مجلس همچنان پیگیر شفافیت - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 69903
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۶:۳۴ |
با رفع ایرادات شورای نگهبان به طرح شفافیت قوا، این طرح ابتدا به صحن مجلس و سپس به شورای نگهبان ارجاع داده خواهد شد

مجلس همچنان پیگیر شفافیت

مسئله شفافیت مجلس که نسخه بلوغ‌یافته آن به‌صورت طرح شفافیت قوای سه‌گانه مطرح می‌شود، یکی از وعده‌ها و برنامه‌های مجلس است. این طرح اکنون در مرحله ارجاع دوباره به صحن مجلس پس از رفع ایرادات شورای نگهبان قرار دارد. ایجاد شفافیت می‌تواند گامی بلند در اصلاح رابطه دولت‌-ملت و رشد و اصلاح نهاد دولت در نظام جمهوری اسلامی ایران باشد؛ ازاین‌رو پیگیری و اجرای شفافیت اقدامی تحول‌آفرین است.
مجلس همچنان پیگیر شفافیت
مسئله شفافیت مجلس که نسخه بلوغ‌یافته آن به‌صورت طرح شفافیت قوای سه‌گانه مطرح می‌شود، یکی از وعده‌ها و برنامه‌های مجلس است. این طرح اکنون در مرحله ارجاع دوباره به صحن مجلس پس از رفع ایرادات شورای نگهبان قرار دارد. ایجاد شفافیت می‌تواند گامی بلند در اصلاح رابطه دولت‌-ملت و رشد و اصلاح نهاد دولت در نظام جمهوری اسلامی ایران باشد؛ ازاین‌رو پیگیری و اجرای شفافیت اقدامی تحول‌آفرین است. لذا نمی‌توان با آن به‌مثابه وعده‌ای انتخاباتی که به شکلی غیراصولی و برای مصرف رسانه‌ای طرح می‌شود برخورد کرد. این فرصتی استثنایی است که در اختیار مجلس یازدهم قرارگرفته و در صورت به نتیجه رسیدن، افتخاری ملی و ماندگار برای این مجلس خواهد بود. 
محسن پیرهادی، رئیس کارگروه طرح شفافیت قوای سه‌گانه و سایر نهادها در گفت‌وگو با خبرنگاران از رفع ایرادات شورای نگهبان به این طرح در نشست‌های کارگروه و تصویب آن در کمیسیون امور داخلی و شوراها خبر داد و گفت: پس از برگزاری چهار نشست مشورتی کارگروه با برخی حقوقدانان و کارشناسان شورای نگهبان، متن نهایی کمیسیون برای ارجاع به صحن آماده‌شده و در دستور کار این هفته مجلس قرارگرفته است. وی افزود: طرح مذکور بعد از جلسات مشترک و متعدد کارگروه شفافیت مجلس با حقوقدانان و کارشناسان شورای نگهبان و مرکز پژوهش‌های مجلس نهایی شده است.
به گزارش تسنیم، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه رفع ایرادات طرح مذکور در جلسات هفته جاری به رأی نمایندگان گذاشته خواهد شد و مانند هر طرح و لایحه دیگری بعد از تصویب مجدد به شورای نگهبان ارجاع داده می‌شود، تأکید کرد: تلاش بر رفع ایرادات و ابهامات وارده باهدف ایجاد شفافیت در عملکرد قوای سه‌گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها بوده، شفافیت در عملکرد قوای سه‌گانه یکی از وعده‌های اصلی مجلس یازدهم به مردم است و عموم نمایندگان برای تحقق این وعده عزم جدی دارند.
پیرهادی در پاسخ به این سؤال که درصورت مخالفت مجدد شورای نگهبان با برخی بندهای طرح شفافیت تصمیم مجلس چه خواهد بود،  تصریح کرد: آنچه که در مجلس مصوب می‌شود بر اساس رأی اکثریت نمایندگان است در این طرح نیز بنا بر تشخیص قاطبه مجلس است اما اگر شورای نگهبان بازهم مصوبه نمایندگان را دارای ایراد بداند در ابتدا ایرادات بررسی و اصلاح خواهد شد و اگر نمایندگان بر مصوبه خود پافشاری کنند طرح برای تعیین تکلیف بر اساس روال قانونی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده خواهد شد.وی ادامه داد: با توجه به نشست‌های مشورتی کارگروه، اختلافات نظر شورای نگهبان و مجلس در طرح شفافیت به حداقل رسیده و به‌واقع شورای محترم نگهبان همکاری مناسبی در فرآیند تصویب داشته است که جای تشکر دارد و امیدواریم که با همراهی بیشتر مجلس و شورای نگهبان به‌زودی شاهد شفافیت در عملکرد همه نهادها و دستگاه‌های اجرایی باشیم.رئیس کارگروه طرح شفافیت یادآور شد: مردم از ما مطالبه شفافیت دارند چراکه می‌خواهند در جریان روند اتفاقات و تصمیمات باشند. مردم از ما سؤال می‌کنند که شفافیت چه تأثیری در رفع تبعیض، رانت و فساد دارد؟ آن‌ها می‌پرسند در شوراها و شهرداری‌ها برای اراضی چه تصمیمی گرفته می‌شود و آیا این تصمیمات به منابع آن‌ها خدشه وارد می‌کند یا خیر؟ برای پاسخگویی به این سؤالات نیازمند شفافیت درعملکرد قاطبه دستگاه‌ها و سازمان‌ها هستیم. پیرهادی همچنین در پاسخ به اینکه گفته می‌شود مجلس در بحث شفافیت، وعده خود را از شفافیت آرای نمایندگی به شفافیت در قوای سه‌گانه و سایر نهادها گسترده کرده است، گفت: در حوزه قانون‌گذاری و بر اساس هویت ذاتی قوه مقننه، مجلس در حوزه شفافیت پیشران و علمدار است و بر همین اساس برای کل کشور و تمام شئونات اداری و اجرایی اعم از مجریه، قضائیه، مجمع تشخیص مصلحت و شوراها تصمیم می‌گیرد.
عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس یازدهم در پایان با تأکید بر اینکه ریل‌گذاری و قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای قانون بر عهده مجلس است، خاطرنشان کرد: در برخی موارد امنیتی برای حفظ مصالح و منافع ملت و نظام، استثناهایی در حوزه عملکردی برخی نهادها و دستگاه‌ها وجود دارد که در طرح شفافیت مجلس هم لحاظ شده‌ و به‌غیراز این استثنائات، نگاه مجلس حداکثری بودن دایره شفافیت عملکردی قوای سه‌گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادهاست و بر این اساس اقدام خواهد کرد.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.