قرارداد گازی با ترکمنستان گام بلندی برای دولت سیزدهم است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 55194
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۹ آذر ۱۴۰۰ - ۶:۲۶ | 247 بازدید |
پرویز محمدنژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس:

قرارداد گازی با ترکمنستان گام بلندی برای دولت سیزدهم است

پرویز محمدنژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» درخصوص قرارداد گازی ایران و ترکمنستان اظهارکرد: این اتفاق باید رخ می‌داد. مجلس نیز به دولت و وزارت نفت تأکید کرده بود که چنین اتفاقی بیفتد. درمجموع این توافق نیاز کشور بود.
قرارداد گازی با ترکمنستان گام بلندی برای دولت سیزدهم است

گروه سیاسی
پرویز محمدنژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» درخصوص قرارداد گازی ایران و ترکمنستان اظهارکرد: این اتفاق باید رخ می‌داد. مجلس نیز به دولت و وزارت نفت تأکید کرده بود که چنین اتفاقی بیفتد. درمجموع این توافق نیاز کشور بود.
وی افزود: نیاز ما به گاز هم می‌تواند از داخل تأمین شود و هم ازطریق کشورهای همسایه. به طورمثال درحوزه برق نیز تهاتر صورت می‌گرفت تا بتوانیم بهترین کیفیت را ارائه دهیم. شبکه‌های انتقال و توزیع تقویت می‌شود و این خودش مشکلاتی را ایجاد می‌کند. گاز شمال کشور با جنوب کشور افت فشار دارد و معمولا نگهداری آن سخت است لذا منطق و عقلانیت ما را به اینجا می‌کشاند که از منابع تولید گاز کشورهای همسایه استفاده کنیم.
محمدنژاد ادامه داد: به طورمثال ما سال‌های سال از ترکمنستان گاز مناطق شمالی را تأمین می‌کردیم و این استفاده از چند جهت حائز اهمیت است. نخست؛ مقدار گاز لازم را داشتیم و دوم؛ مناطق پایین‌دست که مناطق جنوبی بودند اطمینان خاطر بیشتری برای تأمین گازشان بود.
عضو کمیسیون انرژی مجلس تأکید کرد: سوم؛ امسال حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب تراز منفی در تولید گازداریم. بنابراین مصرف کشور حدود ۱۰۰ میلیون
 مترمکعب بیش ازتولید است و باید تأمین شود. درحوزه تأمین گاز برای نیروگاه‌های برق نیز دچار مشکل بودیم و این کمبود سال گذشته خودش را نشان داد و شاهد قطعی برق بودیم.
*قراردادهای دوجانبه و چندجانبه، راه دور زدن تحریم‌هاست
او گفت: چهارم؛ به هرشکل ما ناچار هستیم به دلیل کمبود گاز صنایعی را که ارتباط مستقیم با تولید داخلی دارند برای زنده نگه‌داشتن تولید واردات را انجام دهیم. تمام این موارد دست‌به‌دست یکدیگر می‌دهد و بهترین و مطمئن‌ترین راه این بوده که با ترکمنستان قراردادهای قبلی را به‌صورت چندجانبه پیش ببریم. این خبر خوبی برای مشترکان شمال کشور است که دیگر خاموشی گاز نخواهیم داشت و نیروگاه‌هایمان برای تولید برق مشکلی نخواهند داشت.
محمدنژاد اظهار کرد: درنهایت مطمئن می‌شویم که در بازه زمانی مناسب می‌توانیم به تولیدات گازی کافی برسیم. این قرارداد نتایج خوبی خواهد داشت. ازطرف دیگر یک‌زمانی ما علاقه بسیاری داشتیم که درحوزه نفت، گاز و برق رتبه نخست منطقه شویم و این جز اهداف و آرزوهای ما بوده و در آینده بسیار نزدیک این طرح وارد صحن علنی خواهد شد. لذا با این نگاه طرح مذکور طراحی‌شده تا رتبه نخست منطقه شویم زیرا درمنطقه‌ای هستیم که شمال به جنوب و شرق به غرب دنیا را به‌راحتی می‌توانیم به یکدیگر وصل کنیم.
این عضو کمیسیون انرژی مجلس درانتها یادآورشد: یکی دیگر از موضوعاتی که برای ما اهمیت دارد وجود قراردادهای دوجانبه و سه‌جانبه است که به‌راحتی می‌توان تحریم‌ها را دور زد. ما بارها گفته‌ایم این قراردادها درحوزه تجارت می‌تواند یک عامل اصلی و درست باشد.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.