هتلداری کرونایی با اطمینان بخشی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 40288
  پرینتخانه » فرهنگی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۵:۵۶ |
«رسالت» کارکردهای گروه هتل‌های هما در ایام کرونا را بررسی می‌کند

هتلداری کرونایی با اطمینان بخشی

حوزه گردشگری و هتلداری در یک سالی که کرونا مهمان‌خانه‌ها شده ضربات فراوانی دیده و فعالان این بخش دچار مشکلات فراوانی شده اند.
هتلداری کرونایی با اطمینان بخشی

حسن شجاعی- دبیر گروه فرهنگی
حوزه گردشگری و هتلداری در یک سالی که کرونا مهمان‌خانه‌ها شده ضربات فراوانی دیده و فعالان این بخش دچار مشکلات فراوانی شده اند.
 ترس از شیوع کرونا و نبود اطمینان خاطر از امنیت روانی و بهداشتی موجب شد تا بسیاری از هتل‌ها و فضاهای گردشگری دچار چالش و مشکل شوند. در این زمینه گروه هتل‌های هما با ارائه دستورالعمل‌های بهداشتی ویژه هتل‌ها در روزهای کرونایی فصل تازه‌ای از ایجاد اطمینان و آرامش به مردم جهت استفاده از این مراکز را فراهم کرد.
جهانگیر حسن‌زاده، مدیرعامل گروه هتل‌های هما در گفت‌وگو با «رسالت» با بیان این نکته که این مجموعه برای ایفای نقش مسئولیت اجتماعی خود در دوران کرونا تلاش کرد تا تمامی ظرفیت‌هایش  با رعایت  همه دستورالعمل‌های بهداشتی برای استفاده عموم مردم قابل‌استفاده باشد گفت: در روزهای کرونایی یکی از کسب‌وکارهایی که دچار خسران زیادی شد، حوزه گردشگری و هتلداری بود و بر همین اساس رویکرد ما بر این مبنا قرار گرفت تا تلاش‌های صورت گرفته در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مجموعه هتل‌های هما که به‌صورت دستورالعملی مدون آماده‌شده و به‌عنوان الگویی ملی و حتی منطقه‌ای و جهانی محسوب می‌شود در اختیار سایر فعالان این بخش قرار گیرد.
وی با تأکید بر این نکته که از اواخر اردیبهشت‌ماه امسال گزارش‌هایی مبنی بر تداوم این پاندمی دریافت کردیم و به همین دلیل تلاش شد تا راهکارهای مقابله با آن نیز اتخاذ شود افزود: بر همین اساس به دنبال یافتن راه‌حل برای مشکل رفتیم و به همین منظور با دانشگاه‌ها به تعامل رسیدیم و با استفاده از تجربیات این عزیزان دستورالعمل ویژه حوزه هتلداری تدوین شد. بر این اساس دیدیم که می‌شود پروتکل‌های بهداشتی ویژه هتل‌ها طراحی شود تا به درصد ایمنی بالایی برای بهره‌مندی مردم از هتل‌ها برسیم.
حسن‌زاده خاطرنشان کرد: براین مبنا با همکاری شركت‌های دانش بنيان دانشگاه صنعتی شریف کارگروه پروتکل بهداشتی برای هتل‌ها تشکیل و نخستین پروتکل آن‌ها تدوین شد که می‌شود گفت در کشور و در زمان خود در منطقه و جهان منحصربه‌فرد بود و طی مراسمی  با حضور نمایندگان و فعالان این حوزه رونمایی شد.
مدیرعامل گروه هتل‌های هما تصریح کرد: این پروتکل‌ها بر اساس آخرین ابلاغیه‌های سازمان بهداشت جهانی و سازمان بیماری‌های واگیر و نیز وزارت بهداشت تدوین‌شده و ما در این پروتکل به مواردی رسیدیم که بعدا در اعلامیه‌های سازمان بهداشت جهانی موردتوجه قرار گرفت. برای اولین بار
 اتاق‌ها را بعد از  ضدعفونی پلمب کردیم و بسیاری اتفاقات دیگر که در این پروتکل دیده شد.
وی برگزاری دوره استفاده از این دستورالعمل ها
 برای سایر هتل‌ها را از دیگر دستاوردهای این طرح عنوان کرد و افزود: هدف ما این بود که برای برون‌رفت از وضعیت محدودیت‌های کرونایی ابتدا باید ایمنی ایجاد کنیم و این دستاورد را در اختیار همکاران خود قرار دهیم. تلاش کردیم به مردم القا کنیم که هتل‌ها محل ایمنی هستند و همانند منازل آن‌ها از امنیت بهداشتی و درمانی برخوردارند. 
حسن‌زاده با اشاره به اینکه بر همین اساس میزان مراجعات به مجموعه‌های ما افزایش یافت ادامه داد: در استفاده مردم نسبت به سال ۹۸ 
شاهد استقبال بیشتری هستیم که نشان از اعتماد مردم و تلاش همکاران ما بوده که تلاش مضاعفی را برای رسیدن به استانداردهای لازم به کار گرفتند.
