مرغ، به قیمت مصوب برمی‌گردد/ در تامین ارز به مشکل خورده بودیم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 34112
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۵ |
ربیعی در نشست خبری:

مرغ، به قیمت مصوب برمی‌گردد/ در تامین ارز به مشکل خورده بودیم

سخنگوی دولت با بیان اینکه به دلیل بروز مشکل در تامین ارز کالاهای اساسی در تامین نهاده‌ها به مشکل خوردیم، گفت: قیمت مرغ به قیمت های مصوب برمی‌گردد.
مرغ، به قیمت مصوب برمی‌گردد/ در تامین ارز به مشکل خورده بودیم

علی ربیعی سخنگوی دولت صبح امروز(سه‌شنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: در جلسات هیات دولت بحث بودجه صبح و عصر در دستور کار جلسه دولت قرار دارد.

ربیعی افزود: در این دولت نه تنها از حدود ۱۱۰ میلیارد دلار درآمد ارزی سالهای گذشته خبری نبود بلکه درآمد پیش بینی شده ۵۰ میلیارد دلار را هم نداشتیم. از سال ۱۳۹۷ با وجود فشارهای اقتصادی و تحریم های آمریکا و کاهش درآمدهای ارزی در این دولت و حتی انتقال پول اندک صادرات نیز بسیار محدود و با مشکل انجام می‌شد.

وی تاکید کرد: با این حال از سال ۹۷ تا ۹۹ توانسته ایم بودجه را به نحوی سامان دهیم که دچار عدم تعادل نشویم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: تاکنون ما ۱۲ تبصره همراه با اهداف بودجه را به تصویب رساندیم. از جمله مهمترین اهداف بودجه ۱۴۰۰ کاستن از بودجه جاری به نفت، درون زا شدن درآمدهای اداره کشور، تقویت بخش غیردولتی در اقتصاد، توجه خاص به مقابله با فقر مطلق، دنبال کردن حمایت‌های معیشتی، گسترش اشغال های خرد، کوچک و متوسط، دنبال کردن طرح تامین مسکن ارزان قیمت، مولد کردن دارایی های دولت و توجه به بهره وری، توجه به محیط زیست، گسترش صادرات غیرنفتی، توجه به فناوری های نو و شرکت‌های دانش بنیان، و نیز توسعه برنامه ای جهت حفظ سلامت مردم، ایجاد عدالت های منطقه ای و اتمام پروژه های نیمه تمام است.

ربیعی با اشاره به بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ و مهمترین مصوباتی که تاکنون مطرح شده است، گفت: اختصاص ۱۵ هزار میلیارد ریال از منابع شرکت دولتی تابعه وزارت نفت برای اتمام طرح(پروژه)‌های نیمه‌تمام گازرسانی به روستاها در بودجه مقرر شده است.

وی افزود: افزایش سهم سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور از محل عوارض ماده (۶۵) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) از ۲۰ درصد به ۴۰ درصد و اختصاص کل حدود ۵۰ درصد برای برای تأمین و استانداردسازی سامانه گرمایشی یکصدهزار کلاس درس مدارس از دیگر مواردی بود که مقرر شده است .

سخنگوی دولت گفت: استمرار جریان فروش سهام و دارایی‌های دولتی مطابق روش‌های قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی و همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) و همچنین تعیین سقف تسهیلات تأمین مالی خارجی (فاینانس) معادل ۳۰ میلیارد دلار که یک میلیارد دلار آن صرفا برای تجهیز آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های دانشگاه‌ها، دانشگاههای علوم پزشکی، مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و فناوری، مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای دولتی و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی است، از دیگر موارد مصوب در لایحه بودجه است.

ربیعی تاکید کرد: امکان استفاده سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی از تسهیلات بانکی برای طرح‌های توسعه‌ای بالادستی نفت و پیشگیری از خانم فروشی گاز، صنایع تکمیلی و تبدیلی کشاورزی، برای توسعه حمل و نقل درون و برون‌شهری و همچنین امکان انتشار اوراق مالی اسلامی برای شهرداری ها برای طرح های قطار شهری و حمل ونقل شهری از دیگر موارد بررسی لایحه بودجه بود.

