مکادمی؛ آکادمی مهندسی مکانیک - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 72391
  پرینتخانه » اخبار دیگران تاریخ انتشار : ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۸:۳۵ |

مکادمی؛ آکادمی مهندسی مکانیک

گروه آموزشی مکادمی به تولید آموزش‌های بسیار آموزنده و ارزشمند در حوزه مهندسی مکانیک می‌پردازند. از مجبوب ترین آموزش‌های این مجموعه می‌توان به آموزش نرم افزار آباکوس، متلب، کدنویسی المان محدود و سابروتین نویسی در آباکوس اشاره کرد.
مکادمی؛ آکادمی مهندسی مکانیک

مکادمی؛ آکادمی مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک یکی از قدمی‌ترین و محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاهی است که با بکارگیری دانش ریاضیات، فیزیک و علم مواد به طراحی و تحلیل سیستم‌های مکانیکی می‌پردازد. ویژگی مهم این رشته آن است که می‌تواند، در خیلی از صنایع کاربرد داشته باشد. این رشته یکی از شاخه‌های علم فیزیک به شمار می‌آید و افرادی که دارای علم مهندسی مکانیک هستند قادر خواهند بود تا محاسبات فنی، مدل‌سازی و شبیه‌سازی و همچنین طراحی و تهیه نقشه‌ها، چگونگی روش ساخت انواع ماشین‌آلات و دستگاه‌ها را انجام داده و پیش از استفاده عمومی، آن را تحت آزمایش‌های لازم قرار دهند. اگر می‌خواهید بدانید که در این رشته چه مطالبی به شما آموزش داده می‌شود، بهتر است تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. ما سعی داریم ضمن معرفی این رشته، به دوره‌های آموزش رایگان که در آموزشگاه مکادمی برگزار می‌شود اشاره‌کرده و اطلاعاتی را در‌خصوص آموزش آباکوس، آموزش سابروتین نویسی و همچنین انواع زبان برنامه‌نویسی و .. در اختیارتان قرار دهیم.

مهارت‌های مورد نیاز مهندسین مکانیک

برای اینکه علاقه‌مندان به این رشته محبوب بتوانند در بهترین شرایط مشغول به فعالیت شوند، نیازمند کسب مهارت‌های مختلفی که از جمله موارد زیر هستند.

 • تسلط بر درس‎‌های پایه و اساسی این رشته همانند ریاضی، استاتیک و دینامیک.
 • توانایی برنامه نویسی برای انجام محاسبات پیچیده و سنگین مسائل مکانیک جامدات (FEM) و سیالات (CFD).
 • توانایی یادگیری سریع و تعامل با نرم افزارهای تخصصی مثل نرم‌های CAD، CAE و CAM
 • برخورداری از نظم، پشتکار و تعامل عالی با گروه مختلف یک پروژه.

آموزش‌های مکادمی

آموزش‌های آکادمی مهندسی مکانیک (مکادمی) را می‌توان به سه دسته تقسیم نمود.

۱- آموزش دروس دانشگاهی

مکادمی (آکادمی مهندسی مکانیک) همواره در تلاش است تا ارزنده ترین آموزش‌های موجود برای دروس دانشگاهی را در اختیار عموم دانشجویان قرار دهد. از آنجایی که معمولا بهترین اساتید کشور در یک دانشگاه حضور ندارند، یا حتی در صورت حضور، به دلیل ظرفیت محدود هر کلاس همه دانشجویان قادر به اخذ آن کلاس نیستند، به اشتراک گذاری این کلاس‌ها کمک بزرگی به دانشجویان می‌کند. در حال حاضر آموزش دینامیک مهندسی دکتر آرش بهرامی و آموزش روش اجزاء محدود کاربردی دکتر مریم مهنما را می‌توانید در سایت مکادمی به صورت رایگان تماشا و دانلود کنید.

۲-آموزش نرم افزارهای تخصصی

دانشجویان و مهندسین مکانیک علاوه بر تسلط به دروس این رشته باید به نرم افزارهای تخصصی نیز تسلط کامل داشته باشند. نرم افزارهای تخصصی مهندسی مکانیک را می‌توان به چهار دسته تقسیم کرد:

۱- زبان‌های برنامه نویسی مانند سی، فرترن، متلب و پایتون

۲- نرم افزارهای طراحی به کمک کامپیوتر (CAD)

۳- نرم افزارهای تحلیل به کمک کامپیوتر (CAE)

۴- نرم افزارهای ساخت به کمک کامپیوتر (CAM)

از این رو مکادمی آموزش‌های رایگان و ارزنده‌ای را تولید کرده است. آموزش سابروتین نویسی در آباکوس، روش المان محدود با متلب، آموزش نرم افزار آباکوس و آموزش نرم افزار متلب از جمله محبوب‌ترین آموزش‌های مکادمی هستند.

