مدیرکل سازمان جهانی بهداشت: انتقال و سرایت‌پذیری کرونا از آنفلوآنزا کمتر است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 18171
  پرینتخانه » اجتماعی تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰ |

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت: انتقال و سرایت‌پذیری کرونا از آنفلوآنزا کمتر است

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت اطلاعات تازه‌ای از ویروس "کرونا" (کووید‌۱۹) اعلام کرد که برخی از این اطلاعات با برداشت‌های عمومی در مورد این ویروس متفاوت است از جمله اینکه "کرونا به آن سادگی که آنفلوآنزا منتقل می‌شود، قابل انتقال نیست!"
مدیرکل سازمان جهانی بهداشت: انتقال و سرایت‌پذیری کرونا از آنفلوآنزا کمتر است

تدروس آدانوم، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: به‌خلاف آنفلوآنزا، احتمال انتشار مخفی و بدون علامت ویروس «کرونا» بسیار اندک است و همین امر میزان شیوع این ویروس را محدود و قابل مهار کرده است.

آدانوم گفت: هرچند کرونا از منظر نشانه‌ها و روش‌های انتقال شباهت‌هایی دارد، اما در عین حال اختلافات مهمی هم میان این دو ویروس وجود دارد.

به‌گفته وی، نخستین تفاوت میان این دو این است که کرونا به آن سادگی که آنفلوآنزا منتقل می‌شود، قابل انتقال نیست.

دومین اختلاف این است که در موارد ابتلا به آنفلوآنزا، افرادی که مبتلا شده‌اند اما هنوز بیمار نشده‌اند، عامل عمده انتقال هستند اما این اتفاق در ارتباط با کووید‌ ۱۹ نمی‌افتد! شواهدی که از چین یافت شده، نشان می‌دهد که تنها یک درصد موارد گزارش‌ شده کووید‌ ۱۹ هیچ نشانه‌ای نداشته‌اند و در اغلب آن‌ها هم نشانه‌ها ظرف ۲ روز ظاهر شده است.

به‌گفته آدانوم، سومین اختلاف این است که برای آنفلوآنزا درمان‌ها و واکسن‌هایی وجود دارد، اما به‌دلیل تازگی کووید‌ ‌۱۹ هنوز واکسن یا درمان روشنی برای آن ایجاد نشده است.

وی در عین حال گفت که در زمان حاضر بیش از ۲۰ واکسن برای کرونا در مرحله تست آزمایشگاهی قرار دارد.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، چهارمین تفاوت کرونا با آنفلوآنزا را امکان مهار این ویروس عنوان و تصریح کرد: چهارم اینکه ما از مهار آنفلوآنزای فصلی حتی حرف هم نمی‌زنیم، چون عملاً غیرممکن است اما در ارتباط با کووید‌ ۱۹ این کار امکان‌پذیر است؛ ما در موضوع آنفلوآنزای فصلی به‌دنبال یافتن رد [ابتلا] نمی‌رویم اما کشورها باید در مورد کووید‌ ۱۹ این کار را انجام دهند، چون این کار از [موارد تازه] ابتلا جلوگیری می‌کند و موجب حفظ جان افراد می‌شود.

وی گفت: با وجود این اختلافات، از آنجا که شباهت‌هایی میان این دو ویروس وجود دارد، دست‌کم تحقیقات برای یافتن واکسن و درمان کرونا از صفر آغاز نشده و می‌توان از تحقیقات انجام‌ شده در مورد آنفلوآنزا کمک گرفت.

 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.