مبادا چینی برجامی شما ترک بردارد! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 24877
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۲ تیر ۱۳۹۹ - ۷:۴۳ | 489 بازدید |
دغدغه‌های عجیب حامیان برجام نسبت به یک قرارداد راهبردی؛

مبادا چینی برجامی شما ترک بردارد!

خبر توافق 25 ساله ایران و چین درحالی در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها دست‌به‌دست می‌شود که هنوز نه سندی از آن به‌صورت رسمی منتشرشده و نه مراحل قانونی اجرایی خود را طی کرده و با همین اندک اطلاعات منتشرشده، حامیان برجامی را دلواپس‌تر از همیشه به تکاپو برای راستی آزمایی این توافق نموده است.
مبادا چینی برجامی شما ترک بردارد!

   ‌| گروه سیاسی|
خبر توافق ۲۵ ساله ایران و چین درحالی در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها دست‌به‌دست می‌شود که هنوز نه سندی از آن به‌صورت رسمی منتشرشده و نه مراحل قانونی اجرایی خود را طی کرده و با همین اندک اطلاعات منتشرشده، حامیان برجامی را دلواپس‌تر از همیشه به تکاپو برای راستی آزمایی این توافق نموده است. در روزهایی که سند توافق برجام کم‌رنگ‌تر از همیشه اعتبار خود را از دست می‌دهد و تقریبا هیچ‌کدام از مفاد آن از سوی طرفین رعایت نمی‌شود، خبر قرارداد اقتصادی با چین خواب برجامی آن‌ها را دچار آشفتگی کرده و بابیان شایعات مختلف و پیش کشیدن بحث‌های خلاف منافع ملی تلاش دارند تا این توافق را که به‌ظاهر تلاش می‌کند کاستی‌های برجامی در حوزه اقتصاد را جبران نماید به ناکارآمدی متهم نمایند.
شاید این حامیان برجامی هنوز به دنبال ره‌آوردی تازه از این توافق شکست‌خورده هستند و نمی‌خواهند بپذیرند که برجام توافقی مرده است که به ضرب‌وزور اندک خوش باوران تنظیم آن، نفس‌های آخر را می‌کشد. غرب پرستان داخلی با فعال کردن رسانه‌های خود در این مدت تلاش دارند تا از توافق نانوشته با چین، داستان ساخته و باوجودی که مدعی دانستن زبان گفت‌وگو با دنیا بودند و هستند و طی این سال‌ها کشور را معطل توافقی بی‌جان و ناکارآمد کردند، آن را خسرانی برای کشور قلمداد نمایند. افرادی که در همان روزهای ابتدایی توافق برجام زحمت حتی یک‌بار خواندن آن را به خود ندادند و از مفاد فارغ از تدبیر و عزت آن آگاهی نداشتند، امروز چگونه از متنی داد سخن و تظلم خواهی سر می‌دهند که هنوز نه متنی از آن به‌صورت رسمی منتشرشده و نه مراجع قانونی کشور آن را نهایی کرده‌اند. به نظر می‌رسد دغدغه این گروه از توافق احتمالی ایران و چین، سبب خواهد شد تا برجام کم‌رنگ‌تر از گذشته شده و آبروی نداشته آن‌ها بیش از گذشته با خطر روبه‌رو شود. شاید مصداق رفتار این عده برداشتی برجامی از  شعر معروف سهراب سپهری باشد که «مبادا چینی برجامی شما ترک بردارد.»
 از این جمع انتظار این است که اجازه دهند این مسیر برخلاف مسیر برجامی، عزتمندانه طی شود تا شاید ذره‌ای از آثار زیان‌بار برجام که بر ملت ایران روا شده کاهش یابد.

نویسنده : گروه سیاسي |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.