مذاکره ایران وآمریکا برای تبادل زندانی/حادثه پارک ملت امنیتی نبود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 47116
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۲ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۴ |
ربیعی در نشست خبری:

مذاکره ایران وآمریکا برای تبادل زندانی/حادثه پارک ملت امنیتی نبود

سخنگوی دولت گفت: مذاکرات ایران و آمریکا در زمینه تبادل زندانیان در جریان است و در صورت آزادی زندانیان ایرانی و به نتیجه رسیدن مذاکرات، اطلاع‌رسانی صورت خواهد گرفت.
مذاکره ایران وآمریکا برای تبادل زندانی/حادثه پارک ملت امنیتی نبود

علی ربیعی سخنگوی دولت صبح امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری خود که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، اظهارداشت: دولت تمام تلاش خود را برای انتقال مطلوب دولت به دولت منتخب را به کار گرفته است و براساس تفاهم صورت گرفته اعضای هیات دولت جلسات منظمی با آقای رییسی رئیس‌جمهور منتخب داشته‌اند و همچنان ادامه دارد و گزارشهای لازم را ارائه کرده‌اند و دولت خود را مکلف به همکاری همه جانبه با رئیس‌جمهور منتخب می‌داند.

ربیعی گفت: همچنین براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری دولت تا روز آخر که دارای مسئولیت هست به وظایف خود ادامه خواهد داد.

وی ادامه داد: در همین راستا دولت برای رفع نگرانی‌ها در خصوص وجود کالاهای اساسی در ماه‌های اولیه فعالیت دولت منتخب تمام تلاش خود را به کار بسته است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: فردا ۲۳ تیر مصادف با سالروز تصویب برجام را روز گفتگو و تعامل سازنده با جهان نامیده‌ایم؛ روزی که نماد اراده ملت ما برای اثبات صلح خواهی و همکاری جویی با همه ملت‌ها و دوری از تنش و عداوت است.

ربیعی تاکید کرد: هشت سال پیش دولت یازدهم نه تنها با شعار بلکه با خواست حقیقی و برآمده از ریشه‌های فرهنگی و تمدنی ایران و اسلام و به هدف رساندن صدای ایرانیان به جهان، رویکرد تعامل سازنده با جهان را انتخاب کرد.

وی افزود: دولت یازدهم در ابتدای ماموریت خود و با ارزیابی از پایان عصر تک‌قطبی و ناگزیری همکاری‌های بین المللی در حل و فصل اختلافات میان ملت‌ها، به این فلسفه و جهان بینی دست پیدا کرد که هیچ راهی جز تعامل و مذاکره در کنار زدن اختلاف‌ها وجود ندارد.

سخنگوی دولت گفت: بدخواهان ملت ما که به هدفی جز انسداد زندگی مردم ما رضایت نمی‌دادند، بدخواهان ایران سال‌ها کوشیده بودند که با ارائه تصویری خشن و قانون شکن از ایران، انزوای ما را از ترتیبات مالی و سیاسی جهانی واقعیت ببخشند. همان‌ها بودند که بعد از دستیابی به توافق برجام که یکی از نمادها و نتایج این رویکرد بود، یکبار دیگر کوشیدند که انتقام خود را نسبت به خردورزی دولت ایران که چیزی جز انعکاس خواست اکثریت قاطع مردم و مقام معظم رهبری نبود، بگیرند و با فریب رئیس جمهور پیشین آمریکا به خروج از برجام و اعمال تحریم‌های یکجانبه نه تنها زندگی را بر مردم ما سخت کردند بلکه ضمن خالی گذاشتن دستان آمریکا، این کشور را توأم با بی آبرویی کم نظیری به ورشکستگی در سیاست خارجی آن کشاندند.

ربیعی تاکید کرد: آغاز به کار دولت با رکود تورمی بی‌سابقه و انزوای مطلق در عرصه‌ی بین‌المللی همراه بود، به‌طوری‌که رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ به ترتیب ۷.۷- و ۰.۳- درصد و نرخ تورّم به ترتیب به ۳۰.۶ و ۳۴.۷ درصد رسیده بود. تدابیر دولت یازدهم در همان شش ماه اول باعث شد تا سال ۱۳۹۳، سال خروج از رکود همراه با افت شدید نرخ تورّم باشد، به‌طوری‌که در آن سال، نرخ تورّم به ۱۵.۶ درصد و نرخ رشد اقتصادی به ۳.۲ رسید. این در حالی بود که مذاکرات هسته‌ای در جریان بود و هنوز توافق هسته‌ای به سامان نرسیده بود.

وی افزود: در حالی که کشور پس از چند سال توفانی، با تدابیر دولت در مسیر ثبات و رونق قرار داشت، یکباره از نیمه دوم سال ۱۳۹۳ جهان با افت شدید و به نوعی بی‌سابقه قیمت جهانی نفت روبرو شد. بسیاری از کشورهای نفتی نتوانستند در برابر این شوک مقاومت کنند و بسیاری دچار رکود اقتصادی و برخی دچار تورم شدید شدند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: سال ۱۳۹۴ برای دولت که در کوران مذاکرات هسته‌ای قرار داشت، سال بسیار سختی بود؛ با این حال، با تدابیری که اتخاذ شد، موفق شدیم با کمترین آثار رکودی و تورمی از این بحران جدید نیز عبور کنیم و عملاً این فشار سنگین در سال ۱۳۹۴ را فقط دولت احساس کرد.

