نمکی: گرفتار کرونای هندی و آفریقایی هستیم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 46075
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۰۵ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۳ |

نمکی: گرفتار کرونای هندی و آفریقایی هستیم

وزیر بهداشت با بیان اینکه اکنون گرفتار ویروس هندی و آفریقای جنوبی هستیم، گفت: در ماه‌های آینده به تدریج از واکسن‌های خارجی بی نیاز می شویم و حتی این امکان وجود دارد که در پاییز و زمستان واکسن ایرانی ضمن ثبت در who، به دنیا صادر شود.
نمکی: گرفتار کرونای هندی و آفریقایی هستیم

سعید نمکی، وزیر بهداشت در همایش معاونین غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: در ابتدا می‌خواهم به چند سیاست اصلی که بعد از ورودم به وزارت بهداشت با کمک شما عزیزان ساماندهی کردیم، اشاره کنم.

وی ادامه داد: یکی از این ابعاد مهم، پاکیزه کردن و مبارزه با فسادی است که در آن مجموعه شکل گرفته بود. تلاش زیادی کردیم تا با تکیه بر تولید داخلی و جلوگیری از واردات بی رویه و لگدمال کردن تولید داخل توسط واردات، کمک ویژه ای به تولید داخلی کنیم و در این راستا، سیاست ما این بود که سالیانه حداقل ۲۵ درصد ارزبری را در حوزه واردات کاهش دهیم.

وزیر بهداشت گفت: اما این حرکت بسیار بزرگ با طوفانی از تخریب علیه همه ما مواجه شد. اما همه ما ایستادیم و ثابت کردیم که می‌شود در طول یک سال با وجود فشارهایی نظیر سیلاب‌های گسترده، مدیریت زائرین اربعین، آنفلوانزا و کووید ۱۹، حداقل یک و نیم میلیارد دلار ارزبری در زمینه واردات دارو و تجهیزات پزشکی را کم کرد و به افزایش تولید داخلی تبدیل کرد.

بی نیازی از سایر کشورها در عرصه تامین همه اقلام مقابله با کرونا

وی ضمن قدردانی از تلاشگران عرصه دارو و تجهیزات پزشکی که به افزایش تولید داخلی کمک کردند، گفت: در روزهای نخست شیوع کرونا مجبور بودیم ماسک و تجهیزات پزشکی را از بیرون از مرزها با خواهش و تمنا بیاوریم، اما با کمک شما در عرض کمتر از دو ماه به تولید داخلی همه اقلام رسیدیم و حتی در کمال بی نیازی توانستیم آماده صادرات اقلام پزشکی به بیرون از مرزها نیز شویم.

نمکی افزود: این موفقیت جز با تلاش تولیدگران داخلی، جز با تسهیلات ویژه‌ای که در دانشگاه ها در نظر گرفته شد و جز با راهکارهای سازمان غذا و دارو برای صدور محوزهای موردنیاز میسر نمی شد. امروز با کمال افتخار می توانم بگویم که یکی از کشورهایی هستیم که در زمینه همه اقلام مورد نیاز مقابله با کرونا، بی نیاز هستیم.

وزیر بهداشت یادآور شد: همکاران داروساز ما توانستند داروهایی مانند فاویپراویر و رمدسیویر که واردات آنها برای ما حسرت بود را در کمتر از دو ماه تولید کنند؛ این موضوع یکی از افتخارات بی نظیر جمهوری اسلامی ایران است. این داروها حتی به مرحله صادارت نیز رسید. ما امروز، صادرکننده دستگاه های کمک تنفسی در جهان هستیم.

وی ابراز داشت: بنابراین از تلاشگران عرصه دارو و تجهیزات پزشکی تشکر می‌کنم که اجازه ندادند نسخه‌ای در دست بیماران سرگردان بماند؛ بجز نسخه هایی که خارج از نرم و فارماکوپه ما بود و برخی همکاران پزشک ما تجویز می کردند و مردم را به داروخانه ها گسیل داشته و آنها را سرگردان می‌کردند.

