مخاطب محوری ، ویژگی متمایز برنامه های ماه محرم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 8509
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۰۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۴ | 715 بازدید |

مخاطب محوری ، ویژگی متمایز برنامه های ماه محرم

معاون صدای رسانه ملی از تدارک گسترده شبکه‌های رادیویی برای محرم خبر داد و با اشاره به مجموعه نمایشی"مهاجرین خاک سرخ" و برنامه های شاخصی همچون " کتاب شب"با صدای استاد بهروز رضوی، "سفرنامه خوانی"،"بوی بهشت"، دیگر ویژه‌ برنامه‌های منتخب ماه محرم را تشریح کرد.
مخاطب محوری ، ویژگی متمایز برنامه های ماه محرم

مخاطب محوری ، ویژگی متمایز برنامه های ماه محرم

معاون صدای رسانه ملی از تدارک گسترده شبکه‌های رادیویی برای محرم خبر داد و با اشاره به مجموعه نمایشی”مهاجرین خاک سرخ” و برنامه های شاخصی همچون ” کتاب شب”با صدای استاد بهروز رضوی، “سفرنامه خوانی”،”بوی بهشت”، دیگر ویژه‌ برنامه‌های منتخب ماه محرم را تشریح کرد.

محرم و رشد چشمگیر مخاطبان رادیو

هرساله با آغاز موسم ماه محرم ؛ ایام عزاداری خاندان نبی مکرم اسلام و یاران با وفایشان، شبکه های مختلف رادیویی با تولید و پخش برنامه های گسترده و متنوع، به تبیین ابعاد و دستاوردهای بزرگ نهضت حسینی (ع) می پردازند.
این روند به گونه ای است که طبق آمارهای موجود، اقبال مخاطبان رادیو در این ایام رشد چشمگیر و قابل توجهی نسبت به سایر مقاطع زمانی پیدا می کند و آنها بیش از گذشته شنونده برنامه های مختلف شبکه های رادیویی می شوند. به همین خاطر سطح تعامل میان رادیو و جامعه هدف به صورت موازی با رشد قابل توجهی نیز روبرو می شود. این روند در حالی اتفاق می افتد که سواد رسانه ای مخاطبان هر روز در حال افزایش است و آنها قدرت انتخاب بسیار بالایی در میان طیف وسیع رسانه های سنتی و مدرن خواهند داشت . ولی با انتخاب رادیو می توان به دست برتر رسانه رادیو درتنویر افکار عمومی شنوندگان خود پی برد. همراهی بی تکلف،افزایش حس صمیمیت با مخاطب، سهولت دسترسی و از همه مهمتر انطباق سلایق هموطنان مومن و عاشق اهل بیت خاندان عصمت و طهارت نبی مکرم اسلام(ص) از مهمترین مواردی است که منجر به جذب و ارتقا حداکثری تعداد مخاطبان در ماه های محرم و صفر می شود.

خلاقیت و نوآوری برنامه های رادیو در ماه محرم

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، دکتر حمید شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی در خصوص ویژه برنامه های شبکه های رادیویی در ایام ماه محرم گفت: با برنامه ریزی های مستمر و صورت گرفته در ماه های گذشته، شبکه های رادیویی برنامه های جدید، خلاقانه و متفاوتی برای ایام عزاداری حضرت امام حسین (ع) و یاران با وفایشان تدارک دیده اند. به نحوی که آثار نمایشی رادیویی فاخر در قالب های مختلف، برطرف نمودن شبهات عاشورایی، تبین ابعاد و جنبه های متعدد امر به معروف و نهی از منکر، گفتگوهای تفصیلی کارشناسی، انعکاس گستردگی شور حسینی در قالب هیئات مذهبی و دسته های عزاداری، آداب و رسوم عزاداری اقوام مختلف و حتی رعایت نکات بهداشتی در راستای تهیه و تولید نذورات و حفظ سلامت عزاداران از جمله محورهایی است که در برنامه های تمامی شبکه های عمومی ،اختصاصی و تخصصی معاونت صدا لحاظ شده است.
ضمن اینکه « معرفت افزایی» به عنوان یک رویکرد جدی در همه شبکه ها به ویژه شبکه ایران رعایت شده است.
معاون صدا ضمن اشاره به برنامه های متنوع و متعدد شبکه های رادیویی در ایام سوگواری سالار شهیدان و یاران با وفایشان گفت: شبکه های مختلف رادیویی در ایام سوگواری با تولید و پخش ۳۵۰۰برنامه، با تعداد۲۶۰عنوان و به مدت ۱۴۰۰ساعت، هموطنان و فارسی زبانان شیفته خاندان عصمت و طهارت را همراهی می کنند. این برنامه ها به صورت شبانه روزی از شبکه های رادیویی پخش می شوند و مخاطبان می توانند علاوه بر گیرنده های رادیو و طول موج های شبکه های رادیویی، از طریق گیرنده دیجیتال، سایت شبکه ها، رادیو نما و برنامه کاربردی تلفن همراه رادیو به نشانی www.iranseda.ir شنونده برنامه ها باشند.