ربیعی اظهار کرد: در مجموع، علی‌رغم همه تنگناها و محدودیت‌ها، دولت تدبیر و امید موفق شد طی سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶، یکی از دوران طلایی اقتصاد ایران در نیم‌قرن اخیر را رقم بزند. متوسط تورم در بازه‌ی سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶، ۱۱.۵ درصد بود و نزدیک به دو سال از این دوره تورم تک‌رقمی در کشور تجربه شد. در ۵۰ سال گذشته سابقه نداشته که نرخ تورم در یک دوره‌ی چهارساله تا این حد پایین باشد.

وی ادامه داد: حتی بعد از خروج دیوانه‌وار آمریکا از برجام، اعتقاد راسخ ما به گفتگو و تعامل سازنده بود که باعث نقش بر آب شدن نقشه بدخواهان ایران و امتناع ما برای خروج متقابل از برجام شد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: این ما بودیم که با ایستادگی در برابر این قانون‌شکنی بزرگ، از نابودی برجام جلوگیری کردیم و با ترکیب کردن مقاومتی بی‌نظیر از یک طرف و پیگیری یک دیپلماسی زنده و پویا از طرف دیگر، برای آمریکا چاره‌ای جز بازگشت به میز مذاکره و عقب نشینی از آن اقدام بی مبنا باقی نگذاشتیم.

ربیعی تصریح کرد: امروز که یکبار دیگر در آستانه احیای برجام قرار داریم و یکبار دیگر ملت ما به مشاهده آثار مثبت این توافق نزدیک‌تر از هر زمان دیگری هستند، اطمینان داریم که تاریخ منصفانه قضاوت خواهد کرد و یقین داریم که مردم به رویکرد گفتگو و تعامل سازنده نمره قابل قبولی خواهند داد.

وی افزود: با همه فراز و فرودهای سالهای اخیر نه تنها از اعتقاد به درستی اصل گفتگو و تعامل عقب ننشسته‌ایم بلکه اصالت و حقانیت این نگاه را در روابط منطقه‌ای به نمایش گذاشتیم و در کوران تهاجمات داعش و دیگر گروه‌های تروریستی که در موازات مداخله‌های مخرب خارجی، آتش بزرگی در خانه مردم بیگناه منطقه به پا کردند، امید به حل اختلاف را زنده نگه داشتیم.

سخنگوی دولت گفت: جمعه پیش رو ۲۵ تیر، روز تامین اجتماعی است. نظام تامین اجتماعی، بخش جدایی‌ناپذیری از شیوه‌های حکمرانی صحیح است. نحوه پرداختن به نظام تامین اجتماعی و سیاست‌گذاری صحیح می‌تواند متضمن امنیت اجتماعی، امنیت روانی و زندگی سالم برای نیروهای کار یک جامعه و همچنین گذراندن دوره سالمندی بدون دغدغه برای همه شهروندان باشد.

ربیعی گفت: دولت در ۸ سال گذشته تلاش داشته تا ضمن گسترش نظام تامین اجتماعی و پیگیری نظام چند لایه، از گروه‌های اجتماعی مختلف از جمله افرادی که دچار فرصت‌های نابرابر اجتماعی بوده و نیازمند انواع حمایت‌های اقتصادی، روانی و اجتماعی هستند، پشتیبانی کند و نیز ترتیبی اتخاذ شود تا جامعه کار و تولید، با کرامت و امنیت روانی همراه باشد.

وی ادامه داد: گسترش خدمات درمانی از طریق طرح تحول سلامت و گسترش پوشش‌های بیمه‌ای سلامت و نیز اقدام پرافتخار مبنی بر اینکه امروز هیچ ایرانی بدون بیمه سلامت نیست، از جمله اقدامات دولت در این زمینه بوده است.

سخنگوی دوات گفت: همچنین گسترده شدن افراد تحت پوشش بیمه بازنشستگی به خصوص در میان روستاییان و عشایر، به بیش از ۲ میلیون و ۳ ۰۰ هزار نفر رسیده‌اند، از دیگر خدماتی است که توسط دولت تدبیر و امید صورت گرفته است.

ربیعی خاطرنشان کرد: در دولت تدبیر و امید تلاش شد تا بدهی‌های خود را به این سازمان پرداخت کند؛ به همین دلیل با تلاش‌های صورت گرفته، سازمان تامین اجتماعی امروز از یک تعادل نسبی برخوردار می‌باشد. همچنین به خواست دو دهه جامعه کارگری و بازنشستگان مبنی بر همسان سازی حقوق بازنشستگی، عمل شده است. امروز در بحث درمان نیز این سازمان موفق به گسترش خدمات درمانی در قالب الکترونیک و حذف نسخه شده است.

