مدیریت تصویر - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 74848
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۰۳ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۱ |

مدیریت تصویر

امام خمینی (ره) در «مدیریت تصویر»ی که از انقلاب اسلامی با دیپلماسی عمومی در نگاه جهانیان به‌وجود آورد منحصربه‌فرد است. «مدیریت تصویر» فرآیندی است که به تولید معنا و مبادله آن میان اعضای یک فرهنگ می‌پردازد.
مدیریت تصویر

محمدکاظم انبارلویی
امام خمینی (ره) در «مدیریت تصویر»ی که از انقلاب اسلامی با دیپلماسی عمومی در نگاه جهانیان به‌وجود آورد منحصربه‌فرد است. «مدیریت تصویر» فرآیندی است که به تولید معنا و مبادله آن میان اعضای یک فرهنگ می‌پردازد.

امام خمینی (ره) در تبیین گفتمان انقلاب اسلامی بیش از ۲۰ جلد ۴۰۰ ، ۵۰۰ صفحه‌ای که در صحیفه امام(ره)گردآوری‌شده، سخن گفته است. او در تبیین گفتمان بیداری اسلامی و تبیین گفتمان جهانی کردن مبارزه با ظلم و ستم، استبداد داخلی و استعمار خارجی با ملت خود و ملت‌های جهان کلام نو و ویژه آورده است. او در تبیین اصل وحدت و همگرایی میان امت اسلامی و مبارزه با سلطه فرهنگی غرب در مقام استادی اقناع‌ساز، ظاهرشده و با دقت و هوشمندی به توسعه قدرت نرم و ترسیم تمدن نوین اسلامی – ایرانی و مقابله با انحرافات در جهان اسلام صاحب تئوری و نظریه صائب است. او صدور انقلاب را بر ممشای آزادی، آگاهی و عدالت‌خواهی با راهبرد استکبارستیزی بنیان نهاد و این بنیان در ذهن و قلب ملت‌های جهان به‌ویژه نخبگان سیاسی، فرهنگی و علمی پنج قاره جهان جایگاه ویژه دارد. این بنیان عظیم و نیرومند چون آتشی زیر خاکستر رسانه‌های اهریمنی دشمن گاهی فوران می‌کند و سلسله اعصاب هژمونی غرب را به هم می‌ریزد. تربیت‌شدگان مکتب امام (ره) به‌تدریج در سپاه قدس سازماندهی‌شده‌اند و ارتش مقاومت را در سرتاسر کشورهای اسلامی سامان داده و سامان می‌دهند. کارایی و کارآمدی این ارتش در کوبیدن سر افعی داعش و تحرکات صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها در منطقه نشان داده‌شده است.
امام (ره) پس از پذیرش قطعنامه، که آمریکا فکر می‌کرد جمهوری اسلامی به خاطر ضعف آن را پذیرفته در پیام تاریخی خود فرمودند: «امروز جنگ حق و باطل، جنگ فقر و غنا، جنگ استضعاف و استکبار و جنگ پابرهنه‌ها و مرفهین بی‌درد شروع‌شده است. من دست و بازوی همه عزیزانی که در سراسر جهان، کوله‌بار مبارزه را بر دوش دارند و عزم جهاد در راه خدا و اعتلای عزت مسلمین را نموده‌اند می‌بوسم و سلام و درودهای خالصانه خود را به همه غنچه‌های آزادی و کمال نثار می‌کنم.»
آن غنچه‌های آزادی و کمال با «مدیریت تصویر»ی که پس از امام توسط خلف صالح او انجام‌شده به گل‌های زیبا و پرعطری تبدیل‌شده‌اند که سرتاسر جهان را عطرافشانی می‌کنند.
امام (ره) نظام سیاسی کشور را بر مبنای مکتب اسلام و رهنمودهای قرآن طوری طراحی کرده است که تصویرسازی‌های زشت رسانه‌های اهریمنی دشمن نمی‌تواند کوچک‌ترین خللی در آن پدید آورد. او با مهارت خارق‌العاده این نظام را به مدت کمتر از ۱۰ سال از گردنه‌های سختی چون فتنه لیبرال‌ها و منافقین در اوایل انقلاب و مصائب جنگ تحمیلی طوری عبور داد که کمترین آسیب به بنیان‌های نیرومند آن وارد آمد. رهبر معظم انقلاب اسلامی امام خامنه‌ای پس از امام (ره) بر آن بنیان‌های نیرومند زیرساختی از علم، آگاهی و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید تدارک فرمودند که مجهز به قدرت نرم، سخت و نیمه‌سخت است، هیچ زلزله سیاسی، فرهنگی و اقتصادی نمی‌تواند این بنیان‌ها را درهم شکند. تجربه ۴۳ ساله انقلاب این را به‌خوبی نشان داده است. سازه‌های نیرومند این نظام روی دوش ملتی فهیم، بصیر، توانا، فداکار و آگاه قرار دارد و این تصویری است که جهانیان از ایران امروز دارند.
آمریکا و دشمنان ایران اسلامی در داخل و خارج فقط کارشان به هم ریختن این «تصویر نورانی» است، ابزار آن‌ها رسانه است که پیچیده‌ترین آن در فضای مجازی صورت می‌گیرد. آن‌ها فکر می‌کنند با این ابزار می‌توانند «مدیریت تصویر»ی زشت از انقلاب اسلامی و مردم ایران را به سرانجام برسانند اما هرچه بیشتر تلاش می‌کنند کمتر نتیجه می‌گیرند چون مردم جهان هربار پس از فرونشست گردوغبار دروغ‌پردازی‌های آن‌ها تصویری نیرومندتر از گذشته از ایران و قدرت اسلام را مشاهده می‌‌کند.
قدرت گفتمان‌سازی، اعتباربخشی، اقناع‌سازی و مدیریت تصویر امامین انقلاب اسلامی چون مستظهر به پشتیبانی ملت است جایی برای فتنه، توطئه و سیاه‌پردازی دشمن نمی‌گذارد.
دشمن مجهز به یک ماشین سیاسی، فرهنگی و گاهی نظامی است که با پول صهیونیست‌ها و ارتجاع سعودی شارژ و سازماندهی می‌شود که «شناخت»، «نگرش»، «گرایش» و «باور» می‌سازد و متکی بر آن «اراده و رفتار» هم می‌سازد این حرکت زیر چرخ حرکت توفنده و سونامی آگاهی ملت ایران «له» می‌شود.
به‌ویژه آنکه این سازماندهی و شبکه‌سازی، «ضد دین»، «ضد قرآن»، «ضد امنیت ملی» و بالاخره «ضد انقلاب» باشد.فتنه اخیر این ضرورت را پدید آورده که علاوه بر هوشیاری نهادهای امنیتی و قضائی، «هسته‌های مقاومت محله‌ای» با مرکزیت مساجد و ائمه جماعات پدید آید تا اجازه ندهد نطفه توطئه و فتنه‌ای اصلا منعقد شود. کار مؤثر «مدیریت تصویر» باید از مساجد، حسینیه‌ها و کانون‌های فرهنگی انجام شود، یعنی درست همان‌جایی که انقلاب از آنجا آغاز شد. این رویکرد اتاق جنگ دشمن را تحت عنوان مدیریت تصویر زشت از انقلاب، تعطیل خواهد کرد.

نویسنده : محمدکاظم انبارلویی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.