مردان ۶۰ درصد مبتلایان به کرونا در تهران را تشکیل می‌دهند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 39185
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۶ | 414 بازدید |

مردان ۶۰ درصد مبتلایان به کرونا در تهران را تشکیل می‌دهند

رئیس مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: در تهران حدود ۶۰ درصد موارد ابتلا به کرونا و حدود ۷۰ درصد از مرگ و میرهای ناشی از کرونا مربوط به مردان است.
مردان ۶۰ درصد مبتلایان به کرونا در تهران را تشکیل می‌دهند

علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در پنجمین کنگره سلامت مردان که به همت مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری از ۲۹ تا بهمن تا دوم اسفند ماه در حال برگزاری است، اظهار کرد: خوشبختانه در طول ۱۴ سال اخیر که هفته‌ای به عنوان هفته ملی سلامت مردان نامگذاری شد و التفات ویژه در قالب روز سلامت مردان که به همت همکاران پیشتاز ما در انجمن اورولوژی کشور شکل گرفت، شاهد این بودیم که به طور ویژه در طول سال‌های اخیر برنامه‌هایی کاملا متنوع، جذاب و در عین حال با یک نگاه مهم و راهبردی در جهت اصلاح ساختار سلامت مردان در کشور شکل گرفت.

وی ادامه داد: مردان به دلیل جایگاه متفاوت سرشتی، اقلیمی و شرایط حرفه‌ای و بهداشتی متفاوت در معرض امراض و بیماری‌های مختلفی هستند.در تهران حدود ۶۰ درصد موارد ابتلا به کرونا و حدود ۷۰ درصد از مرگ و میرهای ناشی از کرونا مربوط به مردان است.

زالی افزود: در سال‌های اخیر مطالعات متعدد حاکی از این بوده است که مردان در جوامع توسعه یافته صنعتی و سایر جوامع در حال پیشرفت و از جمله در کشور ما به دلیل نوع آسیب پذیری در فعالیت‌های بیرون از منزل، در معرض آسیب بیشتری قرار دارند.

مراجعه دیرهنگام مردان به پزشک در صورت ابتلا به بیماری های مزمن

رئیس مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران یادآور شد: حجم بالای درگیری آقایان در زندگی روزمره و اینکه مردان نقش اصلی را برای تدارک اقتصادی خانواده بر عهده دارند، موجب آن شده که با یک غفلت عمومی با سلامت خود رو به رو باشند و به همین دلیل بسیاری از مردان درصورت ابتلا به بیماری‌های مزمن و کاهنده توانایی‌های عمومی معمولا دیر به پزشک مراجعه می‌کنند.

زالی مراجعه دیرهنگام مردان به پزشک را عامل شدت یافتن بیماری‌ها عنوان کرد و گفت: آثار به خطر افتادن سلامت مردان تنها بحث زیان‌ها و خسران‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی نیست بلکه می‌تواند آثار متعددی را در توسعه کشورها ایفا کند.

وی تاکید کرد: بنابر این التفات ویژه به سلامت مردان و برنامه ریزی برای توسعه و ترویج برنامه‌هایی که در سلامت مردان وجود دارد ضروری است.

دو سوم عوامل خطر آفرین سلامت مردان قابل پیشگیری است

رئیس مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران افزود: به نظر می‌رسد با روش‌هایی امکان پیشگیری از بیش از دو سوم بیماری‌هایی که سلامت مردان را تهدید کرده و منجر به مرگ و میر و یا کاهش توانایی روزمره مردان در حوزه سلامت می شود وجود دارد.

آسیب پذیری پنج تا ۱۰ برابری مردان در صحنه های ترافیکی و حوادث شهری

زالی با بیان اینکه در کشور ما مردان به دلایل متفاوتی علاوه بر جنبه‌های افتراقی بیولوژیک در برنامه‌های مختلف سلامت آسیب پذیری‌های متفاوتی دارند، گفت: مردان در مقایسه با زنان ایرانی بین پنج تا ۱۰ برابر در صحنه‌های ترافیکی و حوادث شهری آسیب پذیرتر هستند.

وی ادامه داد:در سقوط و آسیب دیدگی‌های ناشی از تروما نیز بین سه تا پنج برابر شانس بروز حوادث و مرگ و میر در مردان نسبت به زنان فزونی دارد.

رئیس مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران افزود: در بحث بیماری‌هایی همچون بیماری اسکیزوفرنی و افسردگی‌های مزمن طولانی مدت، بیماری HIV، بیماری‌های شغلی، سرطان‌ها و بیماری‌هایی از این قبیل در مردان شیوع بالاتری دارد.

۳۲ سرطان شایع کشور در مردان شیوع بیشتری دارد

زالی تصریح کرد: در نقشه بار بیماری‌های کشور اگر بالغ بر ۳۶ یا ۳۷ سرطان گنجانده شود، ۳۲ سرطان در مردان شیوع بیشتری دارد.

وی با بیان اینکه برخی از سرطان‌ها از جمله سرطان پروستات مختص آقایان است و از هر شش مرد ایرانی یک نفر شانس ابتلا به سرطان پستان را در طول زندگی خود خواهد داشت و به ویژه از ۶۵ سالگی به صورت تصاعدی این شانس رو به افزایش خواهد رفت.

