نحوه ساخت یک ترکیب عالی برای از بین بردن بوی بد در فرش - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 71168
  پرینتخانه » اخبار دیگران تاریخ انتشار : ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۱ |

نحوه ساخت یک ترکیب عالی برای از بین بردن بوی بد در فرش

فرش یکی از پرکاربردترین وسایل منزل می‌باشد که تمیزی آن در الویت می‌باشد و کوچک‌ترین آلودگی در سطح فرش باعث ایجاد جلوه ناپسند در منزل شده، همچنین این آلودگی‌ها منجر به ایجاد بوی نامطبوع در فرش می‌شود. راهکارهای مختلفی برای از بین بردن بوی نامطبوع در فرش وجود دارد، با توجه به دلیل ایجاد بوی بد در فرش، استفاده از راهکارهای مختلف برای از بین بردن این بوی نامطبوع توصیه می‌شود.
نحوه ساخت یک ترکیب عالی برای از بین بردن بوی بد در فرش

فرش یکی از پرکاربردترین وسایل منزل می‌باشد که تمیزی آن در الویت می‌باشد و کوچک‌ترین آلودگی در سطح فرش باعث ایجاد جلوه ناپسند در منزل شده، همچنین این آلودگی‌ها منجر به ایجاد بوی نامطبوع در فرش می‌شود. راهکارهای مختلفی برای از بین بردن بوی نامطبوع در فرش وجود دارد، با توجه به دلیل ایجاد بوی بد در فرش، استفاده از راهکارهای مختلف برای از بین بردن این بوی نامطبوع توصیه می‌شود. شما به‌راحتی می‌توانید با موادی که، در منزل موجود می‌باشد، یک ترکیب عالی برای ضدعفونی کردن فرش و از بین بردن بوی نامطبوعی از آن، ساخته و به‌ راحتی فرش را تمیز و عاری از هرگونه آلودگی کنید. بوی نامطبوع در فرش برای افراد ساکن در منزل ناخوشایند، می‌باشد و گاهی باعث بروز حساسیت در افراد می‌شود وهمچنین باعث عدم آرامش افراد می‌شود.

دلایل ایجاد بوی نامطبوع درفرش

۱- وجود رطوبت در فرش

گاهی اوقات فرش به‌صورت کامل شستشو داده می‌شود و عاری از هرگونه آلودگی می‌باشد، اما به‌صورت کامل خشک نمی‌شود و رطوبت در بین بافت‌های آن باقی می‌ماند. وجود رطوبت در فرش باعث ایجاد بوی نامطبوع در آن شده و گاهی با وجود این‌که فرش مجدداً خشک می‌شود، اما این بوی نامطبوع در فرش ماندگار می شود.

۲- رسوب لکه چربی و غذا در بین بافت های فرش

لکه‌های چربی و غذا در فرش، باعث رشد قارچ وانواع باکتری شده و رشد این مواد باعث ایجاد بوی نامطبوع در فرش می‌شود.

۳- بوی نامطبوع در اثر ادرار کودکان

یکی از دلایل ایجاد بوی نامطبوع در فرش باقی ماندن ادرار کودکان بر روی فرش می‌باشد.و این امر همچنین موجب پوسیدگی فرش می‌شود و عمر فرش کاهش پیدا میکند.

۴- بوی نامطبوع در اثر ادرار حیوانات خانگی

درصورتی‌که در منزل حیوانات خانگی نگهداری می‌کنید ادرار این حیوانات بر روی فرش، باعث ایجاد بوی نامطبوع در فرش می‌شود و باید سریع ازسطح فرش پاک شود.

۵- بوی بد در فرش به دلیل الیاف به کار برده در بافت فرش

گاهی با وجود این‌که فرش تازه و نو می‌باشد، اما دارای بوی نامطبوعی می‌باشد و این بو موجب آزار و اذیت افراد می‌شود. دلیل وجود بوی نامطبوع در فرش نو الیاف به کار برده درفرش‌های ماشینی می‌باشد که گاهی مواد سازنده الیاف باعث ایجاد بوی نامطبوع در فرش می‌شود. همچنین درصورتی‌که فرش از نوع دست‌بافت باشد ممکن است الیاف پشمی باشد و الیاف پشمی دارای بوی نامطبوعی هستند که این بوها با استفاده از راهکارهای مختلف، سریعاً از بین خواهد رفت.