برنامه های شاخص شبکه های رادیویی در ماه محرم

دکتر شاه آبادی ضمن اشاره به برنامه های شاخص شبکه های رادیویی ادامه داد: با توجه به افزایش چشمگیر ضریب نفوذ تلفن های هوشمند در کشور و ضرورت تبدیل تهدیدها به فرصت ها در این فضا، پایگاه مداحی ایرانصدا به آموزش دعا خوانی توسط استاد فرهمند و بارگذاری آلبوم های به روز محرم بر اساس روزهای این ماه اقدام می کند که در مجموع بیش از ۵۰۰ قطعه مداحی و ۲۰۰ قطعه سخنرانی منتشر می شود.
همچنین پایگاه کودک ایرانصدا نیز در سه بخش برنامه های خود را در اختیار علاقه مندان قرار می دهد .
بر این اساس و در بخش برنامه های کودک داستان هایی با موضوع قهرمانان کربلا و حضور کودکان در تکایا ، در بخش کتاب با موضوع داستان پیامبران و امامان و داستان هایی در مورد قهرمانان کربلا و در بخش سرود و نواهای مذهبی اجرای سرودهایی با موضوع کربلا با خوانندگی کودکان را منتشرمی کند.
معاون صدا توجه به راهکارهای بهداشتی موجود در هیئات و تکایای مذهبی را مهم دانست و افزود: همیشه رعایت نکات بهداشتی و حفظ سلامت عزاداران حسینی (ع) از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. به همین خاطررادیو سلامت علاوه بر ترویج و ارتقاء بهداشت و سلامت در این ایام، معرفی جنبه های مختلف قیام و نهضت حسینی (ع) را در دستور کار قرار داده است. برنامه های این شبکه در ایام محرم با موضوعاتی از قبیل ایمنی و اصول بهداشتی در تکایا و حسینیه ها، تجلی فرهنگ عاشورا در جامعه، آزادگی و ظلم ستیزی در رفتار حضرت اباعبدالله، اندیشیدن درباره رفتار و کردار فردی با الگو گیری از زندگی امام حسین(ع)، تاکید بر گذشت، بخشش، عشق و خدمت به خلق است.
” تکیه بر عشق” نام برنامه ای است که با موضوع خود سازی و اندیشیدن درباره رفتار و کردار فردی با الگو گیری از زندگی امام حسین(ع) مخاطبان را همراه می کند. ” باکاروان ” نام دیگر برنامه رادیو سلامت است که در ماه محرم به روی آنتن می رود. این برنامه مجله ای است با هدف آشنایی باسیره و شیوه زندگی سید الشهدا و خاندان مطهرش و تبیین جنبه های مختلف قیام عاشورا و آشنایی با امربه معروف و نهی از منکر.
معاون صدا معرفی آئین های ویژه ماه محرم در میان کشورهای فارسی زبان مسلمان جهان ، تبیین و تحلیل درس ها و پیام های نهضت بزرگ عاشورا و بیان آداب و رسوم و شیوه های عزاداری مردم نقاط مختلف ایران در ایام محرم و صفر را از موضوعات مهم برنامه های رادیو ایران برشمرد و افزود: رادیو ایران با موضوعات متعدد و متنوع برنامه های فراوانی را برای ماه محرم در نظر گرفته است به نحوی که”عشق است و آتش و خون” برنامه عصرگاهی رادیو ایران است که به صورت زنده به سمع هموطنان گرامی رسانده می شود و در آن به حال و هوای محرم در قالب سخنرانی، گزارش های مردمی و پخش مداحی و مراثی اشاره می کند.
“اینجا کربلاست” نام دیگر برنامه رادیو ایران است که ویژه تاسوعا و عاشورای حضرت اباعبد الله الحسین(ع) می باشد و با موضوع چگونگی استقامت در راه حق و اهمیت اقامه نماز در مکتب سالار شهیدان مخاطبان را به صورت زنده همراه می کند.
دکتر شاه آبادی در ادامه با مهم دانستن نقش شعر در انتقال مفاهیم عاشورایی خاطر نشان کرد: بررسی و تحلیل نوحه ها و اشعار ماندگار محرم از منظر موسیقیایی، تعزیه و نوحه خوانی از گذشته تا امروز و مناقب عاشورایی در شعر شاعران معاصر از موضوعات مورد توجه در برنامه های شبکه رادیویی فرهنگ است. برنامه “حریر سخن” با اجرای دکتر آذر و موضوع مشاعره با محوریت شعر عاشورایی و همچنین ” سفرنامه خوانی ” که در آن افرادی که به کربلا مشرف شده اند سفر نامه خود را قرائت می کنند ، برنامه های شاخص رادیو فرهنگ در این ایام هستند.
