نفس‌تنگی کاخ سیاه - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 22611
  پرینتخانه » اسلایدر, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۵ |
«رسالت» در گفت‌وگو با کارشناسان امور بین الملل گسترش دامنه اعتراضات مردمی در آمریکا را تحلیل می کند؛

نفس‌تنگی کاخ سیاه

دامنه اعتراضات به قتل یک مرد سیاه‌پوست به دست پلیس آمریکا به ۲۰ شهر بزرگ این کشور رسیده تا جایی که در برخی مناطق، گارد ملی برای آرام کردن معترضان وارد عمل شده است.
نفس‌تنگی کاخ سیاه

| گروه سیاسی |
دامنه اعتراضات به قتل یک مرد سیاه‌پوست به دست پلیس آمریکا به ۲۰ شهر بزرگ این کشور رسیده تا جایی که در برخی مناطق، گارد ملی برای آرام کردن معترضان وارد عمل شده است.
واکنش دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات‌متحده نیز به این اتفاقات نشان از بی‌کفایتی او و تیم حاکم برکاخ سفید در برابر این بحران فراگیر دارد. عدم درک مناسب او از جامعه آمریکا به‌ویژه جامعه سیاه‌پوستان این کشور نشان داد که خشونت‌های صورت گرفته در این کشور ریشه در سیاست‌های غلط او در برخورد با معضلات اجتماعی و تفکر  نژادپرستانه در بدنه قدرت هیئت حاکمه آمریکاست. موج اعتراض‌ها اینک به شهرهای مختلف آمریکا رسیده و با دستور رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر شلیک مستقیم به‌سوی مردم، رفته‌رفته چهره واقعی ترامپ برای مردم آمریکا روشن‌شده و در ماه‌های انتهایی و نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری این کشور، سبد آرای او خالی‌تر از همیشه به نظر می‌رسد. عمیق‌تر کردن شکاف‌های طبقاتی و نژادی از سوی ترامپ در طول دوران ریاست جمهوری او اینک در «مینیاپولیس» خود را نشان داده و اگر رفتارهای هیجانی او ادامه داشته باشد دامنه این اعتراضات بسیاری از شهرهای آمریکا را در بر خواهد گرفت. 
رحمان قهرمان پور، استاد روابط بین‌الملل :
نگاه ناسیونالیستی، منشأ درگیری‌های امروز آمریکاست
|حسن شجاعی|
مسئله تحقیر و توهین به رنگین‌پوستان موضوع تاریخی آمریکاست و 
به ویژه به دلایل مختلف همواره از سوی جریان‌های افراط‌گرای آمریکایی  مورد اهانت و تبعیض قرارگرفته  است.رحمان قهرمان پور استاد روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با «رسالت» ضمن بیان مطلب فوق افزود: در ادوار مختلف در ایالات‌متحده سایر نژادها مثل نژاد زرد یا لاتین تبارها به‌اندازه سیاهان مورد آزار و اذیت قرار نگرفته‌اند و ریشه این نگرش‌ها به دوران برده‌داری و جنگ‌های داخلی آمریکا بازمی‌گردد.وی ادامه داد: در زمان جنبش مدنی آمریکا در
 دهه ۶۰ میلادی به رهبری مارتین لوترکینگ، مسئله سیاهان و حق‌وحقوق آن‌ها بیش از گذشته وارد عرصه سیاسی و اجتماعی آمریکا شد و با توجه به حساسیت‌هایی که این جنبش در جامعه آن روز آمریکا ایجاد کرد محدودیت‌های سیاهان کمتر و تا حدودی آزادی‌های اجتماعی و سیاسی برای آنان حاصل شد.