نحوه ساخت ترکیبات عالی برای از بین بردن بوی نامطبوع در فرش

۱- استفاده از ترکیب جوش‌شیرین و گیاه اسطوخودوس

جوش‌شیرین یک ماده ضدعفونی‌کننده می‌باشد و گاهی اوقات به‌عنوان ماده تمیزکننده برای فرش مورد استفاده قرار می‌گیرد .گیاه اسطوخودوس یک گیاه آرام‌بخش می‌باشد و همچنین دارای رایحه دلپذیری می‌باشد. استفاده از یک پیمانه جوش‌شیرین و نصف پیمانه اسطوخودوس بر روی فرش باعث از بین رفتن بوی نامطبوع در فرش می‌شود برای استفاده از این ترکیب ابتدا سطح فرش را کاملاً جارو کشیده سپس این ترکیب را بر روی قسمتی از فرش که دارای بوی نامطبوع می‌باشد، می‌پاشیم و به مدت یک ساعت به آن زمان می‌دهیم تا بر روی قسمت موردنظر بماند و بوی نامطبوع را از بین ببرد.

C:\Users\alishahi-msi\Desktop\جاری\نحوه ساخت یک ترکیب عالی برای از بین بردن بوی بد در فرش\10f11dba-0abd-4e0e-ad2c-8047ee4d7cb6.jpg

۲- ترکیب جوش‌شیرین با روغن اسانس

یکی از ترکیباتی که برای از بین بردن بوی نامطبوع در فرش بسیار پاسخ‌گو می‌باشد، استفاده از ترکیب جوش‌شیرین با روغن اسانس می‌باشد، برای ساخت این ترکیب باید میزان یک پیمانه جوش‌شیرین را با چند قطره روغن اسانس مخلوط کرده و بر روی قسمت‌های موردنظر که دارای بوی نامطبوع می‌باشند، بپاشید. سپس با فرچه بر روی فرش بکشید، تا این پودر به درون بافت‌های فرش نفوذ کند و باعث از بین رفتن بوی نامطبوع در فرش شود روغن اسانس یک روغن فرار می‌باشد و هیچ‌گونه اثری از آن بر روی فرش باقی نمی‌ماند.

درصورتی‌که از این ترکیبات استفاده کرده‌اید و نتیجه رضایت‌بخشی برای شما نداشته و همچنان فرش شما دارای بوی بد می‌باشد، بهتر است که فرش خود را به قالیشویی معتبر مانند قالیشویی هروی بسپارید تا با تخصصی که در این زمینه دارند و استفاده از مواد مختلف، این بوی نامطبوع را از بین برده و درصورتی‌که استفاده از این مواد پاسخگو نباشد، مجدداً فرش شسته شود.

۳- تهیه پودر خوشبوکننده فرش با برگ‌بو

برای تهیه این پودر خوشبوکننده فرش می‌توان به میزان نصف فنجان آرد ذرت را با دو فنجان جوش‌شیرین، چند عدد برگ‌بو و یک قاشق چای‌خوری دارچین با هم مخلوط کرده و برای فرش استفاده کنید.

باید دقت کنید که تمامی این مواد باید به‌صورت پودر باشند تا اثربخشی بیشتری داشته باشند. بنابراین تمامی این مواد را در آسیاب ریخته و به‌طور کامل با هم مخلوط می‌کنید، سپس سطح فرش را کاملاً تمیز کرده و این پودر را بر روی فرش به‌صورت یکدست بپاشید. باید دقت کنید، قبل‌استفاده از این ترکیب، فرش هیچ‌گونه رطوبتی نداشته باشد، زیرا باعث می‌شود این ترکیبات به بافت فرش بچسبد و باعث آلودگی فرش شود. بعد از این‌که تمامی سطح فرش با این ترکیب پوشانده شد، مقداری به آن زمان داده تا بوی نامطبوع از فرش زدوده شود. هرچه میزان ماندگاری این ترکیبات بر روی فرش بیشتر باشد میزان خوش‌بو کنندگی آن‌ بیشتر است، سپس فرش را به‌طور کامل با جاروبرقی تمیز کرده به‌گونه‌ای که هیچ آثاری از این ترکیب بر روی فرش باقی نماند.

۴- استفاده از ترکیب بوراکس با جوش‌شیرین

این ترکیب قدرت ضدعفونی‌کنندگی بالایی دارد، همچنین باعث از بین رفتن بوی نامطبوع از فرش می‌شود. برای این منظور یک پیمانه بوراکس را با یک پیمانه جوش‌شیرین با هم ترکیب کرده و بر روی قسمت‌هایی که دارای بوی نامطبوع هستند بپاشید و به مدت چهار ساعت به آن زمان دهید تا بر روی فرش باقی بماند. این ترکیب باعث ضد عفونی کردن فرش می‌شود و هرگونه بوی نامطبوع موجود در فرش را از بین می‌برد.