معاون صدا به نقش مهم ورزشکاران و قهرمانان ورزشی در معرفی فرهنگ عاشورایی به نسل جوان اشاره کرد و گفت: پهلوانی از جمله مفاهیم ارزشمندی است که به خوبی می تواند ظلم و باطل را از یکدیگر جدا کند. از این رو رادیو ورزش که ارتباط تنگاتنگی با قهرمانان دارد، با موضوعاتی همچون گزارش از مراسم عزاداری ورزشکاران در دهه اول محرم و روز تاسوعا و عاشورا، معرفی ایثارگران و ارائه الگوی رفتاری برای نسل جوان در حوزه ورزش مخاطبان را همراه می سازد.
” عصر عاشقی” نام برنامه ای است که زنده به روی آنتن شبکه رادیویی ورزش می رود. در این برنامه به برسی درس های واقعه عاشورا و ارتباط آن با روحیه جوانمردی و پهلوانی پرداخته می شود.
“با کاروان تا آسمان” دیگر برنامه این شبکه است که در آن با رویکردی ورزشی، مذهبی و فرهنگی در قالب حسینه رادیویی به گفت و شنود درباره اهالی ورزش که در حوزه مداحی، مرثیه ثرایی، شعر و دیگر مناسک مذهبی مخاطبان را همراه می کند.
دکتر شاه آبادی بررسی عمقی و چند وجهی قیام حضرت سید الشهدا و یاران باوفایشان و همچنین برطرف نمودن شبهات عاشورایی را به عنوان یک اصل مهم معرفی کرد و گفت: در محرم امسال رادیو معارف و رادیو قرآن بر حسب ماموریت و شرح وظیفه تخصصی خود در زمینه قرآن و اندیشه های اسلامی، برنامه های مهم و تخصصی پیرامون قیام عاشورا تدارک دیده اند. به نحوی که رادیو معارف با رویکردهایی از قبیل پاسخ به پرسش‌ها و شبهات مرتبط با ماه محرم، اهداف و فلسفه قيام حسيني، پيام ها و درس ها و آموزه هاي خطابه هاي حضرت سيد الشهداء در منازل مدينه تا كربلا برنامه های خود را منتشر می کند. “بوي بهشت” برنامه ای است که در آن الگوي صحيح اقامه عزا و برپايي محافل حسيني درگفتگو با سخنرانان،‌واعظان، ذاكران و شاعران حسيني مطرح و”مشق عشق” اثری است که در آن به الگوی عزاداری مطلوب و ر فتارهای صحیح این حوزه اشاره می کند .
رادیو قرآن نیز ” قرآن کربلا” را زنده و با موضوع بررسی سیره و سبک زندگی امام حسین (ع)، همچنین برنامه “شمع روشن ” که در آن به تبین آیات مورد استشهاد شهدای کربلا و اصحاب امام حسین (ع) می پردازد، در کنار معرفی و اطلاع رسانی از مراسم های عزاداری کل کشور را به سمع مخاطبان می رسانند.
معاون صدا توجه ویژه به نمایش های رادیویی را به عنوان یکی از مزیت های مهم رسانه رادیو دانست و افزود: در شرایط فعلی پخش نمایش های مختلف رادیویی که توسط هنرمندان ارزشمند و فرهیخته رادیویی تولید می شود، می تواند نقش بسزایی در حفظ و افزایش تعداد مخاطبان داشته باشد. به همین خاطر رادیو نمایش و اداره کل هنرهای نمایشی رادیو ماموریتی ویژه در این زمینه دارند و علاوه بر اینکه نمایش های مختلفی را برای سایر شبکه ها تدارک دیده اند ، خود نیز آثار ارزشمندی را برای این ایام تولید کرده است.
نمایش فاخر “مهاجرین خاک سرخ ” اثری ماندگاری است که در آن موضوع داستان جذابی برای مخاطبان در نظر گرفته شده است .در این نمایش خانواده ای از اهل خوزستان با حمله رژیم بعث عراق ترک دیار کرده و ساکن تهران شده اند. پیوند اخبار جنگ با ایام محرم روایتی است گاه تلخ و گاه شیرین را برای این خانواده رقم می زنند.
برنامه ” مجلس شبیه ” دیگر اثر رادیو نمایش است که در آن به معرفی هنر تعزیه می پردازد. تعزیه خوان های معروف و مکان های معروف تعزیه خوانی، و پخش یک تعزیه در هر شب از دیگر بخش های این برنامه ترکیبی است.
وی افزود: نمایش های “ضیافت” با موضوع عزاداری در دوران حکومت رضا خان و “شمایل” با موضوع اعترافات یک فرد مبتلا به سرطان، آثاری است که اداره کل هنرهای نمایشی رادیو برای پخش از سایر شبکه ها در اختیار آنها قرا داده است .
