مدیریت بازار اجاره بها باید با مکانیزم‌های تشویقی همراه باشد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 90296
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۶:۳۸ |
مجتبی یوسفی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی:

مدیریت بازار اجاره بها باید با مکانیزم‌های تشویقی همراه باشد

مجتبی یوسفی، عضو کمیسیون عمران و هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با‌ خبرنگار «رسالت» بیان کرد: شروط موفقیت سیاست‌گذاری‌های در حوزه مسکن بسیار مفصل می‌باشد و بارها به آن پرداخته‌ایم و مجلس و کمیسیون عمران نیز برخی‌شان را دردستورکار قرار داده‌و به اجرا رسانده‌‌اند؛ یکی‌ از شروط افزایش عرضه و ساخت و ساز در حوزه مسکن می‌باشد.
مدیریت بازار اجاره بها باید با مکانیزم‌های تشویقی همراه باشد

مجتبی یوسفی، عضو کمیسیون عمران و هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با‌ خبرنگار «رسالت» بیان کرد: شروط موفقیت سیاست‌گذاری‌های در حوزه مسکن بسیار مفصل می‌باشد و بارها به آن پرداخته‌ایم و مجلس و کمیسیون عمران نیز برخی‌شان را دردستورکار قرار داده‌و به اجرا رسانده‌‌اند؛ یکی‌ از شروط افزایش عرضه و ساخت و ساز در حوزه مسکن می‌باشد که حال از سوی قانون جهش تولید مسکن در حال عملیاتی شدن است. این اقدام اگرچه در درازمدت تأثیر خود را نشان خواهد داد اما‌ امری نویدبخش است و می‌تواند موجب بهبود بازار مسکن شود. 

وی با بیان اینکه باید مسکن به کالای مصرفی مبدل شود، افزود: مالیات بر‌خانه‌های خالی و شناسایی صاحبان ملک یکی دیگر از سیاست‌گذاری‌های اثربخش در‌حوزه مسکن می‌باشد که از سوی‌ مجلس یازدهم دنبال شده تا سوداگری‌ها در این بازار کاهش پیدا کند. تلاش براین است که مسکن از حوزه کالای سرمایه‌گذاری خارج شود و به کالای مصرفی تبدیل گر‌دد. 

نماینده مردم اهواز در مجلس یازدهم با بیان اینکه باید مقدمات کنترل قیمت را رقم بزنیم، تصریح کرد: نمایندگان و اعضای کمیسیون عمران قانون سومی را تحت عنوان ساماندهی بازار اجاره بهای مسکن مصوب کرده‌اند که در آن ارکان و مواد جدی به منظور کنترل و نظارت بر بازار اجاره بها مطرح شده است؛ یکی از این موارد تعیین سقف اجاره بها برای جلوگیری از افزایش قیمت سالانه می‌باشد. براین اساس مقرر شد تا برای اجاره بها با توجه به محل، متراژ و دیگر شرایط سقف درنظر گرفته شود. هرچند که تجربه قیمت‌گذاری دستوری همواره شکست خورده بوده است اما موافقیم که دولت در این حوزه‌ها ورود پیدا کند و مقدمات کنترل قیمت را فراهم سازد. 

عضو هیئت رئیسه مجلس در تشریح مقدمات کنترل قیمت در بازار مسکن همچنین خاطرنشان کرد: پیگیری و دنبال کردن طرح‌هایی که ثبات اقتصادی را به همراه دارند، یکی از مقدمات کنترل قیمت و افزایش نظارت خواهد بود، افزون براین باید کوشید تا از کاهش ارزش پول ملی جلوگیری شود چراکه بخش عظیمی از ورود سوداگران به حوزه بازارهای مالی به سبب نگرانی‌های موجود برای کاهش ارز پول ملی ا‌ست. مادامی که مردم احساس کنند ارزش سرمایه‌شان رو به کاهش است، به بازارهای مالی ورود می‌کنند تا سرمایه‌شان حفظ گردد و دچار کاهش قیمت نشود. 

یوسفی با تأکید بر لزوم تأمین مصالح موردنیاز برای ساخت و ساز مسکن بیان داشت که باید ثبات قیمتی در حوزه مصالح ساختمانی ر‌ا محقق کنیم و ساخت و ساز را افزایش دهیم. 
او با تأکید بر لزوم مکانیزم‌های تشویقی اظهارداشت: باید از مکانیزم‌های تشویقی بهره بگیریم و صاحبان ملک را ترغیب به ساماندهی بازار اجاره بها کنیم؛ به طورمثال معافیت‌های مالیاتی درنظر بگیریم و سایر اقدامات حمایتی را دردستورکار قرار دهیم. 
وی با اشاره به الگوی تعیین سقف اجاره بها بر اساس تورم سال گذشته گفت: چنین مواردی به صورت مقطعی اثرگذار‌خواهند بود و در کوتاه مدت بازار مسکن به ویژه اجاره بها را کنترل خواهند کرد اما در درازمدت و به عنوان راهکار ریشه‌ای می‌بایست اقدامات اساسی همچون ثبات اقتصادی و حفظ ارزش پولی ملی را در دستورکار قرار داد. 

او در پایان این گفت‌وگو با تأکید بر اینکه باید اقدامات اساسی و ریشه‌ای را در دستورکار قرار دهیم، بیان داشت: موضوعات تکلیفی و بخشنامه در حوزه‌های اقتصادی موجب کنترل بازارها نخواهد شد. بنابراین باید راهکارهای ریشه‌ای را مدنظر قرار داد. خوشبختانه مجلس شورای اسلامی طی فعالیت خود اقدامات متعددی ر‌ا در دستورکار قرار داده که بخش عظیمی  از آن به همت دولت و مسئولان در حال انجام است. به طورحتم کلیه اقدامات و قوانین مصوب شده با گام‌های رو به جلو همراه شده و در حال عملیاتی شدن است که در آینده‌ای نه چندان دور تأثیرخود را مبرهن خواهند کرد. در این میان نیز معتقدیم که اگرچه کارها رو به جلوست و بسیاری‌  از آنها در مرحله اجرایی است اما‌همچنان از مطلوب نهایی فاصله داریم. 

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.