بازار دارویی کشور در ایام کرونا به خوبی مدیریت شد

نمکی ادامه داد: ما اگر می خواستیم مانند بسیاری از اقلام دیگری که در این ایام وابسته به ارز بود و برای مردم مشکل ایجاد کرد، با دارو نیز همانگونه رفتار کنیم، مسلما قرص استامینوفن هم جزو نایاب های بازار دارویی کشور می‌شد، اما شما نه تنها این داروها، بلکه داروی بیماران خاص را نیز به خوبی مدیریت کردید.

همواره باید برای کرونا آماده باشیم

وی در خصوص بیماری کرونا، تصریح کرد: نکته مهم این است که ما همواره باید برای کرونا آماده باشیم. به عنوان کسی که کرونا را هر لحظه رصد می کند، تمام دغدغه ام این است که رفتار آینده ویروس چگونه است و قرار است کدام استان‌ها درگیر ویروس و پیک شوند؟ در حال حاضر گرفتار ویروس هندی و آفریقای جنوبی هستیم.

وزیر بهداشت متذکر شد: تمام تلاش همکاران ما معطوف به عبور و مرور مردم از مرزهاست. افغانستان با توجه به فشار طالبان، مهاجرینی را به کشور ما گسیل داشته که همه اینها ممکن است که عوارض و مسائل خاص برای ما داشته باشند، چراکه از پاکستان عبور می کنند و آنجا نیز با بیماری هایی نظیر کووید، التور و مالاریا درگیر است.

ذخایر دارویی کشور حفظ شود

نمکی تصریح کرد: از همکاران داروساز می خواهم که فراموش نکنند که ماه هاست که با کرونا درگیریم و خودشان را برای ذخایر دارویی برای ماه های آینده آماده کنند. امیدوارم گرفتار پیک های بعدی نشویم، اما نباید مطمئن باشیم که پیک دیگری رخ نخواهد داد. لذا باید مراقب باشیم و داروهای ضدویروس کافی در اختیار داشته باشیم.

وی ادامه داد: بارها گفته ام که اگر بتوانیم داروی ضدویروس را در اولین فاز درگیری بیمار به او بدهیم، فاز دوم که فاز التهابی و درگیری ریوی است را در بیمار کاهش خواهیم داد، لذا، خواهشم این است که دپوی خود را برای درمان سرپایی برای درمانگاه های سرپایی و بستری موقت، حفظ کنید.

وزیر بهداشت تاکید کرد: برای ویروس هندی و آفریقای جنوبی که ویروس چموش تری است، حتما ذخایر خود را برای دارو و تجهیزات پزشکی آماده کنید. از شانه ساز می خواهم که این موضوع را حتما پیگیری کنند.

پیگیری مانده بدهی سازمان‌های بیمه گر به شرکت های پخش

وی ضمن تاکید بر پیگیری مانده بدهی سازمان های بیمه گر به سازمان غذا و دارو برای تامین داروهای ضدویروس، بیان کرد: در این مدت داروهای ضدویروس به موقع برای بیماران تامین شد که اگر مصرف سرپایی به موقع انجام نمی‌شد، بیماران حداقل هفت تا ۱۰ روز در بیمارستان بستری شده و هزینه های بیشتری برای سازمان های بیمه گر می‌تراشیدند، متاسفانه پول درمان های سرپایی با تاخیر پرداخت می شود که فردا در جلسه شورای عالی بیمه این موضوع را مطرح می کنم تا این پول به پخش‌ها پرداخت شده و پخش‌ها نیز دارو را به شما بدهند و ذخیره دارویی افزایش یابد.
 
