محاسبه قیمت سوله - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 87543
  پرینتخانه » اخبار دیگران تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۳ |

محاسبه قیمت سوله

در تب‌وتاب داغ این روزهای دنیای ساخت‌وساز، صاحبان کسب‌وکار و فعالان حوزه صنعت، بیش از پیش به ساخت سوله روی آورده‌اند. ویژگی‌های این سازه بزرگ و یکپارچه باعث شده که از سوله به‌عنوان کارگاه تولید و مونتاژ، انبار، پارکینگ، پناهگاه موقت در شرایط اضطراری، سالن نمایش و ورزشی، حتی دامداری و کشاورزی استفاده شود.
محاسبه قیمت سوله

در تب‌وتاب داغ این روزهای دنیای ساخت‌وساز، صاحبان کسب‌وکار و فعالان حوزه صنعت، بیش از پیش به ساخت سوله روی آورده‌اند. ویژگی‌های این سازه بزرگ و یکپارچه باعث شده که از سوله به‌عنوان کارگاه تولید و مونتاژ، انبار، پارکینگ، پناهگاه موقت در شرایط اضطراری، سالن نمایش و ورزشی، حتی دامداری و کشاورزی استفاده شود.

از طرفی با افزایش تقاضای ساخت سوله، فرصت درآمدزایی و سودآوری مناسبی برای سازندگان فراهم شده است. روزبه‌روز تعداد شرکت‌های سوله‌سازی بیشتر شده و رقابت میان دو مولفه قیمت سوله و کیفیت آن اوج گرفته است. شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جامعه نیز بر این فضا اثرگذار بوده و در نهایت، این کارفرماست که باید در این موقعیت پرهیاهوی رقابتی، انتخاب درستی داشته باشد تا ریسک سرمایه‌گذاری خود را تاحدامکان کمتر کند.

لازمه این کار، داشتن شناخت کافی درباره روند ساخت سوله، نحوه صحیح عقد قرارداد و اطلاع از جزئیات پنهان در محاسبه قیمت سوله است که با یک سرمایه‌گذاری معقولانه، سوله‌ای مطمئن و پایدار تحویل بگیرید.

عوامل موثر بر قیمت سوله

آگهی‌های تبلیغاتی متعددی که این روزها در زمینه ساخت سوله منتشر می‌شوند، از دو عبارت «قیمت متر مربعی سوله» یا «قیمت کیلویی سوله» زیاد استفاده می‌کنند اما واقعیت این است که محاسبه قیمت سوله به این آسانی نیست و در واقع قیمت‌دهی متر مربعی، دست سازنده را برای سوءاستفاده باز می‌گذارد. سودجویان با سبک‌سازی‌های بی‌رویه، ایمنی سوله را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

فروشندگان و سازندگان متخلف با کم‌کردن بیش از اندازه وزن تنها به‌دنبال رسیدن به سود بیشتر هستند و شاید اگر سوله مدنظر را با همین وزن به‌صورت کیلوگرمی بسازند، ارزان‌تر تمام شود. پس باید توجه داشت که ساخت متر مربعی سوله، به ضرر کارفرما تمام خواهد شد.

عوامل بسیاری بر قیمت سوله اثر دارند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

طرح و ابعاد پروژه با توجه به کاربری

آنچه سوله شما را از سایر پروژه‌ها متمایز می‌کند، کاربری و ویژگی‌های خاص آن است. در این میان، شما به‌عنوان کارفرما با شناختی که از حوزه کاری خود و نیازمندی‌های آن دارید، بهتر می‌توانید ابعاد مناسب و تجهیزات موردنیاز را تعیین کنید. فقط برای این کار، نیم‌نگاهی به توسعه کسب‌وکار خود داشته باشید که با رشد آن، سوله همچنان برای شما کارآمد عمل کند.

دو مولفه دهانه و ارتفاع در قیمت سوله بسیار اثرگذار هستند، البته نقش عمق یا طول سوله را نیز نمی‌توان نادیده گرفت. هرچه دهانه و ارتفاع سوله بیشتر باشد، میزان بار وارد بر سازه افزایش یافته و سازه باید مقاوم‌تر طراحی شود، در نتیجه قیمت سوله بیشتر خواهد بود.

پس انتخاب ابعاد مناسب، چه در فرایند ساخت و چه در کارایی آتی آن بسیار اثرگذار است.

به‌علاوه، بار تجهیزات موردنیاز مانند تاسیسات یا دستگاه‌های خاص، ظرفیت جرثقیل سقفی و حتی نیاز به طبقه و کاربری آن و شیب مخصوص در سالن سوله که بر اسکلت تاثیرگذارند، همگی در طراحی بهینه و در نتیجه قیمت سوله اثر دارند. در صورتی که تجهیزات صرفا بر روی کف قرار بگیرند، بر کفسازی و فونداسیون و هزینه‌های آتی سوله اثر می‌گذارد.

