نتیجه بازی جانسون در زمین کاخ سفید - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 33470
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۲:۱۶ |
دولت انگلیس نگران آینده است؛

نتیجه بازی جانسون در زمین کاخ سفید

بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس روزهای بسیار سختی را سپری می‌کند. اگرچه او و مقامات حزب محافظه‌کار در لندن سعی دارند خود را نسبت به شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2020 بی‌تفاوت نشان دهند، اما شواهد و مستندات موجود نشان‌دهنده بحران تمام‌عیاری است که دولت انگلیس با آن مواجه شده و به‌زودی نیز از آن خارج نخواهد شد! 
نتیجه بازی جانسون در زمین کاخ سفید
گروه بین‌الملل – فخرالدین اسدی 
بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس روزهای بسیار سختی را سپری می‌کند. اگرچه او و مقامات حزب محافظه‌کار در لندن سعی دارند خود را نسبت به شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ بی‌تفاوت نشان دهند، اما شواهد و مستندات موجود نشان‌دهنده بحران تمام‌عیاری است که دولت انگلیس با آن مواجه شده و به‌زودی نیز از آن خارج نخواهد شد! 
نتیجه سرمایه‌گذاری جانسون در زمین ترامپ
بدون شک شکست ترامپ، بسیاری از نقشه‌های جانسون در پروسه مذاکره و امتیازگیری از کشورهای اروپایی ( در مذاکرات برگزیت ) را نقش بر آب خواهد ساخت. واقعیت امر این است که دولت فعلی انگلیس قصد داشت با هدف«ایجاد دوگانه اقتصادی 
لندن-واشنگتن» ، گزینه« خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا» را دنبال کند. به عبارت بهتر، بوریس جانسون بر روی گزینه«برگزیت سخت» تمرکز ویژه‌ای کرده بود. او تصور می‌کرد ترامپ تا سال ۲۰۲۴ قطعا در قدرت باقی خواهد ماند و درنتیجه او نیز می‌تواند بر روی حمایت‌های دولت جمهوری‌خواه وی در پروسه مذاکره با اتحادیه اروپا حساب باز کند. ترامپ بارها به جانسون اعلام کرده بود که بدون هیچ‌گونه توافقی اروپا را ترک کند و به روابط دوجانبه اقتصادی مطلق با آمریکا روی بیاورد. هدف ترامپ از این اقدام کاملا مشخص بود! او سعی داشت «برگزیت» را به یک الگوی جامع و فراگیر در اتحادیه اروپا تبدیل کرده و از همین طریق، فروپاشی اتحادیه اروپا و منطقه یورو را کلید بزند. بسیاری از همراهان جانسون در حزب محافظه‌کار، به وی هشدار داده بودند که نتیجه بازی مستقیم وی در زمین دولت ترامپ، به سود منافع این حزب نخواهد بود. بااین‌حال جانسون نظر منتقدان سیاسی خود  را قبول نداشت. 
موقعیت برتر اتحادیه اروپا در مذاکره با انگلیس
شکست ترامپ، منجر به افت و تنزل جایگاه دولت انگلیس در مواجهه با اتحادیه اروپا شده است. انگلیس رسما در ۳۱ ژانویه سال گذشته (۱۱ بهمن ۹۷) اتحادیه اروپا را ترک کرد، اما تا ۳۱ دسامبر (۱۱ دی) امسال همچنان تابع قوانین اتحادیه اروپاست. لندن و بروکسل امیدوار بودند  که طی این دوره انتقالی در مورد یک توافق تجاری حاکم بر روابط آینده خود به توافق برسنداما با وجود حضور همزمان ترامپ و جانسون در واشنگتن و لندن، چشم‌اندازی برای این توافق وجود نداشت. اکنون بوریس جانسون دو راه بیشتر پیش رو ندارد : این‌که به اتحادیه اروپا امتیازات زیادی جهت انعقاد توافق نهایی بدهد و از بسیاری از خواسته‌های خود عقب‌نشینی کند. راه دوم این‌که جانسون به اصرار خود مبنی بر «تحقق برگزیت سخت» اصرار ورزد. در این صورت، آمریکا ( دولت بایدن) دیگر پشتیبان لندن نخواهد بود زیرا دولت دموکرات آمریکا قصد دارد در راستای بازتعریف روابط خود با دو کشور آلمان و فرانسه، از دادن امتیازات خاص به انگلیس در پروسه خروج از اتحادیه اروپا خودداری کند. 