وی استمرار جریان عملیات بازار باز به منظور اجرای سیاست پولی و مدیریت نرخهای سود و مهار (کنترل) بلندمدت نقدینگی، مهار (کنترل) تورم و اجازه برای تامین اعتبار عملیات طرح های بازآفرینی شهری و احیای بافت های فرسوده و تاریخی و همچنین طرح اقدام ملی تامین مسکن از محل منابع داخلی شرکت های تابعه وزارت راه و شهرسازی را از دیگر موارد مقرر شده در بودجه ۱۴۰۰ عنوان کرد.

سخنگوی دولت همچنین تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی برای تامین زمین رایگان مورد نیاز برای احداث مدرسه، پاسگاه و مراکز بهداشتی در طرح‌های مسکن مورد تصویب و در اختیار قراردادن آن به دستگاه های دولتی ذی ربط مکلف شده است.

ربیعی اقساطی شدن هزینه های خرید و نصب کنتورهای حجمی و هوشمند برای چاه های آب مجاز کشاورزی، الزام شهرداری ها و دهیاری ها برای ساماندهی و بهسازی محیط اسکان حاشیه شهرها و تامین زیر ساخت خدمات عمومی در این مناطق و همچنین الزام به اصلاح شبکه آب روستایی و طرح های فاضلاب روستایی و الزام سازمان صدا و سیما به پرداخت ۳۰ درصد از درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی برای کمک به فدراسیون های ورزشی را از دیگر موارد مقرر شده در بودجه ۱۴۰۰ دانست.

وی ادامه داد: ۱۵ درصد از عوارض گمرکی و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی افزایش می یابد و به کمک به هزینه های بیماری‌های خاص و خدمات درمانی مثل کاشت حلزون، خرید عضو مصنوعی، بیماران اوتیسم و نقص ایمنی اختصاص خواهد یافت.

سخنگوی دولت در ادامه گفت: معافیت زائران اربعین از عوارض خروج از کشور نیز از دیگر مصوبات دولت در بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ بود.

ربیعی با اشاره به مساله قیمت مرغ گفت: همچنین در کنار مباحث بودجه مساله علت گرانی بی منطق مرغ هم در جلسه مطرح شد. بنابر گزارش وزیر جهاد کشاورزی این قیمت با برنامه ریزی صورت گرفته به قیمت مصوب خواهد رسید.

وی افزود: در این جلسه عنوان شد که برای تنظیم بازار عمده فروشی ها وزارت جهاد کشاورزی ورود پیدا کرده است و در روز یکشنبه ۳۲۰ تن مرغ شامل ۱۶۰ تن مرغ گرم به قیمت ۱۸۵۰۰ تومان و ۱۶۰ تن مرغ منجمد به قیمت ۱۵۰۰۰ هزار تومان را وارد بازار کرده است تا قیمت را پایین بیاورد.

سخنگوی دولت گفت: توزیع مرغ در میادین میوه و تره بار انجام می شود تا مستقیما به دست مردم برسد. اضافه بارها هم به فروشگاههای زنجیره ای و … داده می شود.

ربیعی گفت: قیمت مرغ در میدان بهمن روز یکشنبه به عنوان شاخص ۳۴ هزار تومان بوده است. روز گذشته(دوشنبه) حداقل ۶۵۰ تن مرغ شامل ۳۰۰ تن مرغ گرم به قیمت ۱۸۵۰۰ و ۳۵۰ تن مرغ منجمد با قیمت ۱۵۰۰۰ توماان وارد بازار شده است. قیمت در میدان بهمن ساعت ۱۳ روز دوشنبه، به ۲۸۰۰۰ تومان رسید.

وی با بیان اینکه در سطح خرده فروش ها هنوز بعضی از فروشگاه‌ها مرغ روزهای گذشته را دارند و مقاومت می کنند، گفت: از سه شنبه این توزیع افرایش پیدا خواهد کرد و قیمت ها پایین خواهد آمد. قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار، ۲۰۴۰۰ تومان است..

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه تعزیزات ورود جدی پیدا کرده و نظارت تشدید خواهد شد، گفت: توزیع هم از جنوب شهر، میادین خزانه، نواب، پیروزی و …. شروع شده است. این روزها با کاهش تامین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی متاسفانه شاهد گرانی های ناخواسته و تحمیلی شده ایم. این نگرانی مشترک دولت با مردم است.

ربیعی ابراز امیدواری کرد که تک تک این کالاها تحت نظر بوده و وزارت خانه های ذیربط موظف به برنامه ریزی برای تامین بازار و کنترل قیمت شده‌اند.