 نمکی افزود: از طرفی با شرکت های سازنده در تماس باشید که وسط این گرفتاری بدون دارو نمانیم. تاکنون بیماری را به گونه ای مدیریت کردیم که هیچ بیماری پشت درب بیمارستان ها معطل نماند و هیچ بیماری به دلیل سن، مذهب و وضعیت مالی نامناسب و …، از درمان بازنماند و دیگر بیماران برآنها ارجحیت نداشتند. ما به همه بیماران خدمت رسانی کردیم که نشان افتخاری برای نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران است.

وی در ادامه درخصوص نظارت بر دارو، گفت: سامانه هایی برای نظارت بر دارو راه اندازی شده است. سامانه تی تک امروز با تی تکی که ما تحویل گرفتیم تفاوت‌های زیادی دارد و تی تک فعلی، گرچه به دلایلی به تاخیر افتاد، اما با تغییرات خوبی در امر نظارت همراه است.

وزیر بهداشت با تاکید براینکه نظارت‌ها باید افزایش پیدا کند،گفت: سامانه‌های جدیدی که اعلام می‌کنیم، با وسواس دنبال شود تا مبحث نظارت از دستمان خارج نشود.

وی درخصوص نظارت بر داروخانه‌ها نیز عنوان کرد: نظارت بر داروخانه‌ها، کار شماست. برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران تعرفه حق فنی را در قانون نشاندیم، اما این دلیل نمی شود که داروساز نظارت نکند. دستور ما این است که نظارت‌ها را افزایش دهید و داروخانه‌ها بیشتر نظارت شوند. در برخی شهرها متاسفانه دکتر داروساز نقش نظارتی بر داروخانه اش ندارد.

نمکی درخصوص واکسن کووید ۱۹، خاطرنشان کرد: روز گذشته افتخار بزرگ ملی نصیب شد و واکسن ملی کووید ۱۹ به مقام معظم رهبری تزریق شد و این موضوع یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: ما از روز نخست هم واردات و هم تولید واکسن را پیگیری کردیم. از روز نخست اعتقاد داشتم در آینده کشوری مدیریت کرونا را به خوبی انجام خواهد داد که بتواند تمام ابعادش را در درون مرزها مدیریت کند. این ویروس هنوز ناشناخته های زیادی دارد که باید همواره مراقبش باشیم. عدم شناخت پیچیدگی‌های ویروس، دانشمندان دنیا را هم به اشتباه گرفتار کرده است.

نمکی با بیان اینکه امروز یکی از تولیدکنندگان موفق واکسن کووید ۱۹ در جهان هستیم، خاطرنشان کرد: از معاونین غذا و دارو خواهش می کنم امر نظارت بر توزیع و تزریق واکسن را جدی بگیرند. همواره تاکید کرده‌ام که حتما یک نفر از همکاران معاونت غذا و دارو در کنار تیم واکسن قرار گیرد.

وی گفت: از شانه ساز و همکارانشان نیز برای تسهیل در اخذ مجوزهای لازم برای انجام فازهای آزمایشات بالینی واکسن کووید ۱۹ تشکر می‌کنم.

وزیر بهداشت گفت: در ماه‌های آینده به تدریج از واکسن‌های خارجی بی نیاز می‌شویم و حتی این امکان است که در پاییز و زمستان واکسن ایرانی ضمن ثبت در who، به دنیا صادر شود.

قدردانی از تلاش‌ها و کمک های بخش خصوصی واردات دارو

وزیر بهداشت عنوان کرد: در ایام سخت کرونا صنعت دارو به شدت جوانمردی کرد و بخش خصوصی واردات دارو نیز مردانگی به خرج داد. معتقدم بخش خصوصی اصیل، نجیب و پاکیزه ای در داخل کشور داریم که در ایام سخت در کنار مردم بودند و برخی از آنها با حداقل اسناد، دارو وارد کردند و هنوز ارز آن را دریافت نکرده اند، این عزیزان در ایام سخت در کنار ما بودند و زمانی که تولید داخلی کافی نبود، مایحتاج مردم را وارد و تامین کردند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.