نقض بی‌سروصدای حقوق بشر در اروپا - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 39947
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۶:۳۳ |

نقض بی‌سروصدای حقوق بشر در اروپا

کمیسیون امور قضائی پارلمان اروپا با رأی اکثریت اعضا، به لغو مصونیت قضائی کارلس پوجدمون، رئیس پیشین دولت خودمختار منطقه کاتالونیا و نماینده کنونی پارلمان اروپا و دو همرزمش رأی مثبت داد.
نقض بی‌سروصدای حقوق بشر در اروپا

گروه  بین‌الملل 
کمیسیون امور قضائی پارلمان اروپا با رأی اکثریت اعضا، به لغو مصونیت قضائی کارلس پوجدمون، رئیس پیشین دولت خودمختار منطقه کاتالونیا و نماینده کنونی پارلمان اروپا و دو همرزمش رأی مثبت داد.
به گزارش یورونیوز،دولت اسپانیا در پی صدور کیفرخواست علیه کارلس پوجدمون،‌ کارلا پونساتی و آنتونیو کومین، از پارلمان اروپا خواسته است تا مصونیت این سه نفر را لغو و آن‌ها را برای محاکمه به جرم دعوت به اغتشاش و سوءاستفاده از اموال عمومی برای برگزاری رفراندوم «غیرقانونی» استقلال کاتالونیا در سال ۲۰۱۷ به مادرید مسترد کند.
۹رهبر استقلال‌طلب دیگر کاتالونیا در همین پرونده به حبس‌هایی از ۹ تا ۱۳ سال محکوم شده‌اند.کارلس پوجدمون در گفت‌‌وگو با یورونیوز، تصمیم کمیسیون قضائی پارلمان اروپا را سیاسی توصیف کرد. وی با اشاره به حضور نمایندگان راستگرای اسپانیا و بلغارستان و نقش کلیدی آن‌ها در این تصمیم می‌گوید هم واکز لازارا، رئیس اسپانیایی کمیسیون امور قضائی و هم آنگل جامبزکی، گزارشگر بلغارستانی پرونده از گروه پارلمانی «محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان» پارلمان اروپا هستند و به‌شدت با رفراندوم استقلال کاتالونیا مخالفند. آقای پوجدمون معتقد است آنگل جامبزکی بلغار به‌شدت به حزب راستگرای افراطی ووکس اسپانیا نزدیک است.
با این حال واکز لازارا با رد این اتهامات می‌گوید که این کمیسیون، بدون در نظر داشتن ماهیت ماجرای همه‌پرسی استقلال کاتالونیا قضیه لغو مصونیت پارلمانی را تنها از جنبه شکلی حقوقی بررسی کرده و به این پرسش پاسخ داده که آیا ارتکاب جرم در زمانی که نماینده پارلمان اروپا هنوز به این سمت نرسیده بوده، در زمان نمایندگی وی قابلیت پیگرد دارد یا نه؟ پاسخ اکثر اعضای کمیسیون به این پرسش مثبت بوده است.
پوجدمون، چهره شاخص استقلال‌طلبان و جمهوری‌خواهان کاتالونیا می‌گوید: یک‌لحظه از مبارزه برای دفاع از مصونیت پارلمانی خود و هم‌قطارانش کوتاه نخواهد آمد و دعوای حقوقی را چه در پارلمان اروپا و چه در دیوان دادگستری اتحادیه اروپا ادامه خواهد داد. او می‌گوید: مسئله، دیگر مسئله استقلال کاتالونیا نیست بلکه دفاع و نمایندگی اقلیت‌های اروپا و حق آنان از برخورداری از حقوق اکثریت در میان است.کمیسیون امور قضائی پارلمان اروپا سه‌شنبه آینده این تصمیم را به رأی تمام اعضا خواهد گذاشت و در صورت تصویب، طرح لغو مصونیت پارلمانی کارلس پوجدمون، ‌ کارلا پونساتی و آنتونیو کومین ماه آینده در نشست پارلمان اروپا به رأی گذاشته خواهد شد. نمایندگان سه گروه اصلی پارلمان اروپا پیشاپیش و در مناسبت‌های گوناگون توافق خود را لغو مصونیت پارلمانی این سه نماینده ابراز کرده اند. باید دید آیا گروه‌های پارلمانی چپ‌گرای افراطی، سبزها و نمایندگان مستقل قادر به تغییر نظر اکثریت خواهند بود یا نه؟در صورت تصویب این طرح، محاکم بلژیک باید یک‌بار دیگر درباره استرداد یا عدم استرداد کارلس پوجدمون و دو نماینده دیگر به اسپانیا تصمیم بگیرند. دادگستری بلژیک پیش از این از تحویل این متهمان سیاسی به پادشاهی اسپانیا سر باز زده بود.
  سکوت محافل حقوق بشری
لغو مصونیت یک چهره سیاسی از سوی اتحادیه اروپا، معنایی کاملا مشخص دارد! در حقیقت اتحادیه اروپا در صدد خط و نشان کشیدن برای جریان‌های استقلال‌طلب در این مجموعه است. اگرچه جدایی‌طلبی در هر نقطه‌ای در جهان مذموم است، اما سؤال اصلی اینجاست که چرا اتحادیه اروپا برخورد دیگر کشورها با جریان‌های تجزیه‌طلب و جدایی‌طلب را مصداق نقض حقوق بشر شمرده و در مقابل، خود چنین اقدامی را مرتکب می‌شود؟!
یورونیوز

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.