سخنگوی دولت با اشاره به آخرین تصمیمات دولت درخصوص بحث مبارزه با کرونا گفت: در این هفته تصمیمات مهمی در مرحله جدیدی از شیوع بیماری کرونا گرفته شد. اثربخشی این طرح منوط به همکاری همه جانبه و مداوم همه مردم است. ما به این امر وافق بودیم که این تصمیم مشکلاتی برای زندگی و معشیت بخشی از مشاغل ایجاد خواهد کرد ولی در این دو گانه بنابر سیاست همیشگی اولویت دار بودن و محور بودن سلامت این تصمیم اتخاد شد.

ربیعی افزود: برای کاستن از فشار بر آسیب دیدگان معیشتی ناشی از کرونا حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان مساعدت در قالب پرداخت به گروه هدف صورت خواهد گرفت. برای یک خانوار ۴ نفره ماهیانه ۴۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است و برای افرادی که داوطلب دریافت پیشاپیش بخشی از این حمایت معیشتی هستند وام یک میلیون تومانی بدون هیج بهره ای پرداخت خواهد شدو مابه التفاوت نرخ بهره را دولت با تخصیص ۱۴۰۰ میلیا رد تومان جبران خواهد کرد.

وی ادامه داد: من به نمایندگی از دولت از همه مردمی که با رعایت پروتکل ها دولت و کادر سلامت را حمایت کردند، سپاسگزاری می کنم. شواهد و آمارهای روزهای اول و دوم نشان می دهد که در تهران حدود ۲۸۰ هزار مسافر در مترو و اتوبوس ها کاهش داشته ایم. به رغم این مراعات بیشتر بین مردم باید لحاظ شود.

سخنگوی دولت تاکید کرد: همجنین در کل کشور در روز اول این طرح متوسط تردد ساعتی وسایل نقلیه نسبت به مشابه هفته قبل ۳۸.۳ درصد کاهش داشته است و استفاده از خودروهای شخصی نیز ۳۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

ربیعی تصریح کرد: از نیروی انتظامی و پرسنل زحمت کش آن نیز در اجرای این طرح تشکر می کنم. مطمئنا در اجرای این طرح برای مردم هم مشکلاتی پیش خواهد آمد. هر طرحی با هر پیش بینی نیازمند اصلاح، ترمیم و تکمیل است. همکاران ما در قرارگاه عملیاتی به طور مداوم شیوه اجرا و نواقص را بررسی و اصلاح خواهند کرد.

وی گفت: مطابق وعده ای که داده شده بود تست روزانه کرونا از ۴۰ هزار به ۶۰ هزار رسیده و در هفته آینده نیز به ۱۲۰ هزار خواهیم رسید. رعایت پروتکل ها و تست و قرنطینه مبتلایان مهمترین راهکار مبارزه با کروناست. از افراد مبتلا می‌خواهیم که وظیفه اجتماعی خود را مبنی بر قرنطینه انجام بدهند. بررسی ها نشان می دهد ۲۰ درصد این افراد پروتکل ها را رعایت نکرده و در قرنطینه نماندند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: اعمال محدودیت‌های هوشمند با استفاده از دولت الکترونیک هم آغاز شده است. اتصال همه خطوط هوایی و ریلی و همچنین اتوبوس‌های بین شهری و تاکسی های اینترنتی به دولت الکترونیک به اتمام رسیده است. همه این خطوط حمل و نقل عمومی، در زمان حمل مسافر وظیفه دارند مسافرین خود را از وزارت بهداشت استعلام کنند و اگر فرد مبتلا به کرونا باشد، از جابجایی وی به خاطر حفظ سلامت دیگران جلوگیری می شود.

ربیعی گفت: ظرف چند روز گذشته نزدیک ۱۶۰۰ مورد ممنوعیت سفر اعمال شده که آمار قابل توجهی است. تلاش وزارت ارتباطات و سایر وزارتخانه ها بر این است تا با توسعه این سیستم امنیت بهداشتی در سیستم حمل و نقل عمومی حاکم شود و این اقدام مهمی است.

