مبارزه با سرقت از اولویت‌های پلیس است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 51873
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۰ |

مبارزه با سرقت از اولویت‌های پلیس است

فرمانده نیروی انتظامی از آمادگی کامل برای اجرای برنامه‌های هفته ناجا همزمان با ۱۷ تا ۲۳ مهرماه خبر داد و بر لزوم اجرای برنامه‌های کیفی اثرگذار تاکید کرد.
مبارزه با سرقت از اولویت‌های پلیس است

جلسه هماهنگی برای برنامه‌های هفته ناجا و تبیین و تشریح اقدامات مقابله‌ای با سرقت به ریاست سردار حسین اشتری در ستاد فرماندهی ناجا (ارتباط ویدئو کنفرانسی) با حضور فرماندهان انتظامی استان‌ها برگزار شد.

 

فرمانده نیروی انتظامی در این نشست تخصصی با درود و رحمت بر روح بلند و ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) و گرامی داشت یاد و خاطره شهدای والامقام انقلاب اسلامی، هشت سال دوران دفاع مقدس، مدافعان حرم و حریم نظم و امنیت به ویژه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش، اظهار داشت: برای فرماندهی معزز کل قوا مقام معظم رهبری آرزوی طول عمر توأم با صحت و سلامتی و توفیق روزافزون داریم.

 

وی ادامه داد: روز گذشته در ارتباط تصویری برگزاری مراسم مشترک دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری نیروهای مسلح در دانشگاه افسری امام حسین (ع)، بار دیگر از فرمایشات گوهربار مقام معظم رهبری بهره و فیض بردیم، معظم له در سخنانی نیروهای پرافتخار مسلح را «قله مستحکم امنیت ملت سربلند ایران و میهن مقتدر و عزیز» خواندند و اظهار داشتند: «به فضل الهی، نیروهای مسلح ایران امروز به معنای واقعی کلمه، سپر دفاعی ملت و کشور در مقابل تهدیدهای سخت دشمنان بیرونی و درونی هستند».

 

سردار اشتری با اشاره به فرمایشات گوهربار مقام معظم رهبری در مراسم مشترک دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری نیروهای مسلح ادامه داد: رهبر انقلاب اسلامی با ابراز امیدواری برای توفیق دانش آموختگان و ارتقا جوانان نیروهای مسلح در مکتب و دانشگاه حسینی (ع)، به ملت ایران به خاطر داشتن جوانان مؤمن، صالح، شجاع و دارای عزم و بصیرت تبریک گفتند و افزودند: ” فرماندهان عزیزی که جوانان میهن را اینگونه تربیت می‌کنند، شایسته افتخار و تقدیرند”.

 

این مقام عالی انتظامی تاکید کرد: فرمایشات گوهربار مقام معظم رهبری بار دیگر روح تازه‌ای در کالبد نیروهای مسلح دمید و برای ما نیروهای پلیس نیز این فرمایشات معظم له چون همیشه چراغ راه است.

 

اجرای برنامه‌های هفته ناجا

 

فرمانده نیروی انتظامی در ادامه با اشاره به آغاز برنامه‌های هفته ناجا از شنبه ۱۷ تا جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰، ادامه داد: هفته نیروی انتظامی فرصت مغتنمی برای ارائه کارنامه یک ساله پلیس به مردم به منظور معرفی ظرفیت و توانمندی‌های عظیم نیروی انتظامی به منظور جلب سرمایه‌های اجتماعی و مشارکت عمومی در پیشبرد اهداف کلان است.

 

سردار اشتری با اشاره به شعار منتخب هفته ناجا در سال جاری مبنی بر «پلیس هوشمند، امنیت پایدار»، خاطر نشان کرد: امروز نیروی انتظامی؛ سازمانی بهره مند از فناوری‌های نوین و تکنولوژی‌های هوشمند به منظور تسریع و تسهیل ارائه خدمات انتظامی به مردم است، در اجرای برنامه‌های هفته ناجا ضمن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بایستی ویژگی بارز «هوشمندی پلیس» به منظور تحقق «امنیت پایدار» هویدا باشد.

 

وی در ادامه با تاکید بر لزوم «کیفیت گرایی» در تولیدات برنامه‌های هفته ناجا یادآور شد: نیروی انتظامی، سازمانی «مسئولیت گرا» و «یادگیرنده» است، از طرفی این نیروی مردمی دارای مهارت «اقناع سازی» نیز می‌باشد، بنابراین شایسته است که در برنامه‌های هفته ناجا ضمن ارائه این ویژگی‌های بارز، روحیه «مشارکت‌جویی» و «مشارکت پذیری» پلیس به نمایش گذاشته شود.

 

عالی‌ترین مقام انتظامی کشور با تاکید بر لزوم اتخاذ رویکرد خلاقانه و نوآورانه در برنامه‌های هفته ناجا تاکید کرد: بایستی از انجام برنامه‌های تکراری و کم اثر پرهیز شود، از طرفی ملاک و محور برنامه‌های اجرایی افزایش آگاهی عمومی به منظور پیشگیری از وقوع جرایم و آسیب‌ها باشد.