وی افزود: دریافتی مستمری‌بگیران با سی روز سابقه کار از سال ۹۲ تاکنون افزایش کم نظیری یافته است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه همچنین ۲۵ تیر روز سازمان بهزیستی است، گفت: بهزیستی وظایف متعدد و مهمی را بر عهده دارد. توانمندتر کردن افراد دارای معلولیت و سایر گروه‌های هدف با ایجاد اشتغال و مهارت‌افزایی، موفقیت مهمی بوده که سازمان بهزیستی در این سال‌ها به آن دست یافته است.

ربیعی تاکید کرد: از طرفی افزایش مستمری‌بگیران از ۸۲ هزار تومان برای خانواده ۴ نفره در سال ۹۲ به ۵۴۰ هزار تومان در سال ۹۹ رسیده است که از جمله اقدامات دولت برای بهبود شرایط افراد تحت پوشش بهزیستی بوده است. خوشبختانه بهزیستی در تشریک مساعی با جامعه موفق عمل کرده و نهادهای مدنی مرتبط با خیر جمعی، در این هشت سال به بیش از دو برابر تمام سال‌های گذشته افزایش یافته است.

وی افزود: بهزیستی از سوی دیگر متکفل فرزندانی از این سرزمین است که فاقد حمایت نهاد خانواده هستند و این سازمان باید نقش والدین را ایفا کند. مجموعه این فعالیت‌ها، بهزیستی را به محیطی پر از مهر و فداکاری تبدیل کرده است. این روز بهانه‌ای است که همه، خیر جمعی را به یاد بیاوریم. پایداری جامعه ما منوط به گسترش خیر جمعی است. برای زیست بهتر، همه ما باید به یک مددکار تبدیل شویم. برای اینکه خیر جمعی، در ایران تبدیل به جنبش اجتماعی گردد، هر ایرانی باید یک مددکار و یک نیکوکار بشود.

سخنگوی دولت اظهار کرد: همچنین امسال با خشکسالی کم نظیری روبرو شده‌ایم. افزایش دما و کاهش ذخایر آبی علاوه بر زندگی روزمره شهروندان، معیشت و اقتصاد در بخش کشاورزی را با مشکل و چالش روبرو کرده است.

ربیعی تاکید کرد: ما با کمی آب به دلیل کاهش بارندگی‌ها و کم آبی روبرو شده‌ایم و پیش بینی می‌شود در سال آینده هم ادامه داشته باشد. این کم آبی و خشکسالی باید همراه با الزاماتی در سیاستگذاری ها و نیز فرهنگ سازی و تغییر سبک مصرف و سازگاری مردم با کم آبی باشد.

وی افزود: دولت به منظور حمایت از بخش کشاورزی در بحث خشکسالی مقرر کرد: با توجه به کاهش چشمگیر ریزش‌های جوی در سال آبی جاری نسبت به میانگین دوره‌های مشابه گذشته و در راستای مدیریت خشکسالی و رفع مشکلات کشاورزان در تمام نقاط کشور و جلوگیری از بروز بحران‌های اجتماعی، با اختصاص اعتبار، امهال و اعطای تسهیلات برای خسارت دیدگان بخش کشاورزی موافقت کرد.

سخنگوی دولت گفت: بر این اساس، مبلغ ۱۵ هزار میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به منظور تامین آب کشاورزی اضطراری از طریق لایروبی، مرمت و بازسازی قنوات، تاسیسات و تجهیزات آبی شبکه‌های آبیاری، ایستگاه‌های پمپاژ، بندهای انحرافی، مرمت و بازسازی کانال‌های عمومی و سردهنه‌های کشاورزی، چشمه‌سارها، استخرهای ذخیره آب و آب بندان ها، پوشش انهار، انتقال آب با لوله و… اختصاص یافت.

ربیعی اظهار کرد: همچنین به موجب مصوبه مذکور، کارگروه مربوط به بخشودگی سود و کارمزد و جریمه وام‌های دریافتی کشاورزان خسارت دیده از حوادث غیرمترقبه موظف است صرفاً در شهرستان‌هایی که در سال زراعی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ تحت تأثیر خشکسالی قرار گرفته و توسط سازمان مدیریت بحران کشور به استانداری‌ها اعلام شده‌اند، مشمولین واجد بهره مندی از امهال تسهیلات موضوع تصویب نامه را به بانک‌های عامل معرفی کند و بانک‌های عامل موظفند ضمن بخشودگی سود، کارمزد و جرایم تسهیلات دریافتی خسارت‌دیدگان بخش کشاورزی که در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ دچار خشکسالی شده‌اند و سررسید بدهی آنها درسال ۱۴۰۰ است، اصل تسهیلات دریافتی را به مدت سه سال امهال نمایند.

وی ادامه داد: دولت همچنین با پرداخت مبلغ ۳۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه بانکی (با کارمزد ۴ درصد) به آسیب دیدگان بخش کشاورزی با راهبری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از طریق بانک‌های عامل با معرفی وزارت جهاد کشاورزی (سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها) و با ضمانت زنجیره‌ای برای جبران خسارت ناشی از خشکسالی سال آبی جاری موافقت کرد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: روز یکشنبه نیز پس از جلسات متعدد با حضور نهادهای مدنی و کارشناسان حقوقی دولت با هدف حمایت از حقوق بشر و شهروندی براساس اصول قانون اساسی، موازین اسلامی، تعهدات بین‌المللی و سایر قوانین، تقویت، هماهنگ، همگرا و هم افزا کردن تلاش‌ها و ابتکارات ملی در حمایت از حقوق بشر و شهروندی، «لایحه ایجاد نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی» را تصویب کرد.