وی با بیان اینکه در هفته بسیج قرار داریم و فردا نیز روز بسیج است، گفت:
واژه بسیج پر از مفهوم و پر از رمز و رازهای تاریخ معاصر ماست. بسیج یادآور ملتی است که با اتکا به خدا و دستان خالی با از خودگذشتگی، و در کنار هم بودن در مقابل همه قدرتهای جهان ایستادند. بسیج نیاز جامعه ما در همه دوران است. بسیج را با همه این مفاهیم نه برای یک دوره تاریخی و نه برای موزه ای شدن خاطرات بلکه برای همه تاریخ سرزمین ایران زمینمان نیازمندیم.

سخنگوی دولت گفت: ما امروز به بسیج بالاتر از سازمان و نهاد بلکه به عنوان یک ساختار عظیم اجتماعی و یک فرهنگ نهادینه عمومی برای عبور از شرایط سخت و ساختن آینده ای برای نسل های بعدی نیازمندیم. ما نیازمند بسیجی همگانی هستیم. جامعه زخم خورده از تحریم را با وحدت، همدلی، فداکاری، دگرخواهی و ندیدن نفع شخصی در عبور از این شرایط تاریخی التیام بخشیم
به عنوان سخنگوی دولت این هفته را به همه بسیجیان سالهای جنگ، بسیجیان امروز و دیروز تبریک می گویم.

ربیعی ادامه داد: دولت معتقد است بسیج در تمام عرصه ها در کنار دولت برای حل مشکلات و موضوعاتی که نیازمند مشارکت عظیم اجتماعی است، قرار بگیرد. فقرزدایی، حمایت های اجتماعی و در این روزها مبارزه با کرونا فرصت های این تعامل است.

وی افزود: همچنین فارغ از نتیجه انتخابات آمریکا، آنچه مردم را خوشحال کرده است شکست سیاست فشار حداکثری و طراح و حامیان این سیاست است. امروز تحریم های غیرقانونی علیه ملت ما در شکننده ترین و ناکارآمدترین وضعیت خود در سه سال اخیر قرار گرفته است و مردم و بازارها به روشنی این پیام را دریافت کرده اند.

سخنگوی دولت اظهار کرد: صدای خرد شدن دیوار تحریم و سیاست فشار حداکثری در سراسر دنیا هم به خوبی شنیده شده است. علت فروریختن دیوار تحریم، مقاومت و ایستادگی مردم ما در برابر قلدری و همینطور بخاطر منطق ضعیف، غیرانسانی و زورگویانه آن برای جامعه بین المللی بود نه جابه جایی دولت ها در آمریکا. ما عمیقاً باور داریم که حتی اگر ترامپ پیروز انتخابات آمریکا می شد، سیاست تحریم نتیجه ای از جز شکست نداشت.

ربیعی تصریح کرد: امروز دولت مانند سال های گذشته، با توان و با تمام تجارت و توان خود پیگیر تضمین منافع مردم خواهد بود. لازم است در اینجا توضیح بدهم که تلاش دولت در ماه ها و سال های گذشته، چهار مرحله داشت:.اول، دور زدن تحریم ها برای تقویت خط مقدم مبارزه با کرونا و حمایت از اقتصاد ملی، دوم، بی اعتبار کردن فلسفه وجودی فشار حداکثری از راه اعتبار بخشیدن به تاب آوری ملی و تاثیرناپذیر کردن اراده دولت در تأمین معیشت و تضمین سلامت مردم. سوم، تضعیف رژیم تحریم های یکجانبه با کمک دیپلماسی چندجانبه. چهارم، برگشت ناپذیر کردن یا حداقل پرهزینه کردن اعمال تحریم ها در آینده.

وی تاکید کرد: ما دو مرحله را پشت سر گذاشته ایم و در آستانه مرحله سوم یعنی تلاش برای تضعیف تحریم ها با کمک دیپلماسی چندجانبه قرار داریم. این مرحله حساسی در تاریخ ایران است که مستلزم هم صدایی، هم سویی و انسجام ملی و حمایت از وزارت امور خارجه به عنوان سکاندار سیاست خارجی است.

ربیعی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه نفت چه سهمی در بودجه سال آینده دارد و چقدر امیدوار به احیای درامدهای نفتی هستید، گفت: امسال بودجه بعد از فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اصلاح ساختار بودجه نکات مهمی را در بر دارد. دولت بیش از سه سال تجربه تحریم را دارد. اتکا به درآمد نفت در بودجه جاری بیش از سال گذشته نخواهد بود و این یک خبر است. بودجه جاری کشور را به قبل از دوران تحریم بر نخواهیم گرداند. امیدواریم بودجه های قبل هم بر همین منوال باشد.