قهرمان پور سپس به نگاه نژادپرستانه سفیدپوستان آمریکایی نسبت به سیاهان اشاره کرد و با تأکید بر این نکته که همواره از سیاه‌پوستان به‌عنوان شهروند درجه ۲ در آمریکا یادشده و آن‌ها این قشر را بومی این کشور قلمداد نمی‌کنند خاطرنشان کرد: این رویکرد سالیان سال به‌انحاءمختلف در جامعه آمریکا وجود داشت تا اینکه ترامپ در مسند قدرت قرار گرفت و گفتمان ناسیونالیستی، نماینده رسمی در جامعه آمریکا پیدا کرد. سیاست‌های نژادپرستانه و ضد مهاجرتی دولت جدید آمریکا و حمایت علنی از سفیدپوستان و تحقیرهای نژادی به‌ویژه علیه جامعه سیاهان این کشور موجب شد تا این مسئله بیش از گذشته در ایالات‌متحده رنگ بگیرد و سبب بروز درگیری‌های مدنی متعدد در این کشور شود.این استاد دانشگاه در ادامه به تغییراتی که از زمان اوباما در وضعیت سیاه‌پوستان آمریکا روی‌داده بود اشاره کرد و بابیان اینکه در دوران ریاست جمهوری اوباما سیاهان از ارج‌وقرب بهتری نسبت به گذشت برخوردار شدند گفت: این روند با حمایت دموکرات‌ها ادامه یافت و حتی پس از اوباما ، برنی سندرز هم از جنبش سیاهان حمایت کرد و تلاش شد تا به زندگی سیاه‌پوستان آمریکا سروشکلی مناسب داده شود، اما باروی کار آمدن ترامپ و نگاه ناسیونالیستی وی، تمام این تلاش‌ها بی‌نتیجه ماند و این روزها شاهد هستیم که در شهر «مینیاپولیس» ایالت مینه‌سوتا این تقابل به بدترین شکل ممکن روی‌داده است.وی برخورد پلیس آمریکا با سیاهان را دارای سابقه طولانی دانست و از نگاه مجرمانه پلیس با سیاهان به‌عنوان یکی از ابتدایی‌ترین رویکردهای نظام امنیتی این کشور یادکرد و افزود: پلیس آمریکا همواره به سیاهان نگاه متفاوتی داشته و به آن‌ها به چشم مجرم بالفطره نگاه می‌کند و با این رویکرد می‌بینیم که همواره خشن‌ترین برخوردها بین پلیس با سیاه‌پوستان روی‌داده است. این نگاه بعد از روی کار آمدن ترامپ شدت یافته که آخرین آن در «مینیاپولیس» سبب شد نزدیک به ۲۰ شهر آمریکا دستخوش ناآرامی  شود و فضای متشنجی را بر این کشور حاکم کند.قهرمان پور
 نگاه تعارض‌آمیز ترامپ با موضوعات مختلف جهانی و داخلی را یکی دیگر از دلایل روی دادن اعتراضات مردمی در این کشور دانست و گفت: دولت آمریکا در زمان اعتراضات مردمی در کشورهای مختلف به‌عنوان مدعی وارد میدان شده و اعتراض می‌کند، اما در این اتفاق خود با ورود نیروهای امنیتی ویژه و به تعبیر ترامپ«با مجهزترین سلاح‌ها و وحشی‌ترین سگ‌ها» پاسخ اعتراضات را می‌دهد. ضمن اینکه در این میان نباید از نقش رسانه‌های اجتماعی غافل شد که در سانسور خبری دولت آمریکا، تمام اتفاقات میدانی را برای جهانیان به تصویر کشیدند تا ماهیت دولت این کشور برای همه مشخص شود.این استاد دانشگاه، پایان این اتفاق در ایالات‌متحده آمریکا را این‌گونه تحلیل کرد: به عقیده من اگر این جریان ادامه پیدا کند، ترامپ آرای زیادی از سیاه‌پوستان را در انتخابات آمریکا از دست خواهد داد و در این میان فرصت برای دموکرات‌ها فراهم خواهد شد تا از این نقطه‌ضعف ترامپ برای غلبه بر او استفاده کنند؛ اما اگر این حادثه در انتخاب ترامپ اثر نداشته باشد، نوعی بی‌اعتمادی در سیستم و نظام ایالات‌متحده از سوی سیاه‌پوستان ایجاد خواهد شد که سرخوردگی نظام لیبرال دموکراسی آمریکا را در داخل و بین‌الملل به دنبال خواهد داشت.

