محدودیت های پرداخت ارزی را چگونه رفع کنیم؟ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 68700
  پرینتخانه » اخبار دیگران تاریخ انتشار : ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۲ |

محدودیت های پرداخت ارزی را چگونه رفع کنیم؟

ارائه دهندگان خدمات پرداخت حلقه های مهم در زنجیره مالی جهانی هستند و به واسطه آنها، افراد می توانند به راحتی پرداخت های مالی خود را انجام دهند.
محدودیت های پرداخت ارزی را چگونه رفع کنیم؟

 

ارائه دهندگان خدمات پرداخت حلقه های مهم در زنجیره مالی جهانی هستند و به واسطه آنها، افراد می توانند به راحتی پرداخت های مالی خود را انجام دهند. همانطور که می دانید ایرانیان امکان دسترسی به خدمات مالی جهانی را ندارند بنابراین بهتر است از شیوه کار آنها و روش جایگزین استفاده از آنها مطلع باشیم تا بتوانیم در مواقع نیاز به پرداخت ارزی، از خدمات آنها استفاده کنیم.

ارائه دهندگان خدمات پرداخت، کسب و کارها را به سیستم مالی گسترده‌تری متصل میکنند تا بتوانند پرداخت های اعتباری یا نقدی مشتریان را بپذیرند. ارائه دهندگان خدمات پرداخت صاحبان کسب و کار، مصرف کنندگان و موسسات مالی را به هم متصل می کند. آنها همه طرف های مالی را گرد هم می آورند تا با پردازش سریع و کارامد پرداخت ها، تجربه یک پرداخت ساده را برای صاحبان بیزینس و مشتریانشان فراهم کنند.

پردازشگران پرداخت

این شرکت ها واسطه هایی هستند که نقش پردازشگر پرداخت را بین صاحبان کسب و کار، مصرف کنندگان و موسسات مالی ایفا میکنند. اصطلاحاتی نظیر پردازشگرهای پرداخت(Payment processors)، ارائه دهندگان خدمات بازرگانی(Merchant service provider)، موسسات پشتیبان خریدهای اعتباری (Merchant acquirer) و ارائه دهندگان خدمات پرداخت همگی به شرکت هایی اشاره دارند که عملکردهای مشابهی در سیستم خدمات پرداخت انجام می دهند.

پردازشگرهای پرداخت کل تراکنش پرداخت را انجام میدهند تا اطمینان حاصل شود که پرداخت ها انجام شده است. آنها از لحظه صدور درخواست تراکنش تا تسویه حساب، انتقال وجه از حساب مشتریان به حساب صاحبان کسب و کار را تسهیل میکنند. این شرکت ها علاوه بر اینکه امکان واریز پول را فراهم می کنند امکان عودت پول را نیز برای اشخاص فراهم می نمایند.

بگذارید یک مثال واقعی بزنیم تا این مطلب ملموس ‌تر باشد؛ دانشجویی را در نظر بگیرید که برای ثبت نام در دانشگاهی خارجی اقدام به پرداخت شهریه یا مبلغی به عنوان دیپوزیت کرده است و حالا با صدور ویزای تحصیلی او موافقت نشده یا به اصطلاح ریجکت شده است و در حال حاضر میخواهد پول شهریه خود را پس بگیرد مشخصا اقدام مستقیم بسیار طولانی بوده و احتمالا هم پاسخ مناسبی دریافت نخواهد کرد. اینجاست که شرکت های واسطه نقش پردازشگر پرداخت را داشته و پروسه انتقال پول از دانشجو به دانشگاه را انجام داده و این بار برای ریفاند شهریه به عنوان نماینده دانشجو و با کسب مجوزهای لازم، اقدام به پردازش مالی جهت عودت وجه می نماید.

پردازشگر های پرداخت بین المللی دقیقا چه خدماتی ارائه می دهند؟

در ادامه به بررسی برخی از مهم‌ترین خدمات ارائه شده از جانب شرکت های پردازشگر پرداخت می نمائیم.

پرداخت های ارزی

این شرکت ها در ارائه این سرویس درست مانند یک کیف پول عمل می کنند و به شما امکان میدهند که کارت های اعتباری و سایر روش های پرداخت و همچنین اطلاعاتی مانند کارت شناسایی و رمز عبور را در اختیار داشته باشید. همه این اطلاعات به صورت دیجیتالی نگه داری می شود. با پرداخت ارزی میتوانید با استفاده از فناوری‌های ارتباطی، به سرعت و به راحتی پرداخت‌ها را انجام دهید. به عنوان مثال ارتباطات تلفن همراه به مصرف کنندگان این امکان را می دهد که با استفاده از تلفن‌های هوشمند خود اقلام مورد نظرشان را خریداری کنند. حساب بانکی برای استفاده از پرداخت‌های ارزی لازم نیست. برنامه‌های خدمات پرداخت ارز خارجی شامل Apple Pay، Google Pay، PayPal، MasterPass و Amazon Pay میباشند.