وی ادامه داد: برای توسعه زیرساخت ها و حمایت اجتماعی در قالب کمک به مردم و درآمد سازی برای مردم تلاش ها و برنامه ریزی هابی صورت گرفته است. کم کردن اتکای بودجه به نفت از آرزوهای دیرینه ایران است. دولت با تجربه مقاومت در برابر تحریم تا حد زیادی به سمت برآورده شدن این نگاه تاریخی ایرانیان رفته است. امیدواریم ما حتی کمتر از سال ۹۹ از نفت در بودجه استفاده کنیم. از فرار مالیاتی جلوگیری کردیم و مالیات امروز شفاف شد.

سخنگوی دولت گفت: بنا به گفته رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در ۷ ماهه سال ۱۳۹۹، ۱۰۰ درصد درآمدهای پیش بینی شده مالیاتی تحقق یافته است. علاوه بر مالیات، مولد کردن دارایی های دولت یکی از راهکارهای مهم جایگزین نفت بوده است. کاهش هزینه های غیر ضروری نیز صورت گرفته است.

ربیعی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا نشانه ای از علاقمندی شرکت‌های خارجی به بازگشت به بازار ایران پس از انتخاب آقای بایدن می‌بینید، گفت: ایران برای سرمایه گذاری دارای ظرفیت های مهمی برای شرکت‌های خارجی است. بازار ۶۰۰ میلیونی همسایگان، ۶۷ نوع ماده معدنی که این نوع تنوع در دنیا بی نظیر است، دومین کشور به لحاظ همسایگان، موقعیت خاص اجتماعی دارای نیروی انسانی متخصص و منابع انرژی ارزان، بی شک این زمینه های جذابی برای سرمایه گذاری شرکت‌های خارجی در ایران است.

وی افزود: قطعا با کاهش فشار حداکثری و رفع تحریم های ظالمانه و عدم حضور ترامپ، حضور شرکت‌های خارجی و تمایل به سرمایه گذاری در ایران بیشتر خواهد شد. اخیرا تماس ها جهت گشایش دفاتر و حضور شرکت‌های خارجی در ایران افزایش یافته است.

سخنگوی دولت گفت: برخی بازگشایی دفاتر را بررسی می کنند که البته برخی از شرکت‌ها قبلا حضور داشتند و هیچگاه شرکت‌ها را کاملا تعطیل نکردند. قطعا این شرکتها با توجه به حضورشان امکان بیشتری برای فعالیت پیدا خواهند کرد.

ربیعی در پاسخ به سوالی در خصوص بسته حمایتی جدید دولت، گفت: با توجه به شدت گرفتن کرونا و اتخاذ تصمیم تعطیلی فراگیر دولت بسته های حمایتی خود از اقشار کم درآمد جامعه و صاحبان مشاغل را تدوین و اجرا می‌کند.

وی ادامه داد: خانوارهای مشمول دریافت یارانه کمک معیشتی که دارای منبع درآمدی ثابت ماهانه نباشند تا سقف حدود ۳۰ میلیون نفر از کمک بلاعوض به ازای هر عضو خانواده مبلغ ۱۰۰ هزار تومان از آذرماه تا پایان سال برخوردار خواهند شد.

سخنگوی دولت گفت: پیش بینی می‌شود واریز این مبالغ از پایان آذرماه آغاز شود. همچنین ۱۱ میلیون خانوار از تسهیلات وام یک میلیون تومانی بهرمند می شوند. دولت تلاش می کند با انجام کار کارشناسی از هفته آینده پرداخت وام را نیز آغاز کند.

ربیعی گفت: همچنین با شناسایی مشاغلی که بیشترین آسیب را دیده اند مقرر شد تسهیلاتی برای آنان در نظر گرفته شود از جمله اینکه مهلت پرداخت قبوض گاز مصرفی که زمان پرداخت آنها در دوره زمانی اول آذر ۹۹ تا اول بهمن ماه ۹۹ هستند به مدت دو ماه امهال می‌شود.