معمایی به نام ایرلند 
چنانچه شبکه یورونیوز گزارش داده است، بایدن پیش‌ازاین در ماه سپتامبر نیز هشدار داده بود که طرح جانسون برای برگزیت ممکن است توافق صلح در ایرلند شمالی را به خطر بیندازد و اعلام کرده بود که اگر جانسون از مسیر پارلمان انگلیس  به دنبال اجرایی کردن طرح خود باشد، آن‌گاه او نیز از توافق بر سر معاملات تجاری واشنگتن –لندن  خودداری خواهد کرد.نگرانی جو بایدن عمدتا مربوط به «لایحه بازار داخلی» است که به تأیید برخی وزرای کابینه جانسون، می‌تواند اوضاع را در ایرلند شمالی آشفته کند. این لایحه به‌طور مشخص درباره چگونگی دادوستد کالا میان ایرلند شمالی با بقیه انگلیس  سخن می‌گوید و منتقدان بر این باورند که در صورت تأیید آن از سوی پارلمان، بار دیگر «مرزبندی‌های سختگیرانه‌ای» میان ایرلند شمالی و دیگر مناطق تعریف‌شده در حدود حاکمیتی بریتانیا ایجاد خواهد شد.
بوریس جانسون در میان منگنه ماجرا به این نقطه ختم نمی‌شود! اگر جانسون به گزینه نخست ( توافق با اتحادیه اروپا) نیز تن دهد و به عبارت بهتر«برگزیت نرم» تحقق یابد نیز از سوی احزاب سیاسی مخالف خود بابت انعقاد توافقی ضعیف با اروپائیان موردانتقاد قرار خواهد گرفت و حتی ممکن است مجلس عوام انگلیس این توافق را رد کند. 
اگر برگزیت نرم تحقق یابد و انگلیس بخواهد همراه با توافق از اتحادیه اروپا خارج شود، در آن زمان این توافقی که صورت گرفته مورد اعتراض  ۴ جریان در داخل لندن قرار می‌گیرد؛ یعنی حزب کارگر، حزب لیبرال دموکرات، ملی‌گرایان اسکاتلند و ملی‌گرایان افراطی!   درنتیجه ،همه این جریان‌ها در مقابل جانسون قرار خواهند گرفت. اگر برگزیت نرم اجرایی شود، در حوزه اقتصادی و سیاسی انگلیس تبعاتی مانند کاهش میزان رشد اقتصادی، کوچک شدن اقتصاد این کشور و وابستگی اقتصادی انگلیس و اتحادیه اروپا حداقل تا ۵ سال ادامه پیدا خواهد کرد.این به معنای گرفتاری جانسون در یک بن‌بست می‌باشد.
  آیا جانسون سومین قربانی برگزیت خواهد بود؟
به نظر می‌رسد بوریس جانسون در حال تبدیل‌شدن به سومین قربانی برگزیت( پس از دیوید کامرون و ترزا می ) خواهد بود. نشریه«دی ولت» در خصوص آخرین وضعیت سیاسی جانسون و چشم‌انداز آن در آینده می‌گوید:«در صورت شکست ترامپ در انتخابات، دولت انگلیس تنهاتر می‌شود. «جو بایدن» رئیس‌جمهوری جدید آمریکا خواهد شد و پشتیبان مهم خارجی که نخست‌وزیر بوریس جانسون و تندروهای حزب محافظه‌کار در خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) به آن اعتماد کرده بودند، از بین می‌رود.»
صورت‌مسئله کاملا مشخص است. دولت جدید آمریکا حاضر نخواهد بود حمایت همه‌جانبه خود  رااز لندن در مذاکرات برگزیت ( آن‌هم به سبک و سیاق دولت ترامپ) ادامه دهد. حتی امکان دارد جو بایدن در راستای اثبات حسن نیت خود به کشورهای اروپایی ( آلمان، فرانسه و مجموعه اتحادیه اروپا)، بوریس جانسون و دولت محافظه‌کار وی را به‌راحتی قربانی کند. در این صورت، ممکن است اعضای حزب محافظه‌کار در اقدامی پیش‌دستانه، از جانسون بخواهند استعفا دهد تا فرد دیگری را به‌عنوان نخست‌وزیر انتخاب کنند. همچنین احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام در انگلیس با هدف چینش دوباره مجلس عوام و دولت این کشور وجود خواهد داشت. بر این اساس در ژانویه بایدن رئیس‌جمهور آمریکا خواهد بود که به کاخ سفید می‌رود .این اتفاق تقریبا همزمان با پایان مهلت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا رخ می‌دهد. به عبارت بهتر،شکست ترامپ و حضور بایدن در کاخ سفید، در بدترین زمان ممکن ( به ضرر جانسون) رخ داده است. با اجرایی شدن برگزیت، لندن از نقش خود به‌عنوان پل ارتباطی آمریکایی‌ها در اتحادیه اروپا صرف‌نظر می‌کند و ازاین‌رو برای دولت جدید آمریکا کمتر از گذشته جالب است. بنابراین دلیلی ندارد که دولت بایدن و دموکرات‌ها به حمایت خود از جانسون در لندن ادامه دهند. آن‌ها قطعا طرفدار حضور فردی دیگر در رأس معادلات اجرایی انگلیس خواهند بود. 
نویسنده : گروه بین‌الملل - فخرالدین اسدی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.