لندن در نقطه زیر صفر - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 80509
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۶:۱۰ |
در پی تشدید شکاف‌های اجتماعی و اقتصادی در انگلیس، دولت سوناک قدرت مدیریت اعتصاب‌های جاری را ازدست‌داده است

لندن در نقطه زیر صفر

این روزها اعتصاب‌ها در انگلیس به‌طور بی‌سابقه‌ای در حال گسترش است و سیاست‌های ریشی سوناک، نخست‌وزیر انگلیس هم خشم مردمی را افزایش داده و به شکاف‌ها در جامعه انگلیس دامن می‌زند.در این میان، سوناک که از او به‌عنوان فردی پرادعا در عرصه اقتصادی یاد می‌شود، در مواجهه اولیه با این بحران‌ها نیز ناکام مانده است!
لندن در نقطه زیر صفر

گروه بین‌الملل 
  این روزها اعتصاب‌ها در انگلیس به‌طور بی‌سابقه‌ای در حال گسترش است و سیاست‌های ریشی سوناک، نخست‌وزیر انگلیس هم خشم مردمی را افزایش داده و به شکاف‌ها در جامعه انگلیس دامن می‌زند.در این میان، سوناک که از او به‌عنوان فردی پرادعا در عرصه اقتصادی یاد می‌شود، در مواجهه اولیه با این بحران‌ها نیز ناکام مانده است! درچنین شرایطی احتمال سقوط دولت سوناک در آینده‌ای نزدیک دور از ذهن نخواهد بود! روزنامه «وینر سایونگ»در مطلبی به تداوم موج اعتصاب‌های گسترده در انگلیس پرداخته و نوشت: تعداد زیادی پرستار انگلیسی با روسری و کلاه پشمی و در دست داشتن بطری قمقمه با قهوه و چای در مقابل بیمارستان‌های خود تظاهرات کردند. آن‌ها بادلی سنگین و با دست‌های سرد به‌جای حضور در بخش‌های خود در مقابل ورودی‌ها ایستادند.
 اعتراض گسترده پرستاران 
ده‌ها هزار پرستار با پوسترهای اعتراضی خود در مقابل بیمارستان‌های انگلیس تجمع کردند تا علیه دستمزد پایین و شرایط کاری بد تظاهرات کنند. این اعتصاب برای اولین بار دو روز کامل ادامه خواهد داشت و انتظار می‌رود در صورت عدم موافقت دولت با مصالحه، از فوریه برای دوره‌های طولانی‌تری ادامه یابد.در بسیاری از بیمارستان‌ها، که به‌سختی می‌توانند نیازهای روزانه را برآورده کنند، تنها خدمات اورژانسی، عملیات را در طول اعتصاب ادامه دادند. هزاران عمل و قرارهای درمانی باید لغو می‌شدند. در همین حال، سایر کارگران درمانگاه و انجمن‌های دستیاران نیز قصد دارند به این اعتراض بپیوندند. رانندگان آمبولانس هم روز دوشنبه بار دیگر دست به اعتصاب می‌زنند.
در ادامه این گزارش آمده است: کارکنان بیمارستان در اعلام این نارضایتی خود تنها نیستند. قطارها و اتوبوس‌ها به‌زودی دوباره برای چند روز پس از شکست همه مذاکرات متوقف خواهند شد. کارکنان اداره پست هم دوباره اعتصاب می‌کنند. برخی کارکنان وزارتخانه‌ها، کارمندان نهادهای مهم و همچنین اساتید دانشگاه هم به این اقدامات اعتراضی پیوسته‌اند.
 اعتصاب معلمان در انگلیس 
علاوه بر این، صدها هزار معلم در انگلیس می‌خواهند کار خود را از فوریه در روزهای نامعلومی متوقف کنند. انتظار می‌رود که بیشتر مدارس مجبور شوند برای مدت طولانی‌تری تعطیل شوند. علاوه بر اعتصابات در بیمارستان‌ها، این امر هم به‌ویژه تأثیر قابل‌توجهی خواهد داشت و احتمالا تا بهار ادامه دارد.اتحادیه‌های معلمان شکایت دارند که دستمزدهای واقعی در مدارس در ۱۲ سال گذشته یک‌چهارم کاهش‌یافته است و رکورد تورم کنونی که هنوز بالای ۱۰ درصد است، برای بسیاری از معلمان «غیرقابل‌کنترل» است. دولت پیشنهاد افزایش دستمزدها در حدود ۵درصد را داده است. وضعیت برای پرسنل پرستاری در بیمارستان‌ها نیز مشابه است.
