مصرف دارو در ایران دو برابر متوسط جهانی / در مقابله با کرونا از قدرتمندترین کشورها در جهان بوده‌ایم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 67000
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۸ |

مصرف دارو در ایران دو برابر متوسط جهانی / در مقابله با کرونا از قدرتمندترین کشورها در جهان بوده‌ایم

وزیر بهداشت با بیان اینکه متوسط تجویز دارو در جهان یک و نیم قلم است، گفت: در ایران دو برابر متوسط جهانی دارو تجویز می‌شود.
مصرف دارو در ایران دو برابر متوسط جهانی / در مقابله با کرونا از قدرتمندترین کشورها در جهان بوده‌ایم

بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آیین آغاز مرحله سوم برنامه جامع سلامت و اصالت غذا، رونمایی از دارونامه‌های رسمی کشور و فرآورده استنشاقی تیوتروپیوم بروماید، با درود به روح بلند امام راحل (ره)، شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع ‌سلامت، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران، قدرتمندترین کشور در منطقه، به ویژه در حوزه غذا و داروست و در دنیا این موضوع ثابت شده است. در موضوع کرونا، این قدرت به صورت عملی به اثبات رسید.

 

وی با بیان اینکه در حوزه مقابله و مدیریت کرونا، از قدرتمندترین کشورها در جهان بوده‌ایم، افزود: برای مثال، شرایط یک پژوهش را درنظر بگیرید؛ در یک پژوهش باید متغیرها را در نظر گرفت و این متغیرها باید برای یک پژوهش واحد، ثابت باشند تا پژوهش قابل استناد باشد، مثل ویروس کووید ۱۹ که تمام جهان را به صورت یکسان درگیر کرد.

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: متغیر ، منابع اقتصادی و همچنین تجهیزات و امکانات کشورها برای مقابله با این همه گیری بود. ما در این زمینه ‌ امکاناتی را که کشورهای پیشرفته تر داشتند، در اختیار نداشتیم.

 

عین اللهی افزود: بنابراین در این زمینه آنها از ما جلوتر بودند. اما چه عاملی باعث شد که جمهوری اسلامی ایران در مقابله با کرونا موفق شده و جزو رتبه های برتر جهانی قرار گیرد؟ عاملی که به موفقیت ما کمک کرد، مردم بودند.

 

وی با بیان اینکه بزرگ ترین مولفه تولید قدرت، مردم هستند،گفت: جمهوری اسلامی ایران، مردمی دارد که در طی ۴۴ سال گذشته با وجود مشکلات و تهدیدهای بسیار از سوی ابرقدرت ها، پای کشور و نظام ایستاده اند.

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در شرایطی که ویروس کرونا در تمام جهان منتشر و جهان دچار همه گیری شد، ایران با تحریم‌های ناجوانمردانه مواجه بود. خودشان مدعی بودند که حوزه سلامت را تحریم نکرده‌اند، اما وقتی مبادلات بانکی صورت نگیرد، چطور می‌توان دارو، واکسن و لوازم مصرفی را خریداری و وارد کشور کرد؟

 

عین اللهی تصریح کرد: از طرفی، تحریم ها باعث پیشرفت ما شد و توانستیم در زمینه تولید واکسن خودکفا شویم، اکنون واکسن کووید ۱۹ در ۶ مرکز تولید می شود.

 

وی با تاکید بر اینکه واکسن های ایرانی کرونا جزو موثرترین واکسن ها شناخته شده اند، تصریح کرد: این موضوع قدرت دانشمندان ما را نشان می دهد. حتی وقتی که ایران در کواکس سهیم شد تا واکسن دریافت کند، واکسن را به موقع تحویل ندادند.

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بنابر فرمایش مقام معظم رهبری، باید همواره نگاه مان به درون کشور و توانمندی های داخلی مان باشد.

عین اللهی در بخش دیگری از سخنانش افزود: سیاست دولت تامین و تجهیز صنایع برای تولید دارو ، تجهیزات پزشکی و لوازم مصرفی است. امیدواریم با داشتن نیروی انسانی متعهد، متدین و متخصص و با حمایت دولت به نقطه ای برسیم که نه تنها مشکلات داخلی خود را حل کنیم، بلکه صادرات این محصولات را افزایش دهیم .

 

وی با اشاره به بازدید خود از نمایشگاه ایران هلث، بیان کرد: وقتی که برای بازدید از نمایشگاه ایران هلث رفتم، از دیدن آن حجم از تولید در حوزه تجهیزات و وسایل پزشکی، هم تعجب و هم افتخار کردم.

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه یکی از خطوط قرمز ما در وزارت بهداشت تعارض منافع است،خاطرنشان کرد: در هر زمینه‌ای باید تخصص افراد را در نظر بگیریم، کیفیت بیش از هر چیزی برای ما اهمیت دارد، مخصوصاً در مقوله دارو و تجهیزات پزشکی.

