موج جدید بارش ها از بامداد شنبه در پایتخت - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 19644
  پرینتخانه » اجتماعی تاریخ انتشار : ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۸ |
مدیریت بحران استان تهران هشدار داد؛

موج جدید بارش ها از بامداد شنبه در پایتخت

مدیریت بحران استان تهران در اطلاعیه شماره ۲۲۹ نسبت به موج جدید بارش‌ها هشدار داد.
موج جدید بارش ها از بامداد شنبه در پایتخت

مدیریت بحران استان تهران در اطلاعیه شماره ۲۲۹ نسبت به موج جدید بارش‌ها هشدار داد.

در این اطلاعیه آمده است: بر اثر عبور یک سیستم چرخنده بسیار قدرتمند شمالی (طوفان برفی) از روی دریای خزر که حرکت چرخش آن بر خلاف عقربه‌های ساعت است سرمای شمال روسیه و منطقه سیبری را با قدرت زیاد به سمت ایران پمپاژ می‌کند و همزمان با عبور امواج قدرتمند یک سیستم مدیترانه ای که رطوبت فوق اشباع دریای سرخ همراه خود دارد بارش برف و باران به تدریج از اواخر وقت جمعه آغاز می‌شود. با آغاز بارش دمای هوا به شدت کاهش یافته و اولین بارش برف سراسری قسمت‌های زیادی از ایران را سفید پوش خواهد کرد. این سیستم حداقل سه شبانه روز فعال خواهد بود و از روز سه‌شنبه ایران را ترک خواهد کرد.

در تهران از شامگاه جمعه به تدریج آسمان ابری شده و بارش باران آغاز می‌شود اما با نفوذ بیشتر هوای سرد سیبری از بامداد شنبه بارش به برف تبدیل شده و سراسر تهران بر اثر بارش برف سفید پوش خواهد شد.

با آغاز بارش‌ها دما در تهران حدود ۱۵ درجه کاهش خواهد یافت و در شب به ۴ – درجه خواهد رسید این دما در مناطق شمالی تهران حتی به ۸ – درجه می‌رسد. روز یکشنبه موقتاً بارش‌ها تضعیف شده اما از بامداد دوشنبه با عبور موج دوم مجدداً بارش‌ها آغاز می‌شود. در مناطق شمالی شهر تهران برف سنگینی خواهد بارید. با عبور این سیستم سرمای هوا در ایران باقی می‌ماند و از افزایش دما هیچ خبری نخواهد بود. نکته جالب اینکه منطقه شمال غرب ایران بارش چندانی نخواهد داشت و آسمان کم و بیش آفتابی خواهد بود. لذا لازم است با تدابیر لازم به استقبال اولین بارش برف و یخبندان بروید و از سالم بودن سیستم گرمایشی منازل خود اطمینان حاصل کنید.

در این اطلاعیه همچنین در رابطه با نکات ضروری قابل توجه آمده است:

۱. همانطور که در اطلاعیه اشاره شد دمای هوا به سبب پمپاژ هوای سرد سیبری به طور ناگهانی حدود ۱۲ درجه کاهش می‌یابد که این امر باعث غافلگیری مردم خواهد شد و صبح شنبه نسبت به شامگاه جمعه دما کاملاً متفاوت خواهد بود

۲. به سبب بارش برف و کولاک شدید جاده‌های کوهستانی از جمله چالوس و هراز و جاده‌های منتهی به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و شمال فارس و غرب اصفهان مسدود خواهد شد لذا طی هفته آینده از رفتن به این مناطق خودداری کنید.

۳. بارش برف در ارتفاعات زاگرس و البرز مرکزی از جمله کوه توچال بسیار سنگین و تا حد یک متر خواهد بود.

۴. دمای هوا در تهران طی هفته آینده در شب همواره زیره صفر خواهد بود و اولین بارش برف جدی مناطق شمالی شهر را سفیدپوش خواهد کرد و اخلال در تردد ایجاد خواهد کرد

۵. در مناطق جنوبی ایران از جمله خوزستان جنوب فارس و بوشهر به سبب بارش سنگین باران سیل جاری خواهد شد و رودخانه‌های فصلی طغیان خواهد کرد

۶. نفوذ هوای سرد به سبب عبور سیستم چرخنده سیبری به حدی عمیق خواهد بود که در استان‌های خوزستان و بوشهر و هرمزگان نیز هوا بشدت سرد خواهد شد. به عنوان مثال در شهر گرم سیری اهواز دما در شب به تنها ۴ درجه بالای صفر خواهد رسید.

شایسته است دستور فرمایند نیروهای تحت امر نسبت به اتخاذ تمهیدات لازم و اقدام جهادی به هنگام از آسیب‌ها و خسارات احتمالی آب و هوایی ممانعت بایسته به عمل آید.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.