وی افزود: در مصوبه ای دیگر دولت مقرر کرد که بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی اعم از قرض الحسنه و سایر تسهیلات افـرادی که مـوعد پـرداخت آن در آذرماه سال ۹۹ است، منوط به آنکه وفق ضوابط مصوب شورای پول و اعتبار بدهی آنها به شبکه بانکی کشور تا تاریخ ۹۸/۱۲/۱ در طبقه جاری قرار داشته باشد، به پایان دوره بازپرداخت اقساط این تسهیلات منتقل می شود.

سخنگوی دولت گفت: در مورد تسهیلات با بازپرداخت به صورت دفعی که بازپرداخت آن در آذرماه سال ۹۹ باشد نیز موعد پرداخت به یک ماه بعد از آن منتقل می شود. موارد مشمول این مصوبه از احتساب و اخذ هرگونه جریمه و کارمزد اضافی مستثنی هستند. برای صاحبان مشاغل نیز که از تعطیلی ها متضرر می شوند دولت مقرر کرد مهلت زمانی اعتراض به اوراق مالیاتی که آخرین مهلت آن از تاریخ یکم آذرماه ۱۳۹۹ تا یکم بهمن ماه ۱۳۹۹ است را به مدت یک ونیم ماه تمدید کند.

ربیعی گفت: همچنین احکام اجرای ماده (۲۳۸) قانون مالیات‌های مستقیم و ماده ۲۹ قانون ارزش افزوده برای مدت مذکور، به مدت یک و نیم ماه تمدید می شود. همچنین مصوب شد که جرایم پرداخت نشده بدهی مالیات و عوارض قانون موسوم به تجمیع عوارض به شرط آنکه اصل مالیات و عوارض تا پایان سال ۱۳۹۹پرداخت شود، بخشیده می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین دولت مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات برارزش افزوده در دوره سوم و چهارم سال ۱۳۹۹ و سررسید پرداخت مالیات آن برای کلیه مودیان مالیاتی را به مدت یک ماه تمدید کرد. در مصوبه ای دیگر صدور یا تجدید پروانه کسب یا کار اشخاص حقیقی موضوع ماده (۱۸۶) قانون مالیات‌های مستقیم تا پایان سال ۱۳۹۹ نیاز به اخذ گواهی پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی نخواهد داشت.

سخنگوی دولت تصریح کرد: همچنین اجراییات وصول مالیات تا دهم دی‌ماه ۱۳۹۹ برای اشخاص حقیقی متوقف می‌شود. دولت مصوب کرد که آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات عملکرد اشخاص حقوقی موضوع ماده (۱۱۰) قانون مالیات‌های مستقیم که در بازه زمانی یکم آذرماه ۱۳۹۹ تا یکم بهمن ماه ۱۳۹۹ باشد، تا تاریخ سی ام بهمن ماه ۱۳۹۹ تمدید می‌شود.

ربیعی تاکید کرد: همچنین مصوب شد که مهلت پرداخت عوارض کسب و پیشه شهرداری‌ها تا ۹۹/۱۱/۱ امهال شود. در مصوبه ای دیگر کلیه مجوزهای صادره توسط دستگاه‌ها و نهادهای متولی صدور مجوز در کشور برای کلیه فعالیت‌ها و کسب و کارها و مشاغل تا تاریخ ۹۹/۱۱/۱ تمدید می‌ شود. دولت بر سختی معیشتی که بر مردم و مشاغل به سبب این گونه تعطیلی ها که برای حفظ سلامت و جان افراد جامعه تحمیل می شود آگاه است و با برنامه ‌های مختلف حمایت از زندگی و کسب و کار مردم را پیگیری می کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه ظریف قرار است در اولین فرصت جهت رایزنی ها در مورد موضوع قره باغ و موضوعات مشترک به آذربایجان و روسیه سفر کند و نظر شما در مورد این رایزنی ها و همچنین آخرین وضعیت صلح چیست؟ گفت: البته همانطور که پیش از این اعلام شده، برنامه سفر آقای ظریف به دلیل ضرورت شرکت وی در جلسه بررسی بودجه تغییر کرده اما به هر حال ما به موجب رابطه دوستانه ای که با هر دو کشور همسایه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان داریم، به رایزنی های معمول با همه طرف ها ادامه خواهیم داد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: می‌خواهیم اطمینان پیدا کنیم که اولاً صلح بدست آمده از سوی طرف های درگیر بطور کامل رعایت خواهد شد و ثانیاً، این صلح پیش درآمدی برای حل و فصل دائم و پایدار اختلافات در قره باغ بوده و مسیر آینده را برای تامین منافع دو کشور و توسعه دسته جمعی و عادلانه در فضایی صلح آمیز فراهم خواهد کرد.