 

عین اللهی ادامه داد: تولید داخلی باید با کیفیت همراه باشد و در این مسیر باید یک سیستم ارزیابی علمی ساماندهی کنیم تا کیفیت را مرتبا بررسی کند.

 

وی فساد را از خطوط قرمز اصلی و‌ جدی وزارت بهداشت دانست و افزود: فسادهای مالی در این حوزه به هیچ وجه قابل تحمل نیست و حتماً برخورد خواهیم کرد.

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه بر سرمایه گذاری در حوزه غذا و گسترش و ارتقای دانشکده های تغذیه در سطح کشور، تاکید کرد و افزود: پژوهش و مطالعه در حوزه تغذیه را باید با جدیت بیشتری پیگیری کنیم و‌ مراکز تحقیقاتی باید در موضوعات تغذیه ای بیشتر کار کنند.

 

عین اللهی گفت: در حال حاضر ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی در کشور داریم که دو سوم آنها پیرامون موضوعات درمانی کار می‌‌کنند و مسائل بنیادین کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

 

متوسط تجویز دارو در نسخه، باید یک و نیم قلم باشد

 

وی در خصوص تجویز دارو و نسخه نویسی، گفت: فرهنگ مصرف دارو، نیاز به اصلاح دارد. برای مثال متوسط تجویز دارو در نسخه حداکثر باید یک و نیم قلم باشد، اما در کشور ما سه قلم است. یعنی در ایران دو برابر متوسط جهانی برای بیماران دارو تجویز می‌شود.

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به دارونامه رسمی ایران که در این مراسم از آن رونمایی شد، گفت: پزشکان باید خود را متعهد بدانند که خارج از این دارونامه، دارویی تجویز نکنند.

عین اللهی با بیان اینکه در تمام کشورهای جهان پایبندی و استناد به دارونامه‌ها به دقت رعایت می‌شود،گفت: اما در کشور ما این سختگیری وجود ندارد و برخی از همکاران طبق دارونامه عمل نمی کنند که همین موضوع ممکن است باعث سرگردانی بیماران در یافتن دارو ‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه برای درمان نباید فقط بر روی مصرف دارو تاکید شود، گفت: روش های درمانی دیگر نباید مورد غفلت قرار گیرد.

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه در خصوص طب ایرانی بیان کرد: ما بیش از ٣٠٠ متخصص طب ایرانی را تربیت کرده‌‌ایم و باید دانست که طب غربی یا سنتی هیچ کدام همه بیماری‌ها را درمان نمی‌کنند و این دو طب مکمل هم هستند.

 

عین اللهی گفت:ما زمانی در حوزه درمان سنتی از برتر‌های دنیا بودیم و امروز هند در جایگاه نخست طب سنتی قرار دارد و ما باید تولید داروهای گیاهی را تقویت کنیم.

 

وی با بیان اینکه باید مردم را به فرهنگ پیشگیری و خودمراقبتی مجهز کنیم، افزود: پیشگیری از مدارس آغاز می ‌شود و باید این موضوع را با آموزش و پرورش مطرح کنیم تا اینگونه مطالب در دروس ابتدایی گنجانده شود. البته درس بهداشت را در مدارس داریم اما کارکرد اصلی آن در زمینه درمان است که باید اصلاح شود.

 

تاکید بر نقش رسانه‌‌ها در ارتقای سلامت مردم

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان ضمن تاکید بر نقش رسانه‌‌ها در ارتقای سلامت مردم، عنوان کرد: رسانه ‌های ما باید در کنار خبر و تحلیل به سمت و‌ سوی مستندسازی، سریال سازی و تولیدات نمایشی در حوزه سلامت حرکت کنند تا برای مردم جاذبه داشته باشند.

 

افزایش چندبرابری سطح زیر کشت گیاهان دارویی

 

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور در این مراسم با بیان اینکه در دوره جدید بر حوزه غذا، تمرکز داریم، افزود: در دوران گذشته، برنامه های زیادی در حوزه دارو با سازمان غذا و دارو داشتیم و تمرکز زیادی بر حوزه غذا نبوده که جای فعالیت و سرمایه گذاری زیادی توسط بخش خصوصی و سازمان غذا و دارو دارد.

 

وی با اشاره به رونمایی از اولین دارونامه طب سنتی، گفت: در حوزه گیاهان دارویی چندین سال است که فعالیت داریم به گونه ای که سطح زیر کشت گیاهان دارویی چندین برابر افزایش یافته و نیازمند توسعه در حوزه های نوآوری، فناوری های تبدیل، بذر و اهلی سازی است به طوری که ظرفیت های بسیار بزرگی برای فعالیت مشترک با سازمان غذا و دارو وجود دارد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.