متولیان، بیشترین سهم را در دورشدن بخشی از جامعه از فرهنگ حجاب و عفاف دارند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 83828
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۲ |
رئیس مجلس شورای اسلامی

متولیان، بیشترین سهم را در دورشدن بخشی از جامعه از فرهنگ حجاب و عفاف دارند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در ترویج فرهنگ حجاب و عفاف تاکنون بیشترین ضربه را از عدم فعالیت ایجابی درست و خردمندانه خورده ایم.
متولیان، بیشترین سهم را در دورشدن بخشی از جامعه از فرهنگ حجاب و عفاف دارند

محمدباقر قالیباف صبح امروز (سه شنبه- ۱۵ فروردین) در نطق پیش از دستور خود در نخستین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در سال ۱۴۰۲ ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مهمانی و بندگی خدا ماه مبارک رمضان بیان کرد: این ماه فرصتی برای همه ماست تا رابطه نزدیک تری با خداوند متعال برقرار کنیم و از نعمت های معنوی این ماه و به طور خاص شبهای مبارک قدر بهره مند شویم.

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از مسائلی که دغدغه جدی مردم متدین ایران است اباحه گری ها و هنجارشکنی هایی است که در عرصه حجاب و عفاف در حال روی دادن است، تصریح کرد: با توجه به برنامه ریزی دشمن برای دوقطبی سازی بین مردم و ایجاد تنش و اغتشاش دوباره، نحوه مواجهه با این مساله نیاز به نگاهی چند جانبه دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اولین نکته این است که متاسفانه در ترویج فرهنگ حجاب و عفاف ما تاکنون بیشترین ضربه را از عدم فعالیت ایجابی درست و خردمندانه خورده ایم. متاسفانه متولیان این امر در طول سالیان طولانی با کم کاری و اقدامات کم اثر بیشترین سهم را در دور شدن بخشی از جامعه از فرهنگ حجاب و عفاف دارند. تحول اصلی در دوره جدید باید توجهی ویژه و همراه با نوآوری در فعالیت های ایجابی دستگاه های متولی باشد. شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان قرارگاه فرهنگی کشور وظیفه دارد با آسیب شناسی گذشته مسئولیت این تحول را به عهده بگیرد و طبیعی است که در این زمینه آموزش و پرورش، مراکز آموزش عالی، صداوسیما، حوزه های علمیه و سازمان تبلیغات بیشترین وظیفه را دارند.

قالیباف در ادامه اظهار کرد: مساله بسیار مهم دیگر ضرورت تفکیک بین افراد ضعیف الحجاب با هنجارشکنان است. به نظر می رسد با افرادی که حجاب آنها ضعیف است باید رویکرد ایجابی در پیش گرفت ولی در مواجهه با افراد هنجارشکن باید با روش سلبی روبرو شد. بیانات رهبر معظم انقلاب درباره افراد ضعیف الحجاب راه جدیدی را به مدیران فرهنگی نشان داد و اشاره دوباره ایشان در سخنرانی اول سال، مبنی بر اینکه حتی کسانی که به برخی احکام اسلامی پایبندی درستی ندارند، اما در دل به خدا و دین ایمان دارند باید در سیاست گذاری های ما مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: به نظر می رسد یک خانم کم حجاب تفاوتی ماهوی با معدود هنجارشکنانی دارد که فضای اجتماعی و اخلاقی جامعه را با قصد و نیت قبلی آلوده می کنند و یا در پی ترویج فساد هستند. باید در نظر داشت بسیاری از خانم هایی که خود به رعایت حجاب کامل ملتزم نیستند با هنجارشکنی و با ترویج فساد اخلاقی و اباحه گری مخالفند. مروری بر وضعیت رعایت حجاب در جامعه نشان می دهد قریب به اتفاق افراد جامعه علیرغم اینکه با هیچ برخورد سلبی و حتی تذکر روبرو نیستند، از کشف حجاب و رفتارهای هنجارشکنانه استقبال نکرده اند و به حفظ کیان خانواده و سلامت اخلاقی جامعه باور قلبی دارند. بسیاری از آنها که حجاب را به طور کامل رعایت نمی کنند به تعبیر مقام معظم رهبری به خدا، قرآن و دین ایمان دارند و در همین شب های قدر با تضرع در محضر خدا حاضر می شوند، لذا برای تقویت فرهنگ حجاب و عفاف در میان این افراد صرفا باید رویکرد ایجابی با تاکید بر خانواده محوری را در پیش گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در عین حال خاطرنشان کرد: رفتار عده ای معدود نیز با باورهای مذهبی و عرفی جامعه سر سازگاری ندارد و فضای عمومی و اخلاق جامعه را آلوده می کند، این افراد با نیت قلبی و با آنکه می دانند هنجارشکنی آنها عبور کردن از مرزهای اخلاقی و عرفی جامعه است بر اقدامات خود اصرار دارند. این عده بسیار اندک بر روی صفحه سفید جامعه اخلاق مدار و خانواده دوست ایرانی بسیار بیشتر از آنچه که هستند به چشم می آیند؛ مخصوصا که دشمن برای قبح شکنی و ترویج فرهنگ اباحه گری بزرگ نمایی رفتارهای هنجارشکنان را در دستور کار قرار داده است. در این زمینه وظیفه متولیان مربوطه اعم از دولت، دستگاه قضائی، فرماندهی کل انتظامی و دیگر دستگاه های مسئول است که باید با این عده بسیار اندک با استفاده از شیوه های هوشمندانه و موثر بدون اینکه بهانه مظلوم نمایی دست دشمن داده شود مواجهه بازدارنده داشته باشند.