عدم پاسخ به درمان در بیماری‌های مردان بیش از زنان است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه مردان به دلیل درگیری‌های مختلف استرسی که در محیط های شغلی و اجتماعی تجربه می‌کنند بسیار از آثار زیان بار استرس را در ابعاد روانی، شخصیتی و اجتماعی متحمل می‌شوند، توضیح داد: برای مثال در مردان مواردی که منجر به مشکلات متعدد روانی می‌شود از نظر دیرپایی، مزمن بودن و ثبات بیشتر و عدم پاسخ به درمان‌های متعارف شاید شیوع بیشتری داشته باشد.

زالی با بیان اینکه برخی از اختلالات بین زنان و مردان مشترک است، گفت: اما دیرپا بودن و پاسخ اندک به درمان در برخی از اختلالات روانی مزمن در مردان شیوع بالاتری دارد.

وی افزود: همچنین حوادثی مانند سوختگی، سقوط و حوادث ترافیکی در مردان بیشتر است و اگر مقایسه کنیم که یک فرد مذکر ایرانی بین ۳۰ تا ۷۰ سالگی نسبت به بروز بیماری‌هایی که می‌تواند کشنده باشد و به ویژه بیماری‌های غیر واگیر چه شانسی دارد، ۱.۵ برابر این شانس در مردان نسبت زنان بیشتر است.

زالی افزود: بیماری‌هایی مانند آسم، بیماری‌های انسدادی ریوی، بیماری‌های قلبی و عروقی به ویژه پس از ۵۵ سالگی، مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی، حوادث ناشی از فشار خون بالا، دیابت‌های مزمن و با پاسخ های اندک به درمان طبی در مردان بیشتر از زنان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: پیش بینی می‌شود که بالغ بر ۲۰ تا ۲۵ درصد مردان به نوعی به مواد دخانی از جمله سیگار اعتیاد دارند و ۱۸ درصد مردان به فشارخون بالا مبتلا هستند و بیش از ۹۵ درصد مردان در طول زندگی خود حتما دچار یک عامل پرخطر کاهنده کیفیت زندگی خواهند شد.

وی با بیان اینکه ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی در مردان شیوع بیشتری دارد، گفت: مجموعه عوامل خطرآفرین و به ویژه در معرض مخاطرات محیطی بودن، اشتغال بالاتر و کم توجهی به سلامت موجب شده است که طول عمر و کیفیت زندگی مردان ایرانی نسبت به زنان کمتر باشد.

رئیس مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با تاکید بر ضرورت اعمال برنامه‌هایی برای تغییر الگوی زندگی و ایجاد سبک زندگی برای به تقلیل رساندن عوامل پرمخاطره در مردان، گفت: در مورد بیماری کرونا نیز که امروز مردم را در عرصه جهانی درگیر خود کرده است؛ علی رغم آنکه پیش بینی می‌کنیم مردان تنها ۱۵ درصد نسبت به زنان با سهم بیشتری نسبت به ابتلا مواجه باشند، در استان تهران شانس مرگ و میر در مردان ۳۰ درصد بیشتر از زنان است.

وی افزود: علت آنکه در تمام دنیا مردان نسبت به بیماری کرونا آسیب پذیری و مرگ و میر بیشتری دارند، بخشی مربوط به عوامل بیولوژیک است و می دانیم که مردان بخش بیشتری از گیرنده ACE۲ را در بدن خود دارند و از طرف دیگر هورمن استروژن و وجود یک کروموزوم ایکس اضافی در زنان به نوعی یک نقش حفاظتی در زمینه ارتقای سیستم ایمنی را ایفا می‌کند.

زالی تاکید کرد: بنابر این به نظر می‌رسد که اگر چه اینکه مردان بیشتر در مراودات مدنی و اجتماع حضور دارند به عنوان یک عامل خطر تلقی می‌شود اما سایر عوامل بیولوژیک نیز در کنار این مورد به مردان شانس بیشتری برای ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا می‌دهد.

رئیس مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران اظهار امیدواری کرد: مردان سالمندی که دچار مشکلات متعدد در حوزه‌های بیولوژی، روان و اجتماع هستند برنامه‌های عمومی در سطح کشور فراهم شود و توجه بیشتری به بار بیماری آقایان به خصوص با نگاه درون زا، اقلیمی و بومی ایجاد شود.

وی خواستار بازمهندسی برنامه‌هایی برای پیشگیری از بیماری‌های مردان شد و گفت: ایجاد برنامه‌های حمایتی برای افراد و به ویژه مردانی که در معرض آسیب‌های شغلی هستند،برنامه ریزی برای اینکه مردان با سرعت و سهولت بیشتری به امکانات بهداشتی دسترسی داشته باشند، برنامه ریزی برای غربالگری مناسب علمی و متقن و مبتنی بر پروتکل‌های بروز در بیماری‌های مردان و طراحی برنامه‌های مداخله‌ای در عرصه بهداشتی بسیار ضروری است.

زالی پرداختن به ابعاد روان شناختی و مشکلات روانی، تقلیل استرس‌ها و کاهش عوامل مخاطره آفرین سلامت مردان را بخش مهمی از استراتژی ملی ارتقای سلامت مردان دانست.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.