مشکلی در تولید بنزین وجود ندارد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 90184
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۶:۳۹ |
هادی بیگی نژاد، نایب‌رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی:

مشکلی در تولید بنزین وجود ندارد

هادی بیگی نژاد، نماینده مردم ملایر‌ و نایب‌رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» گفت: هیچ مشکلی در تولید بنزین موردنیاز کشور وجود ندارد.
مشکلی در تولید بنزین وجود ندارد

هادی بیگی نژاد، نماینده مردم ملایر‌ و نایب‌رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» گفت: هیچ مشکلی در تولید بنزین موردنیاز کشور وجود ندارد.
وی افزود: اگر از کمبود بنزین در بعضی از جایگاه‌ها به‌صورت موردی و محدود گزارش‌هایی مطرح‌شده، به سبب عدم مدیریت صحیح در توزیع بنزین بوده است و کشور مشکلی در بخش تولید بنزین ندارد.بیگی‌نژاد بابیان اینکه افزایش قیمت بنزین در دستورکار دولت و مجلس شورای اسلامی نیست، تصریح کرد: در حوزه بنزین دو سیاست وجود دارد؛ نخست سیاست قیمتی است و دیگری سیاست غیر قیمتی است. سیاستی که اکنون دولت در پیش‌گرفته، سیاست غیرقیمتی است. این سیاست به‌منزله کنترل و نظارت بیش‌تر بر امر تولید و توزیع بنزین می‌باشد و ممکن است برای جایگاه‌داران محدودیت ایجاد کند. نایب‌رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: مفهوم سیاست کنترلی و غیرقیمتی این است که افزایش قیمت موردنظر دولت نمی‌باشد. اگر بنا به افزایش قیمت بنزین بود، نظارت اولویت نخست قرار نمی‌گرفت. 

او با اشاره به موضوع کارت سوخت متذکر شد: تمامی افراد می‌بایست از کارت سوخت شخصی خود استفاده کنند؛ هیچ فردی نمی‌تواند بدون در دست داشتن کارت سوخت به جایگاه مراجعه کند و بنزین دریافت کند. باید مشخص شود چه افرادی درکشور از بنزین و گازوئیل استفاده می‌کنند. وی یادآور شد: اگر بنزین و گازوئیل در کشور قاچاق شود و مورد مصرف غیر مطلوب قرار بگیرد، به مردم کشور خیانت خواهد شد چراکه بانیان این اقدام علاوه بر مصرف و قاچاق بنزین، سود عظیمی را نیز کسب خواهند کرد. لذا ضرورت دارد تا کنترل بنزین به‌صورت هرچه‌تمام‌تر در دستورکار قرار بگیرد تا مبرهن گردد چه کسانی از بنزین و چه کسانی از گازوئیل استفاده می‌کنند. 

نماینده مردم ملایر در مجلس یازدهم بیان داشت: کسانی که از مشکلات مردم دم می‌زنند دودسته‌اند؛ دسته اول حقیقت را عنوان می‌کنند و از روی دلسوزی کار انجام می‌دهند و دسته دیگر تنها سوءاستفاده می‌کنند. در حوزه بنزین نیز چنین است؛ عده‌ای دلسوزانه فعالیت می‌کنند وعده‌ای دیگر از بنزین و گازوئیل یارانه‌ای سوءاستفاده می‌کنند. مادامی‌که فضا مبهم باشد، این افراد بیش‌تر سوءاستفاده خواهند کرد و به قاچاق بنزین و گازوئیل خواهند پرداخت. لزوم و تأکید بر استفاده از کارت سوخت شخصی به سبب شفاف‌سازی این فضاست.

او اظهارکرد: ارزش یارانه بنزین و گازوئیل به‌قدری است که اگر تنها یک درصد به  قاچاق بپردازند، ۲۰ هزار میلیارد تومان از دست خواهد رفت. متأسفانه مطابق برآوردهای امنیتی در شرایط فعلی احتمال قاچاق گازوئیل در کشور ۱۵ درصد می‌باشد. بنابراین بدیهی است که همین افراد سوءاستفاده‌گر سروصدا راه بیندازد و حامی مردم شوند. این افراد تنها نگران سود خود هستند و شرایط وزندگی مردم برایشان اهمیتی ندارد. بیگی‌نژاد گفت: اکنون به میزان مصرف کشور بنزین و گازوئیل وجود دارد و جای نگرانی وجود ندارد. چنانچه از این ظرفیت‌ها سوءاستفاده شود وعده‌ای مصرف خارج از برنامه انجام دهند، مشکلات مربوط به حوزه ناترازی شکل خواهد کرد. 
وی در پایان این گفت‌وگو  با اشاره به دلایل ناترازی حوزه بنزین گفت: ناترازی بنزین بخشی به سبب قاچاق و بخشی به سبب مصرف غیرمجاز است. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.