روش ساخت سوله

اینکه شما سوله خود را به روش تیرورقی، خرپایی یا UBM بسازید، در قیمت سوله تفاوت ایجاد می‌کند. البته برای انتخاب روش ساخت، نباید تحت‌تاثیر تبلیغات قرار گرفت و بهتر است با توجه به ویژگی‌های پروژه خود و مشورت با متخصصین سوله‌ساز، روش ساخت مناسب را انتخاب کنید.

برای مثال می‌توانید با کارشناسان شرکت آرمان سوله در تماس باشید و از آن‌ها مشاوره فنی و تخصصی رایگان در این زمینه دریافت کنید.

نکته‌ای که باید به آن توجه کرد، این است که سوله خرپایی را سوله سبک و ارزان تبلیغ می‌کنند اما این مسئله در هر ابعاد یا شرایطی صادق نیست و با توجه به جزئیات فنی ساخت قطعات آن و دستمزد بالا، نمی‌توان همیشه قیمت سوله خرپایی را ارزان‌تر از سایر انواع سوله دانست.

محل نصب سوله

شاید در وهله اول محل نصب سوله را چندان مهم تلقی نشود اما باید بدانید که محل اجرای سوله، بارهای وارده را تعریف می‌کند؛ فاصله آن از کارخانه و فضای شهری در هزینه حمل‌ونقل قطعات، تجهیزات و کارگران بسیار موثر است و مهم‌تر از آن، ویژگی‌هایی از جمله بار برف، بار باد و زلزله‌خیزی هر منطقه در طراحی بر اساس استانداردها و مقاومت سازه اثرگذارند.

مطابق آئین‌نامه، سازه سوله باید با توجه به حد این مولفه‌ها در ۳۰ سال گذشته‌ی هر منطقه طراحی و محاسبه شود تا در شرایط مختلف، پایداری سوله حفظ شده و خسارت جانی و مالی در پی نداشته باشد. از آنجا که هزینه ساخت اسکلت، حدودا یک‌سوم قیمت سوله است، نباید بر روی آن ریسک کرد.

به این نکته هم باید توجه کرد که سوله‌های دارای طبقه در زمان زلزله، بیشتر در معرض خطر قرار دارند و اگر در طراحی، طبقه‌ای برای سوله در نظر گرفته نشود، بار باد پارامتر غالب در طراحی و محاسبه سوله از منظر نیروهای جانبی خواهد بود.

مصالح مصرفی و تاثیر نوسانات اقتصادی بر آن‌ها

اینکه شما چه مصالحی و با چه کیفیتی برای پروژه خود انتخاب کنید، کارایی و قیمت سوله را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. مهم‌ترین عنصر، فولاد مصرفی در سازه است؛ برای مثال، استفاده از ورق St 33 یا ورق لوله به‌جای ورق St37 ، مطمئنا باعث کاهش قیمت سوله خواهد شد اما کیفیت نازل آن، تمام سرمایه شما را به باد خواهد داد.

متاسفانه، این روزها عده زیادی از سوله‌سازان که متعهد به ارائه محصول باکیفیت و ایمن نیستند، از ورق‌های مستعمل بازشده یا ورق‌های تولیدی غیراستاندارد در ساخت سوله استفاده می‌کنند که احتمالا کارفرما در وهله اول متوجه آن نخواهد شد اما خیلی زود، خسارات وارده، ناکارآمدی آن را نشان خواهد داد.

البته آهن و فولاد تمام ماجرا نیست؛ رنگ استاندارد، سیم‌جوش، پیچ و مهره یا مصالح دیگری که برای پوشش دیوار، سقف یا عایق به کار می‌روند نیز باید با توجه به کاربری و نیاز پروژه و بودجه تعیین شوند؛ چون هر کدام مزایا و معایب خاصی دارند که باعث تنوع قیمتی آن‌ها می‌شود. برای مثال، عایق پشم سنگ پتویی از عایق پشم شیشه گران‌تر است.

علاوه‌بر این، در شرایط بی‌ثبات اقتصادی که قیمت ارز مدام در نوسان است، قیمت مصالح به‌ویژه آهن و فولاد نیز ثابت نبوده و به‌نوعی جزو مولفه‌های غیرقابل‌پیش‌بینی در قیمت سوله محسوب می‌شوند.

تخصص و تجربه شرکت طراح و مجری

همان طور که برای هر خرید کوچک، ساعت‌ها در اینترنت جستجو می‌کنیم، نظرات مثبت و منفی سایر کاربران را می‌خوانیم یا روزها در شهر از فروشندگان مختلف قیمت می‌گیریم و با کنار هم گذاشتن تمامی موارد، در نهایت خرید می‌کنیم. حالا اگر بخواهیم سوله‌ای برای کسب‌وکار خود بسازیم، فکر می‌کنید نقش طراح و مجری چقدر اهمیت داشته باشد؟

سابقه و پروژه‌های انجام‌شده هر شرکت، بهترین گزینه برای ارزیابی آن‌هاست. حرفه‌ای‌بودن، داشتن صداقت، انجام کار باکیفیت و قیمت عادلانه، همه از ویژگی‌های یک شرکت مطمئن سوله‌سازی است. پس این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر به‌دنبال سوله‌ای ایمن و باکیفیت هستید، شرکت درستی را انتخاب کنید.

