مخاطره کرونا در نظام تعلیم و تربیت مخاطره ای خاموش است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 32866
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۳ |

مخاطره کرونا در نظام تعلیم و تربیت مخاطره ای خاموش است

وزیر آموزش و پرورش گفت: مخاطره کرونا در نظام تعلیم و تربیت مخاطره‌ای خاموش است و آسیب ماندگاری در نظام تعلیم و تربیت ایجاد می کند.
مخاطره کرونا در نظام تعلیم و تربیت مخاطره ای خاموش است

 محسن حاجی میرزایی در دهمین نشست از سلسله نشست‌های گفتگوی هفته که باهدف ایجاد ارتباط و تعامل دوسویه بین وزارت آموزش‌وپرورش و دستگاه‌های مختلف کشور و با موضوع گفتگو بر محور تحول که با حضور وزیر آموزش و پرورش، اعضای شورای معاونان، مدیران کل آموزش و پرورش استان و رؤسای ۷۶۰ منطقه آموزش و پرورش کشور و یک میهمان ویژه که از اعضای هیأت دولت، معاونان و مشاوران رئیس جمهور و یا نمایندگان مجلس انتخاب و به صورت ویدئو کنفرانس و از طریق شبکه دانش آموز (شاد) برگزار می‌شود، در دهمین نشست آن که با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تشکیل شد با بیان اینکه به نمایندگی از جامعه فرهنگیان کشور از خدمات جامعه سلامت کشور شامل پزشکان، پرستاران و همه کادر درمان تشکر می‌کنم و در شرایطی که نظام و بهداست و درمان کشور تحت شدیدترین تحریم‌های ظالمانه قرار داشت اما عملکر خوبی در مقاسیه با نظام‌های بهداشتی که تحت هیچ تحریمی نبودند، داشت.

وی با بیان اینکه کرونا همه مأموریت‌های آموزش و پرورش را تحت تأثیر قرار داده است، گفت: مخاطره کرونا در نظام تعلیم و تربیت مخاطره‌ای خاموش و آسیب ماندگاری در نظام تعلیم و تربیت ایجاد می‌کند زیرا مدرسه و آموزش حضوری گام مهمی در تکوین شخصیت، رشد روانی، سلامت، اجتماعی کردن و جامعه پذیری کودکان است؛ بنابراین مدرسه و آموزش حضوری فرصتی برای ساختن آینده کشور است.

وی با بیان اینکه در فاصله یک هفته از تعطیلی مدارس برنامه آموزش تلویزیونی تشکیل شد و به ادامه فرایند آموزش به صورت غیر حضوری پرداختیم، اظهار کرد: شبکه شاد در کوتاه‌ترین زمان ممکن به یک شبکه بزرگ تبدیل شد و در بین اپلیکشن های کشور از نظر تعداد کاربر و خدمات مورد ارائه یکی از بزرگترین شبکه‌های کشور است و شبکه شاد به تدریج رشد کرده است و مشکلات خود را هم کاهش داده است.

حاجی میرزایی با تشریح اینکه آموزش و پرورش همواره دغدغه فراهم کردن فرصت‌های مناسب آموزشی و عدالت آموزشی داشته است، اظهار کرد: کرونا فرصتی فراهم کرد تا برای عدالت آموزشی و فرصت‌های برابر آموزشی امکان جدیدی را ایجاد کنیم و اکنون می‌توانیم با استفاده از شبکه شاد بهترین معلم را در دورترین مناطق کشور در اختیار دانش آموزان قرار دهیم و محدودیت‌های مکان مناسب و نیروی انسانی با کیفیت با استفاده از شبکه شاد رفع شده است.

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه آموزش حضوری اولویت اول ما است و با وجود شیوع کرونا مدرسه باید باز باشد، اظهار کرد: مدرسه حلقه اتصال آموزش و پرورش با دانش آموز و خانواده است و اطمینان بخش برای استمرار فعالیت‌های آموزشی برای نظام تعلیم و تربیت است و زمانی می‌توانیم از تعطیلی مدارس حرف بزنیم که قرار است تعطیلی عمومی اعلام شود.

حاجی میرزایی با بیان اینکه نگران در خانه ماندن کودکان در شرایط کرونا و افرایش وزن آنها هستیم، اظهار کرد: برنامه‌های گوناگون ورزشی برای دانش آموزان پیش بینی کرده ایم تا دانش آموزان تغذیه و تحرک خود را اصلاح کنند.

وی با اشاره به اهمیت طرح کوچ و تاکید آموزش و پرورش بر اجرای آن در شرایط کرونا، اظهار کرد: تاکنون ۶۰ درصد دانش آموزان شاخص توده بدنی شأن اندازه گیری شده است و آموزش‌های لازم به خانواده‌ها و دانش آموزان برای کاهش وزن دانش آموزان داده شده است.

حاجی میرزایی با بیان اینکه در حوزه آسیب‌های اجتماعی طرح نماد را توسعه داده ایم اظهار کرد: این طرح در شبکه شاد در حال پیگیری است و برای افزایش تعداد مناطق و دانش آموزان تحت پوشش تلاش می‌کنیم.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی کرده ایم تا هر دانش آموز یک مهارت اجتماعی را یاد بگیرد، اظهار کرد: کانون یاریگران زندگی، آموزش‌های بهداشتی و…. از دیگر طرح‌های آموزش و پرورش است که محتوای متناسب با آنها تهیه و در شبکه شاد بارگذاری می‌شود که برخی مطالب تا ۲۰ میلیون بار دیده می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش در پایان با اشاره به اینکه نقشه راه آموزش و پرورش، سند تحول آموزش و پرورش است و تربیت متوازن شش ساحت مطرح شده در آن سند از اهداف اجرایی آموزش و پرورش است که در اجرای ساحت بهداشت و سلامت به همکاری و مشارکت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی نیاز داریم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.