هدف‌گیری رشد ۸ درصدی در بودجه ۱۴۰۱/ توزیع ثروت عادلانه می‌شود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 56124
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۵ |

هدف‌گیری رشد ۸ درصدی در بودجه ۱۴۰۱/ توزیع ثروت عادلانه می‌شود

رئیس‌جمهور با بیان اینکه عدالت در توزیع ثروت در بودجه ۱۴۰۱ مورد پیش بینی قرار گرفته است، گفت: در لایحه بودجه ۱۴۰۱ یک رشد اقتصادی ۸ درصدی هدف‌گیری است.
هدف‌گیری رشد ۸ درصدی در بودجه ۱۴۰۱/ توزیع ثروت عادلانه می‌شود

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان صبح امروز (یکشنبه) در جلسه امروز صحن علنی مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیم لایحه بودجه‌ سال ۱۴۰۱ گفت: حضور در مجلس شورای اسلامی فرصت مغتنمی برای من در اجرای اصل ۵۲ قانون اساسی است تا لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ را تقدیم کرده و برخی از ویژگی‌های این لایحه و تمایز این بودجه با بودجه سنواتی قبل را بیان کنم.

رئیسی گفت: ابتدا لازم می‌دانم از همکاران خودم در دولت، همه وزرا و به ویژه سازمان برنامه و بودجه، که با کارشناسان‌شان برای آماده کردن لایحه بودجه در وقت مقرر و تقدیم به مجلس شورای اسلامی همت کردند، تشکر کنم.

وی تصریح کرد: امیدوارم با دقت نظری که نمایندگان محترم در کمیسیون‌های مجلس و کمیسیون تلفیق دارند، بر غنای تبصره‌های بودجه بیفزایند تا انشاءلله بودجه‌ای که در شان و گره‌گشای کشور باشد، داشته باشیم.

رئیس‌جمهور گفت: در این سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی،  مجاهدت‌های بسیاری به برکت مردان و زنان در جای‌جای کشور در جهت توسعه‌یافتگی از جمله آب، برق، گاز، حوزه آموزش عالی، کشاورزی، صنعت و معدن شده است؛ که باید قدردان آن باشیم.

کشور به یک حرکت جهادی و برنامه دقیق نیاز دارد

رئیسی ادامه داد:  اما ما با مشکلات جدی در حوزه مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مواجهه هستیم و به یک حرکت جهادی و برنامه دقیق نیاز داریم تا بتواند پیش روی همه دولتمردان و مسئولان باشد و مشکلات را از پیش پای مردم عزیز بردارد.

وی تصریح کرد: تاکیدات مقام معظم رهبری نسبت به اصلاح ساختار بودجه را همه شما و ما شنیدیم. ایشان بارها بر ارتقاء سرمایه‌گذاری، اشتغال، اصلاح نظام بانکی و بهبود فضای کسب و کار تاکید فرمودند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ما وقتی به آسیب‌شناسی‌های اقتصادی نگاه می‌کنیم و شرایط را می‌بینیم، شاهد رشد اقتصادی کاهنده در کشور، بی‌ثباتی اقتصاد و تورم فزاینده هستیم.

رئیسی با بیان اینکه امروز شاهد نامتوازن بودن توسعه در سرزمین و کیفیت نامناسب بودجه‌ریزی هستیم، گفت: این مسأله اقتضا می‌کند که بازنگاهی به آنچه که انجام شده و آنچه که باید انجام شود، داشته باشیم.

گره‌زدن اقتصاد به بیگانگان در [دولت] قبل همه را رنج می‌داد

وی ادامه داد: اشکال جدی که در [دولت] قبل همه را رنج می‌داد، این بود که اقتصاد را به اراده بیگانگان گره زده بودند؛ کاری که می‌شد آن را با استفاده از ظرفیت‌های بسیاری که در کشور به ویژه نیروی انسانی متراکم و ذخایر ارزشمند وجود دارد، انجام داد. این باعث شد که ما مشکلات جدی اقتصادی داشته باشیم.

لازمه ثبات اقتصادی، عدم کسری بودجه است

رئیس‌جمهور با بیان اینکه نکات و اهداف قابل توجهی در تقدیم لایحه بودجه مورد نظرمان بوده که لازم است به آنها اشاره کنم، گفت: اولین هدف تأمین بودجه ۱۴۰۱ ثبات اقتصادی است. باید اقتصاد از یک ثبات بهره‌مند شود تا برای تولیدکننده، مصرف‌کننده و بازار اطمینان‌بخش باشد.

رئیسی تصریح کرد: لازمه ثبات اقتصادی نیز این است که ما بودجه‌ای را ارائه کنیم که کسری نداشته باشد؛ زیرا کسری بودجه ریشه بسیاری از مشکلات در کشور خواهد شد.

وی ادامه داد: بایدثبات اقتصادی همراه  با عدم کسری بودجه باشد.

خط قرمز بودجه ۱۴۰۱ استقراض از بانک مرکزی است

رئیس‌جمهور اضافه کرد: نکته دوم، مسئله انضباط بانک‌ها است. باید بانک‌ها منضبط اداره شوند و این انضباط در نظام پولی و مالی کشور مورد تاکید است.

رئیسی با بیان اینکه در بودجه ۱۴۰۱، استقراض از بانک مرکزی و افزایش پایه پولی خط قرمز است، گفت: برنامه این است که استقراض اتفاق نیافتد زیرا برای اقتصاد کشور مشکلات جدی ایجاد می‌کند.

وی تصریح کرد: ما در این چند ماهه آغاز به کار دولت، تلاش خواهیم کرد که بتوانیم کشور را بدون استقراض از بانک مرکزی اداره کنیم که این نیز  آثارش را در وضعیت تورمیِ کاهشی پیدا خواهد کرد.

رئیس‌جمهور گفت: ما امیدواریم که تورم فعلی که خاطر مردم و فعالین اقتصادی را نگران کرده است، حداقل به یک تورم یک رقمی کاهشی تبدیل شود.

رشد اقتصادی ۸ درصدی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ هدف‌گیری شده است

رئیسی با تاکید بر لزوم پرهیز از نگاه بخشی به بودجه  گفت: دستگاه‌های مختلف و نمایندگان محترم باید با نگاه ملی بودجه را بنگرند تا رشد اقتصادی ۸ درصدی هدف‌گیری و اتفاق بیافتد.

وی تصریح کرد: هدف دوم، تضمین رشد اقتصادی در این بودجه است تا ما بتوانیم به رشد ۸ درصدی هدف‌گیری شده، برسیم.

رئیس‌جمهور افزود: نکته سوم در این بودجه، عدالت در توزیع است. امروز توزیع ناعادلانه است و باید متوازن شود.

رئیسی با بیان اینکه طبیعتاً مسئله آمایش سرزمینی، حتماً مورد توجه قرار می‌گیرد، اظهار کرد: محور بودن عدالت، مسئله‌ مهمی است که برای مجلس دولت و بخش‌های مختلف مورد توجه است.

 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.