معاون صدای رسانه ملی نقش جوانان و حضور پر رنگ آنان در مجالس عزاداری سالار شهیدان را فرصت ارزشمند برای خود سازی آنها برشمر و خاطر نشان کرد: حضور جوانان در مراسم عزاداری امام حسین می تواند طراز معنوی این قشر بسیار اثر گذار جامعه را در بالاترین سطوح خود قرار دهد. لذا با توجه به این اصل مهم شبکه رادیویی جوان که درباره جوانان عزیز کشورمان برنامه های مختلف و تخصصی تولید می کند، با رویکرد تبیین عبرتهای حادثه عاشورا برای جوانان، تبعات حضور جوانان در عزاداری سرور و سالار شهیدان و فلسفه امر به معروف و نهی از منکر برنامه های خود را به روی آنتن می برد. “اینجا شب نیست” که زنده از رادیو جوان پخش می شود، با موضوع تحلیل و بررسی درس هایی از واقعه عاشورا با تأکید بر حضور جوانان در کاروان حضرت اباعبدلله و همچنین “کشتی سواران ” که به معرفی امام حسین (ع) به عنوان کشتی نجات و ضرورت تأسی شیعیان به آن بزرگوار می پردازند مخاطبان را همراه می کنند.
دکتر شاه آبادی با اشاره به ترویج فرهنگ عزاداری صحیح، بیان فضایل یاران امام حسین (ع) در کربلا، عاشورا و هنرهای تجسمی و بررسی نقش خواص در واقعه عاشورا را به عنوان موضوعات برنامه های رادیو گفتگو گفت: رادیو گفتگو ” از سکوت تا بایکوت ” را با موضوع نگاهی به شگردها و تکنیک های بلوک رسانه ای نظام سلطه در مواجهه با پیام های نهضت عاشورا و ” خیمه خورشید” که به تحلیل و واکاوی شعر آئینی و عاشورایی می پردازد از آنتن خود پخش می کند.
معاون صدای رسانه ملی با توجه به تاثیر گذاری شبکه رادیویی پیام و عمق راهبردی آن میان مخاطبان گفت : رادیو پیام در ایام محرم به معرفی آداب و رسوم ماه محرم در شهرهای مختلف ایران در قالب متن، برنامه کوتاه، یک آیه یک پیام با موضوع محرم، انعکاس عزاداری مردم در شهادت امام حسین (ع) و یاران ایشان، سخنان حضرت امام خمینی (ره ) و مقام معظم رهبری در خصوص واقعه کربلا پخش نوحه و روضه اشاره می کند.
دکتر شاه آبادی معرفی کتب برجسته معاصر و تاثیر گرفته از نهضت امام حسین (ع) ، تاثیرپذیری ادبیات ملل از عاشورا، پخش گزارش از برنامه های عزاداری در شهرستانهای اطراف تهران و مروری بر زندگی پیر غلامان حسینی را از موضوعات برنامه های رادیو تهران عنوان کرد و گفت: “کتاب شب ” اثر بسیار ارزشمندی است که در آن استاد بهروز رضوی به کتاب خوانی حماسه حسینی اثر ماندگار شهید مطهری می پردازد و ” نی نامه ” دیگر برنامه شاخص رادیو تهران است که در آن مستند، گفتگو با شخصیت های مشهور آیینی را به سمع مخاطبان می رساند.
معاون صدا با اشاره به تغییر رویکرد شبکه رادیویی صبا در ماه محرم خاطر نشان کرد: در ایام ماه محرم و عزاداری امام حسین علیه السلام، رادیو صبا برنامه هایی با موضوعاتی از قبیل شعر کهن عاشورایی، تصنیف های عاشورایی، جنگ ادبی موضوعی محرم و ترکیب بند عاشورایی را در برنامه های این ایام مد نظر قرار داده است. “صباهنگ” که به صورت زنده از این شبکه به روی آنتن می رود به پخش تصنیف های عاشورایی می پردازد و “همپای صبا” دیگر برنامه زنده رادیو صبا با طرح مسابقه هایی با موضوع محرم و عاشورا مخاطبان را همراه می کند.
دکتر شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی بررسي سيره اقتصادي امام حسن(ع)، نقش امر به معروف و نهی از منکر در ایشان ، اهداف و انگیزه ها از برپایی قیام را مهمترین موضوعات رادیو اقتصاد معرفی کرد و گفت: “چای نذری ” برنامه ای است که در آن به بررسی موضوعات مختلف و مرتبط با اقتصاد نذر و ابعاد آن و “از برکت حسین” نیز به انعکاس مجالس روضه ای که توسط چهره های فعال اقتصادی تشکیل می شود اشاره می کنند.

