مختصات قرن آسیا - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 88623
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۱ تیر ۱۴۰۲ - ۵:۴۶ |
قالیباف در نشست کمیته دائمی برنامه‌ریزی و بودجه مجمع مجالس آسیایی تبیین کرد:

مختصات قرن آسیا

قالیباف در نشست کمیته دائمی برنامه‌ریزی و بودجه مجمع مجالس آسیایی با بیان اینکه کشورهای آسیایی می‌توانند در «سده آسیایی» مکمل یکدیگر شوند، گفت: آنچه امروز در قالب چرخش قدرت در نظام بین‌الملل شاهد هستیم، می‌تواند زمینه ساز فراخوان آسیایی برای بازنگری و تجدید ساختار نهادهای بین‌المللی همانند سازمان ملل متحد به ویژه در ساختارهای اقتصاد، تجارت و نظام مالی بین‌المللی و نهادهای مربوطه شود.
مختصات قرن آسیا

قالیباف در نشست کمیته دائمی برنامه‌ریزی و بودجه مجمع مجالس آسیایی با بیان اینکه کشورهای آسیایی می‌توانند در «سده آسیایی» مکمل یکدیگر شوند، گفت: آنچه امروز در قالب چرخش قدرت در نظام بین‌الملل شاهد هستیم، می‌تواند زمینه ساز فراخوان آسیایی برای بازنگری و تجدید ساختار نهادهای بین‌المللی همانند سازمان ملل متحد به ویژه در ساختارهای اقتصاد، تجارت و نظام مالی بین‌المللی و نهادهای مربوطه شود.
به گزارش«رسالت»   محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست کمیته دائمی برنامه ریزی و بودجه و دومین نشست کارگروه اسناد پایه مجمع مجالس آسیایی (APA) که صبح دیروز(سه شنبه، ۲۰ تیرماه) با حضور ۲۲ عضو این مجمع در هتل آزادی تهران برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از حضور شرکت کنندگان در این نشست، گفت: فرصت حاضر را غنیمت شمرده، مراتب قدردانی خود را از دبیرکل مجمع مجالس آسیایی و همکاران وی برای تلاش در امر برنامه‌ریزی نشست و تهیه اسناد آن اعلام کرده و امیدوارم دستاورد این نشست برداشتن گام‌هایی مؤثر، در راستای تقویت همکاری و همدلی میان پارلمان‌های عضو مجمع مجالس آسیایی باشد.
 کشورهای آسیایی می‌توانند در «سده آسیایی» مکمل یکدیگر شوند
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه امروزه قاره کهن آسیا با برخورداری از مؤلفه‌ها و مشخصه‌های نقش آفرین تاریخی، تمدنی، فرهنگی و اقتصادی در کانون تحولات ژئوپلیتیک جهانی قرار گرفته و از موقعیت محوری در صحنه بین‌المللی برخوردار شده است، اظهار داشت: حضور تمدن‌های کهن، جابه‌جایی تدریجی و مستمر مرکز ثقل قدرت جهانی از اقیانوس اطلس به اقیانوس آرام و پیش‌بینی تبدیل قاره آسیا به کانون قدرت اقتصادی نظام بین‌الملل، سبب شده تا توصیف سَده بیست و یکم در قالب تعبیر «سده آسیایی» در ادبیات سیاست بین‌الملل این دوران رواج گسترده‌ای یابد. بر این اساس، کشورهای آسیایی می‌توانند مکمل یکدیگر شده و آسیایی‌ها را از هویتی متمایز در قالب «وحدت در کثرت» در سده جاری برخوردار سازند.
وی همچنین با بیان اینکه آنچه امروز در قالب چرخش قدرت در نظام بین‌الملل شاهد هستیم، می‌تواند زمینه ساز فراخوان آسیایی برای بازنگری و تجدید ساختار نهادهای بین‌المللی همانند سازمان ملل متحد به ویژه در ساختارهای اقتصاد، تجارت و نظام مالی بین‌المللی و نهادهای مربوطه شود، اظهار داشت: از این رو، بازگشت آسیا به مرکز سیاست جهانی و قدرت‌یابی اقتصادی و سیاسی این قاره یکی از مهمترین چالش‌های نظام بین‌الملل غرب‌محور در سَده بیـست و یکم بـه شمار می‌آید که در صورت تحقق، به فصلی نوین از تاریخ  قدرت نمایی جهانی قاره آسیا منتهی خواهد شد.
 نهادینه‌سازی همکاری‌های چندجانبه آسیایی در بستر همگرایی منطقه‌ای باعث بازگشت آسیا به مرکز سیاست جهانی خواهد شد
  قالیباف اضافه کرد: بر این اساس، راه دستیابی به این هدف عالی و مدیریت این چرخش تاریخی نهادینه‌سازی همکاری‌های چندجانبه در بستر همگرایی منطقه‌ای است. این همگرایی، یک امکان و به تعبیر شایسته‌تر یک اولویت اساسی برای آسیایی‌ها در دوران «سده آسیایی» است که باید بر هویت یابی مـشترک اسـتوار شده و سـازوکارها و نهادهـای قاره ای در این مسیر تأسیس شوند.

رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه این سازوکارها باید قـادر بـه حـل مسائل منطقه ای بوده و موجب افزایش انسجام و هماهنگی منطقه‌‌‌‌ای شوند، اظهار کرد: یکی از این سازوکارها، «مجمع مجالس آسیایی» به عنوان یک نهاد با تجربه و با سابقه آسیایی است که امیدوارم این نشست گام مهمی در امر افزایش کارآمدی این نهاد در آسیب‌شناسی و شناسایی نقاط قوت و ضعف منطقه گرایی آسیا به منظور توسعه همکاری های بین قـاره‌ای و ارتقای جایگاه جهانی آسیا باشد.
  نقش اساسی تعامل میان ادیان و مذاهب  مختلف در جهت تقویت همگرایی
وی در ادامه یکی از وجوه تنوع و تکثر در قاره تاریخی آسیا را گرایش به ادیان دانست و افزود: همگرایی میان ادیان و مذاهب مختلف جهان، از جمله‌ عوامل مهم برای بقای بشریت و تقویت فرهنگ صلح، امنیت، تساهل و تسامح است. تعامل میان ادیان و مذاهب مختلف در جهت تقویت همگرایی و همکاری متقابل میان ملت های جهان، نقش اساسی ایفا می کند.
  قالیباف در ادامه با تأکید بر اینکه مطابق آنچه در کنوانسیون ها و معاهدات بین المللی همچون اعلامیه جهانی حقوق بشر آمده، هر نوع اهانت و هتک حرمت مذهبی و هر رفتار غیرقانونی علیه افراد و گروه ها به دلیل مذهب، غیرمجاز و ممنوع اعلام شده است، یادآور شد: این در حالی است که در مواردی مشاهده می شود، مدعیان حقوق بشر به بهانه آزادی بیان حتی در محکوم کردن اینگونه اقدامات که بر خلاف نص صریح قوانین بین المللی است، از خود سلب مسئولیت می کنند. در شرایطی که محترم شمردن عقاید و مقدسات و هر آنچه که جزء ارزش های تمامی جوامع انسانی است، از حقوق اولیه افراد به شمار می رود.
 اجازه اهانت به کتب آسمانی و مقدسات دینی با  هر توجیهی از سوی دولت سوئد پذیرفتنی نیست
رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با بیان اینکه در جهان امروز با وجود دیدگاه ها، فرهنگ ها و تمدن های متفاوت احترام به ادیان و ارزش های دینی یک وظیفه همگانی است، گفت: اقدام شنیع اخیر، درخصوص هتک حرمت به قرآن کریم که در کشور سوئد صورت گرفت با احترام به ارزش‌های دینی، در تضاد کامل قرار دارد.وی در ادامه با بیان اینکه این اقدام به طور قوی توسط جمهوری اسلامی ایران و کشورهای اسلامی محکوم می شود، ابراز داشت: اجازه اهانت به کتب آسمانی، مقدسات دینی و قرآن کریم با هر توجیهی از سوی دولت سوئد پذیرفتنی نیست. دموکراسی و آزادی خواندن اینگونه اقدامات نیز منجر به جریحه دار شدن احساسات بیش از یک میلیارد مسلمان در سراسر جهان خواهد شد. در این راستا جمهوری اسلامی ایران از کشور سوئد و دیگر کشورهای غربی مدعی دموکراسی انتظار دارد تا با تصویب قوانینی نسبت به حفظ حرمت مقدسات دینی اقدام کرده تا در آینده، دیگر شاهد اینگونه اقدامات وهن آمیز که منجر به ایجاد اختلاف میان پیروان ادیان مختلف می شود، نباشیم.