ربیعی گفت: همچنین هیات دولت نظر به ضرورت گذار از وابستگی اقتصاد به نفت به اقتصاد مبتنی بر کارآفرینی و نوآوری، ایجاد شغل پایدار و افزایش درآمد سرانه ملی، اعضای دولت با هدف تشویق و حمایت از کارآفرینان پیشرو، سیاست‌های اجرایی تشویق و حمایت از کارآفرینان پیشرو را تصویب کرد.

وی ادامه داد: بر این اساس، کارآفرینان پیشرو به مدت سه سال از مشوق‌های این مصوبه بهره‌مند خواهند شد و بعد از آن لازم است تا دوباره ارزیابی شوند.

سخنگوی دولت گفت: در بخشی از حمایت‌ها دانشگاه‌ها می‌توانند به کارآفرینان پیشرو مدرک دکتری افتخاری اعطا نمایند. وزارت علوم نیز موظف است چارچوب‌های لازم برای همکاری و حضور کارآفرینان پیشرو در دانشگاه‌ها، بدون در نظر گرفتن مدرک تحصیلی آنان، به عنوان مدرس یا استاد مدعو در حوزه‌های مرتبط با فعالیت کاری آنان یا حوزه‌های کارآفرینی را فراهم نماید. همچنین معاونت علمی و فناوری موظف است با هدف رفع نیازهای فناورانه کارآفرینان پیشرو، مشوق‌های لازم جهت ارتقای همکاری آنها با شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان را طراحی و اجرا کند.

ربیعی گفت: کارآفرینان پیشرو بعد از احراز شرایط، جزء فعالان اقتصادی مجاز گمرک شناخته می‌شوند.

مذاکرات ایران و آمریکا درباره تبادل زندانیان در حال انجام است

ربیعی در ادامه این نشست در رابطه با اظهارات راب مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از پیشرفت در مذاکرات برای آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران، بیان کرد: ما قبلاً و مکرراً اعلام کرده‌ایم که جمهوری اسلامی ایران به خاطر نیات انسان دوستانه آماده تبادل همه زندانیان سیاسی در ازای آزاد کردن همه زندانیان ایرانی در سراسر جهان است که با دستور و خواست آمریکا محبوس شده‌اند.

وی عنوان کرد: ما حتی در دولت پیشین آمریکا هم از این آمادگی طرف ایرانی خبر داده بودیم اما این دولت آمریکا بود که با اصرار بر گروگان گیری ایرانیان از نشستن پای میز مذاکره امتناع کرده بود.

ربیعی تاکید کرد: آقای ظریف از مدت‌ها پیش طرح مبادله همه زندانیان ایرانی و آمریکایی با یکدیگر را مطرح کردند و دولت بایدن نیز از روزهای ابتدایی روی کار آمدن، این موضوع را مورد توجه قرار داد.

سخنگوی دولت گفت: مذاکرات در این زمینه در جریان است و در صورت آزادی زندانیان ایرانی و تامین منافع کشورمان و نیز به نتیجه رسیدن مذاکرات، متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

نیروهای نظامی و دولتی افغانستان که به ایران آمده بودند را بازگرداندیم

ربیعی در رابطه با حضور طالبان در مرزهای شرقی کشور و تدابیر امنیتی ایران در این مناطق، تصریح کرد: از سال ۹۸ و با شروع فرایند جدید، تغییرات در عرصه سیاسی افغانستان، دستگاه‌های مختلف و مرتبط با محوریت وزارت کشور، ضمن رصد مستمر نسبت به ایجاد آمادگی‌های لازم برای مواجهه با آثار این تحولات اقدام کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین در مجموع، با اقدامات صورت گرفته آمادگی‌های لازم در همه دستگاه‌های ذیربط وجود داشته و سناریوهای مختلف متناسب با روند تحولات، مد نظر قرار داشته و در صورت نیاز، اقدام خواهد شد.

سخنگوی دولت افزود: در رابطه با مبادلات تجاری بین دو کشور هم، با توجه به تحولات رخ داده در گمرکات مرزی افغانستان، در حال حاضر گمرک اسلام‌قلعه مقابل دوغارون و ابونصر فراهی مقابل ماهیرود تحت کنترل طالبان درآمده است لذا عملاً تا برقراری شرایط ثبات باید منتظر بمانیم. اما گمرک میلک در حال حاضر فعال است و طبق روال گذشته مبادلات تجاری میان ایران و افغانسان از طریق آن انجام می‌شود.

ربیعی درباره ورود مهاجران غیرقانونی نیز تاکید کرد: برنامه ایران جلوگیری از ورود اتباع غیرمجاز است که با شدت در حال انجام و پیگیری است. در عین حال، تدابیر لازم در خصوص تقویت نیروهای مرزبانی، نظارتی و امنیتی در مرزهای مشترک با افغانستان اتخاذ شده است و آمادگی کامل وجود دارد.