فؤاد ایزدی، کارشناس مسائل آمریکا :
​​​​​​​ترامپ محصول تفکر لیبرال دموکراسی است
|نفیسه امامی|
فؤاد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا و عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران نیز در گفت‌وگو با «رسالت» با اشاره به اتفاقات اخیر در آمریکا و رفتار سرکوبگرانه دولت در قبال معترضان گفت: وقتی رئیس‌جمهور یک کشور در پیام توییتری به ارتش اعلام می‌کند امکان شلیک به معترضان رادارند و دلیل آن را امکان آسیب زدن
 به فروشگاه‌های کشور عنوان می‌کند، نشان می‌دهد وی به‌هیچ‌عنوان دغدغه حفظ قانون را ندارد، بلکه هدف اصلی آن سرکوب شدید معترضان است، چراکه در هیچ کجای دنیا هیچ قانونی برای حمله به فروشگاه‌های کشور حکم قتل نمی‌دهد. وی اضافه کرد: روسای جمهور آمریکا همواره ژست‌های حقوق بشری می‌گرفتند، اما اکنون ترامپ با اقدامات سخت‌گیرانه و سرکوبگرانه رویکرد واقعی آمریکا را آشکار ساخته است. واقعه اخیر در این کشور نشان داد سبک مدیریت ترامپ به‌هیچ‌عنوان به دنبال احقاق حقوق مردم نیست و سیاست لیبرال دموکراسی که داعیه آزادی دارد در عمل همه قوانین خود را زیر سؤال برده است. این کارشناس سیاسی بابیان اینکه ترامپ و سیاست‌های او محصول تفکر لیبرال دموکراسی هستند، افزود: آمریکا دارای تعداد زیادی استاد در حوزه لیبرال دموکراسی است که ثمره آن رئیس‌جمهور آمریکاست. این مسئله نشان‌دهنده عدم تحقق معیارهای لیبرالی با همه شعارهایش است. وی معتقد است: در سیستم لیبرالی، اقتصاد با نگاه سرمایه‌داری حاکم می‌شود و همه امکانات را برای خود می‌خواهد و خود را مقدم بر دیگران می‌داند. از سوی دیگر سیستم حکومتی اصالت را به جمع می‌دهد درحالی‌که اولویت به فرد داده‌شده است. این روند باعث شکل‌گیری تناقض می‌شود. درنتیجه اعمال این سیاست‌ها همه روسای جمهور آمریکا یا ثروتمند بوده و یا وابسته به افراد و لابی‌های ثروتمند بوده‌اند. در این شرایط رئیس‌جمهوری روی کار می‌آید که اهمیتی به حقوق شهروندی در کشورش نمی‌دهد و در قبال مردم حکم شلیک گلوله و کشتار می‌دهد. ایزدی آمریکا را درگیر مشکلات زیاد در حوزه‌های متعدد عنوان کرد و ادامه داد: این کشور به‌شدت دوقطبی شده است و اختلاف طبقاتی گسترده‌ای در آن به وجود آمده و اختلاف زیادی میان قشر ثروتمند و فقیر این کشور شکل‌گرفته است. از سوی دیگر مسئله نژادپرستی و عدم رعایت حقوق سیاه‌پوستان که از چند صدسال قبل وجود داشته تا به الآن هم رسیده است و ما نمونه آن را در کشته شدن شهروند سیاه‌پوست آمریکایی مشاهده می‌کنیم. این تحلیلگر سیاسی اضافه کرد: آمریکا به دلیل اعمال سیاست‌های غلط و بدون توجه به وضعیت داخل کشور خود همچنان به دنبال تعرض به کشورهای دیگر است. این کشور بزرگ‌ترین ارتش دنیا را در اختیار دارد و به آن افتخار می‌کند و از آن نه‌تنها برای حمله به دیگر کشورها بلکه برای سرکوب مردم این کشور نیز استفاده می‌کند. آشوب‌های اخیر در آمریکا وجهه واقعی این کشور را به دنیا شناساند و مشخص شد ادعاهای حقوق بشری این کشور تظاهر و غیرواقع بوده است.     

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.