مانور جدیت هسته‌ای ایران - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 70372
  پرینتخانه » اسلایدر, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰ |
اقدام به‌موقع سازمان انرژی اتمی ایران، تلاش آمریکا را خنثی کرد

مانور جدیت هسته‌ای ایران

با اینکه جمهوری اسلامی با پیروی از احکام الهی اسلام از سلاح اتمی اعلام انزجار کرده است؛ اما بازدارندگی را به عنوان اصلی منطقی و زبانی که عالم استکبار آن را می‌فهمد پیگیری می‌کند. بر این مبنا دشمن باید به این یقین برسد که محدودیت‌های هفت سال پیش را بر دستگاه هسته‌ای امروز کشور، روا نمی‌داریم و مذاکرات در این برهه زمانی، با نتایج متفاوتی همراه خواهد بود.
مانور جدیت هسته‌ای ایران

با اینکه جمهوری اسلامی با پیروی از احکام الهی اسلام از سلاح اتمی اعلام انزجار کرده است؛ اما بازدارندگی را به عنوان اصلی منطقی و زبانی که عالم استکبار آن را می‌فهمد پیگیری می‌کند. بر این مبنا دشمن باید به این یقین برسد که محدودیت‌های هفت سال پیش را بر دستگاه هسته‌ای امروز کشور، روا نمی‌داریم و مذاکرات در این برهه زمانی، با نتایج متفاوتی همراه خواهد بود. جمهوری اسلامی اعتقاد دارد شرایط منطقه‌ای، بین‌المللی و توان بازدارندگی به نفع او تفاوت‌های زیادی پیدا کرده و چرخش عقربه‌های زمان، از هر لحاظ به ضرر دشمن است. توافق برجام نه برای ایران و نه برای طرف‌های غربی دیگر مطلوب نیست؛ با این تفاوت که طرف‌های غربی از سر زیاده‌خواهی توافق بهتر می‌خواهند و ما از سر واقعیات میدانی. 
شب گذشته بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی از راه‌اندازی و تزریق گاز به سانتریفیوژهای جدید یا پیشرفته خبر داد. هرچند او گفت که این اقدام در راستای مصوبه مجلس درزمینهٔ اقدامات راهبردی برای رفع تحریم‌ها است اما قرابت زمانی آن به تحریم‌هایی که آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده است کمی معنادار به نظر می‌رسد.
به گزارش ایرنا، بهروز کمالوندی دوشنبه‌شب در گفت‌وگوی تلویزیونی گفت: «دستور راه‌اندازی صدها ماشین جدید سانتریفیوژ عصر امروز داده شد که متشکل از انواع ماشین پیشرفته IR۶ و IR۱ است.» سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: «این اقدام را در راستای اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ایران و رسیدن به حداقل میزان غنی‌سازی ۱۹۰ هزار سو انجام‌شده که کف نیاز کشور است. در این رابطه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع‌رسانی شده است.» 
همچنین روز گذشته، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که اسامی شرکت‌های جدیدی را به دلیل ارتباط با ایران در فهرست تحریم قرار داده است و معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا بعد از تحریم‌های یک‌جانبه این کشور علیه ایران، گفت: آمریکا تا زمان بازگشت ایران به برجام، به اعمال تحریم‌های بیشتر علیه فروش نفت خام و محصولات پتروشیمی ایران ادامه می‌دهد.
درحالی‌که گمانه‌زنی‌ها و اظهاراتی در خصوص احتمال برگزاری دور جدید گفت‌وگوهای ایران با ۱+۴ در وین منتشر می‌شود، به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها با اعمال تحریم‌های جدید به دنبال اهرم‌سازی و افزایش توان چانه‌زنی خود هستند، اما واکنش و اقدام به‌موقع سازمان انرژی اتمی ایران، این تلاش آمریکا را خنثی کرده و آن را به بوم‌رنگی تبدیل کرد که به سمت خودشان برگردد. طرف غربی همواره ثابت کرده است که در قبال هرگونه انفعال، زیاده‌خواهی را در پیش می‌گیرد و به دنبال فرار از تعهدات خود است و به همین دلیل تنها راه برای وادار کردن آن‌ها برای بازگشت به تعهداتشان، مقابله‌به‌مثل و اعمال فشار است.
در اصل این اقدام اخیر که شب گذشته اعلام شد اجرای بندی از مصوبه مجلس شورای اسلامی است، مصوبه‌ای که اجرای آن ایران را به لحاظ مذاکراتی در موضع قدرت قرارداد و طرف‌های غربی را وادار به بازگشت به میز مذاکره کرد. به همین دلیل اجرای بخش‌هایی از این مصوبه تکمیل پازلی باهدف نهایی رفع تحریم‌ها است. به نظر می‌رسد یک هماهنگی مناسب در دولت چه در حوزه سیاسی و چه در حوزه فنی وجود دارد که برآیند تصمیمات و اقدامات مقوم جایگاه و موضع مذاکراتی کشور است. از طرفی برعکس و در نقطه مقابل، به‌ویژه آمریکا همچنان افتراق و اختلاف شدیدی حتی در درون هیئت حاکمه این کشور وجود دارد که باعث شده است که دولت بایدن نتواند تصمیم به بازگشت به توافق بگیرد و کاهش محبوبیت بایدن در نظرسنجی‌ها مزید بر علت شده است و او را در نقطه‌ضعف قرار داده است.
از طرفی ورود جدی اروپا برای مذاکرات لغو تحریم‌ها، با تحریم‌های جدید آمریکا با ابهامات جدی روبه رو شد و به نظر می‌رسد اروپا علیرغم میانجی گیری‌های خود اما نتوانسته است آمریکا را برای اجرای تعهدات برجامی‌اش قانع کند. مهم‌ترین نکته این است که غرب باید بداند در صورت ادامه تحریم‌ها و عدم بازگشت به تعهدات باید هزینه آن را نیز بپردازد، ضمن آنکه تمام اقدامات ایران به‌عنوان طرفی است که هنوز عضو برجام است و همه اقدامات هسته‌ای را اطلاع‌رسانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام می‌دهد اما طرف دیگر همواره با نقض مفاد توافق قطعنامه ۲۲۳۱ رفتار غیرقانونی انجام می‌دهد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.