نتیجه مذاکرات آتی باید لغو تحریم‌ها باشد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 54396
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۶:۳۷ | 368 بازدید |
ابراهیم عزیزی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس:

نتیجه مذاکرات آتی باید لغو تحریم‌ها باشد

ابراهیم عزیزی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» با اشاره به مذاکرات وین اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران براساس راهبردهایی که مشخص کرده و هم بر اساس منافع ملی در صحنه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مقتدر و باصلابت ظاهر شده است؛ بنابراین به طور قطع انقلاب اسلامی به واسطه گفتمان قوی در منطقه و نظام بین‌الملل تا به امروز خوش درخشیده است.
نتیجه مذاکرات آتی باید لغو تحریم‌ها باشد
گروه سیاسی
ابراهیم عزیزی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» با اشاره به مذاکرات وین اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران براساس راهبردهایی که مشخص کرده و هم بر اساس منافع ملی در صحنه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مقتدر و باصلابت ظاهر شده است؛ بنابراین به طور قطع انقلاب اسلامی به واسطه گفتمان قوی در منطقه و نظام بین‌الملل تا به امروز خوش درخشیده است.وی افزود: به خاطر برحق بودن گفتمان انقلاب اسلامی؛ آزادی‌خواهی، آزادی‌طلبی و نفی سلطه‌‎گری در سراسر جهان بروز و نمود یافته و گفتمان انقلاب اسلامی جای خود را در میان ملت‌ها باز کرده است.
 وادادگی دولت روحانی موجب گستاخی غرب شده است
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که همین گفتمان قوی، مستدل و مورد پسند حق‌طلبان و آزادی‌خواهان این امکان و این ظرفیت را فراهم کرده تا در مباحث مختلف سیاسی به‌خصوص گفت‌وگوهای میان ایران اسلامی و طرف‌های برجام قدرتمند ظاهر شویم، گفت: اساسا مذاکرات برجامی یکی از میادینی بوده که سال‌ها ادامه داشته و به خاطر گفتمان انقلاب اسلامی، طرف‌های مذاکره‌کننده اجازه سوءاستفاده و تحمیل مواضعشان به ایران را نداشته‌اند، اما متأسفانه در مقطعی از تاریخ به واسطه نوعی وادادگی و بی‌برنامگی، با شرایط نامطلوب در مذاکرات روبه‌رو شدیم. دولت یازدهم و دوازدهم بیش از حد خود را نسبت به مذاکرات وابسته نشان داد و نیز بیش از حد مسائل کشور را به مذاکرات گره زد. همین مسئله موجب گستاخی و به نوعی پررویی طرف‌های مذاکره شد. مسیر اشتباهی که تیم مذاکره‌کننده قبلی آن را طی کرد، سبب شد تا لطمه‌ها و ضربات شدید در حوزه داخلی و خارجی به کشور وارد شود.
دستور کارهای دولت سیزدهم در مذاکرات آتی
عزیزی خاطرنشان کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران با دولت سیزدهم چندین موضوع را دستورکار قرار داده است. نخست اینکه موضوع مذاکره به‌عنوان یک امر دینی و پسندیده و نیز به عنوان یک راهبرد در دستور کار جمهوری اسلامی ایران قرار دارد اما اعتقاد ما این است که نباید تمام شئونات و مسائل کشور را به مذاکرات گره زد. دوم باید در طول مسیر مذاکرات تلاش شود از یک جایگاه عزتمندانه، اقتدارگرایانه و برخاسته از روحیه شجاع ملت ایران  با طرف‌های برجام مذاکره شود.وی ادامه داد: سومین نکته‌ای که در این بخش مهم به شمار می‌رود این است که تیم مذاکره‌کننده ما بپذیرد با کسانی مذاکره می‌کنند که کاملا بدعهد و در قول و عمل صادق نیستند؛ بنابراین وادار کردن طرف‌های مذاکره به انجام تعهداتشان بسیار حائز اهمیت و مهم است. موضوع چهارم مربوط به دریافت تضمین‌های واقعی و جدی از طرف‌های مذاکره‌کننده است. بدون شک در صورت عدم دریافت تضمین‌های جدی، تنها مذاکره برای مذاکره انجام خواهد شد و نمی‌تواند سودمند باشد.نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ششمین نکته را این‌گونه تشریح کرد: باید نتیجه مذاکرات آتی، لغو کامل تحریم‌ها باشد. بدون لغو کامل تحریم‌ها مذاکرات نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت و صرفا بازی با کلمات و ادبیات سیاسی محسوب می‌شود.
|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.