ربیعی تصریح کرد: ما می دانیم که زندگی و روان مردم در منطقه قره باغ از حوادث خشونت بار روزهای گذشته آسیب دیده و امیدواریم که همه کشورهای منطقه به موازات تلاش های دیپلماتیک برای تثبیت صلح با همه توان خود برای ترمیم این زخم ها و تسکین آلام مردم آسیب دیده از جنگ هم کمک کنند.

وی در پاسخ به این سوال که رئیس مجلس شورای اسلامی قانون الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی را به رئیس‌جمهور ابلاغ کرده است، با توجه به اینکه دولت قبلاً مخالف این طرح بوده است و از زیر بار آن شانه خالی کرده اولا چرا کابینه مجددا طرحی موازی با طرح مجلس آماده کرد و حالا هم که تبدیل به قانون شده است، این طرح از چه زمانی عملیاتی می شود گفت: دولت هیچ اهمالی در خصوص سلامت و معیشت مردم ندارد. گاهی اظهاراتی می شنویم که گویی برخی منجی هستند.

سخنگوی دولت گفت: دولت همواره به دنبال راهکارهایی برای افزایش قدرت خرید مردم و حمایت اجتماعی از مردم بوده است. در مدیریت اقتصادی کشور باید کوتاه بینی و یکجانبه نگری وجود نداشته باشد و دولت مکلف به دوراندیشی و اقدام موثر است. در مقطعی شاهد بودیم عده ای با رفتارهای خاص به نام کمک به مردم، چند برابر از جیب مردم کم شد و در دراز مدت مردم آسیب دیدند.

ربیعی گفت: نمی‌شود عده ای بیرون گود نشسته باشند و طرح یا حرف هایی بزنند که اجرای آن، مشکلات عدیده ای پدید آورد. کسی در مورد حمایت معیشتی از مردم تردید نداشته و ندارد و این طرح ها نظریه جدیدی هم نیست، از زمان دولت دفاع مقدس همواره این گونه طرح ها مطرح بوده است و در دولت تدبیر و امید هم طرح تحول سلامت، افزایش حقوق مددکاران، پیشی دادن مزد بر تورم تا سال ۹۷، همسان سازی حقوق ها، گسترش بیمه های اجتماعی و مسائلی از این قبیل پیگیری و اجرا شده است و طرح حمایت معیشتی حرف جدیدی نیست.

وی ادامه داد: شبیه سازی آنچه در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شد با طرح مجلس، از بنیان اشتباه است و این برنامه در تعطیلات اول کرونا هم اجرا شد و در هر تعطیلات بلندمدت احتمالی دیگری اجرا خواهد شد.

سخنگوی دولت در ادامه گفت: مصوبه ستاد ملی کرونا معطوف به افرادی است که حقوق بگیر نیستند و درآمد ثابت ندارند و از طرفی این یک یارانه جدید نیست بلکه کمکی برای جبران کاهش درآمد مشاغل ناشی از تعطیلات است. این مصوبه برای ۴ ماه و پیش بینی بار مالی آن حدود ۸ هزار میلیارد تومان است.

ربیعی گفت: از طرفی هر طرحی که به تصویب برسد قابل احترام است، اما درخصوص طرح مجلس نکات زیر قابل بیان است. بنابر نظر کارشناسان سازمان برنامه و بودجه فقط برای سال ۹۹ یعنی همین امسال حدود پنجاه هزار میلیارد تومان بارمالی دارد. محل تامین بودجه این طرح، فروش اموال دولت در بورس دیده شده است. آنچه نظر مجلس محترم است یک یارانه دائمی است که اگر امسال از فروش اموال دولتی منابع آن تامین شد، بودجه سال بعد و سال‌های بعد از کدام محل تامین می شود؟ تعادل چند بودجه را به هم خواهد زد؟ هزینه این طرح را مردم در کجا باید پرداخت کنند؟

وی افزود: یارانه باید هر ماه سر موعد مقرر پرداخت شود ولی در این طرح نحوه تامین آن به اما و اگرهای زیادی وابسته است. حال اگر منابع تامین نشد و این یارانه پرداخت نشد چه کسی پاسخگو است؟ براساس مصوبه مجلس، سهام مشخص شده برای تامین بودجه این طرح باید در بورس به فروش برسد، و اساسا بورس ظرفیت نقد کردن این رقم را در ۳ ماه دارد و آیا کارشناسان بورس این را تایید می کنند؟

سخنگوی دولت گفت: از طرفی بورس در شرایط خاص قرار دارد، عرضه آبشاری سهام آن هم به گونه ای که در این مصوبه منظور شده به پایداری بورس آسیب می رساند و امکان تحقق هم ندارد.

