لهستان و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه کشورمان در یک گفت وگوی تلفنی در خصوص وضعیت روابط دوجانبه، تحولات منطقه ای و بین المللی گفت وگو و تبادل نظر کردند.
در این گفت وگو وزیر امور خارجه لهستان ضمن اشاره به سابقه تاریخی روابط دو کشور به ویژه میزبانی انسان دوستانه مردم ایران از مهاجران لهستانی در طی جنگ جهانی دوم، این روابط را برای هردو طرف افتخار آمیز ذکر کرد و اظهار داشت: در سال آینده هشتادمین سالگرد این رویداد تاریخی را در لهستان با برگزاری مراسم جشن ویژه ای گرامی خواهند داشت. امیرعبداللهیان نیز متقابلا وجود مجموعه ای از ذهنیت های مثبت میان مردم دو کشور را در روابط دیرینه دو دولت با اهمیت توصیف کرد و آمادگی کشورمان را برای برگزاری مراسم مشترک گرامی داشت هشتامین سالگرد میزبانی ایرانیان از اتباع لهستانی اعلام کرد. وزیر امورخارجه کشورمان ضمن قدردانی از اهدای یک میلیون دوز واکسن کرونا از لهستان به عنوان مصداقی از روابط انسانی دو کشور توضیحاتی در خصوص وضعیت واکسیناسیون، تولید واکسن در ایران و همچنین تحت پوشش قرار دادن بیش از ۴ میلیون مهاجر افغان در ایران، به رغم تحریم های غیر انسانی علیه ایران بیان کرد و گفت: از هرگونه ابتکار دیگر کشورها به ویژه لهستان برای کمک به پناهجویان و مردم افغانستان که این روزها در وضعیت خوبی به سر نمی برند، استقبال می کنیم.
امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به وضعیت بحران انسانی در یمن و پشتیبانی ایران از برقراری صلح، تصریح کرد: بحران یمن راه حل نظامی ندارد و محاصره انسانی یمن باید برداشته شود و جنگ خاتمه یابد. وی با خوب توصیف کردن برخی حوزه های همکاری به ویژه فرهنگی و علمی، دیپلماسی پارلمانی ، به ناکافی بودن سطح روابط بازرگانی و اقتصادی دو کشور اشاره کرد و بر همکاری هر چه بیشتر بخش خصوصی دو کشور تاکید کرد. وزیر امور خارجه هدف از مشارکت فعال ایران در مذاکرات آینده هسته ای را لغو تحریم های
 غیرقانونی اعمال شده علیه ایران دانست و تصریح کرد: تمامی طرف ها به این درک مشترک رسیده اند که آمریکا مقصر اصلی و مسئول وضعیت فعلی است. وزیر امور خارجه لهستان نیز ضمن مرور روابط دوجانبه از ابعاد سیاسی، فرهنگی و اقتصادی از عزم آن‌کشور برای ارتقاء هرچه بیشتر روابط خبر داد. وی همچنین از اقدامات ایران در خصوص پناه جویان افغانستان ابراز تشکر و اعلام حمایت کرد و در ادامه به بحران مهاجرت غیر قانونی به وجود آمده در مرزهای این کشور پرداخت. در همین خصوص وزیر امورخارجه کشورمان نیز با اشاره به وجود تعداد انگشت شمار از اتباع ایرانی که تحت تاثیر اقدامات غیر قانونی برخی شبکه های قاچاق انسان مبادرت به سفر به بلاروس و از آنجا به طور غیرقانونی در صدد ورود به لهستانند، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت مذکور، تاکید کرد: با اعزام معاون کنسولی وزارت خارجه ایران به منطقه، موفق به بازگشت تعدادی از اتباع سرگردان در مرز بلاروس و لهستان به ایران شدیم.دو طرف تاکید کردند: به تلاش مشترک برای حل موضوع ادامه خواهند داد. در این گفت وگو امیر عبداللهیان ضمن ابلاغ سلام گرم رئیس جمهور کشورمان به همتای لهستانی، از وزیر امور خارجه این کشور برای سفر به تهران دعوت به عمل آورد. وزیر خارجه لهستان نیز خواهان ابلاغ سلام های صمیمانه مقامات ارشد لهستان به رئیس‌جمهور اسلامی ایران شد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.