۳- مقالات علمی

گروه آموزشی مکادمی (مکانیک‌آل) در تلاش است تا با تولید مقالات ارزنده و پرمحتوای نیازهای دانشجویان و مهندسین مکانیک را بر طرف سازد. از جمله محبوب ترین مقالات مکادمی (مکانیک‌آل) در لیست زیر آمده است.

 • آموزش لینک کردن نرم افزار آباکوس با کامپایلر فرترن برای سابروتین نویسی
 • آموزش روش المان (اجزاء) محدود (FEM)
 • فراخوانی پایتون در متلب (Call Python from MATLAB)
 • آموزش نصب آباکوس ۲۰۲۲ به همراه Documentation
 • معرفی رشته مهندسی مکانیک از زبان دانشجویان این رشته
 • حال و هوای مهندسی مکانیک دانشگاه تهران

اهمیت برنامه نویسی در مهندسی مکانیک

در عصری به سر می‌بریم که زبان‌های برنامه بسیار گسترده شده است و یادگیری حداقل یک زبان برنامه نویسی بسیار ضروری است. زبان‌های برنامه نویسی کاربردهای وسیعی مانند امنیت شبکه، کنترل و برنامه ریزی دستگاه‌ها، حوزه وب و .. دارند اما مهم‌ترین کاربرد زبان برنامه نویسی برای مهندسین مکانیک، انجام محاسبات است. بنابراین زبان‌های برنامه نویسی متلب، فرترن، پایتون و سی اهمیت ویژه‌ای برای مهندسین مکانیک دارند. ابتدا توصیه می‌کنیم زبان برنامه مناسب برای مهندس مکانیک را در سایت مکادمی تماشا کنید و زبان برنامه نویسی مناسب خود را بشناسید و سپس برای یادگیری درست و اصولی آن اقدام کنید. بسیار توصیه می‌شود که در کنار زبان برنامه نویسی مدنظرتان از یادگیری نرم افزار متلب غافل نشوید که حتما در طول تحصیل به آن نیاز خواهید داشت.

زبان برنامه نویسی مناسب مهندس مکانیک

آموزش نرم افزار متلب

متلب (MATLAB) خلاصه شده‌ی MATrix-LABoratory و به اساس این نرم‌ افزار که بر مبنای ماتریس‌‌ها است، اشاره دارد. این نرم‌ افزار متخص مهندسین و دانشمندان است. در حالی که سایر زبان‌های برنامه‌نویسی با اعداد کار می‌کنند، متلب تمامی محاسبات خود را بر اساس ماتریس‌ها انجام می‌دهد و عملیات‌های ریاضی در آن بسیار ساده‌تر تعریف می‌شوند. شرکت سازنده متلب یعنی MathWoks متلب را این چنین توصیف می‌کند: زبانی برای محاسبات تکنیکال (The Language Of Technical Computing)

بی‌شک یکی از ارزنده‌ترین آموزش‌های موجود برای نرم افزار متلب (MATLAB) در سایت مکادمی موجود است. این آموزش بر خلاف برخی از آموزش‌ها که بسیار قدیمی هستند، کاملا به روز بوده و بر اساس متلب ۲۰۲۲a منتشر شده است.

مشاهده آموزش متلب (MATLAB)

آموزش نرم افزار سالیدورکس

سالیدورکس یکی از مهم‌ترین و قدرتمندترین نرم‌­افزارهای طراحی به کمک کامپیوتر است که در سال­‌های گذشته در دانشگاه­‌ها و صنعت جایگاه محکمی برای خود ایجاد کرده است. در حال حاضر شرکت­‌های بزرگی نظیر Baxter ، Arconic و Cepheid از این نرم­‌افزار قدرتمند استفاده می­‌کنند. در ایران نیز با گذشت زمان، رفته رفته اقبال عمومی جامعۀ مهندسین و به طور مخصوص دانشجویان و شرکت­‌های خصوصی به این نرم‌­افزار بیشتر شد و اکنون سهم بزرگی از بازار طراحی به کمک کامپیوتر در اختیار این نرم‌­افزار کاربرپسند است. در این مقاله پنج ترفند که به افزایش سرعت شما کمک می­کند بیان شده است.

مکادمی نیز اقدام به انتشار آموزش نرم افزار سالیدورکس به صورت کاملا رایگان کرده است. این دوره بدون هدف تجاری سازی از سایت مکادمی منتشر شده و بنابراین آموزش نرم‌ افزار از سطح مقدماتی تا پیشرفته به کاملا رایگان و با ذکر حداکثر نکات ممکن در هر محیط نرم‌ افزار ارائه شده است. همچنین در این آموزش اکثر محیط‌های مهم نرم‌ افزار بررسی گردیده است.