۵- ترکیب بوراکس با اسطوخودوس

این ترکیب به دلیل وجود اسطوخودوس رایحه دلپذیری دارد و باعث ایجاد آرامش در افراد می‌شود و همچنین بوراکس یک نمک قلیایی می‌باشد که باعث زدودن فرش از هر نوع آلودگی و باکتری می‌شود. بنابراین این ترکیب می‌تواند، تاثیر بسزایی در از بین بردن بوی نامطبوع فرش داشته باشد. بدین‌منظور میزان یک پیمانه بوراکس را با نصف پیمانه اسطوخودوس مخلوط کرده و بر روی قسمت مورد نظر بپاشید و به مدت چند ساعت به آن زمان دهید، تا تمامی بوی نامطبوع موجود در فرش را از بین ببرد و باعث ایجاد رایحه‌ای دل‌پذیر در منزل شود.

۶- استفاده از ترکیب جوش‌شیرین و آرد ذرت

درصورتی‌که دلیل ایجاد بوی نامطبوع در فرش ادرار حیوانات باشد، برای از بین بردن این بوی نامطبوع و استفاده از این ترکیب باید ابتدا اقداماتی انجام دهید و سپس از این ترکیب برای از بین بردن بوی نامطبوع استفاده کنید زیرا درصورتی‌که این بوی نامطبوع از فرش پاک نشود، باعث می‌شود حیوان خانگی دوباره بر روی محل موردنظر ادرار کند. باید ابتدا محل مورد نظر را با آب سرد شستشو دهید و اجازه دهید فرش خشک شود سپس یک لیوان جوش‌شیرین را با یک لیوان آرد ذرت مخلوط کرده و بر روی محل موردنظر بپاشید و اجازه دهید به مدت دوازده ساعت بر روی محل باقی بماند، سپس آن را با جاروبرقی کاملاً تمیز کنید. اما اگر میزان بوی نامطبوع در اثر ادرار حیوان بسیار شدید باشد، می‌توان از مقداری آب نیز استفاده کرده و این ترکیب را به‌صورت خمیر درآورید و با فرچه بر روی محل موردنظر بکشید، تا کاملاً وارد الیاف شود و بوی نامطبوع را از بین ببرد و سپس اجازه دهید این ترکیب بر روی فرش خشک شود و با جاروبرقی آن را تمیز کنید.

درصورتی‌که ادرار حیوان خانگی کهنه‌شده است می‌توانید از راهکار دیگری برای از بین بردن بوی نامطبوع آن استفاده کنید

ابتدا محل مورد نظر را که بر روی آن ادرار حیوان وجود دارد مشخص کنید و مقداری آب و سرکه را به نسبت یکسان با هم مخلوط کرده و بر روی محل مورد نظر بریزید. سپس این محلول را توسط یک یک پارچه تمیز از سطح فرش جذب کنید، سپس مقدار یک قاشق جوش‌شیرین را با یک قاشق پودر شوینده و یک چهارم قاشق، پراکسید هیدروژن مخلوط کرده وبا برس بر روی محل موردنظر کاملاً بکشید و اجازه دهید این ترکیب بر روی فرش خشک شود، سپس آن را از روی فرش کاملاً تمیز کنید. خواهید دید هیچ اثری از لکه و بوی نامطبوع در فرش باقی نمانده‌ است .

۷- استفاده از ترکیب روغن ضروری با اسطوخودوس

روغن ضروری یک روغن معطر می‌باشد که از تنه گیاهان و گل‌های خوش‌بو و معطر استخراج می‌شود. خاصیت این روغن فرار بودن آن می‌باشد وهر فردی می‌تواند با توجه به ذائقه خود، انواع آن را انتخاب کند. برای از بین بردن بوی نامطبوع در فرش می‌توان از ترکیب روغن ضروری با اسطوخودوس استفاده کرد. به‌منظور ساخت این ترکیب نصف فنجان اسطوخودوس را با چند قطره روغن ضروری مخلوط کرده و بر روی محل موردنظر که دارای بوی نامطبوع می‌باشد، با فرچه می‌کشید و چند ساعت به آن اجازه دهید تا بر روی محل موردنظر باقی بماند و باعث از بین رفتن بوی نامطبوع در فرش شود. روغن ضروری به دلیل فرار بودن هیچ‌گونه اثری از آن بر روی فرش باقی نمی‌ماند. این دو مواد سازنده‌ی این ترکیب دارای رایحه خوش و دلپذیری می‌باشند، درنتیجه باعث ایجاد بوی مطبوع و دل‌پذیر در فرش می‌شود.