وی ادامه داد: درباره پذیرش احتمالی نیروهای رسمی و دولتی و نظامی افغانستان نیز، تصمیماتی اتخاذ شده است و بخشی از نیروهای ورودی به ایران، با هماهنگی دولت مرکزی افغانستان، بازگردانده شده‌اند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در صورت ورود مهاجران جدید، تلاش می‌شود در جوار محدوده مرزی در داخل، اردوگاه‌ها و امکانات لازم برایشان مهیا گردد، گفت: ولی تاکنون مواجه با مهاجران جدیدی به خصوص به صورت خانوادگی نبوده‌ایم.

هیچ مورد غیرقانونی در روند اعزام معلمان به خارج نداشتیم

ربیعی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه «برخی اخبار حاکی از این است که در روزهای پایانی دولت دوازدهم برخی از مدیران آموزش و پرورش خارج از ضوابط به عنوان مدیر به مدارس خارج از کشور اعزام می‌شوند در حالی که تعدادی از معلمان سالهاست در صف انتظار اعزام قرار دارند. شما این موضوع را تائید می‌کنید؟ و اینکه علت این انتصاب‌های عجله‌ای در روزهای پایانی دولت چیست؟» بیان کرد: در اعزام معلمان به خارج از کشور هیچ تغییری ایجاد نشده و این امر دقیقاً براساس شرکت در آزمون و پذیرش و براساس ضوابط قانونی انجام می‌شود و حتی یک مورد اعزام خارج از قاعده و قوانین نبوده است.

وی اضافه کرد: در مورد سرپرستان نیز پس از پایان دوره سرپرستی آنها، سرپرستان جدید منصوب می‌شوند و در همین خصوص در ماه‌های پایانی دولت هیچ رفتار غیرمتعارف و خارج از ضابطه‌ای انجام نشده است چرا که فرآیند انتخاب و اعزام سرپرستان به دلیل طی مراحل اجرایی از حدود یک سال قبل آغاز می‌شود و بنابر تجارب، حداقل به ۶ ماه زمان نیاز دارد و امکان اقدام‌های عجولانه وجود ندارد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: بنابراین هیچ تصمیمی یکباره و غیرمتعارف صورت نگرفته است.

شواهدی از امنیتی بودن انفجار در پارک ملت نیست

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در رابطه با علت و عوامل صدای انفجار بامداد جمعه در پارک ملت گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد صدای انفجار شنیده شده، ناشی از ایجاد یک گودال در بخشی از پارک بوده که محموله‌ای از مخلوط بنزین و گازوئیل درون حفره‌ای جاسازی شده بود. تاکنون هم هیچ شواهدی درخصوص امنیتی بودن موضوع، از طرف دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ارائه نشده است.

ربیعی افزود: البته دستگاه‌های ذیربط برای شناسایی اقدام کنندگان، اقدامات لازم را پیگیری می‌کنند. بنابراین طبق گزارش ارائه شده از سوی وزارت کشور، این حادثه به هیچ عنوان شبیه خرابکاری‌های اخیر نیست. با این حال، به محض دریافت اطلاعات جدید، حتماً به افکار عمومی توضیح داده خواهد شد.

گردهمایی منافقین فرصتی برای رسوایی سیاستمداران ریاکار آمریکایی است

وی در پاسخ به این سوال که گروهک تروریستی منافقین به مدت سه روز نشست مجازی برگزار کرد و شماری از اعضای دموکرات و جمهوری خواه کنگره آمریکا و برخی شخصیت‌های اروپایی در این نشست حضور داشتند. ارزیابی شما از سیاست حقوق بشری غرب چیست؟ گفت: گردهمایی فرقه یا گروهک تروریستی منافقین فرصتی برای شناسایی و رسوایی سیاستمداران ریاکار آمریکایی است که برخلاف شعارهای تکراری، کمترین اعتنایی به مبانی و تاریخچه تروریسم ونقض حقوق بشر در سایر کشورها ندارند.

ربیعی بیان کرد: البته ما هیچ وقت از آنهایی که طی سالیان اخیر با طراحی و پشتیبانی از تحریم، جنگ و ترور علیه مردم ایران که نام سیاست فشار حداکثری بر آن نهاده بودند، انتظار نداشتیم که راه خود را از گروهک‌های تروریستی منافقین جدا کنند. اما این مایه شرمساری آمریکا و اروپاست که وزیر امور خارجه سابق و بدنام آمریکا و چندین مقام رسمی دیگر آمریکایی و اروپایی، بخاطر نفرت پراکنی و البته بخاطر مشتی دلار، نه تنها خرید و فروش می‌شوند بلکه دوشادوش یک فرقه ورشکسته تروریستی و عاملان قتل عام هزاران ایرانی بی‌گناه می‌ایستند و بی شرمانه به این جنایت‌ها افتخار می‌کنند.

وی اضافه کرد: نشست‌های این فرقه مطرود، نمایشی بی نقاب از بدخواهی و کینه توزی علیه ملت ایران است. طبیعتاً آنهایی که وقیحانه در کنار تروریست‌ها می‌ایستند کمترین صلاحیتی برای سخن گفتن از ابتدایی‌ترین مبانی حقوق بشر و تظاهر به صلح جویی و نیک خواهی برای مردم ایران و هیچ مردم آزاده دیگری را در جهان ندارند.