۹ شهریور آغاز به کار رادیو محرم؛حسینه ای به وسعت دلها

معاون صدا در خصوص شبکه رادیویی محرم و ابعاد موثر آن در ایام برگزاری ایام عزاداری امام حسین (ع) ویاران با وفایشان گفت : از روز شنبه ۹ شهریور(۲۹ذی الحجه) ، رادیو محرم فعالیت خود را آغاز می کند.

این شبکه رادیویی با بازنگری در سياست ها ، ضوابط محتوايي و ضوابط اجرايي بر اساس مأموريت ابلاغي، مرثيه سرايي،مداحی و روضه خواني، اولويت هاي موضوعي برنامه های خود را منتشر می کند.
وی خاطر نشان کرد: شعار امسال رادیو محرم «حسينيه اي به وسعت دلها» انتخاب شده است و بر اساس بازخواني پيام ها، درس ها و عبرت هاي عاشوراي، مهندسی الگوي صحيح عزاداري با رويكرد شور و شعور و حماسه و معرفت، ترويج مقتل خواني و روضه خواني مستند از منابع متقن و معتبر شيعي، تقويت و ترويج اشعار، مداحي ها، مراثي و روضه خواني هاي فاخر و متقن و ترويج سبك ها و الگوهاي مداحي و مراثي معيار بر اساس رهنمودهاي بزرگان به ويژه رهبر معظم انقلاب، تعميق مودت، محبت و معرفت به حضرت سيد الشهدا عليه السلام و گسترش جامعه مخاطبان راديو، راهبردها و اهداف خود را پیگیری می کند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.