مرزهای شلمچه و چذابه تا یک هفته برای ورود مسافران بسته شود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 39228
  پرینتخانه » آخرین اخبار, اخبار, استان ها تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۸:۳۵ | 346 بازدید |

مرزهای شلمچه و چذابه تا یک هفته برای ورود مسافران بسته شود

استاندار خوزستان با بیان اینکه بر اساس گزارش ها و بررسی های صورت گرفته ورود گونه جهش یافته کرونا از عراق بوده است، گفت: هرچند ممکن است ریشه آن از کشور دیگری باشد از این رو به مدت یک هفته مرزهای شلمچه و چذابه برای ورود مسافر بسته شود.
مرزهای شلمچه و چذابه تا یک هفته برای ورود مسافران بسته شود

قاسم سلیمانی استاندار خوزستان امشب اظهار کرد:امیدوارم بتوانیم پیک جدید کرونا را کنترل و مهار نماییم همانطور که پیک خای قبلی در استان با موفقیت کنترل و مهار شد.

استاندار خوزستان افزود:در ابتدای تشکیل ستاد ملی کرونا که هنوز قرارگاه اجرایی این ستاد راه اندازی نشده بود پیگیری اجرای مصوبات نامشخص بود که با تشکیل این قرارگاه این مساله مرتفع شد.

سلیمانی ادامه داد:از مسوولیت های این قرارگاه بررسی این است که به عنوان مثال در ادارات،مراکز خدماتی، بازارها و اصناف تا چه میزان پروتکل ها رعایت میشود.

استاندار خوزستان بیان کرد:در صورتیکه در خوزستان مسئول قرارگاه منصوب نشده باشد در اولین فرصت مسوولیت قرارگاه اجرایی ستاد استانی مدیریت کرونا را منصوب میکنم تا پیگیری اجرای مصوبات به صورت موثر و منسجمی انجام شود.

سلیمانی عنوان کرد:بیشترین راه ابتلا از مبتلایان بدون علامت است. چون افرادی که دارای علائم هستند همه از آنها دوری میکنند اما افراد بی علامت ناقل اصلی کرونا هستند.مراودات خانوادگی و فامیلی نیز تاثیر زیادی در شیوع دارد.

استاندار خوزستان ادامه داد:در پیک فعلی ابتلای جوانان زیاد بوده و افراد دارای بیماری زمینه ای، مادران باردار و شیرده و افراد مسن بیشترین درصد از مرگ و میر را تشکیل میدهند و خواهش میکنم همه مردم عزیز و شریف استان نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی توجه نمایند.

سلیمانی اظهار کرد:فرهنگ عزاداری ها و جشن ها در برخی شهرها و مناطق زیاد است که این مراسم عامل بسیاری از موارد ابتلا و تلفات هستند و لازم است ما فرهنگ خود را با توجه به شرایط روز تطبیق دهیم.

استاندار خوزستان تاکید کرد:تا وقتی کرونا شایع است مراسم عزا و عروسی و آئین های مختلف که با تجمع برگزار میشود متوقف شوند و باید نسبت به این موارد افراد قبل از برگزاری مراسم توجیه شوند.

سلیمانی تصریح کرد:برای توجیه خانواده ها نیروی انتظامی و دادستانی آنها را دعوت کنند یا نزد خانواده عزادار بروند و درخواست نمایند مراسم با تعداد محدود برگزار شود.

استاندار خوزستان خاطرنشان کرد:قرارگاه شهید سلیمانی یکی از مهمترین عوامل کنترل این بیماری بوده است.قرارگاه اجرایی ستاد کرونا نیز سه کار و وظیفه اصلی دارند،وظیفه اول این قرارگاه شناسایی بیماران و کنترل مبتلایان است که در منازل قرنطینه شوند و در اجتماعات حاضر نشوند، مسئولیت دوم شناسایی و ردگیری افراد مرتبط با بیمار همچون اعضای خانواده و همکاران است و سومین کار مهم مراقبت از بیماران زمینه ای، افراد مسن و مادران باردار و شیرده است که در اجتماعات حاضر نشوند؛ این سه کار در کنار دیگر اقدامات همچون کمک های مومنانه که در جای خود اهمیت دارد وظیفه اصلی این قرارگاه است.

سلیمانی تاکید کرد:از همه دستگاه ها میخواهم هر جا ستاد و قرارگاه کرونا درخواست کمک نمایند همه امکانات خود را در اختیار قرار دهند‌.همچنین شهرداری ها پیام های هشدار مطابق با نظر علوم پزشکی در سطح شهر نصب نمایند.

استاندار خوزستان یادآور شد:در مراکز اجتماع محور همچون خانه های سالمندان، ندامتگاه ها، مراکز نظامی و …..تست، مراقبت و رعایت اصول بهداشتی بسیار مهم است چون اگر یک نفر مبتلا شود موجب شیوع زیادی میشود.

سلیمانی تصریح کرد:بر اساس گزارش ها و بررسی های صورت گرفته ورود گونه جهش یافته کرونا از عراق بوده است هرچند ممکن است ریشه آن از کشور دیگری باشد از این رو به مدت یک هفته مرزهای شلمچه و چذابه برای ورود مسافر بسته میشود تا امکانات تست سریع و قرنطینه موقت چند ساعته برای گرفتن نتیجه تست در محل این دو مرز با رعایت استانداردها و به شیوه مطلوب گسیل و مستقر شود البته تردد بارها از این دو مرز آزاد است.

استاندار خوزستان بیان کرد:پروتکل ها و محدودیت ها در وضعیتهای مختلف قرمز، نارنجی،زرد و آبی مشخص است و باید تمام و کمال رعایت و اعمال شود. از جمله اینکه مدارس در مناطق قرمز و نارنجی مطلقا غیر حضوری باشد.

نماینده عالی دولت در خوزستان در پایان گفت:ویروس جهش یافته بسیار خطرناک است.تقاضا میکنم با قدرت و بر اساس رویکرد مردم محور دستورالعمل ها و محدودیت ها اجرا شوند و همه موظف به اجرای دستورالعمل ها هستند و اگر دستگاهی از اجرای مصوبات ستاد خودداری نماید من اولین شاکی آن هستم چرا که این مصوبات در حکم قانون بوده و مورد تائید مقام معظم رهبری و مجموعه نظام هستند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.