موانع اجرایی اقتصاد مقاومتی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 5172
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۱۱ تیر ۱۳۹۸ - ۰:۱۶ | 961 بازدید |

موانع اجرایی اقتصاد مقاومتی

خطوط راهبردی كه رهبری معظم انقلاب در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و نیز اراده مدیریت جهادی معطوف به آن ذكر كرده‌اند، تنها راه برون رفت از مشكلات اقتصادی، دور زدن تحریم‌ها و رسیدن به پیشرفت و توسعه مطلوب است
موانع اجرایی اقتصاد مقاومتی

| محمدكاظم انبارلویی|
خطوط راهبردی كه رهبری معظم انقلاب در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و نیز اراده مدیریت جهادی معطوف به آن ذكر كرده‌اند، تنها راه برون رفت از مشكلات اقتصادی، دور زدن تحریم‌ها و رسیدن به پیشرفت و توسعه مطلوب است. میلیون‌ها زن و مرد ایرانی در زیر سقف كارخانجات، مزارع و نیز در نظام توزیع بازار كار می‌كنند تا ركورد تولید ناخالص ملی هفدهمین اقتصاد جهان را حفظ و صیانت كنند. اما دیوان سالاری حاكم بر دولت فاقد آن است كه یك مالیات در خور، حداقل برای خرج و مخارج خود از این تولید عظیم مهیا كند.
فقدان یك نظام شایسته‌سالار باعث شده در هر دوره‌ای از انتخابات، افراد به‌درد بخور لجوجانه كنار گذاشته شوند و از روی باندبازی و تملق‌پروری، چاپلوسی و ریا كسانی روی كار بیایند، گاهی بار خود را ببندند و كار مردم و كشور را زمین بگذارند.
فساد اخلاقی و اداری و مالی در برخی دستگاه‌ها باعث هرز رفت منابع انسانی و مالی كشور و سبب ارتقاء فرومایگان شده است و این رویكرد غلط باعث شده چرخ اقتصاد مقاومتی كند بچرخد و یا به نفع كسانی بچرخد كه مدام شكاف طبقاتی را دامن می‌زنند و به وسعت دره فقر و غنا می‌افزایند.
ضعف ساختار نظارتی و فقدان یك نظام صحیح ارزیابی عملكرد به ‌علاوه انتصاب افراد فاقد صلاحیت در برخی مناصب كلیدی امروز مشهود است. حجم ورودی پرونده‌هایی كه در دستگاه قضائی كه خارج از نظام نظارتی با مكانیزم «سوت‌زنی» رسوب كرده كم نیستند. سازمان حسابرسی در دولت، دیوان محاسبات در مجلس و سازمان بازرسی كل كشور در قوه قضائیه باید به ساماندهی امور زیرساختی نظارت به گونه‌ای بپردازند كه هم پرونده‌های فساد رو به كاهش رود هم مكانیزم‌های كنترلی قبل از ارتكاب جرم از باب پیشگیری وقوع جرم جواب دهد.
آمارسازی و كارهای نمایشی؛ مشكلی را حل نمی‌كند. اقدامات ریشه‌ای و بلند مدت می‌خواهد تا از مدیریت ویترینی فاصله بگیریم.
با اعلام برنامه چشم‌انداز بیست‌ساله توسعه جمهوری اسلامی یك دوی ماراتن در حوزه اقتصاد و دیگر حوزه‌های كشور شروع شد. امروز پس از گذشت ۱۴ سال كه هنوز به پایان برنامه چشم‌انداز بیست‌ساله نرسیدیم، در بخش‌های عظیمی نه تنها ركورد منطقه‌ای داریم بلكه صاحب ركورد جهانی هستیم. این ركوردها مدیون مدیریت جهادی جوانانی است كه جز به عزت اسلام و سربلندی ایران و پیشرفت ملت به چیزی فكر نمی‌كنند.طی این دوره فقط در مسائل دفاعی و امنیتی به نقطه‌ای رسیده‌ایم كه به اعتراف بسیاری از پژوهشكده‌های جهانی بزرگ‌ترین قدرت نظامی غیرهسته‌ای در میدان هستیم. این میدان‌داری به نقطه حیرت‌انگیز و قابل ستایش بازدارندگی رسیده است.
جوانان سختكوش كشور بدون كمترین امكانات، موانع داخلی و خارجی را یكی از پس از دیگری پشت سرگذاشتند و به سرعت در این حوزه دارند جلو می‌روند.