مشاهده آموزش سالیدورکس

روش المان محدود در مهندسی مکانیک

روش المان محدود (Finite Element Method=FEM) روشی (معمولا) عددی برای حل معادلات دیفرانسیل معمولی (Ordinary Differential Equation=ODE) و معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی (Partial Differential Equation=PDE) است. از آنجایی که معادلات حاکم بر اغلب مسائل مهندسی از نوع معادلات دیفرانسیل بوده، بنابراین استفاده از روش اجزاء محدود (FEM) کمک شایانی به حل مسائل پیچیده مهندسی می‌کند. یادگیری درست و اصولی این درس اهمیت بسیار زیادی دارد. از این رو مکادمی (مکانیک‌آل) مفتخر است که آموزش روش اجزای محدود کاربردی دکتر مریم مهنما (استادیار دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران) را به صورت رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است. حال برای اعمال این روش قدرتمند دو رویکرد متداول وجود دارد:

 1. کد نویسی مسائل با استفاده از زبان برنامه نویسی متلب (کاربردهای سبک) یا زبان برنامه نویسی فرترن (محاسبات سنگین)
 2. شبیه سازی مسائل استفاده از نرم افزارهای تجاری مانند آباکوس (Abaqus)، مارک (Marc)، انسیس (ANSYS) یا کامسول (COMSOL)

کاربرد روش اجزای محدود در مهندسی پزشکی

کد نویسی (برنامه نویسی) مسائل المان محدود

رویکرد برنامه نویسی مسائل المان محدود موجب درک و فهم عمیق شما از این روش می‌شود. افرادی به کد نویسی روش المان محدود مسلط نیستند و صرفا تمرکز خود را روی نرم افزارهای تجاری گذاشته‌اند؛ در بهترین حالت همانند اپراتور، بدون درک مناسبی از الگوریتم‌های حل، شبیه‌سازی خود را انجام می‌دهند. علاوه بر این، معمولا این افراد قادر به فهم هشدارها و خطاهای نرم افزار نیستند و در رفع ایرادات شبیه‌سازی به مشکل می‌خورند. بنابراین توصیه می‌کنیم در صورتی که قصد یادگیری و شبیه‌سازی با روش المان محدود را دارید، حتما چندین مسئله را خودتان برنامه نویسی کنید و همراه الگوریتم‌های حل را به خوبی فرا گیرید. گروه مکادمی (مکانیک‌آل) آموزش‌های فوق‌العاده برای کدنویسی مسائل المان محدود در اختیارتان قرار می‌دهند.

آباکوس؛ یکی از محبوب‌ترین نرم افزارهای المان محدود  

پس از یادگیری و برنامه نویسی الگوریتم‌های روش المان محدود، درک مناسبی از این روش و فرآیند حل آن کسب کرده‌اید. حال که پروسه یادگیری انجام شده است، دیگر مقرون به صرفه نیست که برای حل مسائل کلاسیک و تکراری برنامه نویسی کنیم و به جای آن از نرم افزارهای تجاری بهره می‌بریم. در صورت نیاز توان خود را معطوف به افزایش قابلیت‌های این نرم افزارها می‌کنیم تا از پس شبیه‌سازی های دشوار برآییم. این امر به کمک سابروتین نویسی در نرم افزارهای تجاری مانند آباکوس امکان پذیر است که گروه مکادمی (مکانیک‌آل) آموزش‌های فراوانی در اختیار شما قرار می‌دهد.

مشاهده آموزش رایگان نرم افزار آباکوس

مکادمی؛ آکادمی مهندسی مکانیک

با توجه به اهمیت پرورش افراد در رشته‌های مهندسی مانند مکانیک، استفاده از آموزش‌های مناسب در اولویت قرار دارد. به همین جهت اگر شما عزیزان نیز قصد یادگیری این علم دارید، کافی است که به سایت مکادمی (مکانیک‌آل) مراجعه کنید و با مدیران و مشاوران این مجموعه جهت شرکت در دوره‌های تخصصی سایت صحبت نمایید. گفتنی است که در بعضی از موارد دوره‌های در نظر گرفته شده به طور کاملا رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار داده می‌شود. در نهایت یادآور می‌شویم که برای همکاری با تیم حرفه‌ای مکادمی (مکانیک‌آل) کافی است که با راه‌های ارتباطی قرار داده شده با این عزیزان در ارتباط باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به آدرس اینترنتی MecAdemy.org مراجعه نمایید.

برچسب ها : مهندسی مکانیک,آباکوس,متلب,سابروتین نویسی در آباکوس,روش المان محدود,سالیدورکس,سالیدورک

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.