میانگین هزینه وکیل برای طلاق توافقی چقدر است؟ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 71541
  پرینتخانه » اخبار دیگران تاریخ انتشار : ۰۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۲ |

میانگین هزینه وکیل برای طلاق توافقی چقدر است؟

طلاق توافقی یکی از انواع طلاق است که از انواع دیگر آن ساده‌تر است. دلیلش هم این است که زن و مرد بر سر مسائل مهم با هم به توافق می‌رسند.
میانگین هزینه وکیل برای طلاق توافقی چقدر است؟

طلاق توافقی یکی از انواع طلاق است که از انواع دیگر آن ساده‌تر است. دلیلش هم این است که زن و مرد بر سر مسائل مهم با هم به توافق می‌رسند. اختلاف‌هایی هستند که منجر می‌شوند مراحل طلاق کش پیدا کند. اما در طلاق به شکل توافقی زن و مرد این اختلاف‌ها را با هم حل کرد‌ه‌اند. آنها توانسته‌اند بر سر مهریه، نفقه، اجرت المثل و حضانت فرزندان و دیگر مسائل مهم تصمیم گیری کنند.

هر یک از زن و مرد می‌توانند برای طی کردن این مراحل وکیل بگیرند. ممکن است آنها در ابتدای امر وجود وکیل را مهم ندانند. یعنی با خودشان فکر کنند که خودشان دو نفری می‌توانند زودتر به نتیجه برسند. هزینه از موانع مهمی است که زن و مرد را در استخدام وکیل مردد می‌کند. اما وجود وکیل در زمان اتخاذ چنین تصمیم‌های مهم و سرنوشت‌سازی ضروری است. مراحل طلاق توافقی با وکیلپیچیدگی‌های کمتری خواهد داشت تا بدون وکیل.

هزینه‌های طلاق توافقی

طلاق توافقی مانند همه پروسه‌های قانونی هزینه‌هایی را در بر دارد. دادخواست‌ها به طور معمول از دفاتر الکترونیک قضایی ثبت می‌شوند. این دفاتر بابت ثبت دادخواست‌ هزینه معمول خودشان را دریافت می‌کنند. جلسه‌های مشاوره‌ای که دادگاه تعیین می‌کند هم نیاز به هزینه دارند. یعنی زن و مرد باید بابت این جلسه‌ها که اجباری هم هستند، هزینه بدهند. مبلغ هزینه مشاوره در هر جایی از کشور متفاوت در نظر گرفته شده است. مجتمع‌های قضایی در هر شهری برای مشاوره مبالغ مختلفی را دریافت می‌کنند.

هزینه دیگر که زن و مرد برای ادامه روند طلاق باید پرداخت کنند، هزینه دفترخانه است. بابت جاری شدن صیغه طلاق باید هزینه‌ای به دفترخانه داده شود. هر دفترخانه مبلغ خاص خود را برای این کار دریافت می‌کند. با توجه به شهر و مکانی که محل دفترخانه قرار دارد، این قیمت متفاوت خواهد بود.

این مبلغ جداگانه برای زن و مرد نیست و دفترخانه یکجا آن را می‌گیرد. زن و مرد می‌توانند برای پرداخت هزینه‌های طلاق از پیش با هم به توافق برسند. همینطور هزینه وکیل طلاق توافقی هم به آن اضافه می شود.

در این نوع طلاق هزینه جلسه داوری نیاز به پرداخت ندارد. در واقع، این جلسه از این نوع طلاق حذف شده است. اما ممکن است زن و مرد طلاق یک طرفه را در میانه راه به توافقی تبدیل کنند. دادگاه پرونده زن و مرد را به داوری ارجاع می‌دهد. در این صورت، مبلغ داوری نیز به هزینه‌ها افزوده خواهد شد. طلاق توافقی در شهر تهران تنها یک جلسه است.

هزینه‌های طلاق توافقی با وکیل

دستمزدی که وکلا برای طلاق توافقی دریافت می‌کنند مطابق با توافقی است که بین وکیل و موکل می‌شود. توافقی بودن این مبلغ در آئین نامه تعرفه حق الوکاله وکلای دادگستری قید شده است. هر وکیلی دستمزد خود را برای این کار اعلام خواهد کرد. در هر صورت، این مبلغ توافقی است و موکلان می‌توانند درباره توان پرداخت خود با وکیل صحبت کنند. با توجه به مزایایی که وجود وکیل در طلاق توافقی دارد، پرداخت هزینه آن حتماً ارزشش را دارد. زیرا خیلی از زن و مردها با سرعت و عجله بر سر مسائل توافق می‌کنند.

سریع عمل کردن در این کار ممکن است به ضرر آنها تمام شود. مراحل طلاق توافقی با وکیل آگاهانه‌تر و کوتاه‌تر می‌شود. زن و مرد باید هر کدام هزینه حق الوکاله خود را پرداخت کنند. آنها نمی‌توانند هر دو یک وکیل داشته باشند.

اهمیت طی کردن مراحل طلاق توافقی با وکیل

ممکن است زن تصمیم بگیرد که مهریه خود را ببخشد. این تصمیم زن ممکن است بعدها به ضرر او تمام شود. زن می‌تواند مراحل طلاق توافقی با وکیل یا بدون وکیل را با گرفتن مهریه پیش ببرد. تصمیم درباره همه حقوق زن و مرد در زمان طلاق توافقی بهتر است با مشورت وکیل گرفته شود. در واقع، حضور یک وکیل می‌تواند جلوی اشتباهات را در این مسیر بگیرد.

زن و مرد بهتر است توافق‌ها را در حضور وکیل انجام دهند. وکیل مانع از گرفتن تصمیم‌های شتاب‌زده آنها می‌شود. ضمن این که وجود وکیل می‌تواند به زن و مرد کمک کند که در جلسه‌ها حضور پیدا نکنند. یعنی وکیل می‌تواند به جای آنها در دادگاه حضور یابد. وجود وکیل می‌تواند با آگاه کردن زن و مرد و صحبت با آنها منجر به بازگشت به زندگی مشترکشان شود. این امر را نیز می‌توان از مزایای دیگر وکیل در طلاق توافقی دانست.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.