اگر مصوبه افزایش حقوق کارمندان مغایر قانون است، رئیس مجلس اعلام کند

سخنگوی دولت در رابطه با لغو مصوبه سقف افزایش ۲.۵ میلیونی حقوق و مزایای کارکنان دولت گفت: در زمان تصویب بودجه سال ۱۴۰۰ دولت نگران برخی تصمیمات غیرکارشناسی و عجولانه بود. پس از تصویب و اجرایی شدن بودجه به دلیل برخی مشکلات ناشی از نبود جامع نگری در برخی سطوح کارکنان دولت به خصوص مناطق نفت خیز، آنان را فاقد انگیزه کرده بود.

ربیعی ادامه داد: دولت به موجب بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه دولت نحوه اعمال افزایش حقوق‌ها را تنظیم و افزایش حقوق گروه‌های مختلف کارمندی را تعیین کرد و اخیراً نیز با الحاق یک تبصره به بند ۶ تصویبنامه قبلی، اصلاحاتی در آن انجام داد.

وی خاطر نشان کرد: به موجب اصل ۱۳۸ قانون اساسی مرجع اعلام مغایرت مصوبات هیئت وزیران با قانون رئیس مجلس است که پس از بررسی هیئت تطبیق مصوبات مجلس با قوانین نظر نهایی خود را اعلام می‌کند. طبیعی است که مصوبه دولت اگر مغایر قانون باشد باید از سوی هیئت تطبیق و رئیس مجلس به دولت ابلاغ شود که تاکنون در این مورد نظری به دولت ابلاغ نشده است.

افزایش حقوق مدیران مربوط به مدیران حرفه‌ای است

سخنگوی دولت تصریح کرد: البته در روزهای اخیر برخی رسانه‌ها با انتشار شایعاتی مدعی شدند که دولت دوازدهم با اصلاح این مصوبه شرایط را برای افزایش مجدد حقوق مدیران فراهم کرده است که این حرف دقیقی نیست.

ربیعی افزود: این ترمیم صرفاً برای مدیران حرفه‌ای صورت گرفته و مقامات در شمول این مصوبه قرار ندارند. ماجرا از این قرار است که تغییرات ایجاد شده در جدول امتیاز فوق العاده مدیریت مدیران حرفه‌ای مانند روسای ادارات و معاونان آنان و همچنین مدیران کل و معاونان آنان که به موجب مصوبه یکم تیرماه ۱۴۰۰ هیئت وزیران صورت گرفته است، به تبع رایی است که اسفند ماه سال ۱۳۹۹ از سوی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری صادر شده است.

وی تاکید کرد: بر اساس این رای، امتیازات فوق العاده مدیریت که از زمان اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری (۱۳۸۸) به این سو بنا به برداشت مجریان قانون و همچنین مصوبه سال ۱۳۹۵ شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی در تعیین سقف حق شاغل، محاسبه می‌شده است، حذف و به تبع آن موجب کاهش حقوق مشاغل مدیریت شد.

سخنگوی دولت بیان کرد: درحقیقت دولت با استفاده از ظرفیت‌های قانونی و با تغییر مبانی محاسبه امتیازات جدول فوق العاده مدیران نسبت به ترمیم این بخش از حقوق مدیران حرفه‌ای که سال‌های گذشته مدیران از آن بهرمند بوده‌اند و به موجب رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری کاهش یافته بود، اقدام کرده و از این طریق حقوق مدیران حرفه‌ای به میزان کاهش صورت گرفته ترمیم شده و افزایش جدیدی به موجب این مصوبه در حقوق مدیران وجود ندارد.

ربیعی ادامه داد: بنابراین استنباط اینکه به‌واسطه این مصوبه و تغییرامتیازات فوق العاده مدیریت، حقوق مدیران افزایش می‌یابد استنباط نادرستی است.

می‌توانیم رادیوایزوتوپ‌های صنعتی جدید تولید کنیم

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه واکنش ایران به ابراز نگرانی‌های کشورهای غربی و روسیه نسبت به افزایش غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم فلزی و اعلام ایران در خصوص تولید یک صفحه سوخت سیلیساید برای استفاده در رآکتور تهران چیست و اینکه آیا تهران آمادگی برای توقف برنامه‌های خود و بازگشت به برجام را دارد؟ گفت: تمام این اقدامات بر اساس نیازهای صلح آمیز در فعالیت‌های هسته‌ای ایران و بر مبنای حقوق مندرج جمهوری اسلامی ایران در برجام با استناد به بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام و با اطلاع آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام می‌گیرد.

سخنگوی دولت اضافه کرد: مطابق اعلامیه‌های متعدد ما در چارچوب بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان در برجام به سرعت بازگشت پذیر هستند. از نظر ما با توجه به مقاصد مطلقاً صلح آمیز، هیچ جایی برای نگرانی از این اقدامات وجود ندارد، با این حال، اگر مشارکت کنندگان در برجام نگران این فعالیت‌ها هستند، توصیه می‌کنیم که به جای گله گذاری از اقدامات ایران که نتیجه طبیعی بی تفاوتی نسبت به انجام تعهدات دیگر طرف هاست، سریع‌تر به تعهدات خود بازگردند.

