مذاکرات را بخشی از منافع ملت ایران می‌دانیم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 80048
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۶:۳۲ |
ابراهیم عزیزی، نایب‌رئیس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی:

مذاکرات را بخشی از منافع ملت ایران می‌دانیم

ابراهیم عزیزی، نماینده شیراز و زرقان و نایب‌رئیس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با‌ خبرنگار «رسالت» به تشریح حضور وزیر امور خارجه در نشست کمیسیون امنیت ملی و گزارشی از ملاقات و رایزنی با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ اروپا پرداخت و اظهار‌ کرد: رفت‌وآمدهای وزیر امور خارجه به مجلس شورای اسلامی بارها صورت گرفته و امری طبیعی است.
مذاکرات را بخشی از منافع ملت ایران می‌دانیم

گروه سیاسی 
ابراهیم عزیزی، نماینده شیراز و زرقان و نایب‌رئیس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با‌ خبرنگار «رسالت» به تشریح حضور وزیر امور خارجه در نشست کمیسیون امنیت ملی و گزارشی از ملاقات و رایزنی با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ اروپا پرداخت و اظهار‌ کرد: رفت‌وآمدهای وزیر امور خارجه به مجلس شورای اسلامی بارها صورت گرفته و امری طبیعی است. خوشبختانه روابط خوبی میان مجلس شورای اسلامی به‌ویژه کمیسیون امنیت ملی و وزارت امور خارجه شکل‌گرفته و برقرار است. به طورکل در این نوع از نشست‌ها تلاش می‌شود تا مسائل و موضوعات مهم روز و رویکردهای پارلمانی موردبررسی قرار بگیرد. بدیهی است که بررسی موضوعات مهم، نقش مهمی در حل مشکلات و مسائل خواهد داشت. 
وی افزود: وزیر امورخارجه بر اساس چارچوب برقرارشده میان کمیسیون امنیت ملی و وزارت امور خارجه، در کمیسیون حاضر شدند و پیرامون موضوعات مختلف صحبت کردند و گزارشاتی را نیز ارائه دادند. بخش نخست صحبت‌ها درباره مسائل روز و بخش دوم پرسش نمایندگان پیرامون موضوعات کلی همچون مذاکرات بود. اعتقادمان این است که آمریکایی‌ها در ایام اخیر، اغتشاشات را هدایت می‌کردند. اگرچه توأم با هدایت اغتشاشات پیام‌هایی را برای ما ارسال می‌کردند و سعی می‌کردند مذاکرات را از مسیر ارتباط پیام فعال کنند و برخی خواسته‌های خود را مطرح سازند. بخش عظیمی از رفتار آمریکایی‌ها همچون ارسال پیام و حمایت از اغتشاشگران به سبب کسب امتیاز بود. اظهارات وزیر‌ امورخارجه در مجلس شورای اسلامی نیز چنین بود و او نیز بر این باور بود که آمریکایی‌ها به دنبال امتیازگیری از اغتشاشات حمایت می‌کردند و پیام‌های فعال‌سازی مذاکرات را‌ ارسال می‌کردند. 
نایب‌رئیس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بارها اعلام کرده‌ایم که اهل مذاکره هستیم و با مذاکره هیچ مشکلی نداریم چراکه اهل منطق و دارای استدلال هستیم و همواره بر منافع ملت ایران ایستادگی خواهیم کرد. بی‌شک مذاکرات را جزئی از منافع ملت ایران می‌دانیم و هیچ‌گاه این راه را خود نبسته‌ایم. 
وی متذکر شد: باورمان این است که جریان مذاکرات باید منتهی به نفع ملت ایران شود. باوجود آمادگی‌مان در بحث مذاکرات، تا مادامی‌که با آژانس به مقصود نهایی نرسیم، غنی‌سازی را ادامه خواهیم داد. در حوزه مذاکرات وظیفه خود می‌دانیم که غنی‌سازی به‌عنوان مهم‌ترین مأموریت دولت دنبال شود. مسائل مربوط به آژانس هنگامی به‌عنوان‌ مبنای همه‌جانبه قرار می‌گیرد که به خواسته به‌حق ملت ایران تن داده شود. بنابراین هیچ نوع فشاری را از جانب اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها برنمی‌تابیم و به‌هیچ‌عنوان اجازه دخالت در موضوعات مختلف را نمی‌دهیم. 
او در پایان یادآور شد: موضوعات موشکی و پهپادی ازجمله مسائل بسیار مهم کشور است بنابراین هیچ‌گاه اجازه دخالت و فشار در این حوزه‌ها را نخواهیم داد. پیام زودهنگام اروپایی‌ها آن‌هم پیش از آمریکایی‌ها نشان از عدم هماهنگی‌شان در برهه زمانی داشت. بی‌شک درحوزه مذاکرات با درنظرگیری منافع ملت ایران پیش خواهیم رفت و رفتارهای اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها را قبول نخواهیم کرد چراکه همواره در گفتار و رفتار خود بی‌صداقتی دارند. ازاین‌رو به آن‌ها تأکید خواهیم کرد که مراقب اعمال و رفتار خود باشند.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.