عضو هیئت‌مدیره گروه هتل‌های هما بابیان اینکه تا ضدعفونی را به‌عنوان عادت در جامعه تبیین نکنیم نمی‌توانیم انتظار بازگشایی و مقابله با کرونارا داشته باشیم تصریح کرد: به همین دلیل مجموعه هتل‌های هما بر اساس سه محور این شیوه‌نامه را اجرا کرد. محور اول شفافیت بود؛ یعنی همه مهمانان هتل های ما  از نزدیک ضدعفونی و نظافت و اصول بهداشتی را می بینند. بعد این موضوع را اطلاع‌رسانی کردیم و گفتیم برای رعایت و استفاده از ابزارهای بهداشتی به چه دلیل از آن‌ها استفاده می‌کنیم و این پروتکل بر چه مبنایی انجام می‌شود. در بخش سوم هم فرآیند و نتیجه‌گیری این دو بخش بود که از شفافیت و آگاهی می‌خواستیم به اطمینان خاطر برسیم که خوشبختانه الآن به این هدف رسیده‌ایم که اطمینان خاطر مهمانان هتل را دارا هستیم. حسن‌زاده بابیان اینکه آثار روانی این بیماری در جامعه زیاد است و ترسی که مردم از خسارت‌های کرونا دیده‌اند باعث سوءظن آن‌ها شده گفت: باید در به‌روزرسانی دستورالعمل‌های بهداشتی هتل‌ها ما این سوءظن رفع شود و با آرامش و اطمینان وارد هتل‌ها شوند و مطمئن باشند که این تعهد و اقدام مسئولانه وجود داردتا با خیال راحت از آنها استفاده کنند. ضمن اینکه اولویت اول در اجرای پروتکل‌ها، حفظ ایمنی کارکنان ما بوده و در ادامه سالم‌سازی فضای هتل‌ها و بعد دعوت از مهمانان. به همین دلیل تلاش کردیم فضا و امکانات هتل و اتاق‌ها را آماده کنیم و بعد از مردم برای استفاده از هتل ها دعوت نماییم. ضمن اینکه هدف ما از اجرای پروتکل‌های بهداشتی این بود که تا جایی که از دست ما برمی‌آید عوارض ناشی از این ویروس را در ذهن مردم به حداقل برسانیم تا با آرامش و اطمینان در هتل‌ها  اقامت داشته باشند.
این فعال حوزه هتلداری با اشاره به اینکه باید در نظر داشت تفریح و فراغت جزو نیازهای انسان است و نمی‌توان برای مدت طولانی آن را تعطیل کرد گفت: ما در گروه هتل‌های هما به این فکر کردیم که عملکرد و برنامه ما به شکلی باشد که در صورت بروز اتفاقات احتمالی در آینده بتوانیم ظرفیت دفاعی خود را بالا ببریم. بر همین اساس کارکنان مجموعه در سراسر کشور آموزش دیدند و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای آن‌ها به‌صورت یک رفتار سازمانی و شخصی درآمد. 
در حال حاضر هدف مجموعه  این است که مردم بتوانند با آرامش و آسایش و در عین حال اطمینان از هتل‌های ما استفاده کنند و ضررهای ناشی از انباشت زیان‌های ایام کرونا جبران شود. در حال حاضر نیز باوجوداینکه قیمت‌ها به دلیل تورم افزایشی بود، اما نسبت به سال گذشته بیشتر نیست و افزایش قیمت را شاهد نبودیم و به لطف خدا درصد اشغال هتل‌های ما هم افزایش بسیار خوبی داشته است. حسن‌زاده خاطرنشان کرد: به اعتراف دوستانی که مجموعه‌های ما را دیده‌اند و همچنین مهمانان داخلی و خارجی حاضر در هتل‌های هما ،رعایت دستورالعمل‌ها بسیار رضایت‌بخش بوده است. به‌عنوان یک برند رسمی کشور، متعهد به‌سلامتی مهمانان و شهروندان خود هستیم و در ادای وظایف و مسئولیت اجتماعی خود وظیفه داریم شهروندان به جهات مضیقه‌ای که برای سفر دارند بتوانند از خدمات هتل‌های هما در شهرهای خود استفاده کنند. در این زمینه هم به‌زودی شرایط استفاده از تسهیلات این طرح را نیز  اعلام می‌کنیم که به‌عنوان یک تجربه جدید مورداستفاده مردم قرار گیرد.وی در پایان گفت: هتل‌های هما در سال ۱۴۰۰ وارد نیم‌قرن دوم حضور خود خواهند شد و فعالیت‌های ما برای شروع  طرح «هما به روال تازه»
 در این زمینه و در سه حوزه به‌روزرسانی خواهد شد. بر این اساس هم در بحث سرویس و خدمات و هم بازاریابی و هم ایمنی رویکردهای تازه‌ای را خواهیم داشت و  اعتقاد ما بر این است که  باید در دوره آتی فعالیت‌هایمان ایمنی و بهداشت اولویت اول ما و شاید صنعت هتلداری کشور و جهان باشد. ضمن اینکه در خصوص اماکن و نگهداشت از سازه‌های فیزیکی نیز، بازسازی و مقاوم‌سازی برخی مجموعه‌های ما در سراسر کشور انجام‌شده تا کیفیت عملکرد خدمات مجموعه هتل‌های هما تداوم داشته باشد.

نویسنده : حسن شجاعی - دبیر گروه فرهنگی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.