آمريكا و متحدان اروپايي آن كوچك‌تر از آن هستند كه بتوانند با سلاح تحريم اقتصادي كشور را به زانو درآورند. هزار راه نرفته پيش‌روي ماست. صدها راه رفته دشمن را با تكيه به اراده فولادين مردم به‌ويژه جوانان مي‌توانيم سد كنيم.
همين جوانان بي‌نام‌ و نشان بودند كه دماغ نخوت، تكبر و غرور آمريكايي‌ها را در زدن پهپاد گلوبال هاوك به خاك ماليدند.
كافي است به توان علمي و اراده جوانان اعتماد كنيم. به توانايي ساخت داخلي مطمئن باشيم و اگر هم كاستي داريم آن‌قدر كشور دوست در اطراف ما و نيز در دنيا وجود دارند كه حاضرند ملت ما را در دور زدن تحريم‌ها كمك كنند.
ما يك ملت قوي و مقتدر هستيم و با علم به اينكه خدا با ماست بايد به جلو برويم و اندك ياسي به خود راه ندهيم.رئيس محترم مجلس در ۱۷ بهمن ۹۷ در نشست شوراي اداري قم گفت: رهبر انقلاب دستور اصلاح ساختار بودجه‌ريزي كشور را در مدت چهار ماه آينده صادر كردند اكنون نزديك به يک ماه از آن مهلت گذشته است، اما تحركي در اين‌باره ديده نمي‌شود.
لاريجاني ديروز نيز در نشست همايش روز صنعت و معدن براي چندمين بار به اشکالات ساختاري در نظام بودجه ريزي اشاره کرد، اما نگفت رفع اين اشکال پس از گذشت مهلت رهبري در چه مرحله اي است.
سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور اتاق فكر نظام مديريت و اجرايي در كشور است. اصلاح ساختار بودجه‌ريزي و بودجه‌بندي در اين سازمان بايد صورت گيرد. اين اصلاح مي‌تواند ماموريت‌ها، اهداف، ساختار داخلي و متغيرهاي محيطي و خروجي‌هاي اين سازمان را در برگيرد. چه خوب است آقاي نوبخت در اولين فرصتي كه براي گفت‌وگو با مردم پيدا كردند درباره اين اصلاح ساختار كه مخاطب اصلي آن سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور براي تنوير افكار عمومي حرفي بزنند .همچنين رياست محترم مجلس كه اين خبر خوب را سال گذشته كه نشان از پيگيري مشكلات كليدي كشور توسط رهبري دارد، منتشر كردند. حاصل تلاش‌هاي مسئولين در اين‌باره را به اطلاع مردم برسانند. اصلاح ساختار بودجه مي‌تواند يكي از موانع اصلي اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي را برطرف كند.
امسال سال رونق توليد است. نعمت بارندگي‌هاي امسال و سال گذشته تصويري از وفور توليد و سرسبزي در سراسر كشور دارد. رونق توليد منوط به اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي است. اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي درگرو اصلاح ساختار بودجه‌ريزي و بودجه‌بندي است. آيا دولت در دو سال آخر عمر خدمت خود نمي‌خواهد كاري در اين مورد سامان دهد و موانع اجرايي اقتصاد مقاومتي را از پيش‌پاي مردم و جوانان بردارد؟

نویسنده : محمدكاظم انبارلویی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.