مزایا معایب
·       راحتی و سادگی مزایای بزرگی هستند. لازم نیست پول نقد یا کارت همراه داشته باشید چون همه چیز از خرید اسباب بازی گرفته تا شهریه های دانشگاه به صورت دیجیتالی است و شما میتوانید با ضربه زدن روی گوشی هوشمند خود هزینه را پرداخت کنید.

·       پرداخت های ارزی بر خلاف کیف پول فیزیکی امنیت بیشتری دارند. دسترسی به کیف پول ارزی نیاز به رمز عبور دارد بنابراین گم شدن یا دزدیده شدن تلفن با از دست دادن یک کیف پول فیزیکی متفاوت است.

·       شما میتوانید هزینه درخواست یا خرید خود را پس بگیرید.

·       پرداخت های ارزی اغلب با سیستم های تبلیغاتی و امتیازی همراه است.

·       پرداخت های ارزی همه جا کار نمیکنند و هر فروشگاهی را نمیپذیرند.

·       گوشی شما باید شارژ داشته باشد.

·       کیف پول های ارزی ممکن است هک شوند و این مسئله میتواند نگران کننده باشد.

·

رمزارزها

ارز دیجیتال یک وسیله مبادله دیجیتال است یعنی دارایی مبتنی بر کد که جایگزینی برای ارزهای سنتی است. شناخته شده ترین مثال بیت کوین است اما در حال حاضر بیش از۲۰۰۰ ارز دیجیتال وجود دارد. فناوری بلاک چین از ارز های دیجیتال حمایت میکند و تضمین میدهد که یک ارز دیجیتال توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمیشود.

مزایا معایب
·       با توجه به اینکه رمز ارزها غیر متمرکز و غیر قابل تغییر هستند (به عنوان مثال قابل تغییر و ضد دستکاری) یعنی روشی بسیار امن برای پرداخت است.

·       ارزهای دیجیتال به واسطه نیاز ندارند بنابراین تراکنش ها معمولا ساده تر، سریع تر و بدون هزینه های تراکنش مرتبط با سایر روش های پرداخت هستند.

·       ارز های دیجیتال با ارائه خدمات مالی به افرادی که حساب بانکی ندارند گنجایش مالی را ارتقا میدهد.

·       ارزهای دیجیتال در چند سال گذشته روند دشواری داشته اند و ارزش آنها میتواند به شدت در نوسان باشد. این ممکن است برای معامله گران خوب باشد اما برای صاحبان ارزها خطرناک باشد.

·       آگاهی/ خوشنامی: ارزهای دیجیتال برای ساده کردن فعالیت های غیر قانونی استفاده شده اند چون تراکنش های ارز دیجیتال ناشناس هستند.

کارت های هدیه بین المللی

کارت های هدیه ای وجود دارد که می توان از آنها در سطح بین المللی استفاده کرد. بسیاری از این کارتها توسط خرده فروشی ‌ها، شرکت های کارت اعتباری و موسسات مالی صادر می شوند. این کارت های هدیه معمولا از برندهایی هستند که در سطح بین المللی شناخته می شوند، مانند Visa و Mastercard که می توان از آنها برای بسیاری از امور پرداختی مانند پرداخت هزینه درخواست پذیرش دانشگاه‌های خارجی (ادمیشن فی)، خرید های اینترنتی از فروشگاه های خارجی و… استفاده نمود. با این حال کارت های هدیه برای استفاده بین المللی اغلب با محدودیت هایی مانند تاریخ انقضا و محدودیت در خرید آنلاین همراه هستند. علاوه بر این نرخ انتقال ارز، هزینه های بین المللی و نرخ های فعال سازی ممکن است ارزش کارت هدیه را تغییر دهد. این شرایط میتواند انتقال کارت را خیلی سخت کند یا ارزش تلاشی که برای انتقال استفاده می کنید را نداشته باشد.

در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که اگر به دنبال کارت های هدیه برای استفاده بین المللی هستید مطمئن شوید که کارت هایی را انتخاب کنید که پس از انتقال ارز و پرداخت هزینه های بین المللی ارزش آنها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا نکند.

مزایا معایب
کارت های هدیه معمولا با مقدار مشخصی از قبل بارگذاری میشوند. مبلغ آنها میتواند کمتر از ۵ دلار یا تا ۱۰۰ دلار یا حتی بیشتر باشد. در حالی که بسیاری از خرده فروشان کارت های هدیه را با محدودیت های خاص میفروشند برخی از خرده فروشان هم ممکن است گزینه ای برای ساخت کارت های هدیه سفارشی در اختیار شما قرار دهند.

هنگام خرید کارت هدیه میتوانید هر آنچه را که میخواهید در بازار بین المللی خریداری کرده و به بازار جهانی متصل شوید.

 

| منبع خبر : رسالت به جهت تبلیغاتی بودن این مطلب را تایید یا رد نمی کند
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.