نظرات فعالان بازار سرمایه را با حساسیت پیگیری می کنیم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 31276
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۷ |
قالیباف:

نظرات فعالان بازار سرمایه را با حساسیت پیگیری می کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: موضوعات موردنظر فعالان بازار سرمایه را با حساسیت پیگیری خواهیم کرد و حتما استقلال بورس را به رسمیت می شناسیم.
نظرات فعالان بازار سرمایه را با حساسیت پیگیری می کنیم

محمدباقر قالیباف در نشست هم اندیشی امروز عصر (یکشنبه، ۲۰ مهرماه) با فعالان بازار سرمایه ضمن خیرمقدم به افرادی که با هویت حقیقی و حقوقی در بازار مهم بورس حضور دارند، گفت: در جلسات حضوری باید مسائل سرمایه گذاران بازار سرمایه هر از چندگاهی مطرح و بررسی شود و از سوی دیگر ارتباطات به صورت ممتد برای تبادل نظرات برقرار باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در توضیح پیشنهادات و نظرات خود پیرامون بازار سرمایه، افزود: از سال های گذشته در قرارگاه سازندگی پروژه های بزرگ را پیگیری می کردم و در شهرداری تهران نیز به بورس و پیچیدگی های آن توجه داشته ام، لذا در این زمینه سابقه ذهنی از دهه های ۷۰ و ۸۰ و به خصوص دهه ۹۰ به صورت پیچیده و تخصصی دارم و به خاطر نوع مدیریت و کار، علاقه مند به این مبحث هستم و به نظر می رسد در هر تصمیم مدیریتی باید ابتدا محیط استراتژیک و عوامل و عناصر آن را بشناسیم.

وی ادامه داد: ما نمی توانیم فکر کنیم که در یک محیط طبیعی و نرمال هستیم و اطمینان داشته باشیم که تصمیمات ما به درستی اجرا می شود، ما در وضعیت خاص کشور به ویژه از نظر رشد اقتصادی قرار داریم و با رشد اقتصادی منفی در حوزه های مختلف روبه رو هستیم. ما نمی توانیم بحث تحریم را نادیده بگیریم و در ارتباط با مباحث پولی و اثرات آن بی توجه باشیم. بخش های مختلف از جمله تولید، صنعت، تکنولوژی، بازار کار، پول و سرمایه مشکلات خاص خود را دارد و ما باید از جوانب مختلف آن ها را بشناسیم.

قالیباف یادآور شد: در حوزه مدیریت و سیاستگذاری درگیر بت پرستی و غرب زدگی شدیم و برهمین اساس در حوزه ارز، تجارت خارجی و تامین بودجه دولت با مشکلاتی مواجه هستیم. ما می خواهیم کسری بالای ۲۰۰ هزار میلیاردی بودجه دولت را در یک سال به نوعی در اقتصاد کشور حل کنیم لذا ما باید همه جوانب را در نظر بگیریم و نمی توانیم ناترازی در حوزه بانک ها را نادید بگیریم.

رئیس قوه مقننه در ادامه اظهار کرد: ما باید موضوع نقدینگی و جهت دهی آن را بررسی کنیم زیرا جذب نقدینگی از یک سو و جهت دهی آن بحث دیگری است که نیازمند بررسی های بیشتری است.

وی تاکید کرد: ما نیازمند ارتباط مداوم با صاحب نظران در حوزه بازار سرمایه هستیم تا بتوانیم یک محیط استراتژیک را با فهم مشترک و اتفاق نظر تنظیم و ایجاد کنیم. سهم مشترک به معنای اتفاق نظر به میزان ۵۰ یا ۶۰ درصد نظرات است بنابراین لازم است یک دهه فعالیت بورس را آسیب شناسی کنیم و تحلیلی از روند تاریخی این مجموعه ارائه دهیم. بازار سرمایه از اواخر سال ۹۸ تا مردادماه سال جاری درس آموزی های بسیاری برای ما دارد و تجربه این ۷ الی ۸ ماه اخیر باید مجزا از یک دهه گذشته آسیب شناسی شود. مباحث مختلف در حوزه نقدینگی، کد معاملاتی سهامداران و مباحث ستادی و سیاستگذاری باید تحلیل شود. این تحلیل ها آینده را روشن می کند و ما متوجه استقلال بورس خواهیم شد لذا درک می‌کنیم که استقلال بورس به چه معناست و انگشت در چشم بورس نمی‌کنیم.