قالیباف در ادامه گفت: اینکه عده ای اندک بخواهند فضای اخلاقی و اجتماعی جامعه را مسموم کنند و باعث نگرانی عموم خانواده های ایرانی شوند، قابل پذیرش نیست و نظام اسلامی در کنار انجام تکالیفش در برطرف کردن نیازهای اقتصادی مردم وظیفه خود می داند که فضای عمومی جامعه را برای رشد و سعادت مردم فراهم کند. البته طبیعی است که باید از بی نتیجه بودن و پرهزینه بودن شیوه پیشین گشت ارشاد تجربه لازم گرفته شود و شیوه های درست را برای رسیدن به نتیجه مطلوب به کار گرفت.

وی تاکید کرد: همانطور که پیش از این نیز در جلسات مرتبط اعلام آمادگی شده است، در صورتی که متولیان مربوطه از حیث کارشناسی کمبود قانونی احساس می کنند، مجلس آماده است هم در حوزه ایجابی و هم در حوزه سلبی در اسرع وقت قوانین لازم را تصویب کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه پیگیری مساله عفاف و حجاب هیچ منافاتی با اولویت داشتن مسائل اقتصادی ندارد، بیان کرد: در اولویت بودن اقتصاد به این معنا نیست که ما نسبت به نظام اخلاقی جامعه که تاکنون حفظ کیان خانواده ایرانی بوده است و به طور خاص امر بسیار مهم حجاب و عفاف به بی عملی روی بیاوریم.

قالیباف در ادامه ضمن اشاره به شعار سال ۱۴۰۲ تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب با نام گذاری امسال با عنوان «مهار تورم و رشد تولید» دو اولویت اصلی برنامه ریزی و اقدام در سال جاری را برای همه مسئولین تعیین فرمودند. مجلس پیش از این در بسته تحول قوانین اقتصادی و در فرآیند تصویب بودجه ۱۴۰۲ به این امر توجه ویژه داشته است. به عنوان مثال قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همچنین اعطای مجوز به دولت جهت استفاده از کالابرگ الکترونیک برای حفظ قدرت خرید مردم در برابر تورم از جمله آنها است.

وی با تاکید بر اینکه مهار تورم و رشد تولید دستور کاری یکساله نیست، عنوان کرد: بر این اساس مجلس مهمترین کاری که تلاش می کند در سال پیش رو انجام دهد توجه خاص به این مساله در برنامه هفتم توسعه است. امیدواریم دولت نیز از فرصت ها و ظرفیت های موجود استفاده کرده تا مردم شاهد حرکت رو به جلوی اقتصاد کشور و حفظ قدرت خرید خود باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مجلس در این راه با تمام توان در کنار دولت است و در صورت نیاز با قید فوریت آماده فراهم سازی زمینه های قانونی لازم و مورد نیاز دولت برای این دو امر مهم و اساسی است و برای تحول در حکمرانی اقتصادی خواهد بود.

قالیباف در ادامه یادآور شد: یکی از مسائل مهمی که رهبر انقلاب در حرم رضوی تبیین نمودند ضرورت تحول بود، البته تحول گرایی در بیان ایشان مربوط به امسال نیست و چند سالی است که در مهمترین دیدارها بر آن تاکید می کنند و حاکی از راهبردی است که از الزامات موفقیت در گام دوم انقلاب محسوب می شود. مطالبه ایشان مبنی بر اینکه مباحث مربوط به تحول باید با طرح در افکار عمومی و بحث و بررسی آنها زمینه اجرایی پیدا کند، ایجاب می کند که مسئولان، اندیشکده ها، نخبگان و دانشگاهیان به بحث و بررسی این موضوع مهم بپردازند. بر همین اساس اینجانب مبتنی بر فرمایشان پیشین ایشان برداشت خود از چرایی، چیستی و چگونگی تحول را با عنوان حکمرانی نو مطرح کردم و ان شاءالله در مجال های بعدی بیشتر در این زمینه سخن خواهم گفت که امیدوارم مورد نقد و نظر اندیشه ورزان و فرهیختگان قرار گیرد.

وی ادامه داد: یکی از دستاوردهای مجلس یازدهم تصویب نظام رتبه بندی معلمان بعد از سال ها کم توجهی بود که متاسفانه پایان سال گذشته به گونه ای عمل شد که کام چندصد هزار معلم عزیز تلخ شد. مجلس امروز جلسه سه شنبه نظارتی خود را به این مساله اختصاص داده است تا ریشه مشکل مشخص شود و از تکرار چنین اتفاقاتی جلوگیری شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: امیدوارم بتوانیم هم در حل مسائل و مشکلات اقتصادی مردم و هم حفظ نظام اخلاقی جامعه با محوریت حفظ حریم خانواده موفق عمل کنیم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.