 جنایت صهیونیست‌ها در کرانه باختری و نوار غزه و قتل عام کودکان و زنان از مصادیق بارز جنایت سازمان‌یافته است
  قالیباف در ادامه با اشاره به این مطلب که تشدید اقدامات جنایتکارانه صهیونیست‌ها درکرانه باختری و نوار غزه طی ماه های اخیر و قتل عام کودکان، زنان و سالخوردگان مظلوم فلسطینی و نیز تخریب اموال و منازل فلسطینیان از مصادیق بارز جنایت سازمان‌یافته و تروریسم است، گفت: در یورش و تجاوز اخیر صهیونیست‌ها به اردوگاه ۱۳ هزار نفری جنین، نظامیان صهیونیستی زیرساخت‌های حیاتی شهر از جمله مراکز درمانی، آمبولانس‌ها و تأسیسات انتقال آب آشامیدنی و فاضلاب را هدف قرار دادند و در طی این تجاوز ظالمانه ده ها مبارز فلسطینی شهید و صدها نفر مجروح شدند که در میان شهدا  ۴ نوجوان زیر ۱۸ سال قرار داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: این اقدامات ظالمانه که طی ۲۰ سال گذشته بزرگترین یورش اشغالگران به کرانه باختری محسوب می شود، در حالی صورت می گیرد که تنها جرم مردم مقاوم جنین، مقابله با تجاوزات این رژیم نامشروع و کودک کش بوده که با محاصره غیرانسانی اردوگاه و با شلیک گاز اشک آور و تهدید به بمباران منازل، ۴ هزار فلسطینی را مجبور به ترک منازل خود کردند.
 موضع محافل غربی و آمریکایی در برابر جنایات رژیم صهیونیستی، موضع حمایتی یا منفعلانه است
به گزارش خانه ملت، وی ادامه داد: امروز کابینه تندرو و افراطی نتانیاهو که ماه‌هاست درگیر اعتراضات و ناامنی های داخلی است چاره ای ندارد تا برای فرار از ناامنی‌های گسترده، در مقابل قدرت رو به ‌رشد مقاومت و نشان دادن توانمندی‌های واهی خود، دست به چنین اقدامات و جنایاتی بزند، اما در عین حال محافل غربی و آمریکایی همواره همانند دهه های گذشته در مقابل جنایات رژیم موقت صهیونیستی موضع حمایتی و یا منفعلانه داشته اند.

  قالیباف در ادامه افزود: در عین حال در طرف مقابل ملت مظلوم اما مقتدر فلسطین این بار نیز همانند تجاوزات گذشته با ایستادگی و پایداری در مقابل جنایات رژیم صهیونیستی اشغالگران را وادار به عقب نشینی کامل از شهر جنین و اردوگاه کرده و پیروزی دیگری را رقم زدند و بار دیگر اثبات کردند تنها راه مقابله با اشغالگران و احقاق حق و آزادی سرزمین های تحت اشغال فلسطین با پایداری و مقاومت، میسر می شود.
 تنها راه صلح پایدار با تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس میسر است
رئیس قوه مقننه در ادامه تأکید کرد: در این راستا، جمهوری اسلامی ایران از تمامی کشورهای اسلامی و همچنین نهادها و کشورهای حامی آرمان فلسطین و گروه های حقوق بشری و آحاد جوامع و ملل  حق طلب، آزاده و ظلم‌ستیز می خواهد تا با قرارگیری در کنار ملت مظلوم، ستمدیده و مقتدر فلسطین در دفاع از حقوق آنها اقدام، و رژیم صهیونیستی را در قبال ارتکاب این جنایات و اقدامات ناقض قوانین و مقررات بین‌المللی  پاسخگو کنند.
وی در ادامه با بیان اینکه صلح پایدار تنها با راه حلی مبتنی بر رفع تجاوز صهیونیسم از سرزمین های اسلامی، تضمین و تحکیم حقوق مسلم مردم فلسطین از جمله حق بازگشت کلیه فلسطینی‌های رانده شده از وطن به سرزمین مادری خود و تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف میسر خواهد بود، اظهار داشت: در این مسیر جمهوری اسلامی ایران علاوه بر تأکید بر مقاومت مردمی فلسطین از راه حل دموکراتیک مبتنی بر برگزاری یک همه‌پرسی فراگیر با حضور همه مردم فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی در اولین زمان ممکن جهت تعیین سرنوشت آنان حمایت می کند.
 مجلس شورای اسلامی برای همکاری و تعامل هدفمند با همتایان آسیایی خویش، آمادگی کامل دارد
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه به نمایندگی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران آمادگی کامل پارلمان جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری و تعامل فعال و هدفمند با همتایان خویش در مجالس دیگر منطقه در رهیافت ارزشمند تقویت همگرایی و دستیابی به اهداف مشترک خویش در سطح آسیا اعلام می کنم، خاطرنشان ساخت: بدیهی است در دیدار با رؤسای محترم هیئت های پارلمانی شرکت کننده در این نشست، در خصوص موضوعات مهم کاری و برنامه های قابل اجرا در چارچوب مجمع مجالس آسیایی تبادل نظر خواهیم کرد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.