ربیعی عنوان کرد: اگر دیگر طرف‌های برجام به وظایف قانونی خود عمل کنند، جمهوری اسلامی ایران نیز هرچه سریع‌تر انتظارات قانونی مبتنی بر محدودیت‌ها در توافق برجام را محقق خواهد کرد. برخی از کشورهای اروپایی در حالی اقدامات ایران را ناقض تعهدات برجامی می‌دانند که خود در اجرای تعهداتشان ذیل برجام، هیچگاه از مرحله حرف فراتر نرفته‌اند.

وی ادامه داد: لازم به ذکر است که مواضع سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این خصوص غیرقابل قبول بوده و آمریکا در حالی از اقدامات ایران اظهار نگرانی می‌کند که وضعیت فعلی حاکم بر برجام، ناشی از اقدامات و رویکردهای غیرقانونی و یکجانبه خود این کشور است و این کشور در دوره بایدن نیز به اجرای سیاست شکست خورده فشار حداکثری ترامپ علیه مردم ایران ادامه داده است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: اما در توضیح جزئیات بیشتری از فعالیت‌های فنی هسته‌ای باید اشاره کنم که سوخت راکتورهای تحقیقاتی و قدرت آنها به طور مستمر شاهد تحول کیفی با استفاده از فناوری‌های نوین است. سوخت ۲۰ درصدی اورانیوم فلزی، نسبت به سوخت ۲۰ درصدی معمول، موجب ارتقای راندمان و کارآمدی رآکتور تحقیقات تهران می‌شود به گونه‌ای که هم بتوانیم کمیت رادیوداروها را افزایش بدهیم و از نظر زمانی نیز فرایند تولید، سریع‌تر می‌شود.

ربیعی تاکید کرد: علاوه بر آن، می‌توانیم به تولید رادیوایزوتوپ‌های صنعتی جدیدی که در شرایط حاضر زمان تولید آن نیست، اقدام کنیم. ما انتظار داریم حال که به این تکنولوژی پیشرفته دست یافته‌ایم، برای توقف این فرایند، سوخت جدیدی را برای ما تامین کنند.

۱۶ هزار مگاوات طرح‌های نیروگاه حرارتی در حال احداث است

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با موضع دولت در برابر اعتراضات مردم به قطعی برق و اعتراضات در اصفهان به خاطر عدم دریافت حق آبه، اظهار کرد: ماجرای خاموشی‌های برق، باعث ایجاد مشکلاتی برای زندگی مردم شد، ضمن احترام به نگرانی و اعتراض‌های مردم، از مسائل پیش آمده متاسفیم. امروز که قطعی برق خانگی کاهش یافته است مروری بر علل قطعی برق و خاموشی‌ها حاوی آموزه‌هایی برای جامعه و ساختار مدیریتی است.

سخنگوی دولت ادامه داد: خشکسالی موضوع مهمی است که باید سازگاری با خشکسالی نه تنها در پیش بینی‌ها و برنامه ریزی ها بلکه در سبک مصرف انرژی مورد توجه قرار گیرد و بنابر پیش بینی‌ها، دولت آینده نیز با این پدیده روبرو خواهد بود و همگان باید به نوعی در مواجهه با این پدیده همکاری و مشارکت داشته باشند.

ربیعی ادامه داد: لازم است در سبک مصارف کشاورزی، صنعتی و خانگی تجدید نظر شود. سیاست‌های یارانه‌ای پنهان در انرژی که همواره به سود طبقه ثروتمند بوده نیاز به تامل و بررسی دارد که برای آغاز تصمیم گیری های سخت لازم است همگان با آن همراهی داشته باشند.

وی تصریح کرد: ادامه روند احداث نیروگاه‌های جدید و سرمایه گذاری باید مورد توجه قرار گیرد. بخشی از خاموشی‌های اخیر نشان دهنده آثار تحریم‌ها بر سرمایه گذاری ها از جمله در صنعت برق است و دولت علیرغم همه مشکلات تلاش‌های ارزنده‌ای در خصوص احداث نیروگاه‌ها انجام داده است که به آنها اشاره می‌کنم.

سخنگوی دولت اضافه کرد: با توجه به عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم، در دولت یازدهم ۷۹۲۶ مگاوات و در دولت دوازدهم ۱۲۱۰۱ مگاوات و جمعاً به میزان ۲۰۰۲۷ مگاوات طرح‌های نیروگاهی به بهره برداری رسیده است و ۱۶۳۰۹ مگاوات طرح‌های نیروگاه حرارتی در حال احداث است.

ربیعی با بیان اینکه همچنین ۱۷۹۲۵ طرح‌های نیروگاهی در انتظار رفع توقف تامین مالی خارجی قرار دارند، گفت: همچنین یک ابهام در خصوص تکالیف دولت در برنامه ششم توسعه مطرح می‌کنند که قابل ذکر است که طبق بند ت ماده ۴۸ قانون برنامه ششم توسعه دولت مکلف است از طریق وزارت نیرو در طول اجرای برنامه نسبت به افزایش توان تولید برق تا ۲۵ هزار مگاوات از طریق سرمایه گذاری موسسات عمومی غیردولتی، تعاونی و خصوصی اعم از داخلی و خارجی و یا منافع داخلی شرکت‌های تابعه یا به صورت روش‌های متداول سرمایه گذاری از جمله ساخت، بهره برداری و تصرف اقدام کند.