ربیعی تاکید کرد: چنانچه دولت به وزارت اقتصاد مجوز عرضه دارا سوم را داده است ولی به تعبیر وزیر اقتصاد، به لحاظ رعایت شرایط بازار و برای حمایت از ذینفعان بورس موفق به عرضه نشده است. با احتیاط باید نسبت به بورس رفتار شود. این اشکالات باید برطرف شود. هرقانونی باید ضمانت اجرایی هم داشته باشد.

وی تصریح کرد: تاکید می کنم مصوبه ستاد ملی کرونا هیچ شباهتی یا الگوگیری باطرح مجلس ندارد. معتقد هستیم با همکاری بین قوا و دیدن همه جوانب، قادر خواهیم بود بهترین دستاوردها را برای مردم داشته باشیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه پمپئو مدعی شده کارزار فشار حداکثری ضد ایران موفق بوده و همچنان همه گزینه‌ها روی میز است گفت: بدترین وزیر امور خارجه تاریخ آمریکا به خوبی می داند که فشار حداکثری بر ایران جز شکست و سرافکندگی برای او و آمریکا نتیجه ای نداشته است. اما آنها تا امروز بخاطر تکبر و کوته نظری حاضر به پذیرش این شکست نبوده اند.

ربیعی تاکید کرد: البته اگر هدف از فشار حداکثری و تحریم های بی سابقه، به سختی انداختن معیشت مردم ما و اختلال در دسترسی آنها به دارو و غذا بوده و می خواستند ایرانیان سراسر جهان را با قطع ارتباط آنها با شبکه مالی بین المللی به درد سر بیاندازد و و یا اگر می خواستند مردم ما را به این نتیجه برسانند که رهبرانی سنگدل و بدون عاطفه انسانی، رهبری آمریکا را به دست داشتند، باید بگوییم که در این راه موفق بوده اند.

وی ادامه داد: لازم به یادآوری به این دولت ورشکسته آمریکا نیست که دیگر هیچ گزینه ای روی میز آنها باقی نمانده و به آخر راه رسیده اند. واقعیت آن است که تاریخ مصرف این سیاست های شکست خورده و طراحان آن به پایان رسیده و ما توجهی به این لفاظی های توخالی نداریم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص اختلاف میان سعید نمکی و دکتر ملک زاده گفت: من این اختلاف را یک امر طبیعی و کارشناسی می دانم هر چند بهتر بود که در عرصه عمومی این مسائل بیان نمی شد. وزارت بهداشت یک وزارتخانه علمی است و در اوج پاندمی کرونا اختلاف سیاستی و مدیریتی پیش می آید و نباید آن را سیاسی کرد.

ربیعی تاکید کرد: نوپدید بودن و ناشناخته بودن ویروس کرونا برای جامعه پزشکی در همه دنیا محل اختلافات علمی و مدیریتی شده است. نه آقای نمکی و نه آقای ملک زاده هیچ کدام دغدغه سیاسی ندارند و از جناح ها می خواهیم به این مسئله از منظر سیاسی دامن نزنند. یک اختلاف نظر علمی و کارشناسی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: توصیه دولت این است که حوزه سلامت، ملی تلقی شده و به نزاع سیاسی تبدیل نشود. مساله کرونا یک امر ملی بوده و جان مردم جای کار سیاسی نیست. مدیریت نظام سلامت جناب آقای نمکی همواره مورد حمایت رئیس‌جمهور و همه اعضای دولت بوده و همچنان هم مورد حمایت است و همه باید به مدیریت وزارت بهداشت کمک کنیم.

سخنگوی دولت گفت: شخصیت آقای نمکی، اقدامات و زحماتی که دارد می‌کشد قابل تشکر است و همه جامعه و دولت قدردان اوست و از تلاش های علمی پژوهشگران از جمله آقای ملک زاده هم تقدیر می کنیم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.