مردم در ۵ دی امسال نشان دادند که اولویتشان ناامیدسازی دشمن است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 14719
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۰۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۶ |
رئیس قوه قضائیه:

مردم در ۵ دی امسال نشان دادند که اولویتشان ناامیدسازی دشمن است

رئیس قوه قضاییه گفت: تجربه ۹ دی را در بسیاری از روزهای انقلاب داشته ایم و هر جا مردم احساس کرده اند که دشمن دسیسه می کند، با حضور خود به توطئه‌های دشمن پایان داده‌اند.
مردم در ۵ دی امسال نشان دادند که اولویتشان ناامیدسازی دشمن است

آیت الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه، حماسه نهم دی ماه را از تجلی قدرت الهی از غیر مجاری معمولی و طبیعی دانست و تصریح کرد: متوجه شدن دل‌ها به ارزشهای اسلامی و انقلاب به صورت خودجوش، احساس تکلیف مردم برای دفاع از دین و عاشورای حسینی، برملا شدن چهره فتنه گران و خاتمه یافتن فتنه‌ای که هشت ماه امنیت و آرامش کشور را نشانه رفته بود، از مهم‌ترین شاخصه‌ها و دستاوردهای حماسه ۹ دی به شمار می‌رود.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: تجربه ۹ دی را در بسیاری از روزهای انقلاب داشته ایم و هر جا مردم احساس کرده اند که دشمن دسیسه می‌کند، با حضور خود به توطئه‌های دشمن پایان داده‌اند. از جمله این ایام، ۵ دی امسال بود که دشمن به صورت شفاف دعوت به قتل، ویرانگری، کشتار و غارت کرده بود و مردم هم شفاف پاسخ دادند که نا امیدسازی دشمن همچنان در اولویت است. مردم مشکلات اقتصادی و خواسته‌های مهمی دارند که باید مورد توجه جدی قرار گیرد اما در عین حال، اولویت نا امیدسازی دشمن باید همچنان باقی بماند تا از انقلاب، ارزش‌ها و کشور، صیانت شود.

آیت الله رئیسی، پاسداشت بصیرت و مقاومت مردم را در گرو صیانت از حقوق مردم در همه عرصه‌ها توسط مسئولان و کارگزاران کشور دانست و با بیان اینکه امروز حل مشکلات اقتصادی و گره گشایی از معیشت و سفره مردم، یک مسئولیت اساسی است، افزود: در طول چهل سال گذشته، این تجربه را به دست آورده‌ایم که هر جا در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم، حضور و مشارکت مردم را مد نظر قرار داده‌ایم، مردم با مسئولیت پذیری در صحنه حضور یافته اند و موفقیت کشور را رقم زده‌اند.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سفر کوتاه خود به شهرستان‌های ورامین و پیشوا، به همه مسئولان در مجموعه دستگاه قضائی و سایر دستگاه‌ها تذکر داد که ساز و کاری ویژه پیش بینی شود تا مردمی که به هر دلیل شرایط اقتصادی مناسبی ندارند، قادر به تأمین هزینه اخذ وکیل نیستند یا لسان حقوقی ندارند و به طور کلی آحاد محرومان و مستمندان، در دسترسی به عدالت و احقاق حقوق شرعی و قانونی خود یا انجام امور اجرایی و اداری، با مانعی رو به رو نباشند.

آیت الله رئیسی با ذکر مثالی در این زمینه، به یکی از مواردی که با آن در سفر اخیر به ورامین مواجه شده است اشاره کرد و گفت: فردی را مشاهده کردم که تحت پوشش کمیته امداد بود و از مددجویان به حساب می‌آمد اما می‌گفت برای انجام یک کار کارشناسی در پرونده خود، باید ۵۰۰ هزار تومان پرداخت کند. بر همین مبنا همه دادگستری‌ها و به طور کلی دستگاه‌ها در سراسر کشور باید زمینه‌های لازم را فراهم کنند تا در شرایط اقتصادی موجود، همه مردم بتوانند حقوق خود را در عدلیه و ادارات دنبال کنند و نیروها نیز باید با اخلاص، پیگیری و جدیت تلاش کنند که مشکل مردم حل شود و هیچکس علاوه بر تنگناهای معیشتی و مشکلات اقتصادی، درد مضاعفی را برای احقاق حق یا انجام کار خود احساس نکند.

رئیس قوه قضائیه در بخش پایانی سخنان خود، حضور دکتر علی باقری کنی به عنوان معاون امور بین‌الملل و رئیس ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی در جمع مسئولان قضائی را خوش آمد گفت و ضمن قدردانی از تلاش‌های دکتر محمدجواد لاریجانی در این سمت، تصریح کرد: یکی از مواردی که مقام معظم رهبری تاکید کرده‌اند و باید مورد توجه جدی قرار گیرد، احیای ظرفیت بخش بین‌الملل قوه قضائیه است.

آیت الله رئیسی همچنین با اشاره به گزارش رئیس سازمان پزشکی قانونی، راه اندازی ۵۰ دفتر در سراسر کشور برای دسترسی راحت تر مردم به خدمات پزشکی قانونی را امری بسیار مبارک دانست و بر ضرورت پیگیری این موضوع و تأمین اعتبارات لازم برای آن تاکید کرد.

رئیس قوه قضائیه، زمانبندی در خصوص قوانین و مقررات و همچنین ارائه برنامه تحولی را ضروری دانست و در خصوص به کارگیری نیروهای جدید اداری در قوه قضائیه نیز اظهار کرد: جذب نیروهای جدید در قوه قضائیه، نه لزوماً بر اساس پست‌های خالی بلکه باید بر مبنای کارسنجی و نیاز واقعی مجموعه قضائی کشور صورت گیرد تا شاهد تحول و گشایش در اجرای عدالت و رضایت مردم باشیم.

بر اساس این گزارش، رئیس سازمان پزشکی قانونی، معاونان حقوقی، فرهنگی و راهبردی، رئیس سازمان حفاظت اطلاعات و رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه به بیان نکاتی در این جلسه پرداختند و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز گزارشی از عملکرد این سازمان ارائه کرد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.