نمایشگاهی که خوب نمایش نمی‌دهد! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 37718
  پرینتخانه » فرهنگی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۷:۱۹ | 553 بازدید |
نگاهی دوباره به نمایشگاه مجازی کتاب تهران

نمایشگاهی که خوب نمایش نمی‌دهد!

بااین‌که در شماره قبل در مورد مشکلات پایگاه اینترنتی نمایشگاه مجازی کتاب تهران نوشتیم اما گویا آن‌‌ها تمامی ندارند و دغدغه‌های اهالی کتاب در این زمینه واقعیت داشت. زیرساخت‌هایی که به‌درستی بررسی نشده و پایه‌ریزی نشدند تا در نیمه‌راه نیز این مشکلات فنی مانع از دستیابی درست علاقه‌مندان به این حوزه از نمایشگاه باشد.
نمایشگاهی که خوب نمایش نمی‌دهد!

حسن شجاعی- دبیر گروه فرهنگی
بااین‌که در شماره قبل در مورد مشکلات پایگاه اینترنتی نمایشگاه مجازی کتاب تهران نوشتیم اما گویا آن‌‌ها تمامی ندارند و دغدغه‌های اهالی کتاب در این زمینه واقعیت داشت. زیرساخت‌هایی که به‌درستی بررسی نشده و پایه‌ریزی نشدند تا در نیمه‌راه نیز این مشکلات فنی مانع از دستیابی درست علاقه‌مندان به این حوزه از نمایشگاه باشد.
پیگیری‌های خبرنگار «رسالت» از تعدادی کاربران وب‌سایت این نمایشگاه نشان داد که معضلات فنی همچنان در سایت این نمایشگاه وجود دارد و بازدید و خرید از آن را بسیار دشوار کرده است.بااین‌که قرار بود در این نمایشگاه به‌صورت ۲۴ ساعته کتب ناشران داخلی با تخفیف ۲۰درصدی و محصولات ناشران خارجی با تخفیف ۵۰درصدی ارائه شود  و  ارسال پستی  نیز رایگان باشد اما مشکلات فنی سایت نمایشگاه همه کاسه کوزه‌ها را بر سر مجری نمایشگاه و نیز وزارت ارشاد خرد کرده و گلایه‌مندی را افزایش داده است.
اهالی کتاب از بهار امسال سراغ نمایشگاه را می‌گرفتند و هرچه جلوتر آمدیم به هزار و یک دلیل که کرونا سرآمد آن بود، این نمایشگاه با تأخیر در برگزاری روبه‌رو شد تا امروز که با اسم نمایشگاه مجازی هنوز هم مشکلات خود را به دنبال دارد.ناشرانی که چشم‌انتظار برپایی نمایشگاه بودند به امید این‌که فضای مجازی دیگر دغدغه آنان را برای داشتن نمایشگاهی بهتر برطرف می‌کند، منتظر برپایی آن شدند و حالا هم که پایگاه اینترنتی این نمایشگاه تو زرد از آب درآمده و صدای همه را درآورده است تا آن‌ها هم از این اتفاق نامیمون مغموم باشند.
امسال نزدیک به هزار و هشتصد ناشر در این نمایشگاه ثبت‌نام کردند تا با امید به معرفی آثارشان اندکی از آلام کرونایی آن‌ها کاسته شود اما حالا وزارت ارشاد دولت دوازدهم دستشان را در حنا گذاشته و مخاطبان  با     درگاه‌های بسته و نیمه بسته دست‌وپنجه نرم می‌کنند.
این‌که وزارت ارشاد به‌طورقطع و یقین می‌دانسته که این نمایشگاه باید به‌صورت مجازی برگزار شود و حتما باید اولویت را به تضمین و تأمین پایه‌های الکترونیکی آن می‌داد اما چه شده که این اتفاق نیفتاده، موضوعی است که همچنان اهالی حوزه نشر منتظر پاسخ‌های وزارت ارشاد هستند.حتما متولیان این وزارتخانه از آمار علاقه‌مندان به این حوزه اطلاع داشتند و براین مبنا باید نسبت به تأمین ترافیک و فضای مناسب اینترنتی آن تدبیر می‌کردند اما وقتی مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به‌عنوان متولی برگزاری این نمایشگاه اطلاع داد که مخاطبان در ساعات مختلف روز به پایگاه نمایشگاه سر بزنند مشخص شد که بی‌تدبیری حرف اول را در این نمایشگاه می‌زند.نقطه‌ضعف دیگر این نمایشگاه هم شاید نبود تبلیغات مناسب در فضاهای مختلف باشد که نشان می‌دهد متولیان برگزاری نمایشگاه از درایت لازم برای تشویق و ترغیب اهالی کتاب و جامعه برای حضور در نمایشگاه برخوردار نبوده و شاید هم خود دانسته این کار را کرده‌اند، زیرا پهنای باند و موقعیت فنی سایت این نمایشگاه کشش این‌همه علاقه‌مند را نداشته است.
و نکته آخر این‌که اگر وزارت ارشاد توان و پیش‌بینی برگزاری این نمایشگاه را از زوایای مختلف نداشت چه عجله‌ای در برپایی آن داشت که دست‌آخر بااین‌همه نارضایتی و گلایه‌مندی روبه‌رو شود.

نویسنده : حسن شجاعی - دبیر گروه فرهنگی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.