آرمان سوله، یکی از شرکت‌های سوله‌سازی است که با ۵۰ سال سابقه فعالیت، صفر تا صد صدها پروژه را بدون هیچ واسطه‌ای انجام داده است که خود در کاهش قیمت سوله اثر دارد.

قرارداد درست چه تاثیری در قیمت سوله دارد؟

وقتی صحبت از انتخاب شرکت مناسب سوله‌ساز می‌شود، بحث قرارداد نیز اهمیت پیدا می‌کند. اینکه مصالح از چه جایی و با چه کیفیتی خریداری می‌شوند و قیمت قطعات مطابق قیمت روز هر یک از آن‌ها باشد، مهم است. برای درک بهتر به این مثال توجه کنید:

سازه سوله خرپایی از اجزای مختلفی مانند پروفیل، ناودانی، نبشی و … ساخته می‌شود که از بین آن‌ها، پروفیل بیشترین قیمت را دارد. اگر شرکت سازنده تمامی اجزا را با قیمت واحد پروفیل محاسبه کند، شما در پرداخت قیمت سوله ضرر بزرگی خواهید کرد. به خاطر داشته باشید که علاوه بر بررسی این مسئله در قرارداد، نوع دقیق فولاد را نیز مشخص کرده و قیمت روز تمام آن‌ها را پیش از امضا استعلام بگیرید.

شاید بهتر باشد تحت هر شرایطی، مستندات خرید را بررسی کنید.

از طرفی در ساخت و اجرای سوله، تمامی مراحل از نصب اسکلت تا بادبندکشی و تیرریزی سقف و … باید در متن قرارداد ذکر و در قیمت سوله منظور شوند تا پس از برآورد هزینه و عقد قرارداد، مبالغ اضافی تحت این عناوین از کارفرما در میانه کار درخواست نشود.

با توجه به اینکه هر تُن وزن سوله، حدود ۴۵ میلیون تومان تفاوت در قیمت سوله ایجاد می‌کند، از شرکت طراح و سازنده سوله انتظار می‌رود که وزن اولیه را بسیار نزدیک به وزن نهایی محاسبه و برآورد کرده تا کارفرما نیز در تامین هزینه با مشکلی مواجه نشود.

در محاسبه قیمت سوله به چه جزئیاتی باید توجه کرد؟

علاوه‌بر تمامی موارد گفته‌شده که در قیمت سوله تاثیرگذار هستند، نکات ریزی وجود دارند که اگر شما به‌عنوان کارفرما به آن‌ها توجه داشته باشید، مطمئنا در هزینه‌ای که باید برای ساخت سوله صرف کنید، تفاوت قابل‌توجهی ایجاد می‌کند.

سوله‌ای که دفترچه محاسبات نداشته باشد، یعنی به تائید سازمان نظام مهندسی نرسیده و مطمئنا بر اساس اصول و استانداردها طراحی نشده است یا سوله‌هایی که به‌صورت متر مربعی تبلیغ و فروخته می‌شوند، اغلب دفترچه محاسبات معتبری ندارند که نشان از طراحی غیراستاندارد آن‌ها دارد. در این شرایط، قیمت سوله به‌مراتب کمتر شده اما ایمنی لازم را نداشته و به‌شدت آسیب‌پذیر خواهد بود. اولویت شما چیست؟

در ادامه تاکید بر انتخاب شرکت مناسب سوله‌ساز و عقد قرارداد صحیح نیز بهتر است هنگام ترخیص سازه از کارخانه، کارفرما حضور داشته تا وزن اندازه‌گیری‌شده و برگه باسکول را با آنچه در محاسبات تائید شده، تطبیق دهد تا مجبور نباشد هزینه‌ای مازاد قیمت واقعی سوله پرداخت کند.

درباره محل پروژه و تاثیر آن بر قیمت سوله صحبت کردیم اما باید بدانید بهتر است که ویژگی‌های زمین محل احداث، مانند تراکم و جنس خاک پیش از طراحی بررسی شوند تا در صورت نیاز به مقاوم‌سازی در مرحله عملیات خاکی و تسطیح، هزینه‌های مربوط به آن نیز در قیمت سوله منظور شوند.

تا اینجا با کلیات محاسبه قیمت سوله آشنا شده‌اید اما برای بررسی جوانب دیگر و کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید عبارت «قیمت سوله آرمان سوله» را در مرورگر خود جستجو کرده و با خواندن مقالات یا درخواست مشاوره رایگان، با خیال راحت سوله خود را سفارش دهید.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.