C:\Users\alishahi-msi\Desktop\جاری\نحوه ساخت یک ترکیب عالی برای از بین بردن بوی بد در فرش\08bbcbd1-af1f-4921-a0e7-0e66bf4a2bb0.jpg

۸- استفاده از ترکیب آمونیاک با آب گرم

یکی از دلایل ایجاد بوی نامطبوع در فرش، ماندگار شدن لکه ماست در داخل فرش می‌باشد. برای از بین بردن بوی نامطبوع ماست در فرش، می‌توان از مقداری آمونیاک و آب گرم استفاده کرد. بدین‌منظور میزان یک قاشق آمونیاک را با مقداری آب ترکیب کرده تا به‌صورت خمیر درآید، سپس ترکیب را بر روی محل موردنظر با فرچه بکشید و اجازه دهید بوی نامطبوع از بین برود، سپس آن محل را با آب سرد کاملاً شستشو دهید تا هیچ‌گونه اثری از آمونیاک در فرش باقی نماند و باعث پوسیدگی فرش نشود.

۹- ترکیب جوش‌شیرین با سرکه

جوش‌شیرین و سرکه هر دو خاصیت ضدعفونی‌کننده دارند و همچنین باعث تمیزی انواع لکه از روی فرش می‌شوند. اما برای از بین بردن بوی نامطبوع درفرش نیز استفاده می‌شوند. برای این کار ابتدا محل مورد نظر را کاملاً تمیز کنید و مقداری جوش‌شیرین بر روی قسمت موردنظر بپاشید و اجازه دهید، به مدت دو ساعت بر روی محل موردنظر بماند، سپس سرکه را بر روی جوش‌شیرین اسپری کنید. ترکیب این دو ماده با یکدیگر باعث از بین بردن هر گونه بوی بد از درون فرش می‌شود و همچنین خاصیت پاک‌کنندگی بالایی دارد، بعد از چند ساعت که این ترکیب کاملاً خشک شد، آن را با جاروبرقی تمیز کنید.

۱۰- استفاده از پودر خوشبو کننده با ترکیب گیاهان خوش‌بو مانند دارچین

در این پودر خوشبوکننده، از ترکیب موادی مانند نشاسته ذرت، پودر بوراکس، پودر گل میخک و مواد خوش‌بو مانند پوست پرتقال و یا دارچین استفاده می‌شود. این پودر را بر روی سطح فرش بپاشید و تا زمانی‌که بوی نامطبوع از فرش زدوده نشده، اجازه دهید بر روی فرش باقی بماند و سپس آن را با جاروبرقی کاملاً از سطح فرش تمیز کنید.

C:\Users\alishahi-msi\Desktop\جاری\نحوه ساخت یک ترکیب عالی برای از بین بردن بوی بد در فرش\d78f0242-7f34-4304-9a17-e9ba16a374f8.jpg

برای جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع در فرش چه کاری انجام دهیم؟

۱‌- در زمانی‌که فرش را شستشو می‌دهید بهتر است از مواد شوینده به میزان زیاد استفاده نکنید و همچنین در زمان پاک کردن فرش با شامپو فرش بهتر است شامپو فرش زیادی بر روی فرش کشیده نشود و کاملاً سطح فرش خشک شود تا باعث ایجاد بوی نامطبوع در فرش نشود .

۲- بعد از شستشوی فرش اجازه دهید فرش به‌صورت کامل خشک شود و هیچ‌گونه رطوبتی در فرش باقی نماند، که باعث ایجاد بوی نامطبوع در فرش نشود. اکثراً در قالیشویی‌ها به دلیل اینکه فرش توسط گرم‌خانه ها خشک می‌شود اصولاً هیچ‌گونه رطوبتی در فرش باقی نمی‌ماند، اما اگر فرش به روش سنتی شسته شود، ممکن است رطوبت در فرش باقی بماند و باعث ایجاد بوی نامطبوع درفرش شود. بنابراین بهتر است فرش را در تهویه مناسب قرار دهید تا به‌صورت کامل خشک شود.

۳- در صورت ایجاد لکه و یا انواع آلودگی‌ها بر روی فرش، آن را سریعاً از سطح فرش پاک کنید و اجازه ندهید که این لکه‌ها بر روی فرش ماندگار شوند تا از ایجاد بوی نامطبوع در فرش جلوگیری شود.

C:\Users\alishahi-msi\Desktop\جاری\نحوه ساخت یک ترکیب عالی برای از بین بردن بوی بد در فرش\de8de392-d459-4d5d-9ed9-cac9fe41206a.jpg

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.