مأموریت برجامی بلینکن - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 73020
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۶:۱۲ |
وزیر خارجه آمریکا در حال هدایت و مدیریت بازی پیچیده‌ای از سوی کاخ سفید است

مأموریت برجامی بلینکن

وزیر امور خارجه آمریکا در حال هدایت و مدیریت بازی پیچیده‌ای از سوی کاخ سفید می‌باشد! وی وظیفه دارد وقت‌کشی آشکارآمریکا در پروسه احیای توافق هسته‌ای را توجیه کرده و آن را به پاسخ ایران نسبت دهد.درعین‌حال بلینکن از سوی بایدن مأموریت دارد تا مانع از آشکارسازی اختلافات شدید داخلی میان اعضای ارشد کاخ سفید، کنگره و وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون در قبال بازگشت واشنگتن به برجام شود. اگرچه تروئیکای اروپایی و رژیم صهیونیستی نیز در این مسیر به کاخ سفید و بلینکن کمک می‌کنند اما درنهایت، این بازی نمی‌تواند تا مدت‌زمانی نامحدود ادامه داشته باشد! 
مأموریت برجامی بلینکن

گروه بین‌الملل
وزیر امور خارجه آمریکا در حال هدایت و مدیریت بازی پیچیده‌ای از سوی کاخ سفید می‌باشد! وی وظیفه دارد وقت‌کشی آشکارآمریکا در پروسه احیای توافق هسته‌ای را توجیه کرده و آن را به پاسخ ایران نسبت دهد.درعین‌حال بلینکن از سوی بایدن مأموریت دارد تا مانع از آشکارسازی اختلافات شدید داخلی میان اعضای ارشد کاخ سفید، کنگره و وزارت خارجه آمریکا و پنتاگون در قبال بازگشت واشنگتن به برجام شود. اگرچه تروئیکای اروپایی و رژیم صهیونیستی نیز در این مسیر به کاخ سفید و بلینکن کمک می‌کنند اما درنهایت، این بازی نمی‌تواند تا مدت‌زمانی نامحدود ادامه داشته باشد! 
اخیرا آنتونی بلینکن پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا برای رسیدن به توافق هسته‌ای را گامی به عقب خواند و به شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت: «آنچه در یک هفته گذشته در واکنش ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا دیده‌ایم، آشکارا یک گام به عقب است و چشم‌انداز برای رسیدن به توافق را در کوتاه‌مدت بعید می‌دانم».
 پاسخ قاطعانه و منطقی ایران 
واشنگتن و تهران،  به شکل غیرمستقیم و از طریق اتحادیه اروپا با یکدیگر مذاکره می‌کنند و مبنای مذاکرات این دور آن‌ها طرح پیشنهادی است که توسط جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ارائه شد.ایران در آخرین پاسخ خواهان بسته شدن پرونده مربوط به موارد ادعایی مطروحه از سوی آژانس شده است. به عبارت بهتر، جمهوری اسلامی مختومه شدن این پرونده را شرط توافق بر سر احیای توافق هسته‌ای و برجام اعلام کرده است. بلینکن روز دوشنبه ۱۲ سپتامبر و در جریان سفرش به مکزیک به خبرنگاران گفت که نمی‌تواند چارچوب زمانی برای امکان دستیابی مجدد به توافق هسته‌ای با ایران ارائه دهد و افزود که ایران یا «مایل نیست» و یا «قادر نیست» آنچه برای دستیابی به توافق است، انجام دهد.
بلینکن در این میان مدعی است که ایران با طرح خواسته‌های غیرضروری! ، مسیر بازگشت به توافق هسته‌ای را سخت و دشوار کرده و در مقابل، واشنگتن و تروئیکای اروپایی به صورتی چارچوب مند
 به این مذاکرات ادامه می‌دهند! این روایتگری بلینکن مصداق تحریف واقعیات جاری پشت میز مذاکره می‌باشد.از سوی دیگر، وزیر خارجه آمریکا نیز به‌مانند تروئیکای اروپایی به‌وضوح می‌داند که اتفاقا مطالبات ایران در قبال موارد ادعایی آژانس و مختومه شدن آن‌ها قبل از اجرایی شدن مجدد توافق هسته‌ای ( به‌صورت کامل) منطبق بر منطق و عقلانیت می‌باشد. فراتر از آن، این پرونده‌ها عملا در سال ۲۰۱۵ میلادی و با مختومه شدن پرونده PMD در دوران مدیر کلی آمانو بسته‌شده و طرح هدفمند موارد ادعایی جدید نیز در راستای اعمال فشارهای فرامتنی به تهران صورت می‌گیرد! 
 بازی نخ‌نمای بلینکن و سالیوان 