وی ادامه داد: در همین راستا طی برنامه ششم توسعه ۱۲۱۲۶ مگاوات طرح‌های نیروگاهی راه اندازی شده و ۱۹۶۶ مگاوات طرح‌های نیروگاهی آماده راه اندازی تا پایان برنامه ششم است. ۱۶۳۰۹ مگاوات طرح‌های نیروگاهی حرارتی در حال احداث طی برنامه ششم است.

مزایده شش هزار معدن، معدن فروشی نیست

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با شایعات مربوط به معدن فروشی که این روزها مطرح شده است، بیان کرد: در خصوص آزادسازی شش هزار محدوده و معدن غیرفعال کشور و برگزاری مزایده باید گفت که از ترتیباب اداری و وظایف جاری وزارت صمت بوده و اتفاقاً آزادسازی معادن از مطالبات مقام معظم رهبری نیز بوده است.

ربیعی عنوان کرد: این موضوع از مدت‌ها قبل در وزارت صمت بررسی و فرایند این طرح از مهر ماه سال گذشته آغاز شد و در نهایت پس از اطلاع رسانی مناسب از طریق شبکه‌های مختلف صدا و سیما و دیگر رسانه‌ها مزایده عمومی از تاریخ ۱۹/‏۰۲/‏۱۴۰۰‬ آغاز و در تاریخ ۲۷ خرداد ماه به پایان رسید و در این مزایده سه هزار متقاضی شرکت کرده‌اند.

وی اضافه کرد: به نظر من شیوه بیان در خصوص این مزایده می‌توانست بسیار مناسب‌تر صورت گیرد که موجب نگرانی در جامعه هم نشود. اقداماتی از نظیر تماس قبلی، مذاکره با وزیر، بررسی‌های دقیق صورت گرفته و تصمیم لازم اتخاذ شود. در همین راستا نکاتی به اطلاع مردم عزیز می‌رسانم مبنی بر اینکه مزایده و واگذاری محدوده‌های معدنی کشور جزء تکالیف قانونی وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: این امر در طول سال‌های مختلف همواره فرایندی کاملاً تخصصی، فنی و کارشناسی را طی نموده که در طول ۳ دهه گذشته این برنامه توسط وزارت صمت در استان‌های مختلف انجام شده است و تنها تفاوت آن در این مرحله، گستردگی این واگذاری و نیز تغییر برخی شرایط ورود به مزایده شامل افزایش ضمانت حضور در مزایده و بیشتر شدن امتیازات برای سنجش اهلیت و صلاحیت حرفه‌ای و مالی متقاضیان است که برای جلوگیری از حبس دوباره این معادن و غیر فعال ماندن ظرفیت معدنی کشور، بر اساس تجربیات حاصل از واگذاری‌های پیشین، برقرار شده است.

ربیعی ادامه داد: طی ماه‌های گذشته اطلاع رسانی لازم برای واگذاری این محدوده‌های معدنی از طریق رسانه ملی، مطبوعات و جراید و همچنین رسانه‌های مجازی کشور در سطوح ملی و استانی انجام شد و همگان می‌بایست به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشند که در این شیوه واگذاری به صورت مزایده که به صورت تمام الکترونیکی و صرفاً از طریق سامانه ستاد دولت انجام می‌گیرد امکان استفاده از هیچ‌گونه رانتی وجود ندارد.

وی تاکید کرد: لذا این وزارتخانه هیچ‌گونه دخل و تصرفی در ثبت و اجرای مزایده نداشته و احتمال استفاده از هرگونه رانتی در این زمینه از بین رفته است. با توجه به اینکه معادن جزء انفال محسوب می‌شوند در مزایده معادن، هیچ معدنی به فروش نرسیده و هیچ پولی در این مزایده رد و بدل نشده است و صرفاً یک ضمانت نامه جهت شرکت در مزایده از متقاضی دریافت گردیده و حقوق دولتی اجرای این طرح پس از بهره‌برداری و استخراج در دولت بعد به حساب خزانه واریز خواهد شد.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه در حقیقت اجرای طرح آزادسازی محدوده‌ها و معادن غیرفعال کشور، ریل گذاری بخش معدن برای دولت آینده است و آثار و پیامدهای مثبت آن قابل مشاهده است، گفت: بنابراین مباحث و شبهاتی را که در این خصوص وجود دارد، تماماً مبتنی بر عدم علم و آگاهی است.

ربیعی تصریح کرد: تاکید می‌کنم مزایده شش هزار معدن، معدن فروشی نیست. پولی دریافت نمی‌شود بلکه ریل گذاری برای آینده است. وزارت صمت بنگاه سیاسی نیست بلکه بنگاه اقتصادی و کارشناسی است و در همه این مزایده‌ها نیز پیش بینی حضور نماینده دادستان شده است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.