درمجموع، دستمزدها در خدمات عمومی تنها ۳.۳ درصد در سال قبل و در بخش خصوصی ۷.۲ درصد افزایش‌یافته است. فدراسیون اتحادیه TUC در حال برنامه‌ریزی یک «روز اعتراض ملی» در همه مناطق این کشور برای  اول فوریه است.از زمان حکومت مارگارت تاچر این موج بزرگ از اعتصاب‌ها وجود نداشته است. تنها در ۶ ماه ژوئن تا نوامبر ۲۰۲۲، بیش از ۱.۶ میلیون روز کاری به دلیل اعتصابات ازدست‌رفته است. طبق محاسبات فایننشال تایمز، این بالاترین تعداد روزهای اعتصاب در بریتانیا در۳۰ سال گذشته است.
 سوناک قدرت مدیریت بحران را ندارد 
دولت ریشی سوناک پس از خودداری‌های اولیه بالاخره  به مذاکره با اتحادیه‌ها موافقت کرد، اما تعدیل کامل تورم را رد کرد. وی توضیح داد که تسلیم شدن از سوی او مبارزه با تورم را به خطر می‌اندازد، که در حال حاضر باید اولویت مطلق باشد.این وضعیت همچنین درنتیجه قوانین جدید ضد اعتصابی که سوناک اکنون در پارلمان ارائه کرده است، تشدید شده است. هدف آن‌ها این است که دولت را قادر سازد تا از حداقل سطح خدمات در برخی زمینه‌های کاری در زمان اعتصاب اطمینان حاصل کند و در صورت لزوم اعتصاب‌کنندگان سرکش را اخراج کند. این قواعد باید مستقیما در مورد بیمارستان‌ها، آمبولانس‌ها، راه‌آهن و آتش‌نشانی اعمال شود.بااین‌حال به اعتقاد دولت در صورت لزوم، باید بتوان آن را به مدارس و دانشگاه‌ها، حوزه امنیت مرزی و از کار انداختن نیروگاه‌های هسته‌ای و سایر بخش‌ها تعمیم داد. پل نواک، دبیر کل TUC، این لایحه را غیر دموکراتیک، غیرعملی و احتمالا غیرقانونی خواند. آنجلا راینر، معاون رهبر حزب کارگر، از نقض اصول حقوق مدنی و از محدودیت آزادی‌هایی که قرن‌ها برای آن مبارزه شده است صحبت کرد.
روزنامه پاسایر نویه پرسه هم در مطلبی نوشت: درواقع، جامعه انگلیس به‌صورت بی‌سابقه دچار جدایی شده است. اینجا دولت محافظه‌کار، آنجا اتحادیه‌های کارگری و اپوزیسیون چپ-لیبرال. آخرین اقدام ریشی سوناک احتمالا شکاف‌ها را بیشتر خواهد کرد.درواقع، خشم بسیار زیاد است. کی یر استارمر، رهبر حزب کارگر گفت که دولت به‌جای تشویق پرستاران به اخراج آن‌ها روی آورده است.
 وخامت وضعیت بهداشتی انگلیس 
«ان تی وی» آلمان نیز در گزارشی نوشته است : شرایط در سیستم مراقبت‌های بهداشتی بریتانیا به‌شدت متشنج شده است. هزاران پرستار شغل خود را کنار می‌گذارند. دیدگاه‌های اتحادیه مربوطه و دولت در مورد افزایش دستمزدها بسیار متفاوت است. در همین حال، ریشی سوناک، نخست‌وزیر انگلیس در حال بررسی محدود کردن حق اعتصاب است.
در ادامه این مطلب آمده است: به دلیل اعتصاب پرسنل پرستاری، بیماران در سیستم مراقبت‌های بهداشتی در انگلیس در حال حاضر مجبورند خود را برای مدت‌زمان انتظار و غیبت طولانی‌مدت آماده کنند. در مبارزه برای دستمزدهای بالاتر و شرایط کاری بهتر، هزاران پرستار در انگلیس شغل خود را رها کردند. ان تی وی آلمان در ادامه نوشت: جبهه‌گیری‌ها سخت‌تر شده‌اند، اتحادیه مربوطه خواهان امتیاز دستمزد مثبتی است که بسیار بالاتر از نرخ تورم اخیر است که بیش از ۱۰ درصد است. از سوی دیگر، دولت محافظه‌کار انگلیس نمی‌خواهد پیشنهاد خود را افزایش دهد که معادل حدود ۴.۵ درصد دستمزد بیشتر است. در انگلیس سلامت یک موضوع ملی است.
 پت کالن ، از کالج سلطنتی پرستاری، در این اعتصاب‌ها از کارگران دفاع کرده و دراین‌باره می‌گوید: مردم نمی‌میرند زیرا پرستاران در اعتصاب هستند. پرستاران اعتصاب می‌کنند زیرا مردم در حال مرگ هستند. خدمات بهداشتی چقدر بد است و زمان آن رسیده است که نخست‌وزیر مبارزه برای آینده این بخش را آغاز کند.
از سوی دیگر، استیو بارکلی، وزیر بهداشت بریتانیا، در مقاله‌ای برای ایندیپندنت باهدف رفاه حال بیماران نوشت: اگر با افزایش غیرقابل‌قبول دستمزد کارکنان بهداشت موافقت کنیم، میلیاردها پوند را درجایی ما بیشتر به آن نیاز داریم از دست می‌دهیم.

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.