فراموش نکنیم که افرادی مانند آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا حدود یک سال قبل، «راستی آزمایی در قبال بازگشت آمریکا به برجام» و « ارائه تضمین‌های فنی و اعتباری به ایران» در مسیر احیای توافق هسته‌ای را غیرقابل‌قبول و خط قرمز خود قلمداد می‌کردند اما اکنون ناچار به پذیرش آن‌ها شده‌اند. کار به‌جایی رسیده است که وزارت خزانه‌داری آمریکا اکنون باید زیرساخت‌های ارائه تضمین به شرکت‌های خارجی سرمایه‌گذاری در ایران به‌صورت فوری فراهم سازد! این در حالی بود که وزارت خزانه‌داری آمریکا مقاومت زیادی کرد تا در این پروسه ورودی پیدا نکند و صرفا به‌عنوان یک «بازیگر تحریم ساز»علیه کشورمان  به فعالیت خود ادامه دهد!طی  روزهای منتهی به اعلام توافق احتمالی  هسته‌ای، دولت بایدن درصدد است از طریق رسانه‌های تأثیرگذار در فضای سیاسی آمریکا این‌گونه القا کند که پاسخ آمریکا نسبت به پیشنهاد جوزف بورل و پاسخ ایران ، قاطعانه و سخت بوده و بسیاری از موارد خواسته‌شده توسط ایران در این پاسخ پذیرفته‌نشده است! به عبارت بهتر ،دموکرات‌ها  تلاش می‌کنند بازگشت خود به توافق هسته‌ای را از منظر قدرت دانسته و به لحاظ ماهوی، آن را نوعی بازی با حاصل جمع صفر( به سود آمریکا) قلمداد کنند .بدیهی است که واشنگتن «جنگ روایت‌ها» را تسریع کرده و ابعاد گوناگون آن را بسط و گسترش داده است.اظهارات اخیر آنتونی بلینکن و دیگر مقامات آمریکایی را باید در همین چارچوب و مدل مفهومی-عملیاتی مورد تحلیل و بررسی قرار داد. این روند طی روزها و هفته‌های آینده نیز ادامه پیدا خواهد کرد. 
 پایان تاریخ‌مصرف بازی آمریکا
واضح است که شانتاژهای تبلیغاتی و هماهنگ مقامات غربی در مقصر جلوه دادن ایران یا تلاش آن‌ها در خصوص تحمیل عوامل محیطی بر متنی  منجر به عدول کشورمان از این خطوط قرمز نخواهد شد. غرب در روزهای پایانی مذاکرات، به دنبال «باج‌خواهی یک‌جانبه» از ایران می‌باشد، هرچند که اصرار آمریکا و تروئیکای اروپایی بر این روند می‌تواند منتج به عدم احیای توافق شود. در طول ادوار اخیر مذاکرات، تا قبل از برگزاری مذاکرات در دولت سیزدهم، بارها طرف غربی پیش فرضی به نام « تعجیل ایران برای احیای برجام» را به‌صورت علنی و غیرعلنی مطرح کرده بود اما ایستادگی قاطعانه بر روی مطالبات حقوقی، منطقی و عملیاتی کشورمان در پروسه احیای توافق هسته‌ای ، منجر تقویت مواضع جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین شده است. نکته بعدی مربوط به تشریح یک تکنیک نخ‌نما به‌عنوان «گزاره سازی کاذب » از سوی آمریکا و  بازیگران اروپایی در وین بازمی‌گردد.
 گزاره سازی تکنیکی است که در آن، یک گزاره نادرست به‌اندازه‌ای تکرار می‌شود که براثر تسلسل  تبدیل به یک «گزاره قابل‌قبول»در ذهن مخاطبان شود. طی روزهای اخیر بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس، اولاف شولتز، صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه بارها مدعی «نجات برجام»پس از خروج یک‌جانبه دولت قبلی آمریکا از این توافق شده‌اند! این ادعا قبلا نیز بارها توسط اروپائیان مطرح‌شده است، اما طی روزهای اخیر شاهد طرح گسترده‌تر آن هستیم. واقعیت امر این است که پس از خروج دولت ترامپ از توافق هسته‌ای، فرانسوی‌ها در کنار ژرمن‌ها و انگلیسی‌ها، ترسیم ساختارهای «نامرئی»،« غیرکاربردی» و «غیرحقوقی» مانند SPV و اینستکس را در دستور کار قراردادند. هدف آن‌ها از این اقدام، خرید زمان به سود استراتژی فشار حداکثری آمریکا بود. کاخ الیزه و دیگر بازیگران اروپایی از سوی واشنگتن مأموریت داشتند تا در عین ابراز مخالفت ظاهری با خروج ایالات‌متحده از برجام، ایران را به‌صورت یک‌طرفه در توافق هسته‌ای حفظ کنند!

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.