قالیباف با بیان اینکه بورس مانند موجودی زنده، فعال و فوق هوشمند است، گفت: ما باید در این حوزه به این فهم مشترک برسیم که بازار سرمایه در برابر کوچک ترین موضوعات عکس العمل نشان می دهد. در ارتباط با تعریف بورس مطلوب نیز می توان حداقل به مبحث نقد شوندگی اشاره کرد و در تحلیل های خود به آن توجه داشت. نقد شوندگی مهمترین ویژگی بازار سرمایه است و نباید آن را مخدوش کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری رویکردهای مجلس یازدهم مبنی بر شفافیت، هوشمندی، مردمی سازی و کارآمدسازی، افزود: این متغیرها را باید در ارتباط با بازار سرمایه نیز مورد توجه قرار داد و اگر گفته می شود ورود مستقیم مردم به این بازار آسیب جدی می رساند ما با لحاظ متغیر مردمی سازی باید مسیر را به نوعی تعریف و ساماندهی کنیم که مردم دخیل باشند تا به سمت پروژه محوری و تامین بخش های تولیدی از بازار بورس برویم بنابراین هدف گذاری کلی در این حوزه باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با تاکید بر ارتباط مداوم با صاحبنظران حقیقی و حقوقی بازار سرمایه، عنوان کرد: ما همچنین باید در حوزه برنامه ریزی برش یک ساله را تا پایان دولت فعلی در نظر داشته باشیم و به دولت در این بخش کمک کنیم تا مردم آسیب کمتری در این شرایط اقتصادی ببینند.

قالیباف با اشاره به قانون بودجه سال ۱۴۰۰، تصریح کرد: صاحبنظران این حوزه باید طی یک ماه آینده پیشنهادات خود را به مجلس ارائه دهند تا ما بتوانیم در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ نکاتی را لحاظ کنیم. ما همچنین در سال ۱۴۰۰ با استقرار دولت سیزدهم باید برنامه هفتم توسعه را تصویب کنیم. در برنامه های قبل مانند برنامه ششم توسعه به موضوعات محیط داخلی، تحریم، بازار سرمایه، اقتصاد و فرصت ها و تهدیدها پرداخته نشده و دولت آرزوهایی را تبدیل به برنامه کرده که درآن گم هستیم از این رو ما مصمم هستیم در برنامه هفتم توسعه احکامی تصویب شود که تحول اقتصادی را به دنبال داشته باشد.

وی ادامه داد: اولین گام تحول اقتصادی، ثبات در اقتصاد است و ما در برنامه هفتم توسعه باید با برنامه ریزی های ملی، منطقه ای، استانی و محلی پیش گام های ثبات در اقتصاد را تعبیه کنیم. ما باید با رویکرد تامین مالی بخش تولید از طریق بازار سرمایه، قانون بودجه سالانه و برنامه هفتم توسعه را تدوین کنیم.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر استقلال بازار سرمایه، گفت: تدوین برنامه هفتم توسعه بدون توجه به پیشنهادات صاحبنظران اقتصادی مشکلاتی را رقم می زند که در برنامه های سوم تا ششم توسعه شاهد آن بودیم. در خوشبینانه ترین حالت ممکن هیچ کدام از برنامه های توسعه نتوانستند بیش از ۳۰ درصد اجرا شوند از سوی دیگر ما باید به استراتژی بخشی توجه کنیم و در همه موضوعات ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، امنیتی و دفاعی را موردنظر قرار دهیم، در ارتباط با بورس نیز باید به مسائل اجتماعی، سیاسی، امنیتی و حتی محیط زیستی توجه شود.

رئیس نهاد قانونگذاری با تاکید بر نقش صدا و سیما در این حوزه گفت: صدا و سیما باید برنامه هایی را مانند برنامه “میدان” تولید کند تا اطلاعات لازم در حوزه سرمایه و بازار بورس به مردم ارائه شود در غیر این صورت جهش تولید اتفاق نمی افتد.

وی یادآور شد: ما در جلسات مختلف برنامه ریزی و سیاستگذاری از جمله شورای عالی اقتصاد موضوعات موردنظر فعالان بازار سرمایه را با حساسیت پیگیری خواهیم کرد و حتما استقلال بورس را به رسمیت می شناسیم. نظرات کارشناسی را نیز در کمیسیون ها و واحدهای تخصصی مطرح و در حوزه نظارت و قانونگذاری دنبال خواهیم کرد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.