نظام هوشمند مالیاتی شفافیت اطلاعات را‌ رقم خواهد زد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 98190
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۶:۰۴ |
سیاوش غیبی پور کارشناس امور مالیاتی:

نظام هوشمند مالیاتی شفافیت اطلاعات را‌ رقم خواهد زد

سیاوش غیبی پور، کارشناس امور مالیاتی در گفت‌وگو با‌ خبرنگار ‌«رسالت»‌ به تشریح اثرات هوشمندسازی نظام مالیاتی درکاهش مفاسد مالیات ستانی و زمینه رشد فعالان اقتصادی پرداخت و دراین باره اظهارکرد: سیستم‌های مالی در کشور با یکدیگر ارتباط معنا دارند و از هم‌بستگی برخوردار می‌باشند تا‌ همگی به صورت همگام با یکدیگر حرکت کنند.
نظام هوشمند مالیاتی شفافیت اطلاعات را‌ رقم خواهد زد

سیاوش غیبی پور، کارشناس امور مالیاتی در گفت‌وگو با‌ خبرنگار ‌«رسالت»‌ به تشریح اثرات هوشمندسازی نظام مالیاتی درکاهش مفاسد مالیات ستانی و زمینه رشد فعالان اقتصادی پرداخت و دراین باره اظهارکرد: سیستم‌های مالی در کشور با یکدیگر ارتباط معنا دارند و از هم‌بستگی برخوردار می‌باشند تا‌ همگی به صورت همگام با یکدیگر حرکت کنند. به طورمثال اگر سازمان ثبت احوال کشور هوشمند شود، سایر ارگان‌ها و نهادهای مرتبط می‌بایست هوشمند شوند و از اتصالات برخوردار باشند تا‌ تبادل اطلاعات به درستی انجام شود. تبادلات مالی به سبب آنکه با بخش‌های مهمی همچون بانک‌ها، کمرگ، اداره مالیات و اشخاص سر و کار دارند، می‌بایست هوشمند باشند تا مادامی که اقدامی در کمرگ شکل‌می‌گیرد، سهم مالیاتی همان موقع تببین گردد. به موجب‌این امر فرد دیگر به دنبال قبض و رسید نخواهد گشت و چنانچه رسید مربوطه را گم کرده باشند نیز متضرر نخواهد شد. 
وی افزود: فرآیند صدور قبض و رسیدهای‌ مربوطه امری دشوار است و دستخوش حوادث خواهد شد. سامانه هوشمند به معنای آن است که از ابتدای تجارت، تولید و خدمات نیز‌ به یک‌دیگر متصل خواهند بود. 
غیبی پور تصریح کرد: مالیات تابعی از درآمدها است و نرخ‌های متفاوتی دارد. به طورمثال برای شرکت‌های تولیدی ۱۸ درصد سود مشمول مالیات می‌شود و شرکت‌های خدماتی از سود ۲۵ مالیات پرداخت می‌کنند. اشخاص حقیقی نیز از ۱۵ درصد میزان مالیات‌‌شان درنظرگرفته می‌شود.
کارشناس امورمالیاتی همچنین خاطرنشان کرد: هوشمندسازی نظام مالیاتی مادامی بالاترین ثمربخشی را‌ به همراه خواهد داشت که سایر دستگاه‌ها نیز هوشمند باشند و توامان با یک‌دیگر حرکت کنند. 
او با تاکید بر‌ لزوم رفع مشکلات موجود در‌ نظام مالیاتی متذکر‌شد: نظام نرم افزاری پویاست و دائم به روز رسانی می‌شود. نخستین گام برای حرکت بر مدار هوشمندسازی این است که از دیگر سیستم‌ها عقب نمانیم و نظام دارایی هوشمند ایجاد کنیم. دراین فرآیند درنظرگیری داده‌های درآمدی، دا‌ده‌های‌مخارج و درآمدهای دولت اهمیت دارد. چنانچه این داده‌ها شفاف شود، مشکلات حوزه مالی و مالیاتی مرتفع خواهد شد و بدین ترتیب فرار مالیاتی نیز کاهش پیدا خواهد کرد. 
وی یادآور شد: مزیت نظام مالی هوشمند حرکت بر مدار‌ قانون است. بدین ترتیب وقت کمتری صرف خواهد  شد و افراد نیز به تکالیف خود آشنا خواهند بود. براین اساس اعتراض و شکایت‌ها نیز کمتر خواهد بود چراکه در برخی موارد شخص مدعی است که در تاریخی که اعلام می‌دار‌د، مبلغی را که مشمول شده پرداخت کرده و ثبت نشده است یا‌ که رسید آن گم شده و در دسترس نمی‌باشد. نبود رسید و عدم ثبت درست اطلاعات مشکلاتی را‌ سبب‌می‌شود که به موجب‌ هوشمندسازی این مشکلات مرتفع می‌گردد. 
غیبی پور با اشاره به کاهش ارسال اظهارنامه‌ها‌ و بوروکراسی اداری گفت: نبود داده‌های‌ به روز مشکلات بسیاری را رقم خواهد زد. نظام هوشمند مالیاتی به معنای شکل‌گیری بانک اطلاعات قوی‌ و در دسترس است. بنابراین در دسترس بو‌دن، سرعت بالای اینترنت، اتصالات، نرم افزاری که میان مودیان برقرار‌می‌گر‌دد، اهمیت فراوانی دارد. اگر یکایک سیستم‌های مذکور به درستی فعالیت کنند، خدمات حسابداری، خدمات حاشیه و ارسال اظهارنامه کاهش پیداخواهد کرد و سیستم مالیات شخص را‌ محاسبه خواهد کرد. 
وی با بیان اینکه نظام هوشمند مالیاتی پرونده‌های‌ اختلاف‌ مالیاتی را‌ کاهش خواهد داد، همچنین ادامه‌ داد: نبود سیستم هوشمند شرکت را ناچار‌ به استخدام چندین حسابدار‌ خواهد کرد. از طرفی دیگر سیستم دولتی نیز ناچار است چندین مامور را پیگیر رسیدگی به امور مالیاتی و امور اختلاف و دادرسی‌ کند. 
غیبی پور درخصوص اثرات هوشمند سازی نظام مالیاتی بر‌ تجارت بین الملل‌ تشریح کرد: اگر به دنبال رونق تجارت بین الملل‌ و تقویت تولید هستیم، می‌بایست یکایک سیستم‌های خود را به روز کنیم چراکه این حجم از فعالیت‌های تولیدی داده‌های هوشمند را می‌طلبد. همچنین این روند پرونده‌‌های‌ کتمان، اختلاف، فرارهای مالیاتی و دیگر مشکلات مربوطه را‌ کاهش خواهد داد و حجم فیزیکی‌ پرونده‌ها‌ را‌ کاهش خواهد داد. 
وی در پایان این گفت‌‌وگو‌ با اشاره به وصول به هنگام مطالبات دولتی بیان کرد: هوشمند سازی نظام مالیاتی سرعت در اختیارقراردا‌دن اطلاعاتی برای مودیان و ماموران مالیاتی را افزایش‌ خواهد داد و موجب خواهد شد تا تکالیف تعیین شده به درستی عمل شوند. این روند همچنین مالیات بر عوارض شهرداری‌ها را زودتر پرداخت خواهد کرد و بدین ترتیب مطالبات دولتی زودتر وصول خواهد شد. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.