 

فرمانده نیروی انتظامی با اشاره بر ضرورت انعکاس تنوع و گستردگی مأموریت‌های پلیس از مرز تا مرکز در رسانه‌های جمعی اعم از دیداری، شنیداری، مکتوب و فضای مجازی خاطر نشان کرد: هفته ناجا؛ فرصت مناسبی برای انعکاس خدمات شبانه روزی نیروهای پلیس به منظور تأمین نظم و امنیت پایدار در جامعه است بنا بر این بایستی از ظرفیت رسانه‌ها به منظور تحقق این مهم بهره کافی و وافی ببریم

 

وی با تاکید بر ارائه تصویر مطلوب از اقتدار توأم با رأفت و عدالت پلیس به جامعه خاطر نشان کرد: نمایش اقتدار پلیس برای دوستداران نظام و انقلاب «روحیه افزا» و «امید آفرین» است و از طرفی برای دشمنان ما موجب یأس و ناکامی می‌باشد؛ نمایش اقتدار توأم با رأفت پلیس برای آحاد جامعه غرور آفرین است، بنابراین بایستی در این هفته این شاخصه بارز پلیس منعکس شود.

 

تجلیل از سبزپوشان ناجا و خانواده شهدا

 

سردار اشتری هفته نیروی انتظامی را فرصت مناسبی برای تجلیل از سبزپوشان نیروی انتظامی اعم از فرماندهان، افسران، درجه داران، سربازان وظیفه و خانواده‌هایشان دانست و گفت: همواره قدردان ایثارگری نیروهای خدوم و پرتلاش پلیس هستم و شایسته است در این ایام به صورت ویژه‌تری از مقام تلاشگر نیروهای پلیس و نقش حمایتی خانواده‌هایشان تجلیل شود.

 

فرمانده نیروی انتظامی در ادامه با بیان اینکه تکریم خانواده معظم شهدا و جانبازان بایستی رویکرد همیشگی ما باشد، چرا که تکریم این عزیزان کمترین نشانه قدردانی ماست، افزود: دیدار با خانواده معظم شهدا، جانبازان، ایثارگران و… می‌تواند برای همه ما مایه خیر و برکت باشد، در کنار این مهم نباید از رسیدگی به خانواده متوفیان و اعضا وابسته ناجا غافل شویم.

 

سردار اشتری، هفته ناجا را فرصت مناسبی برای طرح انتظارات و مطالبات پلیس از آحاد جامعه و دستگاه‌های مسئول معرفی و بیان کرد: با استفاده از ظرفیت غنی رسانه‌ها که در این ایام در اختیار ما می‌باشد می‌توانیم در مولفه‌هایی چون تلاش همگانی برای تولید امنیت، کاهش آسیب‌های اجتماعی و … ” مسئول سازی” کنیم.

 

این مقام ارشد انتظامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مبارزه جدی با سرقت و استرداد اموال مسروقه مکشوفه به مال باختگان از مطالبات جدی مقام معظم رهبری از نیروی انتظامی است، خاطر نشان کرد: مبارزه با سرقت همواره از اولویت‌های مأموریتی نیروی انتظامی بوده و به همین منظور قرارگاه مبارزه با سرقت راه اندازی شده است.

 

وی با اشاره به عزم و اراده پلیس برای مقابله با سرقت بر لزوم اتخاذ رویکردهای پیشدستانه و پیشگیرانه به منظور جلوگیری از وقوع این جرم خاطر نشان کرد: وقوع سرقت علل و عوامل مختلفی دارد که باید دستگاه و سازمان‌های مختلف متناسب با احصاء ریشه‌یابی علل، به ایفای نقش خود در کاهش وقوع این جرم بپردازد، از طرفی به نظر می‌رسد که بایستی قوانین و مجازات بازدارندگی کافی را برای برخورد با مجرمان و سارقان داشته باشد.

 

عالی‌ترین مقام انتظامی کشور بر لزوم مسئول سازی، همگرایی نهادها و ارگان‌های دولتی و خصوصی در ایفای نقش خود در پیشگیری از سرقت بر تمرکز بر توان و امکانات بالقوه ناجا به منظور مقابله با سرقت تاکید کرد و افزود: اجرای مستمر طرح‌های ویژه چون طرح‌های «محله محور» برای مقابله با سرقت‌ها می‌تواند کارساز باشد، از طرفی ارتقا بهره‌مندی از سامانه نما، کنترل بازارهای خرید و فروش اموال مسروقه، رصد مناطق جرم خیز و آلوده با نگرشی بر اطلس مقابله با سرقت بر مبنای زمان و مکان وقوع این جرم نیز مؤثر می‌باشد.

 

سردار اشتری بیان کرد: تقویت فعالیت گشت‌های هوشمند و هدفمند موتوری و خودرویی به منظور مقابله با سرقت در کنار رصد فعالیت مالخران نیز می‌تواند در کاهش وقوع این جرم کارساز باشد.

 

فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به دستاوردهای نیروی انتظامی در مقابله با سرقت تاکید کرد: انعکاس کشفیات پلیس در این حوزه به ویژه استرداد اموال مسروقه مکشوفه به مال باختگان می‌تواند مصداق بارزی از ایجاد رعب در دل سارقان و حتی القا پیام‌های پیشگیرانه باشد، بنابراین شایسته است از فضای رسانه‌ای و مجازی به منظور اقدامات مقابله‌ای در حوزه سرقت بهره کافی برده شود.

 

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به ضرورت اصلاح فرآیندها به منظور تسریع در پاسخگویی و خدمات دهی به مردم در بخش پایانی سخنان خود به ابلاغ تدابیر متناسب با دستور کار جلسه پرداخت.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.